
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 травня 2018 р. Справа№805/2424/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Логойди Т.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
У квітні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначав, що перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії по інвалідності на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і має право на отримання надбавки до пенсії на непрацездатних членів сім'ї - неповнолітніх дітей, які перебувають на його утриманні.
Між тим, у нарахуванні такої надбавки відмовлено у зв'язку з тим, що ним надано довідки з навчальних закладів про навчання дітей в м. Єнакієве Донецької області, які не прийняті через те, що підприємства знаходяться на непідконтрольній українській владі території, а тому видані ними довідки перевірити неможливо і вони є недійсними.
Позивач, вважаючи, що порушене право на отримання надбавки до пенсії на непрацездатних членів сім'ї (неповнолітніх дітей), які перебувають на його утриманні, просив:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в нарахуванні та виплати позивачу надбавки на підставі п. «а» ч. 1 ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити позивачу надбавку на підставі п. «а» ч. 1 ст.16 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з наявністю на його утриманні неповнолітніх дітей - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, з розрахунку на кожного непрацездатного члена сім'ї в розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, зокрема, що позивач отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Ним не було подано всіх необхідних документів, які передбачені п. 9 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, оскільки органом Пенсійного фонду не прийняті довідки про навчання його неповнолітніх дітей, так як вони видані навчальними закладами, які знаходяться на непідконтрольній українській владі території, а тому є недійсними, у зв'язку з чим повернуті позивачу. Вважав, що не порушив права позивача. Просив в задоволенні позову відмовити.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є внутрішньо переміщеною особою, місце проживання якої зареєстровано на території проведення антитерористичної операції (м. Єнакієве Донецької обл.), а фактичне місце проживання/перебування зареєстровано на території України (м. Маріуполь Донецької обл.), що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 09.12.2014 року № 1411013403.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії по інвалідності на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Є інвалідом, який не працює, що підтверджується протоколом з його пенсійної справи від 21.08.2018 року.
Має неповнолітніх дітей ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, які є внутрішньо переміщеними особами, місце проживання яких зареєстровано на території проведення антитерористичної операції (м. Єнакієве Донецької обл.), а фактичне місце проживання/перебування зареєстровано на території України (м. Маріуполь Донецької обл.), що підтверджується довідками про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 10.08.2017 року №0000294558 та №0000294604.
16.01.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив йому як непрацюючому пенсіонеру призначити надбавку на непрацездатних членів сім'ї - неповнолітніх дітей, які перебувають на його утриманні.
12.03.2018 року в задоволенні заяви відмовлено (лист від 12.03.2018 року № 3323/03-1) з посиланням на п. «а» ч. 1 ст.16 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з тим, що в порушення п. 9 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, ним було надано довідки про навчання його неповнолітніх дітей, які видані навчальними закладами, які знаходяться на непідконтрольній українській владі території (м. Єнакієво Донецької обл.), а тому є недійсними і повернуті позивачу.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Види пенсійного забезпечення за цим Законом передбачені ст. 1 вказаного Закону.
Згідно зі ст. 1 вказаного Закону особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Статтею 7 вказаного Закону встановлено право вибору пенсії, згідно з яким зокрема військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором.
Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлені надбавки до пенсій, які призначаються на підставі вказаного Закону, кожна з яких регулюється окремою статтею Закону.
Статтею 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлені надбавки та допомога до пенсії за вислугу років.
Зокрема відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 16 вказаного Закону до пенсії за вислугу років, що призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом (у тому числі до обчисленої в мінімальному розмірі), нараховується надбавка непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї, що належать до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника (стаття 30), - на кожного непрацездатного члена сім'ї в розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому надбавка нараховується тільки на тих членів сім'ї, які не одержують пенсійні виплати із солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу на дітей одиноким матерям. За наявності права одночасно на пенсію, зазначені види допомоги і надбавку на непрацездатного члена сім'ї до пенсії за вислугу років за вибором пенсіонера може бути призначено пенсію, державну соціальну допомогу або нараховано на цього члена сім'ї надбавку. За наявності в сім'ї двох або більше пенсіонерів кожний непрацездатний член сім'ї, який перебуває на їх спільному утриманні, враховується для нарахування надбавки тільки одному з пенсіонерів за їх вибором.
Статтею 24 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлені надбавки та допомога до пенсії по інвалідності.
Зокрема відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 24 вказаного Закону до пенсії по інвалідності, що призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом (у тому числі до обчисленої в мінімальному розмірі), нараховується надбавка непрацюючим особам з інвалідністю, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї (стаття 30), - на кожного непрацездатного члена сім'ї в розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому надбавка нараховується тільки на тих членів сім'ї, які не одержують пенсійні виплати із солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу на дітей одиноким матерям. За наявності права одночасно на пенсію, зазначені види допомоги і надбавку до пенсії по інвалідності на непрацездатного члена сім'ї за вибором пенсіонера може бути призначено пенсію, державну соціальну допомогу або нараховано на цього члена сім'ї надбавку. За наявності в сім'ї двох або більше пенсіонерів кожний непрацездатний член сім'ї, який перебуває на їх спільному утриманні, враховується для нарахування надбавки тільки одному з пенсіонерів за їх вибором.
Відповідно до ст. 30 цього Закону непрацездатними членами сім'ї вважаються, зокрема:
діти, брати, сестри та онуки, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років;
вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі (крім курсантів і слухачів військово-навчальних закладів та навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України і державної пожежної охорони), стажисти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців).
Відповідно до п. 9 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, для призначення надбавки на непрацездатних членів сім'ї (відповідно до пункту "а" статті 16 та пункту "а" статті 24 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» подаються такі документи: заява; довідка уповноваженого органу за місцем проживання про склад сім'ї; копія свідоцтва про народження дитини; копія свідоцтва про шлюб; довідка з навчального закладу про навчання; копія трудової книжки або довідка органів державної податкової служби про облік платника податків - суб'єкта підприємницької діяльності.
Позивач обрав пенсію по інвалідності, яку отримає на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Питання про нарахування йому надбавки до пенсії на непрацездатних членів сім'ї (неповнолітніх дітей), які перебувають на його утриманні, з яким він звернувся до відповідача, врегульовано п. «а» ч. 1 ст. 24 вказаного Закону.
Разом з тим, розглядаючи заяву позивача, орган Пенсійного фонду України помилково послався на положення п. «а» ч. 1 ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які регулюють питання надбавки, що нараховується до пенсії за вислугу років, оскільки позивач таку пенсію не отримує, і на вказані положення в своїй заяві не посилався.
Крім того, відповідачем не прийняті довідки з навчальних закладів про навчання неповнолітніх дітей позивача, які перебувають на його утриманні, оскільки вони видані навчальними закладами, які знаходяться на непідконтрольній українській владі території, а тому є недійсними.
Суд вважає такі посилання неприйнятними з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина.
Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Згідно з ч. 1 ст. 18 вказаного Закону громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 вказаного Закону будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Частиною 3 ст. 9 вказаного Закону визначено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Позивач надав довідки, які видані навчальними закладами, а не особами, що передбачені ч. 2 ст. 9 вказаного Закону. Такі довідки не можуть позбавляти особи права на отримання надбавки на непрацездатних членів сім'ї (неповнолітніх дітей), які перебувають на його утриманні.
Крім того, Закон не ставить право особи на отримання надбавки до пенсії на непрацездатних членів сім'ї в залежність від навчального закладу, яким видана довідка, а чітко визначає, що така надбавка до пенсії нараховується непрацюючим особам з інвалідністю, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї.
Вирішуючи спірне питання суб'єктом владних повноважень також не враховано, що в даному випадку на утриманні позивача є його неповнолітні діти, які є непрацездатними особами, і метою надбавки до пенсії, щодо якої він звернувся, є утримання дітей.
Відповідно до ст. 3 Конвенції ООН про права дитини (ратифікована постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 року №789-XII), в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Перебування дітей позивача на державному утриманні чи утриманні іншої особи, чи наявність обставин, які б позбавляли його права на нарахування такої надбавки - судом не встановлено.
Отже, право позивача на нарахування надбавки до пенсії на непрацездатних членів сім'ї - неповнолітніх дітей - порушено.
Разом з тим, позовні вимоги, які б стосувалися надбавки до пенсії на непрацездатних членів сім'ї, які перебувають на утриманні позивача, що призначається на підставі п. «а» ч. 1 ст. 24 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до пенсії по інвалідності, яку отримує позивач відповідно до вказаного Закону, не заявлялися.
В той же час, оскільки права позивача порушені, і прийняття рішення на користь позивача передбачає право органу Пенсійного фонду України діяти на власний розсуд, тому з урахуванням дискреційних повноважень відповідача на прийняття рішення щодо встановлення та нарахування надбавки до пенсії на непрацездатних членів сім'ї, які перебувають на утриманні пенсіонера, суд дійшов висновку про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні (ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 (87525, АДРЕСА_1, код ІПН НОМЕР_2) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.01.2018 року з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено 07 травня 2018 року.
Суддя Логойда Т. В.