Ухвала суду № 73833217, 05.05.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.05.2018
Номер справи
813/1848/18
Номер документу
73833217
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 УХВАЛА

про звільнення від сплати судового збору

05 травня 2018 року справа № 813/1848/18

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Брильовський Роман Михайлович, розглянувши клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору у справі за позовом ОСОБА_1 до Львівської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язати вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Львівської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язати вчинити дії.

У позовній заяві позивач просить суд звільнити його від сплати судового збору. Клопотання вмотивоване тим, що позивач позбавлений можливості сплатити судовий збір, оскільки у позивача важке фінансове становище. У той же час, зазначає, що єдиним доходом позивача є державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям. У зв'язку з наведеним позивач просить звільнити його від сплати судового збору.

Суддя, при вирішенні клопотання про звільнення від сплати судового збору виходив з наступного.

Відповідно до частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно зі статтею 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Таким чином, відповідно до змісту наведених вище норм єдиною підставою для звільнення особи від сплати судового збору є її майновий стан. Тому для вирішення цього питання суд повинен з'ясувати майновий стан особи, яка звертається із заявою чи скаргою.

В свою чергу, особа, яка вважає свій майновий стан незадовільним, через що в неї існують об'єктивні перешкоди для доступу до правосуддя, зобов'язана подати до суду відповідне клопотання і документи, які підтверджують належним чином такий майновий стан.

При цьому, як зазначено у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 року № 2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" визначення майнового стану є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Також в даній постанові роз'яснено, що якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.

Так, ОСОБА_1 надав суду документи на підтвердження важкого майнового стану, а саме:

- довідку Управління праці та соціального захисту населення від 02.05.2018, відповідно до якої сукупний дохід ОСОБА_1 за період з листопада 2017 року по квітень 2018 року по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім'ям становить 1652, 52 грн;

- довідку з Червоноградської міської філії Львівського обласного центру зайнятості про те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку як безробітній;

- довідку Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про те, що ОСОБА_1 не перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області та не отримує пенсію;

- відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків від 02.05.2018 № 286/13-13/11-00-08, відповідно до якої в ОСОБА_1 інформація про доходи відсутня;

- довідку про склад сім'ї від 02.05.2018 № 7532;

- довідку від 02.05.2018 № 1415 про перебування ОСОБА_2 на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області та отримання пенсії;

- свідоцтво про розірвання шлюбу.

Враховуючи, що єдиним доходом ОСОБА_1 є державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям, суддя вважає, що надані позивачем письмові докази належним чином підтверджують його майновий стан та неможливість сплатити судовий збір.

З огляду на викладене, суддя дійшов до висновку, що надані позивачем документи є достатніми для підтвердження тяжкого майнового стану позивача і, відповідно, для звільнення його від сплати судового збору.

Так, Європейський Суду з прав людини у рішеннях у справах: "Креуз проти Польщі", зазначив про непропорційне обмеження доступу особи до суду в разі накладення на останню значних судових зборів; Жоффр де ля Прадель проти Франції", в якому зазначено, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух, разом з тим, не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але і реальним.

Також, суддя враховує Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо заходів, що полегшують доступ до правосуддя від 14.05.1981 року № R (81)7, згідно з п. 11 яких прийняття до провадження не має залежати від сплати стороною державі якоїсь грошової суми, розміри якої є нерозумними з огляду на питання у справі.

З огляду на наведене, суддя дійшов до висновку, що клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 133, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-

У Х В А Л И В:

Задовольнити клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання позовної заяви ОСОБА_1 до Львівської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язати вчинити дії.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала в апеляційному порядку окремо не оскаржується.

Суддя Р.М. Брильовський