Ухвала суду № 73809485, 03.05.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.05.2018
Номер справи
811/1203/18
Номер документу
73809485
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження

03 травня 2018 року м. Кропивницький Справа № 811/1203/18

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Хилько Л.І., розглянув матеріали позовної заяви державної установи "Кіровоградська обласна фітосанітарна лабораторія" (позивач) до Управління Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області (відповідач) про скасування рішень, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду із заявою та просив:

- визнати не чинним та скасувати лист - вимогу "Щодо усунення порушень законодавства" від 02 квітня 2018 р. №04-11-07-14/1545;

- визнати не чинним та скасувати розпорядження в.о. начальника Управління Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області про зупинення операцій з бюджетними коштами № 8 від 02 квітня 2018 р.;

- скасувати абз.49-51 (стр.29-30), абз.57, 58, 59 (стр.31-32) частини 1.5 Штатна дисципліна. Видатки на оплату праці працівників та нарахування на заробітну плату; абз.62-65 (стр.51, 52) частини 1.7 Стан збереження майна, використання оборотних та необоротних активів; абз.27 (стр.58) частини 1.9 Утворення та використання власних надходжень бюджетних установ. Надання адміністративних послуг Акту планової ревізії фінансово-господарської діяльності державної установи "Кіровоградська обласна фітосанітарна лабораторія" за період з 01.01.2015 по 30.01.2018 р. на підставі яких складено лист-вимогу.

Ухвалою суду від 17.04.2018 р. позовну заяву залишено без руху, зобов'язано позивача усунути виявлені недоліки.

Так, на виконання рішення суду позивачем подано до суду, в тому числі, уточнення до позовної заяви від 26.04.2018 р., згідно якого просить суду:

- визнати не чинним та скасувати лист - вимогу "Щодо усунення порушень законодавства" від 02 квітня 2018 р. №04-11-07-14/1545;

- скасувати абз.49-51 (стр.29-30), абз.57, 58, 59 (стр.31-32) частини 1.5 Штатна дисципліна. Видатки на оплату праці працівників та нарахування на заробітну плату; абз.62-65 (стр.51, 52) частини 1.7 Стан збереження майна, використання оборотних та необоротних активів; абз.27 (стр.58) частини 1.9 Утворення та використання власних надходжень бюджетних установ. Надання адміністративних послуг Акту планової ревізії фінансово-господарської діяльності державної установи "Кіровоградська обласна фітосанітарна лабораторія" за період з 01.01.2015 по 30.01.2018 р. на підставі яких складено лист-вимогу.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Згідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно п.п.18, 19 ч. 1 ст. 4 КАС України нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин,і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є правильність рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших публічно-правових відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. При цьому, залежно від компетенції органу, який прийняв такий документ, і характеру та обсягу відносин, що врегульовано ним, акти поділяються на нормативно-правові і такі, що не мають нормативно-правового характеру, тобто індивідуальні.

Правовий акт індивідуальної дії - це виданий суб'єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків, чітко визначеного суб'єкта (суб'єктів), якому він адресований. До того ж, обов'язковою ознакою як нормативно-правового, так і правового акту індивідуальної дії, є юридичний характер, тобто обов'язковість його приписів для відповідного суб'єкта (суб'єктів), дотримання якого забезпечується правовими механізмами.

Обов'язковою ознакою нормативно-правового акту чи акту індивідуальної дії, а також відповідних дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень є створення ними юридичних наслідків у формі прав, обов'язків, їх зміни чи припинення.

Таким чином, до адміністративних судів можуть бути оскаржені рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі, на виконання делегованих повноважень.

Позивач просить суд, серед іншого, скасувати абз.49-51 (стр.29-30), абз.57, 58, 59 (стр.31-32) частини 1.5 Штатна дисципліна. Видатки на оплату праці працівників та нарахування на заробітну плату; абз.62-65 (стр.51, 52) частини 1.7 Стан збереження майна, використання оборотних та необоротних активів; абз.27 (стр.58) частини 1.9 Утворення та використання власних надходжень бюджетних установ. Надання адміністративних послуг Акту планової ревізії фінансово-господарської діяльності державної установи "Кіровоградська обласна фітосанітарна лабораторія" за період з 01.01.2015 по 30.01.2018 р. на підставі яких складено лист-вимогу.

Відповідно до п.7 ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 № 2939-ХІІ вказано, що органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

Відповідно до пункту 3 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550, акт ревізії - документ, який складається посадовими особами органу державного фінансового контролю, що проводили ревізію, фіксує факт її проведення та результати. Заперечення, зауваження до акта ревізії (за їх наявності) та висновки на них є невід'ємною частиною акта.

Таким чином, Акт ревізії, заперечення, зауваження до Акта ревізії, висновки на них є службовими документами, які містить інформацію про певні обставини, встановлені під час проведення ревізії. При цьому, Акт ревізії, заперечення, зауваження до Акта ревізії та висновки на них не є рішенням суб'єкта владних повноважень та не породжують правових наслідків для підконтрольної установи, а тому не є предметом оскарження із таких мотивів.

Самі по собі акти ревізії, документи перевірок тощо не породжують жодних правових наслідків чи обов'язків, а тому не мають ознак рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), оскарження яких здійснюється за нормами Кодексу адміністративного судочинства України, такі документи стверджують лише факт проведення перевірок за дотриманням вимог законодавства і є лише носіями доказової інформації.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду України 10.09.2013 №21-237а13.

Згідно з п.1 ч.1 ст.170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Відтак, з урахуванням вищевикладеного, вважаю за необхідне відмовити у відкритті провадження у справі, в частині позовних вимог щодо скасування абз.49-51 (стр.29-30), абз.57, 58, 59 (стр.31-32) частини 1.5 Штатна дисципліна. Видатки на оплату праці працівників та нарахування на заробітну плату; абз.62-65 (стр.51, 52) частини 1.7 Стан збереження майна, використання оборотних та необоротних активів; абз.27 (стр.58) частини 1.9 Утворення та використання власних надходжень бюджетних установ. Надання адміністративних послуг Акту планової ревізії фінансово-господарської діяльності державної установи "Кіровоградська обласна фітосанітарна лабораторія" за період з 01.01.2015 по 30.01.2018 р. на підставі яких складено лист-вимогу.

Згідно п.3 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.

Повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики (ч.5 ст.7 Закону).

Керуючись ст.ст.4, 19, 170, 171, 248, 256, 294 КАС України, суддя, -

У Х В А Л И В:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом державної установи "Кіровоградська обласна фітосанітарна лабораторія" до Управління Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області про скасування рішень, в частині позовних вимог про скасування абз.49-51 (стр.29-30), абз.57, 58, 59 (стр.31-32) частини 1.5 Штатна дисципліна. Видатки на оплату праці працівників та нарахування на заробітну плату; абз.62-65 (стр.51, 52) частини 1.7 Стан збереження майна, використання оборотних та необоротних активів; абз.27 (стр.58) частини 1.9 Утворення та використання власних надходжень бюджетних установ. Надання адміністративних послуг Акту планової ревізії фінансово-господарської діяльності державної установи "Кіровоградська обласна фітосанітарна лабораторія" за період з 01.01.2015 по 30.01.2018 р. на підставі яких складено лист-вимогу.

Повернути державній установі "Кіровоградська обласна фітосанітарна лабораторія"(код ЄДРПОУ 38436088) з державного бюджету України судовий збір в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп., сплаченого згідно квитанції № 0.0.1023420488.1 від 27.04.2018 року.

Копію ухвали надіслати сторонам.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 15-ти денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Л.І. Хилько