Рішення № 73841368, 02.05.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.05.2018
Номер справи
816/964/18
Номер документу
73841368
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/964/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Шевякова І.С.,

за участю:

секретаря судового засідання – Голубенко В.В.,

представника позивача – ОСОБА_1,

відповідача – ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 про підтвердження обгрунтованості тимчасової заборони виробництва харчових продуктів.

Позовні вимоги:

підтвердження обґрунтованості тимчасової заборони виробництва харчових продуктів у закладі громадського харчування - "Піца Челентано" фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, б. 60 а, з 23 березня 2018 року на десять календарних днів, зазначених у розпорядженні Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про тимчасову заборону виробництва харчових продуктів від 22 березня 2018 року № 6 - до створення відповідних умов та проведення навчання персоналу.

Під час розгляду справи суд

В С Т А Н О В И В:

23 березня 2018 року Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (надалі також - ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області, позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 (надалі також - ФОП ОСОБА_2, відповідач) про підтвердження обгрунтованості тимчасової заборони виробництва харчових продуктів.

Аргументи учасників справи

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначав, що за результатами проведення позапланового заходу державного контролю стосовно додержання операторами ринку гігієнічних вимог щодо поводження з харчовими продуктами були виявлені й зафіксовані порушення вимог нормативно-правових актів з питань безпечності та якості харчових продуктів у закладі громадського харчування - "Піца Челентано" фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 У зв`язку з виявленими порушенням, позивач прийняв рішення про тимчасове припинення виробництва харчових продуктів і на підставі статті 65 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" звернувся до адміністративного суду з відповідним позовом про підтвердження обґрунтованості тимчасової заборони виробництва харчових продуктів у закладі громадського харчування - "Піца Челентано".

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити. Надав пояснення, аналогічні викладеному обґрунтуванню позову.

Відповідач у судовому засіданні проти позову не заперечувала, позов визнала в повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та пояснення відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Обставини справи, встановлені судом

Судом встановлено, що до позивача 07 грудня 2017 року надійшла скарга гр. ОСОБА_3 щодо придбання в закладі громадського харчування - "Піца Челентано" фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 страв (салатів) сумнівної якості /а.с. 23-24/.

20 березня 2018 року начальником ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області за погодженням Міністерства аграрної політики та продовольства України № 37-32-7/7229 від 23.02.2018 року /а.с. 29/ видано наказ № 420-ОД /а.с. 30/ про проведення позапланової перевірки. Предметом здійснення заходу вказано додержання законодавства у сфері безпечності харчових продуктів, підставою - заява ОСОБА_3

20 березня 2018 року видано направлення співробітникам управління на здійснення позапланової перевірки, визначено перелік питань, необхідність яких стала підставою для здійснення заходу /а.с. 31/.

За результатами проведеного позапланового заходу державного контролю стосовно додержання ФОП ОСОБА_2 гігієнічних вимог щодо поводження з харчовими продуктами складено акт № 13 від 21 березня 2018 року /а.с. 32-40/. Акт перевірки підписаний уповноваженою особою відповідача - ОСОБА_4 без зауважень.

У зазначеному акті зафіксовано ряд порушень вимог Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", а саме:

- потужність знаходиться в незадовільному санітарно-гігієнічному стані (п.1. ч. 1. статті 41);

- планування потужності не забезпечує її належне утримання у відповідному санітарно-гігієнічному стані, не проведено зонування по обробці продукції (п.2 ч.1 статті 41);

- частина пластикових контейнерів для зберігання продуктів та інгредієнтів мають пошкодження, що унеможливлює їх легке очищення, миття та дезінфекцію (п.5 ч.1 статті 42);

- по всій виробничій зоні розставлені відкриті баки для побутових відходів поблизу чистого виробничого інвентарю, виробничих столів, обладнання, що контактує з харчовими продуктами (п.1 ч. 1. статті 45);

- кількість розробного інвентарю недостатня, частина його без маркування (п.2 ч.1 статті 49);

- в цеху знаходився пластиковий відкритий ящик з ваговим розпакованим м`ясом птиці поряд із відкритим сміттєвим баком (п.2 ч.1. стаття 49);

- не надані підтверджуючі дані про те, що персонал потужностей періодично проходить навчання щодо гігієнічних вимог до виробництва та обігу харчових продуктів у цього оператора ринку. Персонал не має відповідних знань щодо гігієнічних вимог до виробництва та обігу харчових продуктів, не знає терміни придатності харчових продуктів (п. 2 ч. 1 статті 48, п.3 ч. 1 статті 49);

- не здійснюється контроль температурних режимів в холодильному та морозильному обладнанні для зберігання готових харчових продуктів, сировини та інгредієнтів. Поза межами холодильного обладнання температура не контролюється (п.5, п.7. ч. 1 статті 49);

- не виділено відокремленого місця для зберігання дезінфікуючих, миючих засобів та прибирального інвентарю (п. 9 ч.1 статті 49);

- пластикова тара (контейнери) для пакування інгредієнтів не своєчасно проходить очистку, частина з порушеною цілісністю, зберігається неупорядковано (п.1, п. 2 ч. 1, ч.2 статті 50).

З огляду на виявлені порушення головним державним інспектором 22 березня 2018 року прийнято рішення щодо тимчасової заборони виробництва харчових продуктів з 23.03.2018 року на десять календарних днів до створення відповідних умов та проведення навчання персоналу /а.с. 41/, та одночасно відповідно до статті 65 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" подано адміністративний позов до суду про підтвердження обґрунтованості тимчасової заборони виробництва харчових продуктів у закладі громадського харчування - "Піца Челентано".

Надаючи оцінку позовним вимогам, суд виходить з наступного.

Норми права, які підлягають застосуванню та висновки щодо їх застосування

Відносини між органами виконавчої влади, операторами ринку харчових продуктів та споживачами харчових продуктів, визначення порядку забезпечення безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, що виробляються, перебувають в обігу, ввозяться (пересилаються) на митну територію України та/або вивозяться (пересилаються) з неї, регламентовано Законом України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" та Законом України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя".

Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" держава здійснює регулювання безпечності та окремих показників якості харчових продуктів шляхом, зокрема здійснення державного контролю. При цьому, визначення державного контролю містить пункт 18 частини 1 статті 1 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів". Так, державний контроль - діяльність (нагляд, інспектування, схвалення, аудит, моніторинг, огляд, відбір зразків та їх дослідження (випробування) та інші подібні за своїм змістом дії), що провадиться з метою проведення перевірки відповідності законодавству про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів.

Розділом ІІІ Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" встановлено засади та порядок здійснення державного контролю. Зокрема, згідно зі статтею 12 цього Закону Державний контроль за харчовими продуктами та/або іншими об'єктами санітарних заходів здійснюється виключно компетентним органом. Компетентний орган може делегувати повноваження на здійснення державного контролю у встановлених законом випадках.

Положенням про державний санітарно-епідеміологічний нагляд, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 1999 № 1109 (далі - Положення №1109), визначено мету, основні завдання та порядок здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду в Україні.

Відповідно до пункту 3 Положення № 1109 метою державного санітарно-епідеміологічного нагляду є запобігання, виявлення та припинення порушень санітарного законодавства.

Згідно з пунктом 3 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 № 667 (далі - Положення № 667), основними завданнями Держпродспоживслужби є реалізація державної політики у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і реклами в цій сфері.

Згідно з пунктом 7 Положення № 667 Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області як територіальний орган Держпродспоживслужби нижчого рівня, наділений компетенцією проводити санітарно-епідеміологічні розслідування, спрямовані на виявлення причин та умов, що призводять до виникнення і поширення інфекційних хвороб, в тому числі через харчові продукти, групових та індивідуальних харчових отруєнь, масових інфекційних захворювань, та за їх результати вживати заходів до їх усунення відповідно до законодавства.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" оператор ринку харчових продуктів (далі - оператор ринку) - суб'єкт господарювання, який провадить діяльність з метою або без мети отримання прибутку та в управлінні якого перебувають потужності, на яких здійснюється первинне виробництво, виробництво, реалізація та/або обіг харчових продуктів та/або інших об'єктів санітарних заходів (крім матеріалів, що контактують з харчовими продуктами), і який відповідає за виконання вимог цього Закону та законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів. До операторів ринку належать фізичні особи, якщо вони провадять діяльність з метою або без мети отримання прибутку та займаються виробництвом та/або обігом харчових продуктів або інших об'єктів санітарних заходів; потужності - споруди або комплекс споруд, приміщення, будівлі, обладнання та інші засоби, включаючи транспортні засоби, а також територія, що використовуються у виробництві та/або обігу об'єктів санітарних заходів.

Відповідно до пунктів 1 та 2 частини першої статті 41 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" потужності, на яких здійснюється виробництво та/або обіг харчових продуктів, повинні відповідати таким вимогам:

- підтримуватися в чистому та робочому стані;

- бути спланованими, сконструйованими та розміщеними для належного утримання, чищення та/або дезінфекції, запобігання або мінімізації будь-якого забруднення, а також здійснення заходів, необхідних для забезпечення гігієнічних вимог, у тому числі заходів з боротьби із шкідниками, запобігання накопиченню бруду, контакту з токсичними речовинами та матеріалами, забрудненню харчових продуктів, підтримання необхідних температурних режимів.

Пунктом 5 частини першої статті 42 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" визначено, що всі поверхні (включаючи поверхню обладнань), що контактують з харчовими продуктами, утримуються у непошкодженому стані, легко чистяться, у разі потреби дезінфікуються та зроблені з гладких, нержавіючих, нетоксичних, придатних до миття матеріалів.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 45 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" оператори ринку можуть використовувати обладнання та інвентар, з якими контактують харчові продукти, що відповідають таким вимогам: є чистими та у разі потреби продезінфікованими. Чищення та дезінфекція здійснюються таким чином, щоб забезпечити захист від появи ризику забруднення.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 45 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку можуть використовувати обладнання та інвентар, з якими контактують харчові продукти, що відповідають таким вимогам виготовлені з матеріалів та утримуються у належному стані та умовах, що зменшують ризик забруднення та дають змогу проводити їх чищення та дезінфекцію (крім тари та упаковки, що не повертається оператору ринку).

Пунктом 2 частини 1 статті 48 вказаного Закону встановлено, що оператори ринку дотримуються таких вимог щодо гігієни персоналу потужностей, який працює у зоні поводження з харчовими продуктами: персонал потужностей періодично проходить навчання щодо гігієнічних вимог до виробництва та обігу харчових продуктів у цього оператора ринку. Періодичність такого навчання встановлюється самим оператором ринку

Згідно з пунктами 3, 5, 6, 7, 9 частини першої статті 49 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" оператори ринку дотримуються таких вимог:

- харчові продукти повинні бути захищеними від будь-якого забруднення на всіх стадіях виробництва, переробки та/або обігу;

- дотримується температурний режим, який унеможливлює розмноження мікроорганізмів, формування токсинів. Такий режим не повинен перериватися. Виключення щодо дотримання температурного режиму, який унеможливлює розмноження мікроорганізмів, формування токсинів, можливе протягом обмеженого періоду часу в процесі підготовки харчового продукту до перевезення, зберігання, продажу, сервірування харчових продуктів за умови, якщо це не спричиняє ризик здоров'ю споживачів;

- потужності з виробництва, обробки, транспортування, зберігання, первинного пакування перероблених харчових продуктів повинні мати належні приміщення для окремого зберігання перероблених харчових продуктів від неперероблених, у тому числі морозильні камери достатнього розміру;

- якщо харчові продукти мають зберігатися або пропонуватися до споживання при низьких температурах, вони повинні бути якнайшвидше охолоджені після стадії термічної обробки або останньої стадії виробництва до температури, яка не спричинить ризик здоров'ю споживачів;

- небезпечні та/або неїстівні речовини, включаючи корми для тварин, чітко маркуються та зберігаються в окремих безпечних контейнерах.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 20 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" оператори ринку зобов'язані: забезпечувати дотримання вимог цього Закону щодо гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях їх виробництва та обігу.

Оператором ринку харчових продуктів визнається суб'єкт господарювання, який провадить діяльність з метою або без мети отримання прибутку та в управлінні якого перебувають потужності, на яких здійснюється первинне виробництво, виробництво, реалізація та/або обіг харчових продуктів та/або інших об'єктів санітарних заходів (крім матеріалів, що контактують з харчовими продуктами), і який відповідає за виконання вимог цього Закону та законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів (пункт 55 статті 1 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів").

Згідно з частиною 3 статті 31 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення" на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, покладаються функції з державного санітарно-епідеміологічного нагляду на відповідних територіях, транспорті.

Статтею 42 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення" визначено заходи щодо припинення порушень санітарного законодавства, а саме: обмеження, тимчасова заборона чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій, об'єктів будь-якого призначення, технологічних ліній, машин і механізмів, виконання окремих технологічних операцій, користування плаваючими засобами, рухомим складом і літаками у разі невідповідності їх вимогам санітарних норм.

Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 9 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" під час здійснення державного контролю державні інспектори мають право: видавати розпорядження, накази про тимчасову заборону обігу об'єктів санітарних заходів, тимчасове припинення виробництва або його окремих процесів, якщо існує безпосередня загроза життю людей. Виробництво може бути зупинено не більш як на 10 календарних днів з поданням відповідної заяви до суду не пізніше наступного робочого дня після прийняття такого рішення згідно з цим Законом.

Згідно з частиною 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.

Відповідно до частини 11 статті 65 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" у випадках, передбачених частиною першою статті 64 цього Закону, компетентний орган має право прийняти рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів, що несуть загрозу для здоров'я та/або життя людей, строком не більш як на 10 календарних днів з поданням відповідної заяви до суду не пізніше наступного робочого дня після прийняття такого рішення.

Суд погоджується з доводами позивача щодо наявності вчинених відповідачем порушень низки приписів Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", що зумовлює необхідність вирішення питання про підтвердження обґрунтованості тимчасової заборони виробництва харчових продуктів у закладі громадського харчування - "Піца Челентано" фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, б. 60 а, з 23 березня 2018 року на десять календарних днів.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням наведеного, аналізуючи значимість виявлених в закладі громадського харчування "Піца Челентано", що належить ФОП ОСОБА_2, порушень санітарного законодавства, а також те, що невжиття заходів реагування могло спричинити шкоду здоров'ю відвідувачів, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову та наявність підстав для його задоволення.

У зв'язку із вищевикладеним суд приходить до висновку про необхідність підтвердження обґрунтованості тимчасової заборони виробництва харчових продуктів у закладі громадського харчування - "Піца Челентано" фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, б. 60 а, з 23 березня 2018 року на десять календарних днів, зазначених у розпорядженні Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про тимчасову заборону виробництва харчових продуктів від 22 березня 2018 року № 6 - до створення відповідних умов та проведення навчання персоналу.

Крім того, відповідно до частини 4 статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.

Як уже зазначалося, відповідач визнала позов у повному обсязі, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Тобто, підстави для розподілу судових витрат - відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, Полтавська область, 36020, код ЄДРПОУ 40358617) до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 36000, рнокпп НОМЕР_1) про підтвердження обґрунтованості тимчасової заборони виробництва харчових продуктів задовольнити повністю.

Підтвердити обґрунтованість тимчасової заборони виробництва харчових продуктів у закладі громадського харчування - "Піца Челентано" фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, б. 60 а, з 23 березня 2018 року на десять календарних днів, зазначених у розпорядженні Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про тимчасову заборону виробництва харчових продуктів від 22 березня 2018 року № 6 - до створення відповідних умов та проведення навчання персоналу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 07 травня 2018 року.

Головуючий суддя ОСОБА_5