Рішення № 73840575, 27.04.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2018
Номер справи
П/811/350/18
Номер документу
73840575
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2018 року м. Кропивницький Справа № П/811/350/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Притули К.М.,

за участю секретаря: Потєхіної І.В.

позивача: ОСОБА_1

представника позивача: ОСОБА_2

представника відповідача: Дмитренка А.С.

за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Олександрійської селищної ради міста Олександрії про визнання рішень суб'єкта владних повноважень протиправними, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення двадцять восьмої сесії Олександрійської селищної ради міста Олександрії № 250 від 28 грудня 2017 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення двадцять восьмої сесії Олександрійської селищної ради міста Олександрії № 252 від 28 грудня 2017 року;

- поновити ОСОБА_1, на посаді Олександрійського селищного голови міста Олександрії з 29 грудня 2017 року;

- стягнути з місцевого бюджету селища Олександрійське міста Олександрія, на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з розрахунку 415 грн.35 коп. за кожен день вимушеного прогулу;

- стягнути з місцевого бюджету селища Олександрійське міста Олександрії на користь ОСОБА_1, 20000 грн. у якості матеріального відшкодування завданої моральної шкоди.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2018 року позовну заяву залишено без руху та надано час для усунення недоліків (а.с.35-36).

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено до розгляду в судовому засіданні (а.с.1-2).

26 березня 2018 року ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду було застосовано до відповідача заходи процесуального примусу, шляхом стягнення штрафу, повторно витребувано докази та відкладено розгляд справи (а.с.56-58).

В обґрунтування позовних вимог вказано про те, що Рішенням Олександрійської селищної ради міста Олександрії № 250 від 28 грудня 2017року було взято до відома поданий ОСОБА_1 звіт про діяльність виконавчих органів Олександрійської селищної ради міста Олександрії. Рішенням Олександрійської селищної ради міста Олександрії № 250 від 28 грудня 2017року № 252 від 28 грудня 2017 року, ухваленим з урахуванням рішення селищної ради № 250 від 27.12.2017 року повноваження позивача на посаді Олександрійського селищного голови міста Олександрії були достроково припинені.

Позивач вважає зазначені рішення такими, що суперечать вимогам чинного законодавства.

Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві та просили їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та заперечував проти їх задоволення. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що оскаржувані розпорядження являються законним, прийнятими відповідно до норм чинного законодавства та з дотриманням процедури голосування за такі рішення.

Крім того, зазначив, що за весь час перебування на посаді селищного голови з 2015 року, позивач не звітував про свою роботу.

Свідки в судовому засіданні зазначили, що порядок та процедура голосування та прийняття оскаржуваних Рішень не була порушена та відбувалась відповідно до норм чинного законодавства.

Заслухавши думку сторін, покази свідків, розглянувши подані позивачем та відповідачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Постановою територіальної виборчої комісії № 63 від 26 жовтня 2015 року ОСОБА_1, було обрано на посаду Дмитрівського селищного голови міста Олександрії Кіровоградської області.

На підставі розпорядження голови Дмитрівської селищної ради міста Олександрії № р-66-к від 02 листопада 2015 року, прийнятого відповідно до ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та постанови територіальної виборчої комісії від 26 жовтня 2015 року № 63 «Про визнання селищного голови обраним», ОСОБА_1 приступив до виконання обов'язків Дмитрівського селищного голови міста Олександрії (а.с.14).

27 грудня 2017 року протоколом двадцять восьмої сесії Олександрійської селищної ради сьомого скликання міста Олександрії Кіровоградської області та результатів поіменного голосування (головуючий Клєвак В.Г., секретар сесії Дмитренко А.,) на сесії з присутніх 18 депутатів у режимі відкритого голосування 19 депутатів проголосували "ЗА" порядок денний, одним з трьох пунктів якого - звіт селищного голови про виконання селищного бюджету (а.с.70-79).

Відповідно до результатів поіменного голосування за пропозицію - визнати роботу Олександрійського селищного голови ОСОБА_1 задовільною, проголосували «ЗА» -1, «ПРОТИ» - 16, «УТРИМАЛИСЯ» -1. Пропозиція не прийнята.

Результати голосування за пропозицію - визнати роботу Олександрійського селищного голови ОСОБА_1 не задовільною, проголосували «ЗА» -16, «ПРОТИ» - 1, «Утрималися» - 1. Пропозиція прийнята та вирішено прийняти Рішення селищної ради № 250.

Рішенням № 250 від 28 грудня 2017 року двадцять восьмої сесії Олександрійської селищної ради сьомого скликання міста Олександрії Кіровоградської області «Про звіт селищного голови про діяльність виконавчих органів Олександрійської ради», вирішено: 1) звіт Олександрійського селищного голови ОСОБА_1 про діяльність виконавчих органів Олександрійської ради взяти до відома; 2) за результатами звіту Олександрійського селищного голови ОСОБА_1, роботу Олександрійського селищного голови ОСОБА_1 визнано незадовільною (а.с.24).

Рішенням № 251 від 28 грудня 2017 року двадцять восьмої сесії Олександрійської селищної ради сьомого скликання міста Олександрії Кіровоградської області, обрано лічильну комісію по таємному голосуванню щодо дострокового припинення повноважень Олександрійського селищного голови (а.с.25).

Рішенням № 252 від 28 грудня 2017 року двадцять восьмої сесії Олександрійської селищної ради сьомого скликання міста Олександрії Кіровоградської області «Про дострокове припинення повноважень Олександрійського селищного голови», відповідно до п.16 ч.1 ст. 26, ст.42, 50, ч.2, ч.3 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», враховуючи рішення Олександрійської селищної ради від 28 грудня 2017 року № 250 «Про звіт селищного голови про діяльність виконавчих органів Олександрійської селищної ради», вирішено припинити достроково повноваження Олександрійського селищного голови ОСОБА_1 (а.с.26)

Згідно ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР), сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.

Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.

Сільський, селищний, міський голова не може бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.

На сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.

Згідно частин 1 - 3 ст. 42 Закону № 280/97-ВР, повноваження сільського, селищного, міського голови починаються з моменту оголошення відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.

У разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради.

Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади.

Пунктом 16 ч. 1ст. 26 Закону № 280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання про прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно ст. 79 Закону № 280/97-ВР, повноваження сільського, селищного, міського голови вважаються достроково припиненими у разі: 1) його звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови; 2) припинення його громадянства; 3) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього; 3-1) набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування; 4) відкликання з посади за народною ініціативою; 5) визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошення таким, що помер; 6) його смерті.

Відповідно до ч. 2 ст. 79 Закону № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.

Частиною 3 ст. 79 Закону № 280/97-ВР передбачено, що повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених абзацом 1 частини 2 цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

Положенням ч. 11 ст. 79 Закону № 280/97-ВР вказано, що повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади з підстав, зазначених в абзаці 1 частини 2 цієї статті, з дня прийняття місцевим референдумом або відповідною радою рішення про дострокове припинення повноважень.

Таким чином, наведеними вище правовими нормами передбачено, що повноваження сільського голови можуть бути припинені достроково за рішенням відповідної сільської ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради, лише за наявності підстав, передбачених частиною 2 статті 79 Закону № 280/97-ВР, тобто в разі якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень. Цей перелік підстав є вичерпним.

Згідно матеріалів справи, судом встановлено, що рішення про звільнення сільського голови було прийнято після ознайомлення зі звітом та прийняття депутатами рішення про визнання звіту незадовільним. Процедура голосування щодо дострокового припинення повноважень Олександрійського селищного голови, відбувалась відповідно до вимог зазначених в Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Даний факт також підтверджено із показань свідків, які були допитані під час розгляду справи.

Крім того, судом встановлено, що за результатами роботи в 2016 році, перебуваючи на посаді селищного голови ОСОБА_1, взагалі не звітував. Даний факт, позивачем, в судовому засіданні був підтверджений.

Отже, суд приходить до висновку, що твердження позивача про те, що рішення двадцять восьмої сесії Олександрійської селищної ради міста Олександрії № 250 від 28 грудня 2017 року та № 252 від 28 грудня 2017 року суперечать вимогам чинного законодавства, не відповідає дійсним обставинам, а тому викладені позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач довів правомірність своїх дій при винесені вищезазначених рішень та при звільненні позивача з посади, а тому у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити повністю.

Керуючись ст.ст. 77, 139, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в

В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Олександрійської селищної ради міста Олександрії (код ЄДРПОУ: 04366471, 28040, Кіровоградська область, м. Олександрія, сел. Олександрійське, вул. П.Кравченко, 18) про визнання рішень суб'єкта владних повноважень протиправними, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду К.М. Притула