
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 травня 2018 р. Справа № 814/679/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом:Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, вул. Мала Морська, 19, м. Миколаїв, 54001 до відповідача:Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001 про:визнання протиправним та скасування рішення від 15.02.2018 № 0000651301,ВСТАНОВИВ:
Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (далі - позивач, Департамент) звернувся з адміністративним позовом до ГУ ДФС у Миколаївській області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 15.02.2018 р. № 0000651301.
Ухвалою суду від 26.03.2018 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що Єдиний внесок сплачується шляхом безготівкового перерахування платником коштів з його банківського рахунка на відповідний рахунок органу доходів і зборів, відкритий у територіальному органі казначейства. Страхові кошти, що сплачуються страхувальниками, зараховуються на рахунки 3719, відкриті на ім'я територіальних органів ДФС в управліннях (відділеннях) Казначейства. Із наведеного слідує, що основною вимогою є зарахування коштів зі сплати єдиного внеску на рахунок 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування».
Здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету в межах встановленого строку, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового Зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафних фінансових санкцій та нарахування пені. А оскільки такі суми зараховуються на єдиний казначейський рахунок, то помилкове визначення розрахункового рахунку в платіжному дорученні під час сплати суми грошового зобов'язання не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми грошового зобов'язання у визначений вказаною нормою строк, а відтак і для застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів. Таким чином, єдиний внесок вважається зарахованим, коли він сплачений не до Державного бюджету взагалі, а на відповідні рахунки зі сплати єдиного внеску. Крім того, враховуючи, що рішенням про результати розгляду скарги від 05.04.2018 року № 5763/5/99-99-11-02-02-25 вже скасовано рішення від 15.02.2018 року № 0000651301, підстави для задоволення позовної заяви відсутні.
Від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
В період з 21.10.2015 року до 28.07.2017 року Департаментом помилково було здійснено перерахування єдиного внеску у сумі 179795,81 грн. на р/р 37191201011403 замість р/р 37199203011403.
Листом від 18.07.2017 року вих. № 09.2247/04 Департамент звернувся до ДПІ у Центральному районі м. Миколаєва ГУ ДФС в Миколаївській області з проханням перенести кошти з р/р 37191201011403 на р/р 37199203011403.
Рішенням Головного управління ДФС у Миколаївській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 15.02.2018 року № 0000651301 до позивача застосовано штраф у розмірі 33706,18 грн. та нарахована пеня у розмірі 46143,47 грн.
Позивач звернувся до ДФС України зі скаргою від 27.02.2018 року № 09.987/06 щодо скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 15.02.2018 року № 0000651301.
Рішенням ДФС України про результати розгляду скарги від 05.04.2018 року № 5763/5/99-99-11-02-02-25 скаргу Департаменту задоволено частково: рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 15.02.2018 року № 0000651301 ГУ ДФС у Миколаївській області скасовано та вважається відкликаним з дня прийняття даного рішення, та зобов'язано ГУ ДФС у Миколаївській області винести та направити нове рішення, з урахуванням вищезазначеного, згідно вимог чинного законодавства.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки рішення від 15.02.2018 року №0000651301 вже скасовано, відсутній предмету позову.
Виходячи з вищевикладеного, у суду відсутні підстави в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (вул. Мала Морська, 19, м. Миколаїв, 54001) до Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001) - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 04.05.2018 року.
Суддя Н. В. Лісовська