
Справа № 461/1708/17 Головуючий у 1 інстанції: Радченко В.Є.
Провадження № 22-ц/783/4815/17 Доповідач в 2-й інстанції: Бойко С. М.
Категорія:59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 квітня 2018 року м.Львів
Колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Львівської області в складі:
головуючого - судді Бойко С.М.,
суддів: Копняк С.М., Ніткевича А.В.,
секретаря - Брикайло М.В.,
з участю: відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Галицького районного суду м. Львова від 21 червня 2017 року у справі за позовом управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення коштів надмірно виплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
в с т а н о в и л а:
У березні 2017 року управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради звернулось до суду з позовом, в якому просило стягнути з ОСОБА_2 грошові кошти у розмірі 5256 грн. 60 коп., які їй надміру виплачені у вигляді державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що на підставі заяви відповідача від 13.02.2013 року їй призначено державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням доходів за період з 12.03.2013 року до 31.08.2013 року, однак, в результаті проведеної Галицьким відділом соціального захисту перевірки встановлено, що відповідачем було надано неповну та недостовірну інформацію про доходи членів її сім'ї, зокрема, не надано інформації про дохід її чоловіка ОСОБА_3 в розмірі 107863 грн., який він отримав від продажу квартири за адресою АДРЕСА_1, що призвело до неправильного визначення розміру вказаного виду допомогу, - призначення допомоги за вказаний період в більшому розмірі, ніж їй належало за таких обставин.
Рішенням Галицького районного суду м. Львова від 21.06.2017 року позов задоволено.
Стягнуто з ОСОБА_2 на користь управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради кошти, надміру виплачені у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у сумі 5256 грн. 60 коп.
Рішення суду оскаржила відповідач ОСОБА_2, просить його скасувати з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального і ухвалити нове рішення, яким у позові відмовити.
Свої доводи апелянт обґрунтовує тим, що суд послався в рішенні на неіснуючий документ, а саме, декларацію про доходи та майновий стан особи, який нею у 2013 році для отримання вказаного виду допомоги взагалі не подавався. Крім того, звертає увагу, що позивач, приймаючи відповідне рішення, мав у своєму розпорядженні всю необхідну для призначення допомоги інформацію, оскільки це було повторне її звернення за допомогою, з якої міг встановити факт відчуження її чоловіком квартири, в якій він був зареєстрований разом із сином ОСОБА_4
Крім того, зазначає, що її заява про застосування наслідків спливу позовної давності залишилась без належної правової оцінки суду.
В судове засідання позивач не з'явився, про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений (а.с.133), клопотань про відкладення розгляду справи від нього не надходило, а тому відповідно до вимог ч.2 ст.372 ЦПК України розгляд справи проведено у його відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення відповідача в підтримання апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення відповідно до вимог ст.367 ЦПК України, колегія суддів дійшла висновку про задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та пункту 17 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27 грудня 2001 року, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, визначено, що право на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має один із батьків дитини, усиновлювач, опікун, дідусь, бабуся або інший родич, який фактично здійснює догляд за дитиною.
Такий вид допомоги призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення. Днем звернення за призначенням цієї допомоги вважається день прийняття органом праці та соціального захисту населення відповідної заяви з усіма необхідними документами (п.18 Порядку).
Пунктом 19 Порядку передбачено, що виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі, відповідно до пункту 22 Порядку, - 130 грн.
У пункті 20 Порядку зазначено, що для одержання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку органам праці та соціального захисту населення подаються, зокрема, такі документи: заява матері (батька), що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; копія свідоцтва про народження дитини; копія або витяг наказу (розпорядження) роботодавця про надання відпустки; копія трудової книжки матері (батька) та інші документи.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та пункту 22 Порядку, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01.01.2010 року - 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень, і надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених у сім'ї дітей, по догляду за якими надається допомога.
Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається у встановленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
Розмір допомоги, яка надається з урахуванням доходів сім'ї, може бути перерахований з місяця подання отримувачем допомоги заяви до закінчення строку її призначення.
Покриття витрат на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів державного бюджету у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Пунктом 43 Порядку передбачено, що документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає і виплачує допомогу, протягом десяти днів з дня подання заяви.
У разі, коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган праці та соціального захисту населення повідомляє заявника, які документи мають бути подані додатково (п.44 Порядку).
Про призначення державної допомоги сім'ям з дітьми чи про відмову у її призначенні приймається рішення органом, що призначає і виплачує цю допомогу (п.43 Порядку).
Пунктом 48 Порядку передбачено, що органи, які призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.
Статтею 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та пунктом 49 Порядку передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, підвищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно із законом.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 має трьох неповнолітніх дітей: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, та зареєстрована разом з ними та чоловіком ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.4).
Державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була призначена відповідачеві ОСОБА_2 у зв'язку з народженням у неї третьої дитини - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, на підставі її заяви від 13.02.2013 року (а.с.2-5) на період з 12.03.2013 року по 31.08.2013 року в розмірі 931 грн. 17 коп. з урахуванням доходів сім'ї за попередні шість місяців (а.с.7)
Згідно поданої відповідачем ОСОБА_2 декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулись за допомогою, за період з вересня 2012 року по лютий 2013 року (а.с.56-58), відповідачка ОСОБА_2 вказала, що їй надається допомога з Галицького відділу соціального захисту, її чоловік ОСОБА_3 не працює, доходів не має. Зазначила також, що пільги як багатодітна сім'я не оформляла, інших доходів не має.
Відповідно до інформації, наданої Галицькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Львівській області у листі №1803/13-04-11 від 16.02.2016 року (а.с.9), чоловік відповідачки - ОСОБА_3 в період з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року отримав дохід, зокрема, від продажу (обміну) нерухомого майна в сумі 107863 грн.
Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №51635455 від 14.01.2016 року та витягом з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 445682 від 12.02.2013 року (а.с.10-12), чоловік відповідачки - ОСОБА_3 на підставі договору купівлі-продажу №1780 від 27.12.2012 року, посвідченого приватним нотаріусом Камінським Ю.І., продав належну йому на праві власності квартиру АДРЕСА_3 отримавши дохід від продажу цього нерухомого майна в розмірі 107863 грн.
Отже, чоловік відповідачки ОСОБА_2 отримав вказаний дохід в межах шести місяців, що передували призначенню їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, але відповідач про це не надала відповідної інформації, хоча була попереджена під розписку про надання повної та достовірної інформації про доходи членів своєї сім'ї при оформленні документів для призначення цього виду державної допомоги, а тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що відповідачеві за вказаний вище період були надміру виплачені кошти у вигляді такої допомоги в розмірі 5256 грн. 60 коп.
Однак, поза увагою суду залишилась заява відповідача, в якій вона просить при вирішенні даного спору застосувати наслідки спливу позовної давності (а.с.36).
Відповідно до ст.256 ЦК України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутись до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Статтею 257 ЦК України встановлено загальну позовну давність тривалістю у три роки.
Відповідно до ст.253 ЦК України, перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
За загальним правилом, яке міститься у ч.1 ст.261 ЦК України, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатись про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (ч.4 ст.267 ЦК України).
Наведеними вище положеннями пунктів 43, 44, 48, 49 Порядку підтверджується той факт, що позивач, як орган, який приймає рішення про призначення та виплату названого виду державної допомоги, наділений повноваженнями перевірити подані особою, яка звернулась за призначенням допомоги, документи та вказану у них інформацію на достовірність та повноту, а тому, отримавши у лютому 2013 року від відповідачки заяву про призначення названого виду державної допомоги, позивач міг в силу своїх повноважень перевірити подану відповідачем інформацію про дохід членів її сім'ї, а отже, міг дізнатись про порушене право та про особу, яка його порушила.
Таким чином, звернувшись до суду з вказаним позовом у березні 2017 року, позивач пропустив встановлений законом трирічний строк позовної давності і причин, які б можна було визнати поважними для його поновлення, не назвав, а тому слід застосувати норму ч.4 ст.267 ЦК України і відмовити позивачеві у задоволенні позову за спливом позовної давності, оскільки відповідач подала до суду першої інстанції заяву про це.
Суд першої інстанції норму ч.4 ст.267 ЦК України, яка підлягала застосуванню до спірних правовідносин, не застосував, що призвело до неправильного вирішення спору, а тому оскаржуване рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням апеляційним судом нового рішення про відмову у задоволенні вказаного позову за спливом позовної давності.
Керуючись ст.ст. 367, 374 ч.1 п.2, 376 ч. 1 п. 4, 381, 382, 384 ЦПК України, колегія суддів
п о с т а н о в и л а:
апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Рішення Галицького районного суду м. Львова від 21 червня 2017 року скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позову управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 5256 гривень 60 копійок - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови.
Повний текст постанови складений 03 травня 2018 року.
Головуючий: Бойко С.М.
Судді: Копняк С.М.
Ніткевич А.В.