Рішення № 73833093, 02.05.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.05.2018
Номер справи
803/468/18
Номер документу
73833093
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2018 року ЛуцькСправа № 803/468/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

при секретарі судового засідання Іванчук М. І.,

за участю представника позивача Черніки П. М.,

представників відповідача Арендарчука О. Ю., Цвілюх Н. А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОЛІССЯ-ТРЕЙД" до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання неправомірним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ПОЛІССЯ-ТРЕЙД" (далі - ТзОВ "ПОЛІССЯ-ТРЕЙД", позивач) звернулося в суд з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання неправомірним та скасування рішення у формі наказу від 19.03.2018 року № 1153 про проведення фактичної перевірки.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення про проведення фактичної перевірки, оформлене у вигляді наказу від 19.03.2018 року № 1153, є необґрунтованим і таким, що порушує вимоги статті 80 Податкового кодексу України, оскільки у ньому не зазначено мотивів та підстав для проведення такої перевірки, а лише перераховано статті законів України та Податкового кодексу України, якими регламентуються загальні вимоги щодо проведення перевірок та здійснення нагляду за додержанням законодавства щодо обігу алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовних вимог не визнала, посилаючись на те, що оскаржуваний наказ від 19.03.2018 року № 1153 прийнятий відповідачем відповідно до норм чинного законодавства, за наявності визначених законодавством підстав та у межах компетенції, у зв'язку з чим підстави для його скасування відсутні.

Представники відповідача у судовому засіданні просили у задоволенні позову відмовити повністю.

У судовому засіданні 20.04.2018 року в межах встановлених законом строків розгляду було оголошено перерву до 02.05.2018 року.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ТзОВ "ПОЛІССЯ-ТРЕЙД" 27.08.2014 року зареєстроване як юридична особа, видами діяльності якої є, зокрема: 46.34 Оптова торгівля напоями; 46.35 Оптова торгівля тютюновими виробами; 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 47.25 Роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах. Дані обставини підтверджуються витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 23.04.2018 року.

19.03.2018 року на підставі пп.20.1.10, 20.1.11 п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75, пп. 80.2.5, 80.2.6 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України, Законів України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» начальником Головного управління ДФС у Волинській області прийнято наказ №1153 «Про проведення фактичної перевірки», відповідно до якого з метою перевірки дотримання чинного законодавства щодо обігу алкогольних напоїв і тютюнових виробів наказано забезпечити проведення фактичної перевірки суб'єкта господарювання ТзОВ "ПОЛІССЯ-ТРЕЙД", назва господарської одиниці - місце зберігання оптових партій алкогольних напоїв, за адресою м. Луцьк, вул. А. Марцинюка, 35, з питань дотримання вимог Податкового кодексу України, Законів України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших нормативно-правових актів, які регулюють ліцензування, виробництво, обіг, зберігання спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, перевірку провести протягом 10 діб, починаючи з 19.03.2018 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно з пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (пункт 75.3 статті 75 ПК України).

Порядок проведення фактичної перевірки врегульовано статтею 80 ПК України, пунктом 80.1 якої передбачено, що фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Відповідно до підпунктів 80.2.5 та 80.2.6 пункту 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав:

- у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;

- у разі виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань, визначених у пункті 75.1.3;

Функції контролюючих органів визначені статтею 19-1 ПК України.

Так, відповідно до пункту 19-1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, зокрема: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків; здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері; здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів; забезпечують контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, які провадять роздрібну торгівлю тютюновими виробами, вимог законодавства щодо максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких виробів; забезпечують контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, які провадять оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями, вимог законодавства щодо мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на такі напої.

Відповідно до підпунктів 20.1.4, 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення; здійснювати контроль за додержанням законодавства з питань регулювання обігу готівки (крім банків), порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб'єктами господарювання установлених законодавством обов'язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів.

Згідно з частиною першою статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Враховуючи те, що Головне управління ДФС у Волинській області є органом ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами на території Волинської області, то в силу приписів вищенаведених норм як контролюючий орган повинно здійснювати контроль за дотриманням вимог чинного законодавства щодо обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Як встановлено в ході розгляду даної справи, однією із підстав для проведення фактичної перевірки стала наявність інформації, розміщеної в засобах масової інформації, щодо реалізації ТзОВ "ПОЛІССЯ-ТРЕЙД", підакцизних товарів (алкогольних напоїв) з порушенням вимог чинного законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Також підставою для проведення вказаної перевірки слугували факти виявлених за результатами попередніх фактичних перевірок порушень законодавства з питань, визначених у пункті 75.1.3 ПК України.

Так, матеріалами справи підтверджено, що актами про результати фактичних перевірок з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами від 30.03.2017 року № 03/61/40-01/39365851 та від 10.04.2017 року № 03/67/40-01/39365851 встановлено порушення ТзОВ "ПОЛІССЯ-ТРЕЙД" вимог статті 11-1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (роздрібна торгівля тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку через роздрібну торгівельну мережу тютюнових виробів) та постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року № 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" (роздрібна торгівля шампанським за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої).

На підставі висновків вищевказаних актів перевірок ГУ ДФС у Волинській області 15.05.2017 року винесені рішення про застосування фінансових санкцій № 0000312-40 та № 0000311-40, якими до ТзОВ "ПОЛІССЯ-ТРЕЙД" застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 10000,00 грн. та 10000,00 грн. відповідно, вказані рішення позивачем в установленому порядку не оскаржувались, є чинними.

Таким чином, суд приходить до висновку, що ГУ ДФС у Волинській області мало всі законодавчо обґрунтовані підстави для винесення наказу від 19.03.2018 року № 1153 «Про проведення фактичної перевірки».

Крім того, судом враховано, що умови та порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичних перевірок визначені статтею 81 ПК України.

Так, відповідно до пункту 81.1 статті 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Як вбачається з наказу від 19.03.2018 року № 1153 «Про проведення фактичної перевірки», останній відповідає вимогам, які встановлені до їх змісту згідно з підпунктом 81.1 статті 81 ПК України, зокрема, у вказаному наказі зазначено: дату видачі (19.03.2018 року); найменування контролюючого органу (ГУ ДФС у Волинській області); найменування та реквізити суб'єкта (ТзОВ "ПОЛІССЯ-ТРЕЙД", код ЄДРПОУ 39365851) та адреса об'єкта, перевірка якого проводиться (адреса господарської одиниці: м. Луцьк, вул. А. Марцинюка, 35); мета перевірки (з метою перевірки дотримання чинного законодавства щодо обігу алкогольних напоїв і тютюнових виробів); вид перевірки (фактична); підстави для проведення перевірки (підпункти 80.2.5 та 80.2.6 пункту 80.2 статті 80 ПК України); дату початку і тривалість перевірки (10 діб, починаючи з 19.03.2018 року). Крім того, наказ містить підпис начальника ГУ ДФС у Волинській області та скріплений печаткою контролюючого органу.

Зі змісту оскаржуваного наказу можливо ідентифікувати передбачені законодавством фактичні підстави для проведення відповідної перевірки з огляду на посилання в його тексті на підпункти 80.2.5 та 80.2.6 пункту 80.2 статті 80 ПК України

Відтак, необхідність зазначення у наказі про проведення фактичної перевірки конкретних порушень підприємством вимог законодавства нормою чинного законодавства України не передбачено, а в наказі на проведення фактичної перевірки повинно бути зазначено саме підставу, вичерпний перелік яких наведено в статті 80 ПК України.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що наказ ГУ ДФС у Волинській області від 19.03.2018 року № 1153 «Про проведення фактичної перевірки» прийнятий на підставах, передбачених чинним законодавством, та в межах наданих відповідачу повноважень, тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 243 ч. 3, 246, 250 КАС України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено 07.05.2018 року.

Головуючий-суддя О. О. Андрусенко