Рішення № 73840978, 26.04.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2018
Номер справи
385/42/18
Номер документу
73840978
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2018 року м. Кропивницький Справа № 385/42/18

провадження № 2-іс/811/48/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Притули К.М.,

за участю секретаря: Потєхіної І.В.

представника позивача: ОСОБА_1

представників відповідачів: Грабовий Д.М., Плахотнюка В.М.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Гайворонської районної ради Кіровоградської області про визнання протиправним та нечинним рішення,-

в с т а н о в и в

ОСОБА_4 звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить визнати протиправним та нечинним рішення сімнадцятої сесії сьомого скликання Гайворонської районної ради Кіровоградської області № 184 від 22.12.2017 року "Про затвердження структури Комунального закладу "Гайворонська центральна лікарня".

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22 березня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено до розгляду в судовому засіданні (а.с.56-57).

04 квітня 2018 року Кіровоградський окружний адміністративний суд задовольнив клопотання позивача про проведення судового засідання в режимі відеоконференції (а.с.89).

В обґрунтування позовних вимог вказано про те, що з 01.11.2015 року вона працює заступником головного лікаря з експертизи тимчасової непрацездатності Комунального закладу «Гайворонська центральна районна лікарня». З 30.05.2017 року позивач знаходиться в декретній відпустці по догляду за дитиною, до 3-х років.

Рішенням сімнадцятої сесії сьомого кликання Гайворонської районної ради Кіровоградської області № 184 від 22.12.2017 року «Про затвердження структури Комунального закладу «Гайворонська центральна районна лікарня» встановлена нова структура штатного розпису. Відповідно до даного рішення, посада заступника головного лікаря з питань експертизи з тимчасової непрацездатності (декретна посада) комунального закладу «Гайворонська центральна районна лікарня» скорочена.

Позивач зазначила, що на підставі оскаржуваного рішення впроваджується зменшення посад та чисельності медичних працівників, чим порушуються її інтереси, як члена територіальної громади - суперечить їм, також здійснюється скорочення штату працівників, чим додатково порушується право Позивача на працю.

02 квітня 2018 року на адресу суду від представника відповідачів надійшов відзив на позовну заяву, в якій він просить відмовити в задоволені позовних вимог (а.с.68-73). В обґрунтування своєї позиції зазначає, що безпідставним та незаконним є посилання Позивача на те, що оскаржуване рішення грубо порушує законодавство України про охорону здоров'я, яке направлене на якісне медичне обслуговування населення, а цілий напрямок цієї діяльності фактично ліквідовується, оскільки оптимізація структури Комунального закладу «Гайворонська центральна районна лікарня» взагалі не впливає на рівень медичного обслуговування населення Гайворонського району та скорочення Комунального закладу «Гайворонська центральна районна лікарня», як комунального закладу охорони здоров'я в цілому.

Крім того, оптимізація структури Лікарні не передбачала скорочення посад та чисельність лікарів і медичних працівників, в цілому це стосувалось технічних працівників, жодна посада лікарів та медичних працівників закладу не скорочена.

Безпідставним є також посилання Позивача на те, що порушується право на працю, оскільки всіх працівників лікарні, яких зачіпає процедура скорочення, в тому числі і Позивача адміністрацією Комунального закладу «Гайворонська центральна районна лікарня» попереджено про зміну істотних умов праці та скорочення штату працівників, разом з тим запропоновано перейти працювати на інші (рівнозначні) посади, як це передбачено нормами ст. 32, п. 1 ч. 1 ст. 40, ст. 49(2) КЗпП України.

06 квітня 2018 року до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив (а.с.99-107, 105-109).

13 квітня 2018 року на адресу Кіровоградського окружного адміністративного суду від Гайворонської районної ради Кіровоградської області надійшло заперечення на відповідь по даній справі (а.с.112-115).

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві та просив їх задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали та просили відмовити в їх задоволенні в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши думку сторін, розглянувши подані позивачем та відповідачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Суд зазначає, що діяльність Гайворонської районної ради Кіровоградської області, регламентується зокрема Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування України» та іншими нормами права.

Відповідно до ч.1 та ч. 3 ст.140 Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Відповідно до ч. 1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно з ч.1 та 2 ст. 143 Конституції України, територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Обласні та районні ради затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку відповідних областей і районів та контролюють їх виконання; затверджують районні і обласні бюджети, які формуються з коштів державного бюджету для їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для реалізації спільних соціально-економічних і культурних програм, та контролюють їх виконання; вирішують інші питання, віднесені законом до їхньої компетенції.

Ст. 17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Органи місцевого самоврядування при здійсненні повноважень у сфері контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення можуть проводити перевірки на підприємствах, в установах та організаціях, що перебувають у комунальній власності відповідної територіальної громади.

Згідно з ч.1 ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Частиною 4 статті 16 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» визначено, що планування розвитку мережі державних і комунальних закладів охорони здоров'я, прийняття рішень про її оптимізацію, створення, реорганізацію, перепрофілювання державних і комунальних закладів охорони здоров'я здійснюються відповідно до закону органами, уповноваженими управляти об'єктами відповідно державної і комунальної власності.

Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання, зокрема: вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.

Судом встановлено, що комунальний заклад «Гайворонська центральна районна лікарня» створений відповідно до рішення Гайворонської районної ради від 14 червня 2013 року № 196 «Про реорганізацію Гайворонського РТМО та створення комунальних закладів «Гайворонський центр первинної медико-санітарної допомоги» і «Гайворонська центральна районна лікарня», є комунальним закладом охорони здоров'я, що надає вторинну медико-санітарну допомогу населенню Гайворонського району Кіровоградської області.

Засновником Комунального закладу «Гайворонська центральна районна лікарня» є Гайворонська районна рада Кіровоградської області.

Лікарня підпорядковується Гайворонській районній раді та Гайворонській районній державній адміністрації в межах, передбачених Статутом та чинним законодавством.

Судом встановлено, що спільним Розпорядженням голови Гайворонської районної державної адміністрації та голови Гайворонської районної ради від 02 жовтня 2017 року № 274-р/38-гр було створено спільну районну комісію районної державної адміністрації та районної ради щодо перевірки структури та фінансово-господарської діяльності Комунального закладу «Гайворонська центральна районна лікарня» (а.с.74).

За результатами перевірки, спільна комісія дійшла висновку, що штатна чисельність працівників Лікарні значно завищена від існуючої потреби, тому необхідно оптимізувати штатний розпис Лікарні.

Відповідно до Статуту Комунального закладу «Гайворонська центральна районна лікарня» (а.с. 83-85) передбачено, що структура Лікарні затверджується Гайворонською районною радою за попереднім погодженням голови районної ради та поданням головного лікаря Лікарні.

Штатний розпис Лікарні погоджується головою Гайворонської районної ради за поданням головного лікаря Лікарні.

Відповідно до п.п. 5.2.2. Статуту Гайворонська районна рада приймає рішення про затвердження, внесення змін до Статуту та Структури Лікарні за попереднім погодженням голови районної ради.

З урахуванням вищевказаних норм було сформовано новий штатний розпис Комунального закладу «Гайворонська центральна районна лікарня», який було подано на погодження до Гайворонської районної ради.

Відповідно до пояснень представника відповідача, судом встановлено, що 20 грудня 2017 року питання про затвердження Структури Комунального закладу «Гайворонська центральна районна лікарня» розглядалось на спільному засіданні постійної комісії районної ради з питань бюджету, фінансів, комунальної власності, економічного і соціального розвитку, торгівлі, промисловості, та будівництва та з питань освіти, культури, спорту, охорони здоров'я, соціального захисту населення та учасників антитерористичної операції на сході України.

За результатами розгляду, постійна комісія прийняла рішення, винести на розгляд сесії районної ради та рекомендувати депутатам затвердити проект рішення.

22 грудня 2017 року на сімнадцятій сесії сьомого скликання Гайворонської районної ради одноголосно депутатським корпусом було прийнято рішення № 184 «Про затвердження структури комунального закладу «Гайворонська центральна районна лікарня» (а.с.77).

Таким чином, судом встановлено, що лише після проведення спільною районною комісією районної державної адміністрації та районної ради перевірки структури та фінансово-господарської діяльності Комунального закладу «Гайворонська центральна районна лікарня», економічного аналізу щодо оптимізації структури та штатного розпису лікарні, враховуючи висновки постійної комісії районної ради з питань бюджету, фінансів, комунальної власності, економічного і соціального розвитку, торгівлі, промисловості, та будівництва проект Рішення про затвердження структури Комунального закладу «Гайворонська центральна районна лікарня» було винесено на пленарне засідання чергової сесії районної ради, яке було прийнято 22 грудня 2017 року за № 184.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що 22 грудня 2017 року депутатський корпус районної ради в складі 28 депутатів на сімнадцятій сесії сьомого скликання Гайворонської районної ради Кіровоградської області прийняв (шляхом відкритого голосування) законне Рішення № 184 від 22.12.2017 року «Про затвердження структури Комунального закладу «Гайворонська центральна районна лікарня».

Також, суд звертає свою увагу на доводи відповідача в частині того, що оптимізація структури Лікарні не передбачала скорочення посад та чисельність лікарів і медичних працівників, в цілому це стосувалось технічних працівників, жодна посада лікарів та медичних працівників закладу не скорочена.

Отже, суд приходить до висновку, що твердження позивача про те, що відповідачем було порушено її права при прийнятті Рішення № 184 від 22.12.2017 року, не відповідає дійсним обставинам, а тому викладені позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач довів правомірність своїх дій, а тому у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити повністю.

Керуючись ст.ст. 77, 139, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в

В задоволені позовних вимог ОСОБА_4 (АДРЕСА_1) до Гайворонської районної ради Кіровоградської області (пл. Героїв Майдану 5, м. Гайворон Кіровоградська область, код ЄДРПОУ:24710887) про визнання протиправним та не чинним рішення - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду К.М. Притула