
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа №813/760/18
03 травня 2018 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Харіва М.Ю.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Львові адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - позивач) до Вовчухівської середньої загальноосвітньої школи I-II ступенів (далі - відповідач) про зупинення експлуатації будівлі, -
В С Т А Н О В И В :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про зупинення експлуатації будівлі майстерні на території Вовчухівської середньої загальноосвітньої школи I-II ступенів за адресою: Львівська область, Городоцький район, с.Вовчухи, вул.Зелена, 41а до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що під час проведення позапланової перевірки Вовчухівської середньої загальноосвітньої школи I-II ступенів виявлено ряд порушень Правил пожежної безпеки в Україні затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014 року зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за №252/26697, Кодексу цивільного захисту України, Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях та низки інших нормативних актів. У зв'язку з виникненням умов, що становлять загрозу здоров'ю і життю працівників, учнів Вовчухівської середньої загальноосвітньої школи I-II ступенів позивач вказує, що є підстави для зупинення експлуатації будівлі майстерні на території Вовчухівської середньої загальноосвітньої школи I-II ступенів до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.
Ухвалою від 23.02.2018 року вищезазначену позовну заяву залишено без руху, надано строк для усунення недоліків.
Ухвалою від 15.03.2018 року продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви без руху. 27.03.2018 року представником позивача усунуто її недоліки.
Ухвалою від 28.03.2018 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою від 26.04.2018 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. У зазначений в ухвалі від 28.03.2018 року строк відзив на позовну заяву не подав.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області у період з 13 по 22 листопада 2017 року в особі головного інспектора Городоцького РА ГУ ДСНС України у Львівській області майора служби ЦЗ Меляна М.С., у присутності директора Вовчухівської ЗОШ І-ІІ ступеня п.Гука М.М. проведено позапланову перевірку додержання та виконання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки території, будівель та приміщень Вовчухівської ЗОШ І-ІІ ступеня, за наслідками якої складено акт від 24.11.2017 № 80 (далі - акт перевірки).
Перевіркою встановлено порушення:
-дерев'яні конструкції горища школи та майстерні не оброблено вогнетривким розчином (пропонується до виконання з 2005 року). (п.2.5-2.8 розділу ІІІ ППБУ);
-будівлю майстерні не обладнано системою захисту від прямих попадань блискавками і вторинних її проявів. (п.1.21 розділу ІV ППБУ);
-над дверима евакуаційних виходів відсутні світлові покажчики з написом «Вихід» білого кольору на зеленому фоні, з підключенням до джерела живлення евакуаційного (аварійного) освітлення, або такими, що переключаються на нього автоматичного у разі зникнення живлення на їх основних джерелах живлення. (п.2.31-2.32 розділу ІІІ ППБУ);
-приміщення школи та майстерні не обладнано технічними засобами протипожежного захисту автоматичною пожежною сигналізацією. (п.1.2 розділу V ППБУ);
-приміщення не забезпечено системою оповіщення людей про пожежу. (п.1.2 розділу V ППБУ);
-приміщення майстерні не прибрано від горючих матеріалів (не впорядковано зберігання дров). (п.1.1 розділу ІІІ ППБУ);
-електроосвітлювальну мережу в приміщенні майстерні не виконано згідно вимог ПУЕ. (п.1.1 розділу ІV ППБУ);
-в приміщенні майстерні світильники не захищено плафоном з суцільного силікатного скла. (п.1.18 розділу ІV ППБУ);
-в приміщенні майстерні вимикачі та електрощиток встановлено на горючій основі. (п.1.6. розділу ІV ППБУ);
-в приміщені майстерні з'єднання, відгалуження та оцінювання жил проводів електропроводки в розгалужувальних та з'єднувальних коробках не виконано згідно вимог ПУЕ. (п.1.17 розділу ІV ППБУ).
Примірник акту перевірки отримано директором Вовчухівської середньої загальноосвітньої школи I-II ступенів, будь-яких зауважень або заперечень від уповноваженої особи відповідача, що підписала акт, не зазначено.
28.11.2017 на директора Вовчухівської середньої загальноосвітньої школи I-II ступенів складено протокол ЛВ №003965 про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 188-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідачем виявлені порушення не усунуті, що зумовило звернення позивача до суду із даним позовом.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
У відповідності до вимог ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підпункту 57 пункту 4 Указу Президента України від 16.01.2013 №20/2013 року "Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій" Державна служба з надзвичайних ситуацій України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.
Відповідно до підпункту 63 пункту 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, затвердженого наказом ДСНС України №3 від 04.02.2013 року, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно до п.12 ч.1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗ України) до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до ч.1 ст.68 КЦЗ України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
Згідно з ч.2 ст.68 КЦЗ України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст.70 КЦЗ України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
1)недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2)порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
3)випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
4)нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
5)відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
6)невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
7)порушення правил поводження з небезпечними речовинами;
8)відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
9)відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;
10)неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;
11)проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Матеріалами справи підтверджується порушення відповідачем Правил пожежної безпеки в Україні затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014 року зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за №252/26697, Кодексу цивільного захисту України, Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях, які створюють загрозу виникнення пожежі та в подальшому перешкоджатимуть її гасінню і евакуації людей з майстерні Вовчухівській ЗОШ І-ІІ ступеня. Продовження експлуатації будівлі майстерні на території Вовчухівської середньої загальноосвітньої школи I-II ступенів за адресою: Львівська область, Городоцький район, с.Вовчухи, вул.Зелена, 41а без усунення порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки становить загрозу для життя і здоров'я працівників, учнів та інших людей, що можуть там перебувати.
Відповідачем не надано до суду доказів, що спростовують виявлені порушення.
Відповідно до п.5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вищезнаведене, позовні вимоги слід задоволити. Зупинити експлуатації будівлі майстерні на території Вовчухівської середньої загальноосвітньої школи I-II ступенів за адресою: Львівська область, Городоцький район, с.Вовчухи, вул.Зелена, 41а до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.
Відповідно до ч.2 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись ст.ст.2, 14, 77, 90, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити повністю.
Зупинити експлуатації будівлі майстерні на території Вовчухівської середньої загальноосвітньої школи I-II ступенів за адресою: Львівська область, Городоцький район, с.Вовчухи, вул.Зелена, 41а до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 05 травня 2018 року.
Суддя Крутько О.В.