Постанова № 73836050, 03.05.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.05.2018
Номер справи
595/1176/17
Номер документу
73836050
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 травня 2018 рокуЛьвів№ 876/11913/17Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Носа С. П.,

суддів - Кухтея Р. В., Попка Я. С.;

за участю секретаря судового засідання - Торкот Д. О.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на постанову Бучацького районного суду Тернопільської області від 08 листопада 2017 року в справі № 595/1176/17 (головуючий суддя - Федорончук В. Б., м. Бучач) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

17 серпня 2017 року Бучацьким районним судом Тернопільської області зареєстровано позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо не проведення перерахунку позивачу пенсії з 01 січня 2016 року, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900-УІІІ, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268» та на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Тернопільській області №107 від 17 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ №988 від 11 листопада 2015 року, із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадового окладу - 3250,00 грн., окладу за військове (спеціальне) звання підполковник поліції - 2200 грн., надбавки за вислугу років (35%) - 1907,50 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 47% - 3434,52 грн., надбавки на інформаційно-аналітичне забезпечення 10% - 320 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні - 3204,50 грн. та премії 18% -1933,56 грн.

В обґрунтування вимог позовної заяви вказано, що у зв'язку з відсутністю належного реагування на зміну законодавства зі сторони відповідачів, позивач подав письмову заяву, якою повідомив Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зміну грошового забезпечення, надіславши заяву про перерахунок пенсії, до якої додав довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Однак Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області йому відмовлено, відтак позивач важає, що бездіяльність органів пенсійного фонду є протиправною, як і зменшення в довідці, виданій Ліквідаційною комісією УМВС в Тернопільській області належних позивачу видів надбавок та доплат, а також розміру премії.

Постановою Бучацького районного суду Тернопільської області від 08 листопада 2017 року позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, посадового окладу в розмірі 3250,00 грн., окладу за військове (спеціальне) звання підполковник поліції в розмірі 2200 грн., надбавки за вислугу років (35%) в розмірі 1907,50 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань 47% в розмірі 3434,52 грн., надбавки на інформаційно-аналітичне забезпечення 10% в розмірі 320 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 3204,50 грн. та премії 18% в розмірі 1933,56 грн., з виплатою різниці між розмірами перерахованої та виплачуваної пенсії за минулий час з 01 січня 2016 року. Постановлено стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в користь ОСОБА_1 640,00 грн. сплаченого судового збору. Встановлено судовий контроль за виконанням постанови суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подати у місячний строк з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання рішення суду.

Постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, вважає, що суд неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, порушив норми матеріального і процесуального права. Зазначає, що позовні вимоги щодо включення в грошове забезпечення для перерахунку пенсії інших видів грошового забезпечення, ніж ті, що вказані в довідці Ліквідаційної комісії, є безпідставними, на це вказують положення Порядку №45. Просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Позивач та його представник, у судовому засіданні, вимоги апеляційної скарги заперечили та просять відмовити задоволенні такої.

Представник відповідача, у судовому засіданні, вимоги апеляційної скарги підтримав та просить задовольнити таку в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що у ГУ ПФ не було законних підстав для відмови у перерахунку та виплаті пенсії за нормами чинного законодавства.

Такі висновки суду першої інстанції частково відповідають фактичним обставинам справи та є лише частково вірними, з таких міркувань.

Встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером МВС з 2000 року, був звільнений з посади заступника начальника Бучацького районного відділу УМВС України в Тернопільській області в званні підполковник міліції, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач у липні 2017 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про перерахунок пенсії, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області листом №290/П-11 від 02 серпня 2017 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії через відсутність бюджетних коштів, необхідних для проведення перерахунку пенсії.

Вважаючи дії відповідача щодо не перерахунку пенсії без урахування усіх належних доплат протиправними, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій особам звільненим з військової служби регулюються ст.63 Закону №2262-XII.

Відповідно до частин 3, 4 ст.63 Закону №2262-XII (в редакції, Закону №900-VIII та чинній на час виникнення спірних правовідносин) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою №988, яка набрала чинності 02.12.2015, визначено складові грошового забезпечення поліцейських та схему окладів поліцейських за спеціальними званнями.

Відповідно до п.1 зазначеної Постанови грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно абзацу 2 п.15 "Прикінцевих та перехідні положень" Закону України "Про Національну поліцію" (в редакції, Закону №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

З огляду на це, пенсіонери з числа колишніх працівників міліції, набувають право на перерахунок пенсії у разі внесення змін до грошового забезпечення поліцейських Національної поліції, які відбулися за рішенням КМУ, виключно після 29.12.2015.

Законом №900-VIII, який набрав чинності 29.12.2015 ст.63 Закону №2262-XII було доповнено новою частиною, у редакції зазначеній вище.

З наведеного випливає, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988.

Порядком №45 визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Пунктом 1 Порядку №45 (в редакцій, чинній на час виникнення спірних відносин) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано "Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2001 №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до п.4 Порядку №3-1 (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Водночас, згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте КМУ, про що державні органи, визначені цим Порядком, повідомляють орган ПФУ.

З врахуванням цього, за наявності права позивача на перерахунок пенсії, а також надання відповідачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, підстав для відмови позивачу у перерахунку пенсії не було.

Посилання апелянта на відсутність виділених з Державного бюджету коштів як на причину невиконання покладеного на нього обов'язку по проведенню перерахунку та виплати пенсії суд не бере до уваги, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх обов'язків, що узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини (рішення в справах "Кечко проти України", "Бурдов проти Росії").

Разом з тим, апеляційний суд погоджується з доводами апелянта про те, що надбавка за виконання особливо важливих завдань 47% в розмірі 3434,52 грн., надбавка на інформаційно-аналітичне забезпечення 10% в розмірі 320 грн., одноразова грошова допомога при звільненні в розмірі 3204,50 грн. не має враховуватися при перерахунку пенсії позивачу в даному випадку. Це пов'язано з тим, що Постановою №988, яка є основною підставою для перерахунку пенсії, у розглядуваній справі, не передбачено таких видів грошового забезпечення.

Щодо ж до визначення позивачу в Довідці розміру премії 2,65%, апеляційний суд зазначає наступне.

Пунктом 5 Порядку №45 передбачено, що розмір премії для перерахунку пенсії обраховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Міністерство внутрішніх справ України листом від 20.04.2017 №5551/05/22-2-2017, п.9 роз'яснило, що при оформленні довідок про грошове забезпечення необхідно враховувати: інші надбавки, доплати, підвищення та премії для перерахунку пенсії відповідно до Постанови №988 в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015 року за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції, при цьому надавши інформацію у вигляді таблиці про визначення середніх розмірів надбавок та премій, що фактично сплачені за грудень 2015 року, відповідно до якої за посадою заступник начальника відділу ВП премія становить 2,65%, яка і вказана в Довідці.

Враховуючи викладене, апеляційний суд приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині задоволених судом першої інстанції вимог щодо складових грошового забезпечення, з розміру яких обчислюється пенсія з прийняттям в цій частині нової, якою адміністративний позов слід задовольнити частково.

За таких обставин, апеляційний суд приходить до висновку про підставність часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФ стосовно не проведення перерахунку пенсії відповідно до Довідки та зобов'язання такого провести перерахунок призначеної пенсії відповідно ст.63 Закону №2262-ХІІ, Постанови №988 на підставі Довідки, починаючи з 01.01.2016, з врахуванням фактично проведених виплат та виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії. В решті позову щодо видів грошового забезпечення, які не передбачені довідкою Ліквідаційної комісії, необхідно відмовити за безпідставністю заявлених вимог.

За пунктами 3, 4 ч.1 ст.317 КАС підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

В підсумку, такі обставини є безсумнівною підставою для скасування постанови суду першої інстанції в частині та прийняття нової постанови про часткове задоволення позову в цій частині з наведених вище підстав.

Керуючись ст. ст. 308, 310, 312, п. 2 ч. 1 ст. 315, ст. ст. 317, 321, 322, ч. 1 ст. 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області - задовольнити частково.

Постанову Бучацького районного суду Тернопільської області від 08 листопада 2017 року в справі № 595/1176/17 - скасувати в частині задоволених судом першої інстанції вимог щодо складових грошового забезпечення, з розміру яких обчислюється пенсія, та прийняти в цій частині нову, якою адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року та з урахуванням діючої редакції ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», виходячи з розміру посадового окладу 3250 грн., окладу за спеціальним званням 2200 грн., надбавки за стаж служби у розмірі 35% - 1907,50 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15% - 487,50 грн. та премії у розмірі 2,65% - 207,89 грн. і виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01 січня 2016 року.

В решті постанову Бучацького районного суду Тернопільської області від 08 листопада 2017 року в справі № 595/1176/17 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

На постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя С. П. Носсудді Р. В. Кухтей Я. С. Попко Повне судове рішення складено 07 травня 2018 року.