
Справа № 141/248/18
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 квітня 2018 року смт. Оратів
Оратівський районний суд Вінницької област і
в складі: головуючого судді Слісарчука О.М.
за участю секретаря судового засідання Ставничого С.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Оратівського району Вінницької області про визнання права власності на житловий будинок, у відсутності сторін, -
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Оратівського районного суду Вінницької області перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Оратівського району Вінницької області про визнання права власності на житловий будинок. З позовних вимог вбачається, що ОСОБА_1 просить перевести нежитлову будівлю, розташовану по вул. Заїки, 38 в с. Чагів Оратівського району Вінницької області в житлову та визнати за ним право власності на вказану будівлю, оскільки процедуру переведення нежитлових приміщень в житлові законодавством не врегульовано. Відповідачем зазначено ОСОБА_2 сільську раду Оратівського району Вінницької області про визнання права власності на житловий будинок.
Позивач ОСОБА_1, будучи належним чином повідомлений про лдень та час розгшляду справи в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи не надав.
Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради Оратівського району Вінницької області ОСОБА_3, будучи належним чином повідомлений про день та час розгляду справи в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив.
Суд, вивчивши вимоги позову, дослідивши докази в справі, приходить до наступного висновку.
Як вбачається з витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №93142193 ОСОБА_1 на праві приватної власності належить нежитлова будівля, що розташована по вул. Заїки, 38 в с. Чагів Оратівського району Вінницької області, таким чином він є власником вказаної будівлі.
Згідно ч.1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно до роз’яснень наданих в пунктах 9, 10 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №6 від 30.03.2012 року «Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)» роз'яснено, що при розгляді справ зазначеної категорії судам слід мати на увазі, що відповідно до статті 26 ЗУ «Про основи містобудування» спори з питань містобудування вирішуються радами, інспекціями державного будівельного архітектурного контролю у межах їх повноважень, а також судом відповідно до законодавства. За загальним правилом кожна особа має право на захист свого цивільного права лише в разі його порушення, невизнання або оспорювання (частина перша статті 15 ЦК, частина перша статті 3 ЦПК України. У зв'язку із цим звернення до суду з позовом про визнання права власності в тому числі за наявності самочинного будівництва має здійснюватися за наявності даних про те, що порушене питання було предметом розгляду компетентного державного органу, рішення якого чи його відсутність дають підстави вважати про наявність спору про право.
Згідно ст. 4 ЖК УРСР жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях, утворюють житловий фонд.
Відповідно до ст.ст. 15, 18 ЖК УРСР, виконавчі комітети місцевих рад на території своєї компетенції здійснюють державний контроль за використанням і схоронністю житлового фонду, вирішують й інші питання в галузі використання і забезпечення схоронності житлового фонду, віднесені до їх відання законодавством, здійснюють управління житловим фондом місцевих Рад.
Відповідно до п.п. 5,9 і 10, п. «б» ст. 30 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» до делегованих повноважень виконавчого органу місцевої ради (міської державної адміністрації) належать облік відповідно до закону житлового фонду, здійснення контролю за його використанням; облік нежилих приміщень на відповідній території незалежно від форм власності, внесення пропозицій їх власникам щодо використання таких приміщень для задоволення потреб територіальної громади; облік відповідно до закону об’єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
З наведеного слідує, що питання узаконення об’єктів нерухомості з самочинними переобладнаннями, перебудовами вирішується відповідними установами в межах їх компетенції (місцевими радами, інспекціями державного будівельного архітектурного контролю).
В даному випадку позивачу належить на праві власності відповідне приміщення, яке за своїм статусом відноситься до нежитлового приміщення, що розташоване у житловому будинку по вул. Заїки, 38 в с. Чагів Оратівського району Вінницької області.
Звертаючись до суду з позовом, позивач ОСОБА_1 зазначає, що законодавством не врегульовано процедуру переведення нежитлових приміщень в житлові.
Однак, згідно пп. 2 п. «а» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать належать власні повноваження з вирішення питань щодо використання нежилих приміщень, будинків і споруд, що належать до комунальної власності.
Органи місцевого самоврядування в межах своє компетенції мають право розпоряджатися комунальним майном, та змінювати категорію приміщень, будинків, споруд.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 11 Житлового Кодексу України переведення нежитлових будинків (їх частин), нежитлових приміщень до складу житлових здійснюється у разі дотримання таких умов:
1) волевиявлення власника приміщення;
2) наявність письмової згоди на переведення нежитлових приміщень до складу житлових, що надана заінтересованими особами (співвласниками, особами, які користуються такими та суміжними приміщеннями і майнові або немайнові права та інтереси яких можуть бути порушені);
3) наявність висновків державних органів, підготовлених відповідно до законодавства щодо можливості переведення нежитлових будинків (їх частин), нежитлових приміщень у житлові.
Рішенням виконавчого органу сільської ради, як правило, затверджується Порядок переведення житлових приміщень у нежитлові та їх реконструкції, проте у справі доказів про затвердження такого Положення ОСОБА_2 сільською радою Оратівського району Вінницької області немає.
Згідно пункту 3 Положення про порядок обстеження стану жилих будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним і технічним вимогам та визнання жилих будинків і жилих приміщень непридатними для проживання, затвердженими постановою Ради Міністрів УРСР від 26 квітня 1984 року (далі - Положення) обстеження стану жилих будинків провадиться інженерно-технічними працівниками житлово-експлуатаційних організацій за участю представників громадськості. У разі необхідності до обстеження жилих будинків залучаються фахівці проектних і науково-дослідних організацій та органів і закладів санітарно-епідеміологічної служби.
При обстеженні стану жилих будинків відомчого або громадського житлового фонду до складу комісії включається також представник органу, який здійснює управління відповідним фондом.
Комісія має право залучати в установленому порядку фахівців проектних, науково-дослідних та інших організацій.
Пунктом 8 Положення передбачено, що виконавчий комітет відповідної місцевої Ради народних депутатів розглядає подані комісією матеріали і приймає рішення щодо придатності жилого будинку (жилого приміщення) для проживання. У випадках, коли виконавчий комітет місцевої Ради дійде висновку про можливість і доцільність усунення негативних факторів шляхом проведення капітального ремонту жилого будинку (жилого приміщення), він приймає рішення про проведення такого ремонту.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач до відповідних компетентних органів з питання переведення нежитлового приміщення у житлове не звертався, відповіді про неможливість такого переведення не отримував, відповіді ОСОБА_2 сільської ради Оратівського району Вінницької області вбачається, що згідно ст. 7,8, 8-1 ЖК України, ст. 30 ЗУ "Про місцеве самоврядування", органи місцевого самоврядування мають право переводити нежитлові будівлі в житлові, і навпаки.
Таким чином, позивачем в позовній заяві не вказано, яким чином порушено відповідачем - ОСОБА_2 сільської ради Оратівського району Вінницької області прав чи інтересів позивача ОСОБА_1, не надано будь-яких інших доказів про звернення до інших компетентних органів з питаннями щодо зміни статусу нерухомого майна на житлове приміщення.
Оскільки позивачем суду не дано доказів щодо звернення до компетентних органів з відповідними заявами та відмову вказаних органів у вирішення питання переведення нежитлового приміщення у житлове, суд приходить до висновку про те, що в даному випадку між сторонами відсутній предмет спору, а позивач не втратив можливість вирішити питання переведення нежитлового приміщення в житлове у позасудовому порядку.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Враховуючи наведене суд вважає необхідним закрити провадження в справі з підстав відсутності предмету спору.
Крім того, згідно з п.5 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі закриття провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв’язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом).
Зважаючи на викладене, суд вважає, що сплачений судовий збір за звернення до суду в розмірі 704 грн. 80 коп. згідно квитанції ПАТ КБ «ПриватБанк» №0.0.978154869.1. від 02.03.2018 року, слід повернути платнику ОСОБА_1
Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Провадження в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Оратівського району Вінницької області про визнання права власності на житловий будинок - закрити.
Зобов'язати управління Державної казначейської служби України в Оратівському районі Вінницької області повернути ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, сплачений судовий збір в розмірі 704 грн. 80 коп. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) , на р/р отримувача: 31213206700424, код отримувача: 38055454, МФО отримувача: 802015, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Вінницькій області, згідно квитанції ПАТ КБ "Приватбанк"№0.0.978154869.1. від 02.03.2018 року
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Апеляційного суду Вінницької області через Оратівський районний суд Вінницької області.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня його проголошення.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
СУДДЯ О.М. Слісарчук