Ухвала суду № 7383020, 22.12.2009, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
22.12.2009
Номер справи
б-25/76
Номер документу
7383020
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Шевченка 16, м. Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

УХВАЛА

за результатами підготовчого засідання

22 грудня 2009 р. Справа № Б-25/76

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Валєєвої Т.Е.,

при секретарі судового засідання Максимів Н.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за заявою Надвірнянської районної ради Івано-Франківської області

до міжрайонного підприємства "Надвірнатеплокомуненерго"

(м.Надвірна, Івано-Франківська область)

про банкрутство,

за участю представників:

від заявника: Білоган І.М. - нач. від. правового забезпечення (довіреність б/н від 15.06.09);

від боржника: Ягиш В.М. - директор (витяг з ЄДРЮОФОП від 17.03.09 №3189928);

Слюсарчук С.Д. - гол. бухгалтер (довіреність №73 від 14.12.09),

в присутності арбітражного керуючого: Насадюка В.В. (ліцензія № 271777 від 10.04.06),

ВСТАНОВИВ:

Надвірнянська районна рада Івано-Франківської області звернулася до господарського суду Івано-Франківської області з заявою про порушення справи про банкрутство міжрайонного підприємства "Надвірнатеплокомуненерго" в порядку ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство), яка визначає особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником.

На обґрунтування своїх вимог заявник посилався на те, що заявником як власником майна боржника (уповноваженою ним особою) прийнято рішення № 320-12/2008 від 04.04.08 про ліквідацію боржника, однак вартості майна боржника, щодо якого прийнято зазначене рішення, недостатньо для задоволення вимог його кредиторів.

Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 10.11.09 порушенопровадження у справі про банкрутство міжрайонного підприємства "Надвірнатеплокомуненерго", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника та призначено підготовче засідання суду у справі на 01.12.09.

Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 01.12.09 відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні суду на 15.12.09.

У підготовчому засіданні суду 15.12.09 оголошено перерву до 21.12.09. Однак, 21.12.09 судове засідання не відбулося у зв’язку з хворобою судді, учасники справи про час та місце наступного судового засідання 22.12.09 повідомлені належним чином.

У підготовчому засіданні суду 22.12.09 представник заявника - Надвірнянської районної ради Івано-Франківської області вимоги поданої заяви підтримав з урахуванням приписів ч. 4 ст. 51 Закону про банкрутство, а представники боржника щодо таких вимог не заперечували.

Заслухавши пояснення учасників судового засідання, дослідивши наявні матеріали справи та з'ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону про банкрутство, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому Законом про банкрутство. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

Втім, згідно із ч. 4 ст. 51 Закону про банкрутство, якщо справу про банкрутство порушено за заявою власника майна боржника (уповноваженої ним особи), яка подана до створення ліквідаційної комісії (призначення ліквідатора), розгляд справи про банкрутство здійснюється без урахування особливостей, передбачених цією статтею.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 17.03.09, від 26.11.09 (а.с. №№8-10, 160-161) засновником боржника є Надвірнянська районна рада Івано-Франківської області. У силу приписів ч. 1 ст. 18 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”, яка визначає статус відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Відповідно до ст. 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, зокрема, управляють майном, що є в комунальній власності; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства.

Положеннями ч. 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Згідно із п. 1 рішення дванадцятої сесії п"ятого демократичного скликання Надвірнянської районної ради Івано - Франківської області від 04.04.08 №320-12/2008 (а.с. №109) у зв'язку із виходом підприємства "Яремчетеплокомуненерго" та підприємства "Надвірнаміськтепло" зі складу засновників боржника Надвірнянська районна рада Івано - Франківської області прийняла рішення ліквідувати боржника.

Враховуючи те, що до заяви про порушення справи про банкрутство не додано докази створення ліквідаційної комісії боржника, ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 10.11.09 про порушення провадження у справі про банкрутство зобов'язано заявника - Надвірнянську районну раду Івано - Франківської області повідомити суд чи приймалось відповідне рішення.

У відповідності до наданих на вимогу суду письмових пояснень Надвірнянської районної ради Івано-Франківської області від 27.11.09 №1-201/357/120 рішення про створення ліквідаційної комісії (призначення ліквідатора) боржника згідно із ч. 2 ст. 105 Цивільного кодексу України не приймалося.

У зв'язку з чим, розгляд справи про банкрутство відповідно до вимог ч. 4 ст. 51 Закону про банкрутство здійснюється без урахування особливостей, передбачених ст. 51 Закону про банкрутство.

Виходячи зі змісту ст. 11 Закону про банкрутство, основне завдання підготовчого засідання суду полягає в з’ясуванні ознак неплатоспроможності боржника, наявності чи відсутності перешкод для подальшого руху справи про банкрутство.

Частина 3 статті 6 Закону про банкрутство визначає ознаки неплатоспроможності боржника, а саме справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно складають не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.

Згідно із абз. 8 ст. 1 Закону про банкрутство безспірними являються вимоги кредиторів, визнані боржником, інші вимоги кредиторів, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.

Отже, за Законом про банкрутство вимоги кредиторів набувають характеру безспірних, якщо вони підтверджуються документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника, зокрема, виконавчими.

Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України, зокрема в своїй постанові від 17.10.06 у справі №3/157.

Стаття 1071 Цивільного кодексу України визначає підстави списання грошових коштів з рахунка.

За приписами ч. 1 цієї статті банк може списати грошові кошти з рахунка клієнта на підставі його розпорядження. Без такого розпорядження грошові кошти можуть бути списані з рахунка клієнта лише на підставі рішення суду, а також у випадках, встановлених договором між банком і клієнтом (ч. 2 вказаної статті).

Також, положення п. 5.1 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Національного банку України від 21.01.2004 № 22, із змінами та доповненнями (далі –Інструкція), вимоги якої поширюються на всіх учасників безготівкових розрахунків, а також на стягувачів, які здійснюють примусове списання коштів з рахунків цих учасників, та обов'язкові для виконання ними (п. 1.3 Інструкції), передбачають, що відповідно до ст. 1071 Цивільного кодексу України кошти можуть бути списані з рахунку клієнта без його доручення на підставі рішення суду.

Згідно із п. 5.3 Інструкції примусове списання коштів з рахунків платників ініціюють стягувачі на підставі виконавчих документів, виданих судами.

Як вбачається з заяви про порушення справи про банкрутство, розмір кредиторської заборгованості боржника, що складається із заборгованості з податків і зборів, становить 2427607,88 грн.

При цьому, вказана заборгованість підтверджується відповідними податковими повідомленнями - рішеннями, деклараціями з податку на прибуток, деклараціями з податку на додану вартість, а також постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.05.08 у справі №2-а-126/2008 та постановою господарського суду Івано-Франківської області від 01.12.08 у справі №ПА-6/188.

З матеріалів справи вбачається, що постанова господарського суду Івано-Франківської області від 01.12.08 у справі №ПА-6/188 (а.с. №№145-146) оскаржена боржником в апеляційному порядку, ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.12.08 у справі №ПА-6/188 апеляційну скаргу на зазначену постанову прийнято до провадження, однак заявою від 25.11.09 №317 апеляційна скарга відкликана боржником (а.с. №154), проте докази закриття апеляційного провадження суду не надано.

Отже, безспірні вимоги ДПІ в Надвірнянському районі Івано-Франківської області до боржника ґрунтуються виключно на постанові Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.05.08 у справі №2-а-126/2008 (а.с. №144), якою з боржника за його рахунок активів стягнено в доход Державного бюджету України 653 374,73 грн., в т.ч. 604422,29 грн. недоїмки та 50740,95 грн. пені.

Відповідно до довідки боржника від 21.12.09 №75 (а.с. №182) стягнена постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.05.08 у справі №2-а-126/2008 заборгованість у розмірі 653 374,73 грн. складається з 522 108,95 грн. заборгованості з податку на додану вартість та податку на прибуток, 82313,54 грн. штрафних санкцій та 50740,95 грн. пені.

Постановою ВДВС Надвірнянського районного управління юстиції від 03.09.08 серії ВП №8876194 (а.с. №143) відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №2-а-126 від 10.07.08 (а.с. №141), виданого на виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.05.08 у справі №2-а-126/2008.

Згідно із листом ВДВС Надвірнянського районного управління юстиції від 26.11.09 №0217/8417 (а.с. №152) на примусовому виконанні ВДВС Надвірнянського районного управління юстиції знаходиться вищезазначений виконавчий лист №2-а-126 від 10.07.08, під час виконавчого провадження накладено арешт на рахунки боржника, з яких стягнено 4786,07 грн., а також накладено заборону на відчуження рухомого та нерухомого майна, однак відповідно до відповідей органів державної реєстрації рухоме та нерухоме майно за боржником не зареєстровано.

Отже, грошові вимоги ДПІ в Надвірнянському районі Івано-Франківської області до боржника, які є безспірними і не становлять штрафні (фінансові) санкції та перевищують триста мінімальних розмірів заробітної плати, не були задоволені боржником понад три місяця в установленому діючим законодавством порядку.

Таким чином, наявні всі ознаки неплатоспроможності боржника, з якими Закон про банкрутство пов'язує можливість подальшого провадження у справі про банкрутство.

За таких обставин згідно із ч. 5 ст. 11 Закону про банкрутство з метою виявлення усіх кредиторів та осіб, які бажають взяти участь у санації боржника, суд вважає за необхідне зобов'язати заявника подати за свій рахунок оголошення про порушення справи про банкрутство до офіційних друкованих органів.

Також, відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону про банкрутство з метою забезпечення майнових інтересів кредиторів суд вважає за необхідне ввести процедуру розпорядження майном боржника та призначити розпорядника майна.

За приписами ч. 2 вказаної статті кредитори мають право запропонувати кандидатуру розпорядника майна, яка відповідає вимогам, передбаченим Законом про банкрутство.

Отже, право пропонувати кандидатуру розпорядника майна мають лише кредитори, однак у даному випадку заяву про порушення справи про банкрутство боржника подано власником майна боржника (уповноваженою ним особою) та визнані судом кредитори у справі відсутні.

На час розгляду справи до суду надійшла заява арбітражного керуючого НасадюкаВ.В. (ліцензія Міністерства економіки України серії АБ №271777 від 10.04.06) про призначення його розпорядником майна боржника, в якій заявником в порядку ч. 3 ст. 31 Закону про банкрутство підтверджено, що він не належить до жодної з категорії осіб, вказаних в цій нормі. Представники заявника та боржника в судовому засіданні проти такої заяви не заперечували. Враховуючи вищевикладене, суд вважає за доцільне подану заяву задовольнити.

Крім того, у відповідності до ч. 11 ст. 11 Закону про банкрутство за результатами підготовчого засідання суд вважає за необхідне встановити строки подальших процесуальних дій у процедурі розпорядження майном боржника.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 31, 5, 6, 11, 13 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 41, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Зобов’язати заявника подати до офіційного друкованого органу Верховної Ради України чи Кабінету Міністрів України у десятиденний строк за свій рахунок оголошення про порушення справи про банкрутство боржника - міжрайонного підприємства "Надвірнатеплокомуненерго" (м. Надвірна, Івано-Франківська область, ідентифікаційний код 20552121). Газетне оголошення має містити дату порушення провадження у справі, повне найменування боржника, його поштову адресу, банківські реквізити, найменування та адресу господарського суду, номер справи, відомості про розпорядника майна.

2. Ввести процедуру розпорядження майном боржника строком на шість місяців, до 22.06.10.

3. Призначити розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Насадюка В.В. (м. Надвірна, Івано-Франківська область; ліцензія Міністерства економіки України серії АБ №271777 від 10.04.06). Розпоряднику майна боржника Насадюку В.В. в своїй діяльності керуватися Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

4. Зобов’язати заявника подати суду докази подачі оголошення до 15.01.10.

5. Зобов’язати розпорядника майна боржника Насадюка В.В. скласти та подати суду на затвердження реєстр вимог кредиторів боржника до 25.02.10.

6. Провести попереднє засідання суду до 22.03.10.

7. Скликати перші загальні збори кредиторів до 02.04.10.

8. Провести підсумкове засідання суду, на якому буде винесено ухвалу про санацію боржника, чи постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, чи ухвалу про припинення провадження у справі про банкрутство, до 30.04.10.

9. Дану ухвалу направити:

- заявнику (майдан Шевченка, 33, м. Надвірна, Івано-Франківська область, 78400);

- боржнику (вул. Комунальна, 5, м.Надвірна, Івано-Франківська область, 78400).

- розпоряднику майна боржника Насадюку В.В. (вул. І.Франка, 12/53, м. Надвірна, Івано-Франківська область, 78400).

Суддя                                                                      Т.Е. Валєєва

Виготовлено в АС "Діловодство суду"

______