
Справа № 323/419/18
Провадження № 2-а/323/23/18
РІШЕННЯ
іменем УКРАЇНИ
04.05.2018 року м. Оріхів
Оріхівський районний суд Запорізької області в складі головуючої судді Плечищевої О.В, при секретарі судового засідання Щербині Л.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області про визнання дій неправомірними та зобов"язання здійснити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом в якому вказує, що він та ОСОБА_2 проживали однією сім єю без реєстрації шлюбу у відділі реєстрації актів цивільного стану. У сторін ІНФОРМАЦІЯ_1 народився син - ОСОБА_3.
У березні 2016 року позивач визнав батьківство щодо дитини, сина - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
На початку 2017 року виконавчий комітет Новоданилівської сільської ради Оріхівського району Запорізької області звернувся до суду з позовом про відібрання ОСОБА_3 від батьків без позбавлення їх батьківських прав.
Тимчасово дитина була вилучена у батьків та перебувала в Запорізькому обласному спеціалізованому будинку дитини «Сонечко» у період з 18.01.2017 року по 28.03.2017 року на повному державному утриманні.
14 березня 2017 року за рішенням Оріхівського районного суду Запорізької області, у відібранні ОСОБА_3 від батьків без позбавлення їх батьківських прав було відмовлено.
Після цієї обставини позивач сумлінно виконує свої батьківські обов'язки по відношенню до сина.
Згідно акту від 28 березня 2017 року, уповноважені Запорізького обласного спеціалізованого будинку дитини «Сонечко» передали позивачу сина ОСОБА_3.
31. 10. 2017 року позивач звернувся до Відповідача із заявою про поновлення призначення на його ім 'я допомоги при народженні дитини.
Відповідач здійснив призначення допомоги з місяця подання заяви, а саме позивач отримав допомогу за жовтень та листопад 2017 року, однак фактично дитина перебуває під батьківською опікою з квітня 2017 року.
У грудні 2017 року позивач звернувся до відповідача за роз'ясненням, щодо недоотриманої допомоги на своє ім 'я, як особі яка здійснює догляд за нею з 29.03.2017 року, у відповідь управління пояснили, що така допомога здійснюється на підставі заяви, яка була подана 31. 10. 2017 року.
Таким чином, позивач недоотримав допомогу яка виплачується при народженні дитини, у період з квітня по вересень (включно) 2017 року.
Недоотримана щомісячна допомога при народженні дитини за період з квітня по вересень (включно) 2017 року складає: 5160, 00 грн. (п'ять тисяч сто шістдесят гри коп.) (860, 00 грн. х 6 місяців =5160, 00 грн.).
Рішенням Оріхівського районного суду Запорізької області ОСОБА_2 позбавлена батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Позивач зазначає, що постановою «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми від 27 грудня 2001 р. N 1751 затвердженої Кабінетом Міністрів України, передбачає Допомогу при народженні дитини, а саме:
Пунктом 10 передбачено, що Допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.
Пунктом 13 передбачено, що Допомога при народженні дитини надається у розмірі, встановленому на дату народження дитини.
Допомога при народженні дитини, яка народилася після 30 червня 2014 надасться у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами.
У разі влаштування дитини до дитячого закладу на повне державне утримання допомога призначається і виплачується в розмірі, встановленому при народженні дитини, шляхом перерахування коштів на відкритий в установі уповноваженого банку рахунок дитини в порядку, затвердженому Мінсоцполітики, Мінфіном, МОЗ, МОНмолодьспортом.
Виплата допомоги припиняється у разі: відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання.
Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Виплата допомоги поновлюється у разі, коли особа, що фактично здійснює догляд за дитиною (один з батьків дитини, опікун), звернулася протягом дванадцяти місяців після припинення виплати допомоги до органу, що призначив допомогу, з письмовою заявою.
Позивач звернувся до відповідача в межах встановленого строку законодавства із заявою про поновлення виплати допомоги, однак виплата була здійснена лише за поточні місяці з дня звернення.
При повторному зверненні позивача про поновлення виплати допомоги з дня здійснення догляду за дитиною, а саме з 29 березня 2017 року виплата не була проведена, тому позивач вважає дії відповідача неправомірними та вважає, що лише в судовому порядку можливе поновлення прав та інтересів позивача на отримання допомоги при народженні дитини - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Позивач, ОСОБА_1 у судовому засіданні на позовних вимогах наполягає, прохає задовольнити їх в повному обсязі.
Представник позивача - адвокат ОСОБА_5 в судове засідання не з"явилася, до суду надала клопотання про розгляд справи без її участі.
Представник відповідача у судове засідання не з"явився, 27 березня 2018 року до суду надав клопотання про розгляд справи без його участі, проти адміністративного позову не заперечує.
Суд, заслухавши позивача, вивчивши матеріали справи, оцінивши докази надані стороною вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних обставин.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановлено цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною, скасування рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно зі ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституцією України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Судом встановлено, що позивач та ОСОБА_2 проживали однією сім єю без реєстрації шлюбу та ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народився син - ОСОБА_3, що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2.
В березні 2016 року позивач визнав батьківство щодо малолітньої сина - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
На початку 2017 року виконавчий комітет Новоданилівської сільської ради Оріхівського району Запорізької області звернувся до суду з позовом про відібрання ОСОБА_3 від батьків без позбавлення їх батьківських прав.
Тимчасово дитина була вилучена у батьків та перебувала в Запорізькому обласному спеціалізованому будинку дитини «Сонечко» у період з 18.01.2017 року по 28.03.2017 року на повному державному утриманні, згідно довідки №495 виданої 28.03.2017 року КУ "Запорізький обласний спеціалізований будинок дитини "Сонечко" ЗОР.
Рішенням Оріхівського районного суду Запорізької області від 14 березня 2017 року у відібранні ОСОБА_3 від батьків без позбавлення їх батьківських прав було відмовлено.
Як вбачається з Акту про факт передачі дитини в сім"ю від 28 березня 2017 року, уповноважені Запорізького обласного спеціалізованого будинку дитини «Сонечко» передали позивачу сина ОСОБА_3.
У відповідності до заяви позивача від 31.10.2017 року, ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про поновлення призначення на його ім 'я допомоги при народженні дитини.
Відповідач здійснив призначення допомоги з місяця подання заяви, а саме позивач отримав допомогу за жовтень та листопад 2017 року, однак фактично дитина перебуває під батьківською опікою з квітня 2017 року.
У грудні 2017 року позивач звернувся до відповідача за роз'ясненням, щодо недоотриманої допомоги та просив поновити виплати на своє ім 'я, як особі яка здійснює догляд за нею з 29.03.2017 року, у відповідь управління пояснили, що така допомога здійснюється на підставі заяви, яка була подана 31. 10. 2017 року.
Таким чином, позивач недоотримав допомогу яка виплачується при народженні дитини, у період з квітня по вересень (включно) 2017 року.
Недоотримана щомісячна допомога при народженні дитини за період з квітня по вересень (включно) 2017 року складає: 5160, 00 грн. (п'ять тисяч сто шістдесят гри коп.) (860, 00 грн. х 6 місяців =5160, 00 грн.).
Рішенням Оріхівського районного суду Запорізької області від 12.12.2017 року ОСОБА_2 позбавлена батьківських прав відносно малолітнього сина- ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
У відповідності до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови призначення і виплати державної допомоги при народженні дитини, визначено Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою КМУ від 27.12.2001 року №175.
Постановою «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми від 27 грудня 2001 р. N 1751 затвердженої Кабінетом Міністрів України, визначено допомогу при народженні дитини, а саме:пунктом 10 передбачено, що Допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання; пунктом 13 передбачено, що Допомога при народженні дитини надається у розмірі, встановленому на дату народження дитини;
Допомога при народженні дитини, яка народилася після 30 червня 2014 надасться у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами.
У разі влаштування дитини до дитячого закладу на повне державне утримання допомога призначається і виплачується в розмірі, встановленому при народженні дитини, шляхом перерахування коштів на відкритий в установі уповноваженого банку рахунок дитини в порядку, затвердженому Мінсоцполітики, Мінфіном, МОЗ, МОНмолодьспортом.
Виплата допомоги припиняється у разі: відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання.
Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Виплата допомоги поновлюється у разі, коли особа, що фактично здійснює догляд за дитиною (один з батьків дитини, опікун), звернулася протягом дванадцяти місяців після припинення виплати допомоги до органу, що призначив допомогу, з письмовою заявою.
Позивач звернувся до відповідача в межах встановленого строку законодавства із заявою про поновлення виплати допомоги, однак виплата була здійснена лише за поточні місяці з дня звернення.
При повторному зверненні позивача про поновлення виплати допомоги з дня здійснення догляду за дитиною, а саме з 29 березня 2017 року виплата не була проведена, тому позивач вважає дії відповідача неправомірними та вважає, що лише в судовому порядку можливе поновлення прав та інтересів позивача на отримання допомоги при народженні дитини - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Враховуючи вищевикладене, те, що позивачем доведено його право на отримання державної допомоги при народженні дитини, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 6, 8, 9, 19, 77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ВИРІШИЛА:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області про визнання дій неправомірними та зобов"язання здійснити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області, щодо недоплати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, грошової щомісячної допомога при народженні дитини за період з квітня по вересень (включно) 2017 року у розмірі 5160, 00 грн. (п'ять тисяч сто шістдесят грн.. 00 коп.).
Зобов 'язати Управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області, код ЄДРПОУ 03193206 виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, податковий номер: НОМЕР_1 недоплачену щомісячну допомогу при народженні дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі 5160, 00 грн. (п 'ять тисяч сто шістдесят грн.. 00 коп.)
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до апеляційного суду Запорізької області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХIII Перехідних Положень ЦПК України в редакції Закону №2147-VIII від 03.10.2017 року, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Суддя Оріхівського районного суду
Запорізької області : Плечищева О.В.