
Копія
Справа № 822/1011/18
РІШЕННЯ
іменем України
03 травня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І.
за участі:секретаря судового засідання Мазій І.В. представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - Войтюка С.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та виплати пенсії ОСОБА_3, з врахуванням усіх видів грошового забезпечення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування і виплату пенсії ОСОБА_3, з врахуванням - посадового окладу в розмірі 970,00 грн., окладу за військове звання в розмірі 115,00 грн., надбавки за вислугу років в розмірі 25%, що становить 271,25 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, що становить 678,12 грн., надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці в розмірі 10%, що становить 97,00 грн., премії в розмірі 450%, що становить 4365,00 грн., щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 60%, що становить 3897,83 грн., починаючи з 27.09.2017 року.
Позивач мотивує вимоги тим, що він проходив військову службу у Збройних Силах України в період з червня 1995 року по січень 2006 року та з серпня 2014 року по вересень 2017 року, з якої був звільнений. З 27 вересня 2017 року ГУ ПФУ в Хмельницькій області ОСОБА_3 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Однак відповідачем під час призначення пенсії позивачу не була врахована щомісячна додаткова грошова винагорода в розмірі 60%, з чим ОСОБА_3 не згідний, внаслідок чого звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Відповідачем до суду 30.03.2018 року надано відзив, в якому зазначено, що позовні вимоги є незаконними та необґрунтованими. ГУ ПФУ вказало, що складові зазначені позивачем є одноразові (не мають постійного характеру) і не входять до складу грошового забезпечення, передбаченого ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а тому не можуть бути враховані при перерахунку пенсії. Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні: 1) оклади за посадою, 2) військовим (спеціальним) званням, 3) процентну надбавку за вислугу років, 4) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), 5) премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Таким чином підстави для визнання протиправними дії чи бездіяльність головного управління, на їх думку, відсутні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що позовні вимоги належать до задоволення з підстав наведених нижче.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію по інвалідності.
Згідно повідомлення ГУ ПФУ в Хмельницькій області про призначення пенсії від 15.12.2017 року N 5639/03 за пенсійною справою N 2201012434, при обчисленні позивачу пенсії враховано наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 970 грн., оклад за військовим званням 115 грн., процентна надбавка за вислугу років 25% 271,25 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі: робота з таємн. виробами, носіями, док. 10% 10%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 450 %.
Не погоджуючись із таким розрахунком пенсії позивачем 05 лютого 2018 року додатково до раніше поданих документів для призначення пенсії було подано довідку В/ч А 3808 від 31 січня 2018 року № 71 про виплачене йому грошове забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням, з якого відраховується єдиний соціальний внесок, та заяву про проведення перерахунку призначеної пенсії у зв'язку із поданням додаткових документів з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, що були виплачені за останні 24 календарних місяці перед звільненням, в тому числі щомісячної додаткової грошової винагороди.
Згідно довідки В/ч А 3808 від 31 січня 2018 року № 71 за останні 24 місяці перед звільненням позивачу виплачувалась, але не була врахована під час призначення пенсії: щомісячна додаткова грошова винагорода.
Листом ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 28.02.2018 року N 381/Л-8 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, вказаних видів грошового забезпечення.
Вирішуючи спір суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1, 2 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
На підставі п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Відповідно до абзацу 10 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є роботодавці осіб, які проходять строкову військову службу у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, Службі безпеки України та службу в органах і підрозділах цивільного захисту.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Частиною 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Згідно із п. 7 постанови КМ України від 17.07.92 року N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі за текстом - постанова N 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до ч. 1 - 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Постановою КМ України від 07.11.2007 року N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (далі - постанова N 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців ЗС України (щомісячних та одноразових, додаток N 25 до постанови N 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений ст. 9-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що щомісячна додаткова грошова винагорода, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд України у рішеннях по справі № 21-2942а15 від 20.10.2015 року та по справі № 21-70а15 від 10.03.2015 року.
Враховуючи те, що відповідачем неправомірно відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, поновлення порушених прав позивача на належне пенсійне забезпечення має бути здійснено шляхом покладення на відповідача обов'язку здійснити нарахування і виплату пенсії ОСОБА_3, із врахуванням розмірів визначених Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в повідомлення про призначення пенсії, враховуючи - посадовий оклад в розмірі 970,00 грн., оклад за військове звання в розмірі 115,00 грн., надбавку за вислугу років в розмірі 25%, що становить 271,25 грн., надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, що становить 678,12 грн., надбавку за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці в розмірі 10%, що становить 97,00 грн., премію в розмірі 450%, що становить 4365,00 грн., а також щомісячну додаткову грошову винагороду в розмірі 60%, починаючи з 27.09.2017 року.
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з того, що вимоги позивача про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити пенсію із врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 60%, у грошовій сумі, що становить 3897,83 грн., є неможливим, оскільки суд не може перебирати на себе функцію здійснення нарахування зазначеної додаткової грошової винагороди замість органу, якому надані такі повноваження.
Відповідно ч. 2 ст. 55 Закону N 2262-XII нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому адміністративний позов необхідно задовольнити.
Враховуючи відсутність судових витрат у цій адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись ст. ст. 7-9, 11, 71, 158, 160, 162, 163, 122, 183-2 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_2) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (код 21318350, вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не нарахування та виплати пенсії ОСОБА_3, з врахуванням усіх видів грошового забезпечення та зобов'язати здійснити нарахування і виплату пенсії ОСОБА_3, з врахуванням - посадового окладу в розмірі 970,00 грн., окладу за військове звання в розмірі 115,00 грн., надбавки за вислугу років в розмірі 25%, що становить 271,25 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, що становить 678,12 грн., надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці в розмірі 10%, що становить 97,00 грн., премії в розмірі 450%, що становить 4365,00 грн., щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 60%, починаючи з 27.09.2017 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 05 травня 2018 року
Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький "Згідно з оригіналом" І.І. Тарновецький