Ухвала суду № 73810203, 04.05.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.05.2018
Номер справи
823/1731/18
Номер документу
73810203
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

м. Черкаси

04 травня 2018 року Справа № 823/1731/18

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гарань С.М., розглянувши заяву депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову у справі № 823/1731/18 за їхнім позовом до ОСОБА_4 - офіційного представника ініціативної групи із збору підписів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради на підтримку пропозиції про відкликання депутата Черкаської міської ради ОСОБА_3 за народною ініціативою, ОСОБА_5 - офіційного представника ініціативної групи із збору підписів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради на підтримку пропозиції про відкликання депутата Черкаської міської ради ОСОБА_2 за народною ініціативою, ОСОБА_6 - офіційного представника ініціативної групи із збору підписів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради на підтримку пропозиції про відкликання депутата Черкаської міської ради ОСОБА_1 за народною ініціативою, Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про визнання незаконними зборів та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

02.05.2018 до Черкаського окружного адміністративного суду надійшло клопотання депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про вжиття заходів забезпечення позову в адміністративній справі № 823/1731/18, шляхом:

- зупинення дії рішення Черкаської МВК Черкаської області про направлення звернення вищому керівному органу парті Вільних Демократів щодо відкликання депутатів Черкаської міської ради - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та до партії Всеукраїнського об'єднання "ЧЕРКАЩАНИ" щодо відкликання депутата Черкаської міської ради - ОСОБА_1 за народною ініціативою, до закінчення розгляду справи по суті;

- заборони Черкаській МВК Черкаської області направляти вищому керівному органу парті Вільних Демократів та партії Всеукраїнського об'єднання "ЧЕРКАЩАНИ" звернення щодо відкликання депутатів Черкаської міської ради - ОСОБА_2 та ОСОБА_3, ОСОБА_1 за народною ініціативою, до закінчення розгляду справи по суті;

- заборони вищому керівному органу парті Вільних Демократів розглядати звернення Черкаській МВК Черкаської області щодо відкликання депутатів Черкаської міської ради - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за народною ініціативою та прийняття рішення про їх відкликання, до закінчення розгляду справи по суті;

- заборони вищому керівному органу Всеукраїнського об'єднання "ЧЕРКАЩАНИ" розглядати звернення Черкаській МВК Черкаської області щодо відкликання депутата Черкаської міської ради - ОСОБА_1 за народною ініціативою та прийняття рішення про його відкликання, до закінчення розгляду справи по суті.

У відповідності до ч.1 ст.154 КАС України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Проаналізувавши матеріали адміністративного позову депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, а також розглянувши вищевказану заяву суддя зазначає наступне.

Відповідно до ст.150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені вказаною статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до предявлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності субєкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Позов може бути забезпечено шляхом: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку (ч.1 ст.151 КАС України).

Заходи забезпечення позову повинні відповідати критеріям обґрунтованості, забезпечення збалансованості інтересів учасників спірних правовідносин, запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів учасників даного судового процесу.

Виходячи із положень ч.1 ст.151 КАС України, суддя дійшов висновку, що підставами вжиття заходів забезпечення позову є:

- очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі;

- неможливість захисту прав, свобод та інтересів без вжиття таких заходів;

- якщо для відновлення прав необхідно буде докласти значних зусиль та витрат;

- очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Суддя встановив, що підставою для звернення до суду з відповідною заявою стало те, що Черкаська МВК Черкаської області без дотриманий вимог абзацу 2 ч.2 ст.41 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» (без перевірки із залученням органів ведення Державного реєстр виборців, перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах та без вибіркової перевірки iз залученням правоохоронних органів їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості) прийняла рішення про звернення до вищого керівного органу партії Вільних Демократів та партії Всеукраїнського об'єднання "ЧЕРКАЩАНИ" щодо відкликання депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 за народною ініціативою.

Вирішуючи заяву про забезпечення позову в адміністаритвній справі № 823/1731/18 суддя зазанчає, що аналіз положень ст. 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» дає підстави дійти висновку, що процес відкликання депутата місцевої ради включає, зокрема, такі стадії:

- збір підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата;

- перевірка територіальною виборчою комісією протягом двадцяти днів з моменту надходження матеріалів, законності збору підписів та узагальнення підсумків збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, про що складається відповідний протокол;

- вирішення питання про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради або про звернення до вищого керівного органу партії, місцева організація якої висувала відповідного депутата, щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою;

- розгляд вищим керівним орган партії звернення територіальної виборчої комісії щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою та прийняття рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї ініціативи;

- передача прийнятого вищим керівним орган партії рішення до відповідної територіальної виборчої комісії, яка інформує про зміст рішення ініціативну групу;

- визначення ТВК обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації партії.

Так, встановлено, що 02.05.2018 Черкаська МВК Черкаської області на своєму засіданні узагальнила підсумки збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, про що склала відповідний протокол та прийняла рішення про звернення до вищого керівного органу партії Вільних Демократів та партії Всеукраїнського об'єднання "ЧЕРКАЩАНИ" щодо відкликання вказаних депутатів за народною ініціативою.

На думку позивачів, без вжиття заходів забезпечення позову будуть порушені їхні права та безпідставно, до перевірки законності дій комісії, їх буде відкликано із займаних посад.

Суддя наголошує, що ухвалою Черкаського окружного адміністваритвного суду від 02.05.2018 у справі № 823/1731/18 заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про вжиття заходів забезпечення позову задоволено частково, зокрема, вказаним рішенням було заборонено Черкаській МВК Черкаської області звертатися та направляти рішення до вищого керівного органу партії Вільних Демократів, місцева організація якої висунула депутатів - ОСОБА_2, ОСОБА_3 та до Всеукраїнського об'єднання "ЧЕРКАЩАНИ", місцева організація якої висунула депутата - ОСОБА_1, щодо відкликання депутатів місцевої ради за народною ініціативою, до набрання законної сили відповідним рішенням.

Вказана ухвала є такою, що підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.

Таким чином, на час прийняття даної ухвали діють заходи забезпечення позову застосовані ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 02.05.2018 (до набрання законної сили відповідним рішенням), якими заборонено Черкаській МВК Черкаської області звертатися та направляти рішення (яке остання прийняла 02.05.2018 до вжиття заходів забезпечення позову) вищому керівному органу партії Вільних Демократів та партії Всеукраїнського об'єднання "ЧЕРКАЩАНИ" щодо відкликання вказаних депутатів за народною ініціативою та які в повній мірі мають сприяти захисту прав та інтересів позивачів в частині спірних правовідносин.

З урахуванням вищевказаного, суддя дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову у справі № 823/1731/18, що є підставою для відмови в задоволенні останньої.

Керуючись ст.ст. 150, 154, 243, 248 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні заяви депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову у справі № 823/1731/18.

Копію ухвали направити учасникам процесу.

Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.М. Гарань