Рішення № 73832733, 16.04.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2018
Номер справи
802/739/18-а
Номер документу
73832733
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

16 квітня 2018 р. Справа № 802/739/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді:Мультян М.Б. розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 (місце проживання: 21036, АДРЕСА_1) до управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці (місцезнаходження: 21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду адміністративним позовом звернувся ОСОБА_2 (місце проживання: 21036, АДРЕСА_1) до управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці (місцезнаходження: 21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що з 01 жовтня 2017 року відповідно до вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про підвищення пенсій" № 2148-VIIІ від 03 жовтня 2017 року було здійснено перерахунок пенсії відповідачем, внаслідок якого було осучаснено пенсію.

Оскільки позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Вінниці та отримує пенсію за віком, за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які діяли до 01 жовтня 2017 року, відтак, на думку позивача є неправомірним зменшення відповідачем індивідуального коефіцієнту страхового стажу роботи, який враховувався для перерахунку пенсії в жовтні 2017 року з 2,02470 до 1,67859, внаслідок зміни величини оцінки одного року страхового стажу, оскільки це має суттєве значення для визначення нового розміру пенсії. Таке зменшення коефіцієнту страхового стажу призвело до зменшення нового розміру пенсії. Тому дії відповідача є неправомірними та такими, що порушують особисті права та інтереси в сфері пенсійного забезпечення.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 16 березня 2018 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження. Відповідачу встановлено 15 денний строк з дня отримання даної ухвали для подачі до суду відзиву на позовну заяву.

30 березня 2018 року на адресу Вінницького окружного адміністративного суду від управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області надійшов відзив на позовну заяву. У якому, зокрема, зазначено, що ОСОБА_2 01.01.2004 року у зв'язку з набранням чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" складові пенсійної виплати перераховано відповідно до чинного законодавства. Розмір пенсії було обчислено із заробітної плати за період з 01.01.1987 року по 31.12.1991 року. Індивідуальний коефіцієнт склав 2,02470. Загальний страховий стаж зарахований відповідно до заяви від 28.04.2004 року по 31.12.2003 року, становив 38 років 2 місяці і 6 днів, що дорівнювало коефіцієнту 0,38167. Згідно до поданої ОСОБА_2 заяви від 17.05.2006 року та доданих до неї документів про підприємницьку діяльність, пенсіонеру проведено перерахунок пенсії по стажу та заробітку у відповідності з вимогами ст. 42 Закону №1058-ІV. Загальний страховий стаж, визначено згідно ст. 24 Закону №1058-ІV з урахуванням індивідуальних відомостей про застраховану особу в системі персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України. Він становить 39 років 10 місяців 3 дні. Коефіцієнт стажу 0,39833 обчислено у відповідності до ст.25 Закону №1058-ІV. Відповідно до ст. 40 Закону № 1058-ІV заробітну плату обчислено за період з 01.01.1987 року по 31.12.1991 року та з 01.07.2000 року по 14.04.2006 року. Коефіцієнт заробітку з урахуванням оптимізації за період з 01.06.2002 року по 14.04.2006 року склав 1,67859. Середньомісячний заробіток: 1,67859 х 735,57 (середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2005 рік) = 1234,72 грн. У результаті зазначеного перерахунку, збільшився коефіцієнт страхового стажу та середньомісячний заробіток для обчислення пенсії. Загалом розмір пенсії ОСОБА_2 з 01.06.2006 року став більшим на 151,27грн., тобто проведення даного перерахунку було доцільним. На даний час, у зв'язку з ухваленням Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017р. № 2148 ОСОБА_2 перераховано пенсію з 01.10.2017 року при цьому перерахунок проведено із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 і 2016р. (3764,40 грн.), та величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

02 квітня 2018 року позивачем подано доповнення до позовної заяви та спростування відзиву на адміністративний позов, однак, суд не приймає зазначені доповнення та спростування на відзив, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 263 КАС України, заяви по суті, у даній категорії справ, є позов та відзив.

Дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову виходячи з наступного.

ОСОБА_2 є пенсіонером та знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Вінниці.

01 жовтня 2017 року відповідно до вимог Закону України "Про внесення змін до законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" ОСОБА_2 відповідачем було здійснено перерахунок пенсії, внаслідок чого було осучаснено пенсію.

Відтак, на думку позивача є неправомірним зменшення відповідачем індивідуального коефіцієнту страхового стажу роботи, який враховувався для перерахунку пенсії до жовтня 2017 року внаслідок зміни величини оцінки одного року страхового стажу, оскільки це має суттєве значення для визначення нового розміру пенсії. Зменшення коефіцієнту страхового стажу призвело до зменшення нового розміру пенсії. Тому дії відповідача є неправомірними та такими, що порушують особисті права та інтереси в сфері пенсійного забезпечення.

Так, позивач вважає, що зміни в законодавстві були застосовані відповідачем під час проведення перерахунку пенсії з 01 жовтня 2017 року та призвели до неправомірного зменшення величини оцінки страхового стажу до 1% та часткового зменшення нового розміру пенсії внаслідок застосування зменшеного індивідуального коефіцієнту страхового стажу.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

У частині першій статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 1058-ІV від 09 березня 2003 року (далі - Закон №1058-ІV) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. 1 ст.10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно частини 1 статті 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

Кс= (См*Вс)/100%*12

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Згідно з частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням змін, внесених Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи або перерахунку пенсії може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

В силу частини 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Відповідно до частини 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Так, судом встановлено, що пенсія призначена позивачеві відповідно до Закону №1058-ІV до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій". Відтак, остання підлягає перерахунку з 1 жовтня 2017 року з врахуванням частини 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Частиною 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV визначено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Як встановлено судом ОСОБА_2 01.01.2004 року у зв'язку з набранням чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" складові пенсійної виплати перераховано відповідно до чинного законодавства. Розмір пенсії було обчислено із заробітної плати за період з 01.01.1987 року по 31.12.1991 року. Індивідуальний коефіцієнт склав 2,02470. Загальний страховий стаж зарахований відповідно до заяви від 28.04.2004 року по 31.12.2003 року, становив 38 років 2 місяці і 6 днів, що дорівнювало коефіцієнту 0,38167.

Як випливає із матеріалів справи ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії по стажу та заробітку у відповідності з вимогами ст. 42 Закону № 1058. Загальний страховий стаж, визначено згідно ст. 24 Закону № 1058 з урахуванням індивідуальних відомостей про застраховану особу в системі персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України. Він становить 39 років 10 місяців 3 дні. Коефіцієнт стажу 0,39833 обчислено у відповідності до ст.25 Закону 1058. Відповідно до ст. 40 Закону № 1058 заробітну плату обчислено за період з 01.01.1987 року по 31.12.1991 року та з 01.07.2000 року по 14.04.2006 року. Коефіцієнт заробітку з урахуванням оптимізації за період з 01.06.2002 року по 14.04.2006 року склав 1,67859. Середньомісячний заробіток: 1,67859 х 735,57(середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2005 рік) = 1234,72 грн. У результаті зазначеного перерахунку, збільшився коефіцієнт страхового стажу та середньомісячний заробіток для обчислення пенсії. Розмір пенсії ОСОБА_2 з 01.06.2006 року став більшим на 151,27 грн. На даний час, у зв'язку з ухваленням Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017р. № 2148 ОСОБА_2 перераховано пенсію з 01.10.2017 року при цьому перерахунок проведено із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 і 2016р. (3764,40 грн.), та величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

У результаті розрахунку, середньомісячний заробіток склав 6318,88грн. (1,67859 х 3764,40). Основний розмір пенсії - 2517,00грн. (6318,88 х 0,39833). Доплата за понаднормативний стаж - 14 років (39-25=14), обчислена виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність становить 203,28 грн. (1452,00 х 14%). Підвищення за особливі заслуги перед Україною - 290,40 грн. (1452,00 х 20%). Разом розмір пенсійної виплати склав 3010,68грн.

Крім того, щодо посилань позивача на порушення його конституційних прав та неможливості зменшення розміру належних їй пенсійних виплат, суд наголошує, що в контексті даної спірної ситуації після перерахунку, розмір пенсії позивача не був зменшений.

Як випливає із матеріалів справи, розмір пенсії ОСОБА_2 після осучаснення підвищився на 1238,78 грн., що становить 3010,68 грн.

Таким чином, з 01 жовтня 2017 року у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" проведено перерахунок пенсії позивача згідно з діючим законодавством, дотримано показники застосування середньої заробітної плати та застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 є необґрунтованими, а відповідач в свою чергу при перерахунку пенсії позивача правомірно застосував показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, як це передбачено ч. 4-3 в Прикінцевих положень Закону №1058-ІV, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, що є підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову.

Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень ст. 139 КАС України відсутні.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_2 (місце проживання: 21036, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1);

Управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці (місцезнаходження: 21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 37979905).

Суддя Мультян Марина Бондівна