
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
23 квітня 2018 року м. Рівне №817/297/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дорошенко Н.О. за участю секретаря судового засідання Янчар О.П. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представники Здибель І.О., Демчук О.П.,
відповідача: представник Дзюбук О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Західний офіс Держаудитслужби доГородоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області про стягнення збитків, -В С Т А Н О В И В:
До Рівненського окружного адміністративного суду звернувся Західний офіс Держаудитслужби з позовом до Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області про стягнення коштів в сумі 666341,80 грн.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що позивачем проведено ревізію сільського бюджету, фінансово-господарської діяльності Городоцької сільської ради за період з 01.06.2015 по 30.06.2017, за результатами якої було складено Акт №13-17-08-06/36 від 11.09.2017. Ревізією встановлено, що Рівненською районною державною адміністрацією укладено договори купівлі-продажу земельних ділянок державної власності несільськогосподарського призначення, що знаходяться на території Городоцької сільської ради (за межами населеного пункту).
Пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 № 5245-VI визначено, що з 01.01.2013 землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.
Відповідно до ст.83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності, а також земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
Статтею 84 Земельного кодексу визначено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
Відповідно до п.56 ч.2 ст.29 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду державного бюджету належить 10% коштів від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення або прав на них, що перебувають у державній власності до розмежування земель державної та комунальної власності, кошти від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення або прав на них, що перебувають у державній власності після розмежування земель державної та комунальної власнгості.
Разом з тим, ревізією встановлено, що надходження від продажу земельних ділянок державної власності за договорами купівлі-продажу земельних ділянок, укладеними рівненською районною державною адміністрацією з ПАТ "Рівнеавтошляхбуд", ТОВ "Рівне-Полімер", ПП-фірма "Генріхс", фізичними особами ОСОБА_5 та ОСОБА_6, в повному обсязі зараховано до спеціального фонду сільського бюджету Городоцької сільської ради, що підтверджується інформацією, отриманою від Управління Державної казначейської служби України у Рівненському районі Рівненської області. Внаслідок фінансових порушень державним бюджетом недоотримано доходів, чим завдано відповідно матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 853652,80 гривень.
Позивач зазначив, що станом на день подання позовної заяви Городоцькою сільською радою вимогу щодо усунення вищевказаного порушення виконано частково, зокрема, повернуто до загального фонду Державного бюджету за договором купівлі-продажу земельної ділянки від 18.11.2015, укладеного з ОСОБА_6, на загальну суму 84311,00 грн. та за договором купівлі-продажу земельної ділянки від 09.09.2015, укладеного з ОСОБА_5 на суму 103000,00 грн. Таким чином, невідшкодована частина збитків становить 666341,80 грн., щодо стягнення якої й подано позов до суду.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали в повному обсязі з наведених у ньому підстав та просили задовольнити.
Відповідач відзиву на позов не подав, позовних вимог не заперечив.
Представник відповідача Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області у судовому засіданні позов визнав повністю. Пояснив суду, що хоча сільська рада не була стороною договору купівлі-продажу земельної ділянки, кошти від продажу земельної ділянки надійшли на адресу відповідача через органи державної казначейської служби. Представник відповідача підтвердив наявність заборгованості перед державним бюджетом в сумі 666341,80 грн. та не заперечив проти стягнення такої заборгованості в судовому порядку.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши позовну заяву, з'ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити з урахуванням такого.
Судом встановлено, що в період із 11.07.2017 по 11.09.2017 Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області проведено ревізію сільського бюджету, фінансово-господарської діяльності Городоцької сільської ради за період з 01.06.2015 по 30.06.2017, за результатами якої складено акт від 11.09.2017 №13-17-08-06/36. В ході проведення перевірки виявлено порушення вимог законодавства при використанні та продажу земель на загальну суму 956151,54 грн. (а.с. 14-18).
На підставі акту ревізії Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області пред'явлено Городоцькій сільській раді вимогу "Про усунення виявлених порушень законодавства" від 25.09.2017 №13-17-08-13/5098, відповідно до якої у строк до 26.10.2017 зобов'язано усунути виявлені порушення законодавства в установленому законодавством порядку та надати вичерпну інформацію про вжиті заходи з усунення порушень разом із завіреними копіями підтверджуючих первинних, розпорядчих та інших документів (а.с. 28-29). Сторони визнали, що станом на час розгляду справи судом відповідачем частково сплачено кошти в сумі 187311,00 грн. (а.с. 95).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 113 Бюджетного кодексу України, до повноважень органів державного фінансового контролю з контролю за дотриманням бюджетного законодавства належить здійснення контролю за цільовим та ефективним використанням коштів державного бюджету та місцевих бюджетів (включаючи проведення державного фінансового аудита).
Згідно з п. 1 Положенням про Державну аудиторську службу України, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України №43 від 03.02.2016 (далі - Положення №43) Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Частиною 2 статті 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 року №2939-ХІІ (далі - Закон №2939-ХІІ) визначено, що державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.
Відповідно до п. 7 ст. 10 Закону № 2940-XII органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Підпунктом 16 пункту 6 Положення №43 Держаудитслужба для виконання покладених на неї завдань має право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.
За змістом пункту 7 частини 1 статті 10 Закону №2939-ХІІ органу державного фінансового контролю надано право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Таким чином, органу державного фінансового контролю надано право здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства, пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення цих правопорушень. У разі виявлення під час ревізії збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю повинен визначити їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, про що може зазначити в обов'язковій до виконання вимозі та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Висновки позивача про виявлені ревізією порушення знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду справи.
Так, дослідженими судом доказами встановлено, що в період з 01.06.2015 по 30.06.2017 Рівненською районною державною адміністрацією від імені та на виконання розпоряджень голови Рівненської обласної державної адміністрації (надалі - Рівненська ОДА), укладено чотири договори купівлі-продажу земельних ділянок державної власності, несільськогосподарського призначення, що знаходяться на території Городоцької сільської ради (за межами населеного пункту), зокрема:
договір купівлі-продажу земельної ділянки від 09.09.2015, укладений на підставі розпорядження голови Рівненської ОДА від 28.08.2015 №472, щодо продажу земельної ділянки за межами населеного пункту площею 0,5778 га з ОСОБА_5 для будівництва та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд (ціна продажу земельної ділянки за договором - 103000,00 грн.);
договір купівлі-продажу земельної ділянки від 18.11.2015, укладений на підставі розпорядження голови Рівненської ОДА від 23.10.2015 №624, щодо продажу земельної ділянки за межами населеного пункту площею 0,4154 га з ОСОБА_6 для будівництва та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд (ціна продажу земельної ділянки за договором - 84311,00 грн.);
договір купівлі-продажу земельної ділянки від 27.09.2016, укладений на підставі розпорядження голови Рівненської ОДА від 01.07.2016 №384, щодо продажу земельної ділянки за межами населеного пункту площею 2,7531 га з ПП-фірма "Генріхс" для будівництва та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд (ціна продажу земельної ділянки за договором - 343269,00 грн.);
договір купівлі-продажу земельної ділянки від 12.12.2016, укладений на підставі розпорядження голови Рівненської ОДА від 24.11.2016 №716, щодо продажу земельної ділянки за межами населеного пункту площею 1,2373 га з ТОВ «Рівне-Полімер» для будівництва та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд (ціна продажу земельної ділянки за договором - 210 730,00 грн.) (а.с.19-20).
Окрім того, Рівненською РДА 28.11.2012 укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки з розстроченням платежу на термін 5 років до 27.12.2017 (розпорядження голови Рівненської ОДА від 24.01.2012 № 24) щодо продажу земельної ділянки за межами населеного пункту площею 7,02 га з ПАТ "Рівнеавтошляхбуд" (ціна продажу земельної ділянки за договором - 561714,00 грн). За період з 01.06.2015 по 30.06.2017 ПАТ "Рівнеавтошляхбуд" сплатило частину коштів в сумі 112342,80 грн. відповідно до вищезазначеного договору.
З листа Управління Державної казначейської служби України у Рівненському районі Рівненської області від 29.08.2017 №02-52/448 та долучених виписок по рахунку Городоцької сільської ради встановлено, що кошти від продажу зазначених земельних ділянок були зараховані в повному обсязі на рахунок відповідача (а.с.23-27). Зазначені обставини відповідач визнав.
Відповідно до ст. 17 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-ІІІ, із змінами, (далі - ЗК України) до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; б) участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель; в) координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель; г) підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених законом; д) підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст; е) здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; є) координація діяльності державних органів земельних ресурсів; є-1) внесення до Кабінету Міністрів України пропозицій щодо встановлення та зміни меж районів, міст у порядку, визначеному законом; ж) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 № 5245-VI визначено, що з 01.01.2013 землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 83 ЗК України у комунальній власності перебувають: усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
Частинами 1, 2 статті 84 ЗК України визначено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених Земельним кодексом.
Відповідно до ч.5 ст. 122 ЗК України обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Згідно з ч. 3 ст. 122 ЗК України районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) ведення водного господарства; б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; в) індивідуального дачного будівництва.
Відповідно до п.56 ч.2 ст.29 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду державного бюджету належить 10% коштів від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення або прав на них, що перебувають у державній власності до розмежування земель державної та комунальної власності, кошти від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення або прав на них, що перебувають у державній власності після розмежування земель державної та комунальної власності.
Всупереч наведеному, надходження від продажу земельних ділянок державної власності за договорами купівлі-продажу земельних ділянок укладеними Рівненською РДА від імені Рівненської ОДА з ПАТ "Рівнеавтошляхбуд", ТОВ "Рівне-Полімер", ПП-фірма "Генріхс", фізичними особами ОСОБА_5 та ОСОБА_6, в повному обсязі зараховано до спеціального фонду сільського бюджету Городоцької сільської ради
Таким чином, в період з 01.06.2015 по 30.06.2017 кошти, які надійшли від продажу земельних ділянок державної власності в загальній сумі 853652,80 грн., а саме: від ПАТ "Рівнеавтошляхбуд" в сумі 112342,80 грн., ТОВ "Рівне-Полімер" - 210730,00 грн., ПП-фірма "Генріхс" - 343269,00 грн., ОСОБА_5 - 103000,00 грн. та ОСОБА_6 - 84311,00 грн., зайво зараховано до доходів спеціального фонду сільського бюджету Городоцької сільської ради, чим порушено п.56 ч.2 ст.29 Бюджетного кодексу України в частині обов'язковості надходження до загального фонду державного бюджету коштів від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності після розмежування земель державної та комунальної власності.
Внаслідок вищевикладеного, державним бюджетом недоотримано доходів, чим завдано відповідно матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 853652,80 гривень.
Враховуючи часткову сплату відповідачем коштів в сумі 187311,00 грн. (а.с.30-31), вимога органу фінансового контролю про стягнення з Городоцької сільської ради коштів в сумі 666341,80 грн. грунтується на матеріальному законі та відповідає встановленим судом обставинам справи.
Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За результатами судового розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку, що позивач належними та допустимими доказами підтвердив правомірність позовних вимог, а відтак позов слід задовольнити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат між сторонами відповідно до ст.139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов Західного офісу Держаудитслужби (вул. Костюшка,8, м. Львів, 79000, код ЄДРПОУ 40479801) до Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області (вул. Шевченка,6 с. Городок, Рівненського р-ну, Рівненської обл., 35331, код ЄДРПОУ 04387183) про стягнення коштів на відшкодування шкоди задовольнити повністю.
Стягнути з Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області кошти в сумі 666341,80 грн. (шістсот шістдесят шість тисяч триста сорок одна гривня 80 коп.) на р/р 31118101700295 в УК у Рівненському районі (банк отримувача - ГУДКСУ у Рівненській області, МФО 833017).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 03 травня 2018 року.
Суддя Дорошенко Н.О.