Постанова № 73794554, 18.04.2018, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
18.04.2018
Номер справи
925/1116/17
Номер документу
73794554
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@kia.arbitr.gov.ua

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" квітня 2018 р. м. Київ Справа№ 925/1116/17

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Скрипки І.М.

суддів: Михальської Ю.Б.

Тищенко А.І.

при секретарі судового засідання Григораш Н.М.

за участю представників сторін згідно протоколу судового засідання від 18.04.2018 (не з'явились)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу Комунального підприємства "Соснівська служба утримання будинків" Черкаської міської ради на рішення Господарського суду Черкаської області від 26.12.2017 (повний текст складено 15.01.2018)

у справі №925/1116/17 (суддя Дорошенко М.В.)

за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ярославська, 30"

до Комунального підприємства "Соснівська служба утримання будинків"

про зобов'язання вчинити певні дії

В судовому засіданні 18.04.2018 відповідно до ст.ст. 240, 283 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2017 Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ярославська, 30" звернулось до Господарського суду Чернігівської області з позовом до Комунального підприємства "Соснівська служба утримання будинків" про зобов'язання цього підприємства вчинити певні дії, а саме: протягом одного місяця із дня набрання законної сили рішення надати об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Ярославська, 30" план земельної ділянки з усіма будинками та спорудами, що на ній розташовані, виготовлений відповідно до вимог Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000, 1:500 та паспорт земельної ділянки за адресою: м. Черкаси, вул. Ярославська,30, а у випадку відсутності такої документації - протягом одного місяця із дня набрання законної сили рішенням виготовити чи відновити за власний рахунок комунального підприємства "Соснівська служба утримання будинків" план земельної ділянки з усіма будинками та спорудами, що на ній розташовані, виготовлений відповідно до вимог Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000, 1:500 та паспорт земельної ділянки за адресою: м. Черкаси, вул. Ярославська, 30.

Позивач також у позові просить господарський суд стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати.

В обґрунтування позову позивач вказав на безпідставність відмови відповідача у передачі позивачу витребуваних ним документів, зобов'язання щодо передачі яких відповідачем позивачу передбачене ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02.2009 №13.

У відзиві на позов відповідач заперечив проти позовних вимог позивача, оскільки вважає їх помилковими і такими, що не ґрунтуються на фактичних обставинах справи та на чинному законодавстві. На думку відповідача, Правила управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, на які посилається позивач у позові, застосовуються лише у разі передачі будинку в управління на підставі відповідного договору. Відповідач ніколи не укладав договору на управління будинком по вул. Ярославській, 30 у м. Черкаси і не здійснював функції управителя цим будинком, тому у даному випадку при визначенні переліку документів, які підлягають передачі позивачу, слід керуватися Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затвердженими наказом Держжитлокомунгоспу від 17.05.2005 №76, якими передбачений перелік технічної документації постійного зберігання і у якому земельна документація відсутня.

20 жовтня 2017 позивач подав до господарського суду заяву про зменшення позовних вимог, якою просив господарський суд зобов'язати комунальне підприємство "Соснівська служба утримання будинків" вчинити певні дії, а саме - передати в об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Ярославська, 30" план земельної ділянки з усіма будинками та спорудами, що на ній розташовані, виготовлений відповідно до вимог Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:200 1:1000, 1:500, та паспорт земельної ділянки за адресою: м. Черкаси, вул. Ярославська, 30.

Рішенням Господарського суду Черкаської області від 26.01.2018 у справі №925/1116/17 позов задоволено.

Зобов'язано Комунальне підприємство "Соснівська служба утримання будинків" Черкаської міської ради передати об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Ярославська, 30" план земельної ділянки з усіма будинками та спорудами, що на ній розташовані, виготовлений відповідно до вимог Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500 (ГКНТА-2.04-02-98), затвердженої наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при Кабінеті Міністрів України від 09.04.1998 №56, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 23.06.1998 за №393/2833, і паспорт земельної ділянки за адресою м. Черкаси, вул. Ярославська, 30.

Стягнуто з Комунального підприємства "Соснівська служба утримання будинків" Черкаської міської ради на користь об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ярославська, 30" 1600 ,00 грн. судового збору.

Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач звернувся до Київського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове про відмову в позові.

Апеляційна скарга обґрунтована порушенням судом норм матеріального та процесуального права, неповним з'ясуванням обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи.

Доводи апеляційної скарги:

- жодним рішенням зборів співвласників багатоквартирного будинку ОСББ «Ярославська, 30» не надавались функції з управління будинком, окремі збори з цього приводу не проводились.

- протоколом загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку № 30 по вул. Ярославський у м. Черкаси № 2 від 14.07.2016 було прийнято рішення про прийняття вказаного будинку на баланс ОСББ «Ярославська, 30» та про відмову від послуг з утримання будинку та прибудинкової території Комунального підприємства "Соснівська служба утримання будинків". Вказаний протокол не відповідає умовам ст.ст. 9, 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

- спеціальної процедури передачі примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок ні Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», ні Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» не передбачено.

- після прийняття співвласниками на зборах, проведених відповідно до Закону, рішення про форму управління будинком, між колишнім балансоутримувачем та співвласниками в особі їх об'єднання або особою, уповноваженою співвласниками, має бути здійснено приймання-передача об'єкта в управління (а не «з балансу/на баланс»), з підписанням відповідного акта та передачею документації на будинок.

У відзиві на апеляційну скаргу представник позивача зазначає, що законність позовних вимог викладена у позові та декількох письмових поясненнях до позов, підтверджена судовою практикою України, в т.ч. вищестоящих судів. При цьому відповідач посилається на судову практику, яка підтверджує законність позовних вимог. Єдиним посиланням відповідача є те, що КП "Соснівська служба утримання будинків" не є управителем, а виконавцем. В той же час , під час судового розгляду справи було встановлено та визнано сторонами, що відповідач був балансоутримувачем будинку до створення ОСББ. Балансоутримувач та виконавець можуть бути однією особою, а тому відповідач зобов'язаний був передати всю технічну документацію, в т.ч. стосовно земельної ділянки.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями апеляційну скаргу 07.02.2018 передано на розгляд судді Київського апеляційного господарського суду Скрипці І.М., сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Скрипка І.М., судді Тищенко А.І., Михальська Ю.Б.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 12.02.2018 апеляційну скаргу Комунального підприємства "Соснівська служба утримання будинків" Черкаської міської ради на рішення Господарського суду Черкаської області від 26.12.2017 у справі №925/1116/17 залишено без руху та надано скаржнику строк для усунення недоліків, встановлених при поданні апеляційної скарги.

До Київського апеляційного господарського суду 22.02.2018 від скаржника надійшла заява на виконання вимог ухвали Київського апеляційного господарського суду від 12.02.2018, до якої долучено оригінал поштової квитанції про направлення копії апеляційної скарги позивачу у справі.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 27.02.2018 у справі № 925/1116/17 відкрито апеляційне провадження, встановлено позивачу строк для подання відзиву на апеляційну скаргу протягом п`яти днів з дня вручення ухвали про відкриття апеляційного провадження.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду України від 22.03.2018 у справі №925/1116/17 розгляд апеляційної скарги відповідача призначено на 18.04.2018.

Представники сторін в судове засідання апеляційної інстанції 18.04.2018 не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, причини їх неявки суду невідомі.

Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень (ч. 3 ст. 120 ГПК України).

Учасники процесу були належним чином повідомлені про час та місце судового засідання, про що свідчать наявні в матеріалах справи докази (повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 226-227).

Враховуючи положення ч. 12 ст. 270 ГПК України, відповідно до якого неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи, зважаючи на те, що явка представників сторін обов'язковою в судове засідання не визнавалась, судова колегія вважає за можливе розглянути справу у відсутність представників сторін за наявними у справі матеріалами.

У відповідності до вимог ч.ч. 1, 2, 5 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. В суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

У відповідності до ст. 129 Конституції України та ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

При цьому колегія суддів зазначає, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод сторін (рішення Суду у справі Трофимчук проти України no.4241/03 від 28.10.2010).

Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування господарським судом при прийнятті оскарженого рішення норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення підлягає залишенню без змін виходячи з наступного.

Пунктом 4 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг віднесено визначення виконавця житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем).

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 31 жовтня 2007 виконавчий комітет Черкаської міської ради прийняв рішення № 1480 "Про визначення виконавців житлово - комунальних послуг населенню м. Черкаси", яким затвердив Перелік виконавців послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій м. Черкаси, що надаються комунальними підприємствами, згідно з яким виконавцем послуг з утримання будинку №30 та прибудинкової території по вул. Ярославській у м. Черкаси було визначено Комунальне підприємство "Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління №2".

16 липня 2009 Черкаська міська рада прийняла рішення №4-1343 "Про припинення комунальних підприємств житлово-комунального господарства міста". Цим рішенням Черкаська міська рада вирішила припинити комунальні підприємства, у тому числі і Комунальне підприємство "Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління №2" шляхом злиття його з іншими комунальними підприємствами міста у Комунальне підприємство "Соснівська служба утримання будинків".

За затвердженим рішенням Черкаської міської ради від 03.12.2009 №5-252 передавальним актом усі сукупні валові активи та пасиви (майно, капітал зобов'язання), у тому числі і багатоквартирний будинок №30 по вул. Ярославській у м. Черкаси, були передані від Комунального підприємства "Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління №2", що припинялося, Комунальному підприємству "Соснівська служба утримання будинків", яке і стало правонаступником комунального підприємства "Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління №2".

Отже, з 03.12.2009 Комунальне підприємство "Соснівська служба утримання будинків" стало балансоутримувачем будинку №30 по вул. Ярославській у м. Черкаси.

Як встановлено судом, договорів з іншими особами на здійснення ними управління будинком №30 по вул. Ярославській у м. Черкаси комунальне підприємство "Соснівська служба утримання будинків" не укладало.

15 червня 2016 установчими зборами співвласників квартир будинку №30 по вул. Ярославській у м. Черкаси прийнято рішення про створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ярославська, 30", що підтверджується протоколом цих зборів від 15.06.2016 №1.

23 червня 2016 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань був внесений запис про державну реєстрацію об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ярославська, 30" як юридичної особи, що підтверджується випискою із названого реєстру.

На загальних зборах співвласників багатоквартирного будинку №30 по вул. Ярославській у м. Черкаси, оформлених протоколом від 14.07.2016 №2, було прийняте рішення про прийняття вказаного будинку на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ярославська, 30" та про відмову від послуг комунального підприємства "Соснівська служба утримання будинків" з утримання будинку та прибудинкової території.

19 липня 2016 та 04.09.2016 об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ярославська, 30" надіслало (вручило) Комунальному підприємству "Соснівська служба утримання будинків" заяву-повідомлення від 18.07.2016 та від 04.08.2016 з вимогами розпочати процес списання будинку №30 по вул. Ярославській у м. Черкаси з балансу комунального підприємства "Соснівська служба утримання будинків" для прийняття його на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ярославська, 30" та про передачу останньому технічної та іншої документації на цей будинок.

За затвердженим директором Комунального підприємства "Соснівська служба утримання будинків" та погодженим директором Департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради актом від 31.08.2016 про списання багатоквартирного будинку за адресою вул. Ярославська, 30 цей будинок був списаний з балансу Комунального підприємства "Соснівська служба утримання будинків". Разом з цим актом комунальне підприємство "Соснівська служба утримання будинків" передало об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Ярославська, 30" вказану в акті технічну документацію за винятком технічної документації на земельну ділянку, на якій розташовані вказаний будинок і прибудинкова територія.

В подальшому об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ярославська, 30" неодноразово зверталося до комунального підприємства "Соснівська служба утримання будинків" з письмовими вимогами про надання йому плану земельної ділянки з усіма будинками та спорудами, що на ній розташовані, виготовленого відповідно до вимог Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000, 1:500, та паспорту земельної ділянки за адресою: м. Черкаси, вул. Ярославська, 30.

Листами від 09.06.2017 №811 та від 31.07.2017 №973 Комунальне підприємство "Соснівська служба утримання будинків" на ці письмові вимоги позивача повідомило про неможливість надання таких документів, тому що вказана земельна ділянка не відводилася і, що коштів на виготовлення витребуваної документації у підприємства не має, що й спричинило даний спір.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновку, що у відповідача, як у колишнього балансоутримувача будинку №30 по вул. Ярославській у м. Черкаси, з 23.06.2016 - дня державної реєстрації позивача як юридичної особи в силу ч. 18 та ч. 19 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", Порядку та Правил виникло зобов'язання у тримісячний строк забезпечити передачу позивачу примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, у тому числі і плану земельної ділянки з усіма будинками та спорудами, що на ній розташовані, виготовлений відповідно до вимог Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500 (ГКНТА-2.04-02-98), затвердженої наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при Кабінеті Міністрів України від 09.04.1998 №56, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 23.06.1998 за №393/2833, та паспорту земельної ділянки, на якій розташований вказаний будинок.

Виконання цього зобов'язання відповідачем чинне законодавство не ставить у залежність від наявності у нього таких документів та коштів на їх виготовлення.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду з огляду на наступне.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначаються Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Статтею 4 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» до виключної компетенції загальних зборів співвласників, зокрема, відноситься обрання членів правління об'єднання; питання про використання спільного майна.

Згідно зі ст. 12 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» управління багатоквартирним будинком здійснює об'єднання через свої органи управління.

Частиною 14 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" встановлено, що державна реєстрація об'єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об'єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації.

Відповідно до ч. 18 та ч. 19 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об'єднання відновлює її за власний рахунок.

Стаття 12 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачає, що управління багатоквартирним будинком здійснює об'єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об'єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об'єднання.

Кабінет Міністрів України своєю постановою від 11.10.2002 №1521 "Про реалізацію Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" затвердив Порядок передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс (далі - Порядок), який згідно його п. 1 регулює процедуру передачі житлового комплексу на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання), а також житлового комплексу або його частини на баланс іншої юридичної особи, статут якої передбачає можливість провадження такої діяльності, з балансу колишнього балансоутримувача.

Відповідно до п. 5 Порядку в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2004 № 1242 передача житлового комплексу або його частини з балансу на баланс проводиться разом з планом земельної ділянки, технічним паспортом будинку та відповідною технічною документацією (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж тощо) у двомісячний термін після надходження відповідного звернення від об'єднання. У разі втрати, план земельної ділянки, технічний паспорт будинку або технічна документація виготовляються чи відновлюються за рахунок підприємства, установи чи організації, з балансу яких передається житловий комплекс або його частина, протягом місяця після надходження відповідного звернення від об'єднання.

Міністерство з питань житлово-комунального господарства України своїм наказом від 02.02.2009 №13 затвердило Правила управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - Правила), які згідно з їх п. 1 встановлюють порядок здійснення управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, порядок передачі будинку в управління у разі укладення договору.

Відповідно до п. 2.2 цих Правил при передачі об'єкта в управління попередній балансоутримувач чи особа, що здійснювала управління будинком, надає замовнику, а замовник передає особі, що буде здійснювати управління будинком, оригінали або належним чином завірені копії документів (у разі зберігання оригіналів документів у місцевих архівах): щодо технічного стану об'єкта, у тому числі:

план земельної ділянки з усіма будинками та спорудами, що на ній розташовані, виготовлений відповідно до вимог Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500 (ГКНТА-2.04-02-98), затвердженої наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при Кабінеті Міністрів України від 09.04.1998 №56, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 23.06.1998 за №393/2833;

паспорт об'єкта та земельної ділянки;

проектно-кошторисну документацію та виконавчі креслення на кожний будинок та споруду об'єкта;

акт технічного стану об'єкта на момент приймання-передачі;

схеми внутрішньобудинкових мереж централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізованого опалення тощо;

виконавчі креслення контурів заземлення (для споруд, які мають заземлення);

паспорти котельного господарства, котлові книги;

паспорти ліфтового господарства;

кошториси, описи робіт з поточного та капітального ремонту;

акти технічного огляду;

журнали заявок мешканців об'єкта;

протоколи виміру опору ізоляції електромереж;

протоколи огляду системи вентиляції.

Пунктом 2.3 Правил встановлено, що у разі відсутності документів, передбачених цим пунктом, відмітка про це робиться у акті приймання-передачі об'єкта. Відсутні документи виготовляються чи відновлюються за рахунок попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, протягом одного місяця з моменту складення акта приймання-передачі об'єкта та передаються ним особі, що буде здійснювати управління будинком, з оформленням додатка до акта приймання-передачі.

Матеріалами справи підтверджується, що 15.06.2016 на установчих зборах співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням: м. Черкаси, вул. Ярославська, 30 зокрема, було прийнято рішення про створення об'єднання співвласників багатоповерхового будинку, обрання правління ОСББ.

Колегія суддів зазначає, що, оскільки загальними зборами мешканців будинку за адресою м. Черкаси, вул. Ярославська, 30 прийнято рішення про здійснення господарського забезпечення діяльності об'єднання власними силами об'єднання (шляхом самозабезпечення), саме позивач є особою, що здійснює управління зазначеним будинком.

Частинами 18, 19 статті 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж.

У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об'єднання відновлює її за власний рахунок.

Таким чином, форма управління житловим багатоквартирним будинком залежить виключно від прийнятого співвласниками будинку рішення і таке право кореспондується з обов'язком балансоутримувача/попереднього управителя у встановлений строк після створення об'єднання здійснити передачу за актом-приймання передачі житлового багатоквартирного будинку в управління, а також передати відповідну технічну документацію на вказаний будинок.

Судом встановлено, що КП "Соснівська служба утримання будинків" було балансоутримувачем та особою, яка здійснювала управління будинком за адресою: м. Черкаси, вул. Ярославська, 30.

Стаття 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" термін "балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач)" визначає як власника або юридичну особу, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 24 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" балансоутримувач зобов'язаний забезпечувати управління майном власними силами або укладати договір з юридичною особою на управління майном.

Пунктом 1.4. Правил встановлено, що особою, яка здійснює управління будинком, є: у разі самоуправління будинком - власники, співвласники будинку, створені ними органи, організації та об'єднання або балансоутримувач чи будь-яка інша особа, яка уповноважена від імені власників, співвласників будинку виконувати функції з управління будинком.

Враховуючи, що відповідач не укладав з іншими особами договорів на здійснення ними управління будинком №30 по вул. Ярославській у м. Черкаси, то він сам, як балансоутримувач цього будинку, в силу вказаних вище норм Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та Правил і здійснював управління цим будинком до списання його зі свого балансу.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками місцевого суду, що саме на відповідача, як на колишнього балансоутримувача будинку, норми вказаного вище законодавства покладають обов'язок передати позивачу передбачені Правилами документи, у тому числі і ті, передачі яких вимагає позивач у позові. Невиконання відповідачем цього обов'язку порушує права позивача на одержання таких документів.

Посилання апелянта на те, що співвласники будинку не приймали рішення щодо передачі функцій з управління будинком позивачу спростовується тим, що Закон України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» не вимагає прийняття рішень загальними зборами ОСББ по питанню передачі функцій з управління будинком ОСББ, оскільки з моменту створення та реєстрації відповідного об'єднання співвласників багатоквартирного будинку управління багатоквартирним будинком здійснюється виключно об'єднанням через свої органи управління, як це передбачено імперативною нормою Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".

Рішення щодо управління багатоквартирним будинком приймаються загальними зборами лише в разі передачі функцій з управління управителю або асоціації. Інших підстав для прийняття рішень щодо передачі функцій Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» не передбачено.

Таким чином, з моменту створення та реєстрації у встановленому законом порядку Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ярославська, 30" управління багатоквартирним будинком здійснюється виключно позивачем.

Твердження апелянта, що протокол загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку № 30 по вул. Ярославський у м. Черкаси № 2 від 14.07.2016 не відповідає умовам ст.ст. 9, 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» є помилковими, з огляду на наступне.

Предметом регулювання Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» є відносини, що виникають у процесі реалізації прав та виконання обов'язків власників квартир та нежитлових приміщень як співвласників багатоквартирного будинку.

Разом з тим, згідно зі ст. 2 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" цей Закон регулює створення, реєстрації, реорганізації, діяльності і ліквідації об'єднань, асоціацій; відносини суб'єктів права власності щодо користування та розпорядження спільним майном співвласників у об'єднанні; відносини між об'єднаннями та асоціаціями; відносини між об'єднаннями, асоціаціями і органами державної влади та органами місцевого самоврядування; відносини між об'єднаннями і господарюючими суб'єктами.

Частина 1 ст. 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" передбачає, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Оскільки позивачем є саме ОСББ, а не окремі співвласники багатоквартирного будинку, то до спірних правовідносин підлягають застосуванню норми Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", який є спеціальним законом щодо спірних правовідносин.

Посилання апелянта на те, що спеціальної процедури передачі примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок ні Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», ні Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» не передбачено, не може бути підставою для відмови у захисті передбаченого законом права позивача на одержання документації від зобов'язаної особи, оскільки це суперечить вимогам ст. ст. 15, 16 ЦК України.

Зокрема, ч. 2 ст. 16 ЦК України та ч. 2 ст. 20 ГК України передбачає право кожної особи (кожного суб'єкта господарювання) на захист своїх прав і законних інтересів шляхом, зокрема, примусового виконання обов'язку в натурі (присудження до виконання обов'язку в натурі).

Посилання апелянта та те, що після прийняття співвласниками на зборах, проведених відповідно до Закону, рішення про форму управління будинком, між колишнім балансоутримувачем та співвласниками в особі їх об'єднання або особою, уповноваженою співвласниками, має бути здійснено приймання-передача об'єкта в управління (а не «з балансу/на баланс»), з підписанням відповідного акта та передачею документації на будинок, колегія суддів відхиляє, оскільки такий порядок не суперечить Поряду передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1521 від 11.10.2002 "Про реалізацію Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості, що скаржником зроблено не було.

Відповідно до п.58 рішення ЄСПЛ Справа «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04) від 10.02.2010 у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія А, №303-А, п.29).

За таких обставин решту аргументів відповідача (апелянта) суд визнає такими, що не мають суттєвого впливу на прийняття рішення у даній справі та не спростовують правильних висновків суду про задоволення позову.

Таким чином, застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права відповідає встановленим обставинам справи, що свідчить про відсутність підстав для скасування або зміни оскаржуваного рішення.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не вбачає правових підстав для задоволення апеляційної скарги Комунального підприємства "Соснівська служба утримання будинків" Черкаської міської ради на рішення Господарського суду Черкаської області від 26.12.2017 у справі №925/1116/17.

Судові витрати за розгляд апеляційної скарги у зв'язку з відмовою в її задоволенні на підставі ст.129 ГПК України покладаються на апелянта.

Керуючись ст.ст. 129, 269, 270, п. 1 ч. 1 ст. 275, ст.ст. 281 - 284 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Соснівська служба утримання будинків" Черкаської міської ради на рішення Господарського суду Черкаської області від 26.12.2017 у справі №925/1116/17 залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Черкаської області від 26.12.2017 у справі №925/1116/17 залишити без змін.

3. Матеріали справи №925/1116/17 повернути до Господарського суду Черкаської області.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду у порядку та строки, передбачені ст.ст. 288, 289 ГПК України з урахуванням перехідних положень ГПК України в редакції, чинній з 15.12.2017.

Повний текст постанови складено 05.05.2018.

Головуючий суддя І.М. Скрипка

Судді Ю.Б. Михальська

А.І. Тищенко