Рішення № 73831245, 19.04.2018, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
19.04.2018
Номер справи
766/14209/17
Номер документу
73831245
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №766/14209/17

Пров. №2-а/766/345/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.04.2018

Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючий суддя Гаврилов Д.В.,

секретар Рєпа А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Новабудова" до Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу за порушення в сфері містобудівної діяльності та визнання протиправними та скасування приписів про зупинення будівництва та про усунення порушень,

в с т а н о в и в:

До суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Новабудова" до Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради, в якому представник позивача з урахуванням доповнення до позовної заяви від 20.11.2017 року просив:

- визнати постанову №44/792/01-22 від 11.08.2017 року протиправною та скасувати її;

- визнати припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 02.08.2017 року протиправним та скасувати його;

- визнати припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 02.08.2017 року протиправним та скасувати його.

Позовну заяву мотивовано тим, що 16.08.2017 року на адресу позивача надійшла постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 11.08.2017 року №44/792/01-22, яка винесена начальником Управління з питання архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської Ради, згідно з якою на позивача, за порушення вимог абз. 1 п. 3 ч. 2 ст. 2 ЗУ "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" накладено штраф у розмірі 623080 грн. Зазначена постанова була винесена на підставі: акту, складеного за результатами проведення планової (позапланової) перевірки від 02.08.2017 року, припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 02.08.2017 року, припису про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 02.08.2017 року. 25.07.2017 року на адресу ТОВ "ТД "Новобудова" надійшов лист Управління з питань архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської Ради від 24.07.2017 року, в якому позивачу надійшло повідомлення про проведення планової перевірки об'єкту будівництва за адресою: м. Херсон, вул. Тираспольська, 1, яка повинна була відбутися з 02.08.2017 року по 15.08.2017 року. Позивач зазначає, що 02.08.2017 року планова перевірка об'єкту будівництва за адресою: м. Херсон, вул. Тираспольська, 1, не проводилася, внесені у постанову про накладення штрафу і приписи відомості є недостовірними, а самі вони є такими, що підлягають скасуванню. Відповідачем, при складанні оскаржуваних приписів та постанови не було враховано того факту, що на момент проведення нібито перевірки 02.08.17 року замовником та забудовником здійснення реконструкції інженерного корпуса літ. Г площею 6124,1 м.кв. під офісну будівлю з торгівельними приміщеннями та житловими кімнатами в м. Херсоні по вул. Тираспільська 1 є та було ТОВ "Градострой-Херсон" а не позивач, тому представник позивача вважає, що, штраф застосовано неправомірно та до неналежної юридичної особи, яка не виступала забудовником.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, проти задоволення позову заперечував з тих підстав, що рішення про притягнення до відповідальності позивача за порушення містобудівного законодавства є законним та обґрунтованим.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з урахуванням наступного.

Відповідно до п. 1 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ від 23.05.2011 № 553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється виконавчими органами з питань державного архітектурно-будівельного контролю міських рад.

Відповідно до п. 2.2.5. Положення про Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради (далі - Управління) Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний архітектурно-будівельний контроль за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації щодо об'єктів, розташованих у межах міста.

З матеріалів справи вбачається, що згідно довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 24.07.2017 року ТОВ Торговий дім "Нова будова" на праві приватної власності належать нежитлові приміщення загальною площею 1074,5 кв. м за адресою: м. Херсон, вул. Тираспольська, буд. 1.

02.08.2017 року Управлінням з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті будівництва за адресою: вул. Тираспольська, 1, у м. Херсоні, власник ТОВ "Торговий дім "Новобудова".

Підставою для проведення перевірки стало повідомлення Херсонського відділу поліції ГУ НП в Херсонській області від 21.07.2017 року.

За результатами проведеної перевірки відповідачем встановлено, що під час огляду інженерного корпусу літ. "Г" за адресою вул. Тираспольська, 1, м. Херсон, встановлено, що розпочата надбудова 6-го поверху будинку. Документів які надають право на виконання будівельних робіт, власником ТОВ Торговий дім "Нова будова" не надано. Також відсутня інформація в "єдиному реєстрі документів, що надають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів".

У відповідності до норм Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю представником відповідача складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №2-97, в якому зафіксовано факти правопорушення, та 02.08.2017 року складено припис "Про зупинення підготовчих та будівельних робіт" та припис "Про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил".

Постановою від 11.08.2017 року №44/792/01-22 ТзОВ Торговий дім "Нова будова" притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в сумі 623080 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до положень ч.ч. 1 та 2 ст. 41 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об'єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом. Підготовчі та будівельні роботи, які не відповідають вимогам законодавства, будівельним нормам, стандартам і правилам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без набуття права на їх виконання, підлягають зупиненню до усунення порушень законодавства у сфері містобудівної діяльності (ч. 1). На одному об'єкті будівництва, який є предметом державного архітектурно-будівельного контролю, приписи про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, про зупинення підготовчих та будівельних робіт, а також складання протоколів про вчинення правопорушень та накладення штрафів можуть стосуватися кількох суб'єктів містобудування (ч. 2).

Згідно положень ч. 3 вказаної статті ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право в тому числі у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; б) зупинення підготовчих та будівельних робіт.

Аналіз наведених нормативних положень дає суду підстави вважати, що органи державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язані виявляти порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

При виявлені порушень будівельні роботи підлягають обов'язковому зупиненню.

Відповідно до матеріалів справи позивачем не спростовано висновків перевірки містобудівної діяльності, проведеної відповідачем, щодо незаконної надбудови 6-го поверху без дозвільних документів у будинку №1 по вул. Тираспольська, у м. Херсоні.

Наданий позивачем договір №10/02/17 про спільну діяльність та передачу функцій замовника, укладений між ТОВ "Торговий дім "Новобудова" та ТзОВ "Градстрой-Херсон", суд оцінює критично, оскільки про нього стало відомо лише 19.04.2018 року. А ні в позові, а ні інших документах, наданих позивачем, відсутнє посилання на вказаний договір.

За наведених обставин суд вважає, що відсутні підстави для визнання протиправними та скасування оскаржуваних приписів про зупинення будівельних робіт та про усунення порушень містобудівного законодавства та постанови про накладення штрафу за порушення в сфері містобудівної діяльності.

Керуючись ст.ст. 77,244, 245, 246, 255 КАС України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду

СуддяД. В. Гаврилов