Рішення № 73785783, 24.04.2018, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
24.04.2018
Номер справи
554/5327/16-а
Номер документу
73785783
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 24.04.2018 Справа № 554/5327/16-а

Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и

24 квітня 2018 року м. Полтава

Октябрський районний суд м. Полтави у складі головуючого судді Микитенка В.М., з участю секретаря Різник А.В., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії.

ПРОЦЕДУРА.

1.06.07.2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Октябрського районного суду м. Полтави із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в Полтавській області (відповідача замінено правонаступником Полтавським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області), у якому просила визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати його здійснити перерахунок та виплату їй недоплаченої пенсії, починаючи із моменту її призначення, тобто із 2011 року (а.с.1-3).

2. 11.07.2016 року вказану позовну заяву ухвалою суду було залишено без руху через несплату позивачкою судового збору (а.с.14).

3. 28.07.2016 року судом отримано заяву позивачки ОСОБА_1 щодо усунення недоліків із приєднаною заявою про сплату судового збору (а.с. 16-20).

4. 02.08.2016 року судом відкрито провадження за заявою ОСОБА_1 та призначено до розгляду без проведення попереднього судового засідання (а.с.21).

5. 07.09.2016 року від позивачки ОСОБА_1 надійшла суду заява про розгляд справи без її участі, але з її представником ОСОБА_2 (а.с.29).

6. Розгляд справи неодноразово відкладався у зв'язку з неявкою сторін, які про дату і час слухання справи повідомлялись завчасно і належним чином, а саме 09.09.2016 року, 13.10.2016 року, а також за клопотанням сторін 09.12.2016 року, 26.01.2017 року, 06.03.2017 року (а.с.22-55, 62, 77-78, 82 ).

7. 09.11.2016 року ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави замінено відповідача на Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області, в яке було реорганізовано в тому числі Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в Полтавській області (а.с.57-58).

8. 09.12.2016 року у розгляді справи було оголошено перерву за клопотанням представника позивача для ознайомлення зі справою (а.с. 62).

9. 10.04.2017 року судом за клопотанням представника позивача призначено судово-економічну експертизу та зупинено провадження у справі, однак вказана експертиза Полтавським відділенням ХНДІСЕ ім. Бокаріуса була знята з виробництва без виконання, оскільки позивачкою не проведено її оплати(а.с.121-122, 129-130).

10. 26.06.2017 року справа повернута до суду та розподілена іншому складу суду через закінчення у судді Антонова С.В. повноважень (а.с.133).

11. В подальшому розгляд справи неодноразово відкладався у зв'язку з неявкою сторін та за їх клопотаннями, зокрема 23.08.2017 року, 19.10.2017 року, 30.11.2017 року, 12.01.2018 року.

12. 12.02.2018 року у справі судом проведено підготовчий розгляд та за клопотанням представника позивача розгляд справи призначений на іншу дату.

13. 20.03.2018 року розгляд справи відкладений через неявку представника позивача.

14. 23.04.2018 року від представника позивачки надійшла заява про відкладення розгляду справи у зв'язку з її перебуванням на відпочинку.

15. 24.04.2018 року від представника відповідача до суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, у зв'язку з чим, з огляду на вимоги ст.205 КАС України, судом вирішено провести розгляд справи в письмовому провадженні, оскілки належним чином повідомлений представник позивача вчергове не з'явився в судове засідання і його участь не визнана судом обов'язковою.

16. Між тим, 19.08.2015 року позивачка ОСОБА_1 вже зверталась до суду із таким позовом до вказаного відповідача (справа №№554/11209/15-а), однак ухвалою Октябрського районного суду від 02.02.2016 року позовні вимоги ОСОБА_1 за період із 11.12.2010 року по 18.02.2015 року залишено без розгляду в зв'язку з пропущенням строків звернення до адміністративного суду, у іншій частині позовні вимоги ОСОБА_1- залишено без руху, із наданням позивачці терміну для усунення недоліків позовної заяви, а саме сплати судового збору. Ухвалою Октябрського районного суду від 09.06.2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 був залишений без розгляду на підставі п.5 ч.1 ст.155 КАС України (в попередній редакції) за заявою про це представника позивачаОСОБА_2

ПОЗИЦІЇ СТОРІН.

17. В обґрунтування позовних вимог позивачка ОСОБА_1 послалась на те, що з 28.02.2011 року перебуває на обліку в Пенсійному фонді як платник спрощеної системи оподаткування і отримує пенсію, призначену на пільгових умовах згідно Списку №2 та відповідно довідки №1203 від 26.09.2013 року. З 2000 року вона працює приватним підприємцем та до 11.12.2010 року сплачувала єдиний податок для фізичних осіб-підприємців за спрощеною системою оподаткування. Вважає, що розмір отримуваної нею пенсії не відповідає вимогам діючого законодавства, оскільки перерахунок її пенсії не було проведено з урахуванням середнього заробітку по Україні за календарний рік, що передував зверненню із заявою про перерахунок пенсії - 2010 рік. У червні 2016 року вона звернулась із заявою до відповідача щодо перерахунку пенсії по стажу та заробітку відповідно до п.4 ст.42 Закону №1058, на що 25.06.2016 року отримала відмову, оскільки вона як приватний підприємець не має доходу та не здає звітності до Пенсійного фонду, тому і права на перерахунок пенсії по стажу не має. З такою відмовою позивачка не погодилась та звернулась до суду із даним позовом.

18. Представник відповідача у своїх запереченнях та відзиві на позов просив відмовити у задоволенні позовних вимог, вважаючи їх необґрунтованими.

ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.

19. Суд, дослідивши матеріали справи та оцінюючи зібрані докази, приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

20. ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, згідно копії пенсійного посвідчення НОМЕР_1 від 15.09.2011 року та наразі зареєстрована як фізична особа-підприємець (а.с.8-9).

21. ЇЇ трудовий стаж та заробітна плата за Списком № 2 підтверджується копіями довідок №30 від 06.04.2011 року та № 56 від 03.03.2011 року ВАТ «Елемент шість» (а.с. 10-11).

22. Заяву про призначення пенсії за віком позивачка подала до Пенсійного фонду 28.02.2011 року, вказавши, що працює приватним підприємцем (а.с.6).

23. 21.06.2016 року за зверненням позивачки про перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі з урахуванням роботи в особливо шкідливих умовах праці за Списком №2 надано лист за № 5968/07-09, згідно з яким позивачка за документами, наявними у пенсійній справі отримує пенсію за віком призначену 11.12.2010 року із зниженням загальновстановленого пенсійного віку за стаж роботи по Списку № 2, тривалістю 6 років 6 місяців 23 дні, з урахуванням загального стажу тривалістю 26 років 1 місяць 14 днів (включно по 31.12.2010 року). Станом з 01.01.2011 року по дату надання вказаної відповіді згідно даних персоніфікованого обліку позивачка, як приватний підприємець, доходу не має, звіти до Пенсійного фонду не здає, відповідно права на перерахунок пенсії не має (а.с. 4-5).

24. Виходячи з розрахунків відповідача, сума коефіцієнтів заробітку позивачки за 106 місяців складає - 303,00404, за 2005-2007 до стажу враховано 2 місяці, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати дорівнює 2,85853 (303,00404/106 місяців), середній заробіток по народному господарству за 2010 рік - 1982,63 грн., середньомісячний заробіток для обчислення пенсії 5667, 4 грн. ( 1982,63*2,85853), розмір пенсії за віком 1995,66 грн. (5667,40*0,35213) (а.с. 54-55, 74-76, 90-94, 114-117).

ПРАВОЗАСТОСУВАННЯ ТА МОТИВИ СУДУ

25. Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

26. Згідно з пунктом 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення та основи соціального захисту.

27. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-12 та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 9 липня 2003 року.

28. Статтею 42 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» передбачено індексацію та перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, прожиткового мінімуму та страхового стажу. Відповідно до ч. 3 вказаної статті, тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

29. З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

30. При цьому відповідно до пункту 2 частини другої статті 16 Закону особа надає на вимогу органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості (у тому числі копію трудової книжки із записом про працевлаштування та/або копію цивільно-правового договору).

31. Згідно ст.21 Закону №16/98, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок на пенсійне страхування, страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, медичне страхування, страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, страхування на випадок безробіття, який в обов'язковому порядку сплачується страхувальниками з метою забезпечення реалізації прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за соціальним страхуванням.

32. Позивачка ОСОБА_1 є підприємцем та провадить діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

33. Відповідно до ст.42 Господарського кодексу України, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

34. Згідно ч. 3 ст.46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

35. Відповідачем у відзиві на позов зазначено, що позивачка ОСОБА_1 за даними персоніфікованого обліку за звітний період доходів не отримує, звітності до Пенсійного фонду не подає.

36. Оскільки позивачка ОСОБА_1 має статус підприємця і її реєстрація як фізичної особи-підприємця не припинена, вона вважається застрахованою особою та зобов'язана сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

37. Відповідно до п. 2.21 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року та зареєстрованого в Мінюсті 27.12.2005 року за №1566/11846, документами, які підтверджують, що особа не працює (не провадить діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), є: трудова книжка, індивідуальні відомості про застраховану особу, що надаються відділом персоніфікованого обліку та відомості про відсутність інформації про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця за наявними в органі, що призначає пенсію, даними.

38. Цей порядок прийнятий на основі та на виконання Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і не суперечить йому, навпаки, конкретизує та доповнює, що відповідає загальноприйнятим положенням про юридичну дію нормативно-правових актів.

39. Положеннями ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

40. Відповідно до ч. 1 вказаної статті Закону передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

41. Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

42. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

43. Водночас, перерахунок пенсії з більш високого заробітку передбачений статтею 69 Закону № 1788, відповідно до якої пенсіонерам, які пропрацювали після призначення пенсії, у тому числі за віком, не менш як два роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за заявою пенсіонера новий розмір пенсії виходячи з більш високого заробітку, який визначається за два роки роботи підряд для призначення пенсії відповідно до статей 64-67 цього закону. У разі подальшого зростання заробітку пенсіонера провадиться за його заявою новий перерахунок пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш ніж через два роки після попереднього перерахунку.

44. Суд зазначає, що призначення та перерахунок пенсії не є тотожними поняттями, вони мають різний правовий зміст, при цьому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається частиною 2 статті 40 Закону України 1058, з тією тільки різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення визначається один раз при призначенні пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

45. Враховуючи, що за встановлених обставин справи позивачка ОСОБА_1, будучи зареєстрованою як фізична особа - підприємець з часу виходу на пенсію не отримувала доходу та не подавала звітності до Пенсійного фонду щодо сплати страхових внесків або збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, правові підстави для перерахунку її пенсії зі збільшенням страхового стажу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, на думку суду, відсутні.

46. Відтак, відповідачем доведено правомірність своїх дій, виходячи з меж заявлених вимог та доводів позивачки.

47. Керуючись ст. ст. 2, 6, 77, 134, 242 - 246, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

у х в а л и в :

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом 30 днів з дня отримання повного тексту рішення.

Суддя В.М.Микитенко