
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
справа №461/1871/18
08 травня 2018 року
м.Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Крутько Олена Василівна розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Філії - Львівське обласне управління публічного акціонерного товариства «Державний Ощадний банк України», Банку ПАТ «Банк Кліринговий дім» про зобов'язання до вчинення дій, надання документів, -
В С Т А Н О В И В :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1, ОСОБА_2, у якій позивачі просять суд:
-зобов'язати Львівський обласний ПАТ "Ощадбанк" та "Банк "КЛІРИНГОВИЙ ДІМ" надати анкету клієнта FACTA (опитувальник) банку Ощадбанк на персональні дані: ОСОБА_1, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_2 із серією та номерів паспортів підписаних ОСОБА_1, ОСОБА_2 або заповнених банком;
-надати Львівський обласний ПАТ "Ощадбанк" та "Банк "КЛІРИНГОВИЙ ДІМ" договір-умови поповнення платіжної картки рахунку № НОМЕР_1 третіми особами, вказати прізвище, ім'я та по батькові держателя, ІПН, з метою зрозуміння кому саме відбуваються зарахування/поповнення грошей в валюті за кодом 980, зобов'язати держателя картки укласти з ОСОБА_1, ОСОБА_2 угоди поповнення рахунку № НОМЕР_1 з персональними даними, що перебувають у їх паспортних книжках;
-надати роз'яснення щодо форм W8/W9, розроблених Податковою службою США;
-надати заповнені Ощадбанком та "Банк "КЛІРИНГОВИЙ ДІМ" клієнтські анкети або податкового сертифіката за формою W8/W9, розробленого Податковою службою США на персональні дані: ОСОБА_1, ОСОБА_1 і ОСОБА_2, ОСОБА_2;
-надати інформацію, як проводяться банківські операції по НБУ та підпорядкованих йому банках при розрахунках за газ на всіх етапах (всі бухгалтерські проводки із вказаними номерами рахунків, повну структуру рахунку із наявністю кодів валют).
Ухвалою Галицького районного суду м.Львова від 04.04.2018 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Філії - Львівське обласне управління публічного акціонерного товариства «Державний Ощадний банк України», Банку ПАТ «Банк Кліринговий дім» про надання документів передано до Львівського окружного адміністративного суду для розгляду за підсудністю.
Згідно ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Приписами ч.ч.1, 2 ст.4 КАС України встановлено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Основними ознаками публічно-правових відносин є: обов'язкова участь у цих відносинах суб'єкта, який наділений публічно-владними повноваженнями; підпорядкованість одного учасника публічно-правових відносин іншому - суб'єкту владних повноважень (що проявляється у можливості суб'єкта владних повноважень вирішувати питання про права і обов'язки підпорядкованої особи); імперативність публічно-правових відносин; домінування публічно-правового інтересу у цих відносинах.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 4 КАС України встановлено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно матеріалів справи позивачами в якості відповідачів визначено Львівське обласне ПАТ "Ощадбанк", Банк ПАТ "Банк "Кліринговий дім". Однак, вказані відповідачі не є суб'єктами владних повноважень та не наділені публічно-владними управлінськими функціями, у зв'язку з чим спір між банком та його клієнтом, користувачем послуг не має встановлених нормами Кодексу адміністративного судочинства України ознак справи адміністративної юрисдикції, а відтак не є адміністративним.
Крім того, ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 06.02.2018 року було відмовлено у відкритті провадження у справі №813/447/18 між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав. Вказана ухвала набрала законної сили 06.02.2018 року.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі «Zand v. Austria» від 12.10.1978 вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з <…> питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів <…>». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що даний спір не є публічно-правовим, тому має вирішуватись судом за правилами цивільного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Керуючись ст.ст.170, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Філії - Львівське обласне управління публічного акціонерного товариства «Державний Ощадний банк України», Банку ПАТ «Банк Кліринговий дім» про зобов'язання до вчинення дій, надання документів.
Роз'яснити позивачам, що даний спір підлягає розгляду судом загальної юрисдикції за правилами цивільного судочинства.
Копію ухвали разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами повернути особі, яка подала позовну заяву.
Повторне звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду у п'ятнадцятиденний строк з дня її складення через Львівський окружний адміністративний суд.
Суддя Крутько О.В.