
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 травня 2018 року м.Чернігів Справа № 825/1639/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Роговець М.О. ,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Юрченка О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України та просить:
1. Визнати протиправними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
2. 3обовязати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України призначити ОСОБА_1 (картка фізичної особи-платника податків НОМЕР_1) пенсію зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з моменту звернення, а саме з 06.12.2017 нарахувати та виплатити недоплачену суму пенсії за вказаний період.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відмова відповідача у призначенні йому пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з підстав не надання первинних документи, які б підтверджували його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та наявних, у довідках, розбіжностей між нарахованими сумами заробітної плати, не грунтується на законі та порушує права позивача на соціальний захист.
Позивач та його представник в судовому засіданні позов підтримали та просили його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
06 грудня 2017 року позивач звернувся до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зниженням пенсійного віку.
Листом від 22.12.2017 №1586/06/Б-7 відповідач відмовив у призначенні пенсії з тих підстав, що позивачем не надані первинні документи, які б підтверджували його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, оскільки в наданих ним довідках містяться розбіжності між нарахованими сумами заробітної плати.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, народився ІНФОРМАЦІЯ_2.
З 22.11.1985 працював в Управлінні будівництва Чорнобільської АЕС стропальником З (третього) розряду, та проживав в АДРЕСА_1, та 27 квітня 1986 року і згідно встановленого порядку був евакуйований разом з сім'єю.
З 20.10.1986 по 06.07.1988 позивач працював вантажником-стропальником третього розряду у Головному виробничо-розпорядчому управлінні - Управління будівництва Чорнобільської АЕС, яке з 13.06.1986 по 21.07.1988 було перейменоване у Головне виробничо-розпорядче управління по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а в подальшому у Державне підприємство монтажний трест «Київенергобуд».
Підтвердженням цьому слугує архівна довідка Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації від 27.11.2017 № 408 та опис № 1-К справ з кадрових питань (особового складу) за 195-1993 роки.
Підтвердженням трудової діяльності у Головному виробничо-розпорядчому управлінні - Управління будівництва Чорнобільської АЕС в період з січня 1986 року по грудень 1987 року свідчить Архівна довідка Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації № 404 від 24.11.2017 р. та № 408 від 27.11.2017 р.
Також, підтвердженням виконання трудових обов'язків в зоні відчуження Чорнобильської АЕС свідчить копія довідки № 249 від 19.09.1993, що в період з 16.11.1986 по 30.11.1986 позивач працював стропальником в УС Чорнобильської АЕС, та йому виплачувалась заробітна плата в сумі 443 кр.43 коп.
Копія цієї довідки завірена головним спеціалістом Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації.
Статус позивача, як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році підтверджується посвідченням (категорія 2), виданим Чернігівською обласною державною адміністрацією.
Крім того, позивач, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради , що підтверджується листом цієї установи № 05/ 287.
Позивачу, відповідно до статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії, надається пільга в розмірі 50% на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (квартирна плата) на 2-х чоловік, що підтверджується довідкою Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради КП «ЖЕК-13» Чернігівської міської ради від 10.0Е2018 № 596.
Право на зниження пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» мають особи які приймали участь в ліквідації аварії на ЧАЕС, в тому числі, в 1987 році, не менше 14 днів.
Позивач має статус «Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».
З представлених ним позивачу документів однозначно вбачається, що в 1987 році позивач приймав участь в ліквідації аварії на ЧАЕС більше 14 днів, оскільки працював у Головному виробничо-розпорядчому управлінні - Управління будівництва Чорнобільської АЕС в період з січня 1986 року по грудень 1987 року.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювати або проживати на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на 8 років.
Згідно зі статтею 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Підпунктом «ґ» П.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року №22- 1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування ( при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Згідно зі ст. 65 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» документами, які підтверджують статує громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, кабінетом міністрів Автономної Республіки Крим, обласними. Київською
і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок).
Вказаним Порядком визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-фта зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 передбачено, шо при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року №122.
Документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження відповідно до статті 15 Закону і є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Таким чином, наявність, у наданих позивачем документах, розбіжностей у розмірі його заробітної плати у період його роботи у Головному виробничо-розпорядчому управлінні - Управління будівництва Чорнобильської АЕС в 1987 році, не спростовує ні його статусу ліквідатора ні періоду його участі в ліквідації наслідків аварії.
За вказаних підстав, суд вважає, що відповідач необґрунтовано відмовив позивачу у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На дату звернення до відповідача позивачу вже виповнилося 55 років.
Раніше йому була призначена пенсія по інвалідності ІІІ групи.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором, при цьому особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
За таких підстав, суд, вважає за необхідне зобовязати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з моменту його звернення, а саме з 06.12.2017, нарахувати та виплатити недоплачену суму пенсії за вказаний період.
Враховуючи вище викладене, адміністративний позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Чернігівського обєднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
3обовязати Чернігівське об'єднане управління Пенеійного фонду України призначити ОСОБА_1 (картка фізичної особи-платника податків НОМЕР_1) пенсію зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з моменту звернення, а саме з 06.12.2017 нарахувати та виплатити недоплачену суму пенсії за вказаний період.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 05 травня 2018 року.
Суддя С.Л. Клопот