
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" травня 2018 р. справа № 809/377/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради, Виконавчого комітету Чортківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Відділу містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради, Виконавчого комітету Чортківської міської ради про визнання протиправною бездіяльність Відділу містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради щодо неналежного розгляду звернення позивача від 29.01.2018, зобов'язання Виконавчого комітету Чортківської міської ради розглянути на наступному черговому засідання виконавчого комітету звернення від 29.01.2018 і прийняти рішення згідно Закону та Порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Чорткові та надати відповідь у встановлені строки.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до Чортківської міської ради із заявою про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами на фасаді будівлі в АДРЕСА_1, однак Відділ містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради листом від 05.02.2018 №К-119/040 повідомив про відмову в наданні відповідного дозволу на розміщення зовнішньої реклами через відсутність потрібної кількості голосів членів Виконавчого комітету Чортківської міської ради. Позивач вважає такі дії відповідачів протиправними, оскільки згідно чинного законодавства відмова в наданні дозволу на розміщення зовнішньої реклами має бути вмотивованою та із зазначенням підстав, передбачених законом. Позивач зазначає, що лист від 05.02.2018 №К-119/040 не містить жодних мотивів та підстав для відмови в наданні дозволу на розміщення зовнішньої реклами, які передбачені чинним законодавством.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.02.2018 дану позовну заяву залишено без руху і позивачу надано строк для усунення її недоліків. У зазначений судом строк ОСОБА_1 недоліки позовної заяви усунула.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.03.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, в якому стосовно заявлених позовних вимог заперечив. Просив суд в задоволенні позову відмовити, з урахуванням тих обставин, що подана позивачем заява розглянута виконавчим комітетом Чортківської міської ради, де за результатами проведеного 31.01.2018 року засідання рішення про надання позивачу дозволу на розміщення зовнішньої реклами в АДРЕСА_1 прийнято не було, оскільки будівля, в якій здійснює підприємницьку діяльність позивач згідно історико-архітектурного опорного плану міста входить в заповідну територію історичного центру міста. За результатами проведеного голосування проект рішення не був підтриманий відповідною кількістю голосів членів виконавчого комітету.
Правом подання відповіді на відзив позивач не скористалась.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статей 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними в ній матеріалами, дослідивши в сукупності подані докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.
ОСОБА_1, у відповідності до свідоцтва про державну реєстрацію НОМЕР_2 є фізичною особою-підприємцем, згідно договору суборенди нежитлового приміщення веде підприємницьку діяльність за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.11, 24-27).
29.01.2018 позивач через свого представника звернулась до Чортківської міської ради із заявою про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами за адресою: АДРЕСА_1 строком на 5 років. До заяви долучено свідоцтво про реєстрацію фізичної особи-підприємця, копія довіреності, договір оренди та суборенди, витяг про право власності, фото фіксацію.
31.01.2018 на засіданні Виконавчого комітету Чортківської міської ради було розглянуто питання про надання дозволу фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 на розміщення зовнішньої реклами в АДРЕСА_1. Згідно протоколу вказаного засідання за дане питання проголосував один член Виконавчого комітету Чортківської міської ради, проти - жоден не проголосував та один утримався і, як наслідок, рішення не прийнято.
Відділ містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради листом від 05.02.2018 №К-119/040 повідомив ОСОБА_1 про відмову в наданні відповідного дозволу на розміщення зовнішньої реклами через відсутність потрібної кількості голосів членів Виконавчого комітету Чортківської міської ради та необхідність зняти зовнішню рекламу - натяжний банер з фасаду будинку по АДРЕСА_1
Таку відмову позивач вважає протиправною, у зв'язку з чим оскаржив її до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Перелік повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку відображений у статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Зокрема, підпунктом 13 пункту "а" цієї статті встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (власні повноваження) належать надання дозволу в порядку, встановленому законодавством, на розміщення реклами.
Згідно пункту 1 статті 1 Закону України "Про рекламу", зовнішня реклама - це реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України (ч.1 ст.16 вказаного Закону).
Пунктом 3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №2067 від 19.12.2003, визначено, що зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.
Відповідно до пункту 5 Типових правил розміщення зовнішньої реклами для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами сільська, селищна, міська рада може утворювати відділ, управління, інший виконавчий орган або покладати відповідні функції на існуючий відділ, управління (далі - робочий орган).
В пункті 6 Типових правил розміщення зовнішньої реклами зазначено, що до повноважень робочого органу належать: розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами на надання дозволу, внесення змін у дозвіл, переоформлення дозволу та продовження строку його дії; підготовка проекту рішення виконавчого органу ради щодо надання дозволу (у тому числі погодження з органами та особами, зазначеними у пункті 16 цих Правил) чи про відмову у його наданні; видача дозволу на підставі рішення виконавчого органу ради.
З метою регулювання відносин у сфері реклами, сесією Чортківської міської ради на основі Законів України "Про рекламу", "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні", "Про телебачення і радіомовлення", "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", постанови Кабінету Міністрів України №2067 від 29.12.2003 "Про затвердження типових правил розміщення зовнішньої реклами" прийнято рішення №110 від 19.02.2016 "Про затвердження Положення про порядок розміщення реклами на території міста Чорткова та Порядку визначення розміру плати за право тимчасового користування місцями (для розміщення рекламних засобів) на території міста Чорткова".
Згідно пункту 2.5 Положення про порядок розміщення реклами на території міста Чорткова, до повноважень виконавчого комітету міської ради належать, зокрема, розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами на надання дозволу, підготовка проекту рішення виконавчого комітету міської ради щодо надання дозволу (чи про відмову у його наданні (Відділ містобудування, архітектури та капітального будівництва міської ради), видача дозволу на підставі рішення виконавчого комітету.
Відповідно до пункту 3.3 Положення про порядок розміщення реклами на території міста Чорткова, спеціаліст Відділу містобудування, архітектури та капітального будівництва міської ради протягом двох робочих днів з дня реєстрації заяви перевіряє місце розташування рекламного засобу, зазначене у заяві, на предмет надання на заявлене місце зареєстрованого в установленому порядку дозволу за формою згідно з додатком 3. У разі прийняття рішення про відмову у видачі дозволу виконавчий комітет надсилає заявникові вмотивовану відповідь із зазначенням підстав, передбачених законом.
Аналогічні вимоги про вмотивовану відповідь із зазначенням підстав, передбачених законом, у разі прийняття рішення про відмову у видачі дозволу, встановлені також в пункті 10 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №2067 від 29.12.2003.
В свою чергу, згідно частини 5 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", підставами для відмови у видачі документа дозвільного характеру є: подання суб'єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком; виявлення в документах, поданих суб'єктом господарювання, недостовірних відомостей; негативний висновок за результатами проведених експертиз та обстежень або інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі документа дозвільного характеру. Законом можуть встановлюватися інші підстави для відмови у видачі документа дозвільного характеру. Відмова у видачі документа дозвільного характеру за підставами, не передбаченими законами, не допускається.
Окрім цього, частиною 2 статті 16 Закону України "Про рекламу" встановлено, що зовнішня реклама повинна відповідати таким вимогам: розміщуватись із дотриманням вимог техніки безпеки та із забезпеченням видимості дорожніх знаків, світлофорів, перехресть, пішохідних переходів, зупинок транспорту загального користування та не відтворювати зображення дорожніх знаків; освітлення зовнішньої реклами не повинно засліплювати учасників дорожнього руху, а також не повинно освітлювати квартири житлових будинків; фундаменти наземної зовнішньої реклами, що виступають над поверхнею землі, можуть бути декоративно оформлені; опори наземної зовнішньої реклами, що розташована вздовж проїжджої частини вулиць і доріг, повинні мати вертикальну дорожню розмітку, нанесену світлоповертаючими матеріалами, заввишки до 2 метрів від поверхні землі; нижній край зовнішньої реклами, що розміщується над проїжджою частиною, у тому числі на мостах, естакадах тощо, повинен розташовуватися на висоті не менше ніж 5 метрів від поверхні дорожнього покриття; у місцях, де проїжджа частина вулиці межує з цоколями будівель або огорожами, зовнішня реклама може розміщуватися в одну з фасадами будівель або огорожами лінію.
Забороняється розташовувати засоби зовнішньої реклами: на пішохідних доріжках та алеях; у населених пунктах на висоті менш ніж 5 метрів від поверхні дорожнього покриття, якщо їх рекламна поверхня виступає за межі краю проїжджої частини; поза населеними пунктами на відстані менш ніж 5 метрів від краю проїжджої частини (частина 3 статті 16 Закону України "Про рекламу").
Відповідно до частини 4 статті 16 Закону України "Про рекламу" розміщення зовнішньої реклами на пам'ятках національного або місцевого значення та в межах зон охорони цих пам'яток, історичних ареалів населених місць здійснюється відповідно до цього Закону на підставі дозволів, які оформляються за участю органів виконавчої влади, визначених Законом України "Про охорону культурної спадщини".
Перелік обмежень та заборон щодо розміщення зовнішньої реклами, встановлений цим Законом, є вичерпним (частина 5 статті 16 Закону України "Про рекламу").
З огляду на зміст листа від 05.02.2018 №К-119/040, яким Відділом містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради повідомлено ОСОБА_1 про відмову в наданні дозволу на розміщення зовнішньої реклами на фасаді будинку по АДРЕСА_1, будь-якої із вищевказаних підстав, передбачених Законами України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" та "Про рекламу", зазначений лист не містить. Натомість, в цьому листі від 05.02.2018 №К-119/040 зазначено лише про відсутність потрібної кількості голосів членів Виконавчого комітету Чортківської міської ради для прийняття рішення про видачу дозволу фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, що, в силу вимог Законів України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" та "Про рекламу", не є підставою для відмови у видачі дозволу на розміщення зовнішньої реклами та не може бути мотивами для такої відмови.
Стосовно доводів відповідачів про те, що будівля по АДРЕСА_1 згідно історико-архітектурного опорного плану міста Чорткова входить в заповідну територію історичного центру міста, а тому розміщення зовнішньої реклами таких великих розмірів у центральній, історичній частині міста є недопустимим, то суд зазначає наступне.
Наведені твердження відповідачів щодо великого розміру зовнішньої реклами на будівлі по АДРЕСА_1 жодним чином не відображені в листі Чортківської міської ради від 05.02.2018 №К-119/040, яким повідомлено позивача про відмову в наданні дозволу на розміщення зовнішньої реклами. Доводи про недопустимість розміщення зовнішньої реклами на будівлі за адресою: АДРЕСА_1, Тернопільська обл., через те, що дана будівля входить в заповідну територію історичного центру міста, є необґрунтованими, оскільки факт віднесення вказаної будівлі до пам'ятків національного або місцевого значення та до меж зон охорони цих пам'яток, історичних ареалів населених місць, не підтверджені жодними доказами.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Щодо позовної вимоги про визнання протиправної бездіяльності Відділу містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради щодо неналежного розгляду звернення позивача від 29.01.2018, то суд зазначає, що ця вимога не підлягає задоволенню, оскільки відповідач розглянув заяву ОСОБА_1 від 29.01.2018 про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами, що підтверджується копією протоколу засідання Виконавчого комітету Чортківської міської ради від 31.01.2018.
Відповідно до пункту 3.6 Положення про порядок розміщення реклами на території міста Чорткова, Відділ містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради протягом не більше як двох робочих днів з дати одержання належним чином оформлених двох примірників дозволу розглядає заяву, готує і подає проект відповідного рішення на розгляд виконавчого комітету.
Згідно пункту 3.7 Положення про порядок розміщення реклами на території міста Чорткова, виконавчий комітет протягом одного робочого дня з дати одержання зазначених пропозицій приймає рішення про надання дозволу або про відмову у його наданні. Дозвіл або відмова у його видачі видається не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після прийняття відповідного рішення.
З огляду на зміст наведених норм Положення про порядок розміщення реклами на території міста Чорткова, суд звертає увагу на те, що виконавчий комітет за результатами розгляду заяви про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами зобов'язаний прийняти рішення лише двох видів - про надання дозволу або про відмову у його наданні.
В даному випадку, за недостатньої кількості голосів членів виконавчого комітету Чортківської міської ради рішення за результатами розгляду питання про надання дозволу фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 на розміщення зовнішньої реклами в АДРЕСА_1 прийнято не було, що суперечить вимогам вищевказаних норм Положення про порядок розміщення реклами на території міста Чорткова.
При цьому, суд звертає увагу на те, що відмова в наданні фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 дозволу на розміщення зовнішньої реклами на будівлі по АДРЕСА_1, оформлена листом Чортківської міської ради від 05.02.2018 №К-119/040, за своїми наслідками рівнозначна рішенню виконавчого комітету про відмову у його наданні, оскільки в даному листі від 05.02.2018 №К-119/040 позивача повідомлено про негативні наслідки відмови в наданні дозволу, а саме зобов'язано позивача зняти зовнішню рекламу - натяжний банер з фасаду будинку АДРЕСА_1, до 23.02.2018 (а.с.14).
За вказаних обставин, суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб'єктами, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне, з метою повного захисту прав та інтересів позивача, зобов'язати Виконавчий комітет Чортківської міської ради розглянути заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 29.01.2018 про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами на будівлі за адресою: АДРЕСА_1., та прийняти за результатами її розгляду рішення відповідно до Положення про порядок розміщення реклами на території міста Чорткова, затвердженого рішенням Чортківської міської ради від 19.02.2016 №110.
Враховуючи вищезазначене, позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Відділу містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради, Виконавчого комітету Чортківської міської ради, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, підлягає задоволенню частково.
Згідно частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Документально підтвердженими судовими витратами в даній справі є витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 1762,00 грн.
У зв'язку з цим, стягненню на користь позивача підлягає частина сплаченого судового збору, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Частина 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як наслідок, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Чортківської міської ради підлягає стягненню частина сплаченого судового збору в розмірі 881 (вісімсот вісімдесят одна) гривня.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Виконавчий комітет Чортківської міської ради розглянути заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 29.01.2018 про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами на будівлі за адресою: АДРЕСА_1, Тернопільська обл., прийняти за результатами її розгляду рішення відповідно до Положення про порядок розміщення реклами на території міста Чорткова, затвердженого рішенням Чортківської міської ради від 19.02.2016 №110.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чортківської міської ради (код ЄДРПОУ 24636045, вул. Тараса Шевченка, 21, місто Чортків, Тернопільська область, 48500) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) сплачений судовий збір в розмірі 881 (вісімсот вісімдесят одна) гривня.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.