
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 травня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1058/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єресько Л.О., розглянувши за правилами спрощеного провадження в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Гадяцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
В С Т А Н О В И В:
02 квітня 2018 року ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач, ОСОБА_1) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Гадяцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області (надалі - відповідач, Гадяцьке ОУ ПФУ Полтавської області, в якій просить:
- скасувати рішення Гадяцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області, оформлене листом № 1007/03-1/08 від 04.10.2017 щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті грошової допомоги в розмірі 10 пенсій;
- зобов'язати Гадяцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 до спеціального (педагогічного) стажу, а саме з 01.08.1979 по 15.01.1980 роботу на посаді викладач в дитячій муз. школі Велика Писарівка в Сумській області та з 03.09.2007 по 07.06.2017 робота на посаді викладач по класу бандури комунального початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу "Зіньквіська дитяча музична школа";
- зобов'язати Гадяцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на час її призначення (яка не підлягає оподаткуванню), у зв'язку з тим, що вона має педагогічний стаж більш ніж 30 років та вийшла на пенсію за віком.
В обґрунтування позовних вимог зазначала, що оскаржуване рішення відповідача не ґрунтується на нормах чинного законодавства, оскільки її педагогічний стаж, який дає право на пенсійне забезпечення за вислугу років, складає більше 30 років та відповідно має право на десять місячних пенсій станом на день її призначення.
Ухвалою суду від 05.04.2018 провадження у даній справі відкрито, справу постановлено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
23.04.2018 від Гадяцького ОУПФУ Полтавської області надійшов відзив на позовну заяву /а.с. 123-125/, в якій просили відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що період роботи позивача на посаді викладача по класу бандури з 03.09.2007 07.06.2017 не зараховується до спеціального стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, оскільки посада викладача, який працює у позашкільних навчальних закладах, відсутня у Переліку закладів і установа освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909. У зв'язку із чим позивач, маючи стаж менше 30 років, не має права на призначення та виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Окрім того зауважили, що на прохання управління надати копію установчих документів (статут навчального закладу "Зінківська музична школа" ) для з'ясування форми власності закладу, позивач відмовився.
Звертали увагу на недотримання позивачем строків звернення до суду, визначених частинами 1, 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відзив подано в строк, встановлений ухвалою від 05.04.2018, та відповідає вимогам статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.
26.04.2018 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій, не погоджуючись із позицією відповідача, зауважила, що у відповідності до статті 29 Закону України "Про освіту" позашкільна освіта разом із загальною середньою професійно - технічною, вищою та іншими освітами становить структуру освіти в Україні, а згідно Переліку посад педагогічних та науково - педагогічних працівників, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 № 963, викладачі всіх спеціальностей включені до переліку посад педагогічних працівників. А тому за наявності у неї страхового стажу більше ніж 30 років, має право на допомогу в розмірі 10 пенсій при виході на пенсію за віком /а.с. 117-120/.
Відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто у порядку письмового провадження, у зв'язку з чим на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
01.08.2017 позивач звернулася до Гадяцького ОУПФУ в Полтавській області із заявою про призначення пенсії за віком /а.с. 47/.
Відповідно до розписки - повідомлення до означеної заяви ОСОБА_1 надано такі документи: диплом (свідоцтво, атестат) про навчання, довідка про зміну назви організації (№4 від 07.06.2017, № 7 від 06.06.2017, № 12 від 01.08.2017), довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, документи про місце проживання (реєстрації) особи, заява про призначення /перерахунок пенсії, паспорт/посвідка, свідоцтво про народження дитини, свідоцтво про шлюб (витяг № 00018184571, 00018184754 від 09.06.2017), трудова книжка або документи про стаж /а.с. 48/
За результатами розгляду вказаної заяви управлінням Гадяцького ОУПФУ прийнято рішення про виплату пенсії за віком гр. ОСОБА_1 з 08.06.2017 із зазначеннями, що порушення термінів виникло у результаті повернення справи на доопрацювання з управління координації справ, що підтверджується протоколом № 31 від 21.08.2017 /а.с. 76/.
За змістом протоколу від 21.08.2017 № 692 зарахований стаж працівника освіти 27 років 7 місяців 17 днів, страховий стаж з 01.07.2000 р. 17 років 0 місяців 0 днів, загальний стаж після 2004 року 13 років 6 місяців 0 днів, загальний стаж (повний) 40 років 8 місяців 19 днів /а.с. 40/.
Далі ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою від 26.09.2017, в якій просила надати письмову відповідь із зазначенням причини не нарахування допомоги в розмірі десятимісячних пенсій при нарахуванні пенсії, на яку має право відповідно до статті 26 та підпункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» /а.с. 85/.
Листом від 04.10.2017 № 100/03-1/08 відповідачем повідомлено, що період роботи позивача з 03.09.2007 по даний час не зараховується до спеціального стажу роботи, оскільки Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909, не передбачає посади викладачів, які працюють у позашкільних навчальних закладах /а.с. 46-47.
Посилалися, що оскільки музична школа не належить до загальноосвітніх навчальних закладів і посади викладачів, які працюють у позашкільних навчальних закладах вказаному Переліку не передбачено, а також у зв'язку із тим, страховий стаж ОСОБА_1 як працівника освіти становить 27 років 7 місяців 17 днів, при необхідних 30 років страхового стажу, підстав для призначення грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій згідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" немає.
03.11.2017 ОСОБА_1 повторно звернулася до відповідача із заявою (вх. № 2685/05 від 08.11.2017) про те, що 02.11.2017 нею отримано лист Гадяцького ОУПФУ Полтавської області від 04.10.2017 № 1007/03-1/08, який не містить правових підстав для відмови у виплаті грошової допомоги відповідно до пункту 7-1Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Окрім того їй не надано відповідного рішення про призначення пенсії за віком та рішення про відмову у виплаті грошової допомоги. У зв'язку із чим просила видати вищевказані рішення /а.с. 50-51/.
Листом від 20.11.2017 № 1279/03-1/08 відповідачем повідомлено, що оскільки загальний страховий стаж як працівника освіти згідно матеріалів справи становить 27 років 7 місяців 17 днів при необхідних 30 років страхового стажу, а посада викладача не передбачена Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року №909, підстав для призначення грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій згідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
На прохання видати рішення про призначення пенсії за віком разом з листом надіслано копію протоколу про призначення пенсії за віком № 692 та копії розрахунку страхового стажу та заробітної плати /а.с. 48-49/.
Так відповідно до наданого розрахунку до стажу саме як працівника освіти не включено періоди з 01.09.1979 по 15.01.1980, з 04.09.2007 по 30.06.2017 /а.с. 94/.
За змістом записів трудової книжки позивача, копія якої міститься в матеріалах пенсійної справи, в вищевказані періоди позивач працювала викладачем по класу народних інструментів в Великописарівської дитячій музичній школі (з 01.09.1979 по 15.01.1980), по класу бандури Зінківської дитячої музичної школи (з 01.09.1979 по 15.01.1980, з 04.09.2007 по 30.06.2017) /а.с. 55-57.
Проаналізувавши зміст оскаржуваного листа від 04.10.2017, суд дійшов висновку, що за своєю правовою природою та суттю він фактично є рішенням, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій.
Не погодившись із відмовою відповідача, ОСОБА_1 звернулася до суду із оскарженням.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) передбачається, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
За приписами ст.2 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ) за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Згідно з нормою п. "е" статті 55 Закону №1788-XII право на призначення пенсії за вислугою років мають працівники освіти, при наявності спеціального стажу роботи не менше 25 років (з поступовим підвищенням), за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Законом України "Про освіту" (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та Законом України "Про позашкільну освіту" передбачено, що позашкільна освіта є структурною ланкою освіти та її підсистемою.
У п.1 статті 39 Закону України "Про освіту" наведено перелік позашкільних навчальних закладів в тому числі і музичні школи, які відносяться до шкіл мистецтв.
Відповідно до ст.21 Закону України "Про позашкільну освіту" педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугу років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років. Перелік посад педагогічних працівників системи позашкільної освіти встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 року №963, викладачі всіх спеціальностей є педагогічними працівниками.
Таким чином, оскільки позивачка, як викладач позашкільного навчального закладу є педагогічним працівником, її право на пенсію за вислугу років передбачено ЗУ «Про позашкільну освіту», який має вищу юридичну силу над постановами Кабінету Міністрів України.
Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якою є постанова Кабінету Міністрів України №909, у спірних правовідносинах застосуванню підлягає саме ст. 21 ЗУ «Про позашкільну освіту», яка регулює умови призначення пенсії за вислугу років педагогічним працівникам позашкільних навчальних закладів.
Кабінетом Міністрів України, на виконання вимог п.4 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про позашкільну освіту», не було внесено змін та доповнень до переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, що затверджений постановою №909 від 04.11.1993 року, з метою реалізації права педагогічних працівників позашкільних закладів на пенсію за вислугу років, у відповідності до вимог ст.21 цього Закону.
Разом з тим дорученням Кабінету Міністрів України від 06.01.1996 року №397/21 за клопотанням Міністерства соціального захисту населення України від 01.02.1995 року № 01-3/133-02-2 на викладачів музичних, художніх, хорових, хореографічних шкіл, шкіл мистецтв та інших шкіл естетичного виховання поширено порядок призначення пенсій за вислугу років, передбачений постановою Кабінету Міністрів України №909 від 04 листопада 1993 року, без внесення змін до неї.
Згідно абзацу 1 Переліку Постанови № 909, викладачі загальноосвітніх навчальних закладів, військових загальноосвітніх навчальних закладів, музичних і художніх шкіл мають право на пенсію за вислугу років.
Відповідач відмовляється зараховувати період роботи позивача в музичній школі, який дає право на призначення пенсії за вислугу років, посилаючись на те, що музична школа належить до системи позашкільної освіти.
Проте, в примітці 2 до Постанови №909 вказано, що робота в установах і на посадах, передбачених переліком посад в даній постанові, дає право на пенсію за вислугою років незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Переліку посад педагогічних, науково-педагогічних працівників» №963 від 14.06.2000 року визначено, що викладачі всіх спеціальностей включені до переліку посад педагогічних працівників.
Статтею 62 Закону №1788-ХІІ передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Таким чином, відповідно до вищенаведених норм законодавства та встановлених судом обставин, стаж роботи позивача викладачем по класу народних інструментів в Великописарівської дитячій музичній школі (з 01.09.1979 по 15.01.1980), по класу бандури Зінківської дитячої музичної школи (з 01.09.1979 по 15.01.1980, з 04.09.2007 по 30.06.2017) повинно включатися відповідачем до стажу роботи, який зараховується для призначення пенсії за вислугою років.
Отже, враховуючі вищенаведені норми та матеріали пенсійної справи, суд приходить до висновку, що стаж позивача станом на момент призначення пенсії за віком складав більше 30 років. А отже позивач має право на отримання грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що рішення Гадяцького ОУПФУ Полтавської області, оформлене листом від 04.10.2017 № 1007/03-1/08, не ґрунтується на нормах закону, а тому є незаконним.
Зважаючи на те, що оскаржуване рішення є правовим актом індивідуальної дії, та згідно пункту 2 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі його неправомірності, визнається судом протиправним і скасовується, суд вважає за необхідне, згідно частини 2 статті 9 Кодексу, вийти за межі позовних вимог про визнання рішення незаконним та визнати його протиправним та скасувати рішення Гадяцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області, оформлене листом № 1007/03-1/08 від 04.10.2017 щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті грошової допомоги в розмірі 10 пенсій.
Приймаючи до уваги вищенаведене, враховуючи наявний та достатній у позивача педагогічний стаж, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Гадяцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо не зарахування періодів роботи ОСОБА_1 до спеціального (педагогічного) стажу з 01.09.1979 по 15.01.1980 (на посаді викладача по класу народних інструментів в Великописарівської дитячій музичній школі, з 01.09.1979 по 15.01.1980, з 04.09.2007 по 30.06.2017 на посаді викладача по класу бандури Зінківської дитячої музичної школи.
Обираючи спосіб захисту, суд виходить із критерію ефективності для відновлення порушених прав, а тому вважає за необхідне застосувати найбільш ефективний спосіб на думку суду, а саме поряд із визнанням протиправною бездіяльність Гадяцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, зобов'язати Гадяцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити ОСОБА_1 нарахування і виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до п.7-1 розділу ХV- "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно із частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином за рахунок бюджетних асигнувань Гадяцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області області на користь ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 704,80 грн., сплачений при зверненні із даним позовом.
Керуючись статтями 241-245, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,-
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) до Гадяцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (пл. Миру, 12, м. Гадяч, Полтавська область, 37300, код ЄДРПОУ 41247075) про скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Гадяцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області, оформлене листом № 1007/03-1/08 від 04.10.2017 щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті грошової допомоги в розмірі 10 пенсій.
Визнати протиправною бездіяльність Гадяцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо не зарахування періодів роботи ОСОБА_1 до спеціального (педагогічного) стажу з 01.09.1979 по 15.01.1980 (на посаді викладача по класу народних інструментів в Великописарівської дитячій музичній школі, з 01.09.1979 по 15.01.1980, з 04.09.2007 по 30.06.2017 на посаді викладача по класу бандури Зінківської дитячої музичної школи.
Зобов'язати Гадяцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити ОСОБА_1 нарахування і виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до п.7-1 розділу ХV- "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Гадяцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (пл. Миру, 12, м. Гадяч, Полтавська область,37300, код ЄДРПОУ 41247075) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору в розмірі 704,80 грн (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд у відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя Л.О. Єресько