
606/2317/17
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
03 травня 2018 року м. Теребовля
Теребовлянський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Малярчука В.В.
при секретарі Зіньковській Н.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Теребовлі цивільну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення Теребовлянської районної державної адміністрації Тернопільської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої адресної допомоги, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач управління праці та соціального захисту населення Теребовлянської районної державної адміністрації звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої адресної допомоги, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Теребовлянської районної державної адміністрації 5097.73 грн. зайво виплаченої щомісячної адресної допомоги як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, а також судові витрати, посилаючись на мотиви викладені у позовній заяві.
Представник управління праці та соціального захисту населення Теребовлянської районної державної в судове засідання не з"явилась, подала до суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує повністю та просить суд їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання повторно не з’явилася, хоча належним чином повідомлялась про дату, час та місце судового розгляду, про що підтверджується документально.
Відповідно до ч.4 ст.223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення), якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Таким чином, суд зі згоди позивача ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст.280 ЦПК України.
Суд, дослідивши та оцінивши докази по справі, встановив.
Із довідки від 30 жовтня 2014 року №6113000038 вбачається, що громадянка України ОСОБА_1. взята на облік управлінням праці та соціального захисту населення Теребовлянської районної державної адміністрації як особа, яка переміщена з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції (місце перебування смт. Микулинці, вул.. Коновальця, 1).
Згідно з Порядком про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 з наступними змінами і доповненнями, ОСОБА_1 04 листопада 2015 року звернулася із заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово – комунальних послуг.
Рішенням управління праці та соціального захисту населення Теребовлянської районної державної адміністрації від 10 листопада 2015 року відповідачу призначено допомогу переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 884 грн. з 30 жовтня 2015 року по 29 квітня 2016 року. За вказаний період відповідачу позивачем було нараховано і виплачено допомогу переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в сумі 5097 грн. 73 коп.
В результаті проведення Державною фінансовою інспекцією Тернопільської області ревізії окремих питань окремих питань фінансово – господарської діяльності в частині законності призначення, нарахування та виплати усіх видів соціальної допомоги виявлено, що відповідач ОСОБА_1 разом зі своєю сім’єю, порушуючи вимоги абз.2 п.3 ч.2. ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року, за три дні до дня виїзду до покинутого місця проживання не повідомила управління, що згідно з абз.2 п.5 ч.1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» дає підстави вважати, що переміщена особа повернулась до покинутого місця проживання та перебувала там більше 60 днів.
Згідно із інформацією, наданою управлінням праці та соціального захисту населення Теребовлянської районної державної адміністрації від 27 грудня 2017 року № 04-07/5253-07 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, тимчасово проживала за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2, станом на 01.04.2016 року була нарахована і виплачена допомога в сумі 5331,56 грн. В ході проведеної ревізії виявили, що ОСОБА_1 не перебувала за місцем фактичного проживання, внаслідок цього виникла переплата в сумі 5097,73грн.(з 01.11.2015 року по 31.12.2015 року в сумі 1591,20 грн., з 01.01.2016 року по 29.04.2016 року в сумі 3506,53 грн. Станом на 27.12.2017 року сума переплати не повернено.
Із повідомлення управління праці та соціального захисту населення Теребовлянської районної державної адміністрації «Про повернення надмірну виплачених коштів по призначенню допомоги переміщеним особам на проживання ОСОБА_1І.» від 27.03.2016 року вбачається, що вона з 07 листопада 2015 року по 29 квітня 2016 року не перебувала за місцем фактичного проживання за адресою ІНФОРМАЦІЯ_3, а тому за даний період їй надмірно виплачені кошти в сумі 5097 грн. 73 грн. З 01 серпня 2016 року ОСОБА_1 знято з обліку та виплату допомоги припинено, останню зобов’язано повернути переплачену суму допомоги в розмірі 5097 грн. 73 коп.
05.10.2017 року за вих.№05-05/4323/07 управлінням праці та соціального захисту населення Теребовлянської районної державної адміністрації відповідачу ОСОБА_1 направлено аналогічне повідомлення про повернення надміру виплаченої адресної допомоги в розмірі 5097 грн. 73 коп.
Відповідно до ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Згідно з ч.1 ст.9 зазначеного Закону внутрішньо переміщена особа має право, зокрема на: сприяння органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права у пошуку та возз'єднанні членів сімей, які втратили зв'язок внаслідок внутрішнього переміщення; безпечні умови життя і здоров'я; створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання; забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; для багатодітних сімей, інвалідів, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено.
Пунктом 2 Порядку про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року передбачено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Згідно з п.11 зазначеного Порядку передбачено обов'язок уповноваженого представника сім»ї, якому призначено грошову допомогу, повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім»ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Відповідно до п. 12 вказаного Порядку виплата грошової допомоги припиняється наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органам факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги. Також, згідно з п.п.5. п.1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» підставою вважати, що переміщена особа повернулась до покинутого місця постійного проживання є її відсутність понад 60 днів.
Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачені обов'язки внутрішньо переміщених осіб, зокрема, у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік, вона зобов'язана відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов’язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов’язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Згідно з вимогами ст.1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті, зокрема, допомоги та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Тобто не може бути витребувано у особи, як безпідставно набуте майно, грошові кошти, сплачені їй у якості встановленої законодавством грошової допомоги, якщо їх виплачено добровільно, відсутні рахункові помилки та недобросовісність з боку набувача.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач діяла недобросовісно, оскільки не виконала обов’язки, покладені на неї п.11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, щодо інформування державних органів про зміну обставин, які впливають на виплату коштів допомоги, а саме в 3-х денний термін не повідомила позивача про зміну обставин, які впливають на виплату коштів - виїзд до покинутого місця проживання, а тому в силу ст. 1212 ЦК України одержані нею внаслідок вказаної недобросовісності кошти, мають бути повернуті, як такі, що одержані без належної правової підстави.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги управління праці та соціального захисту населення Теребовлянської районної державної адміністрації підлягають до задоволення.
Згідно з ч.6 ст.141 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь держави судовий збір в розмірі 1762 гривень.
На підставі наведеного, керуючись ст.4, 13, 82, 141, 263, 265, 280-284, 289 ЦПК України, ст. 1212, 1215 ЦК України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, в користь управління праці та соціального захисту населення Теребовлянської районної державної адміністрації Тернопільської області, м. Теребовля, вул.Шевченка,8, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 03195642, 5097 грн. 73 коп. адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Стягнути із ОСОБА_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 в користь держави 1762 грн. судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Розяснити учасникам справи, що інформацію щодо справи що розглядалася вони можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет - http://tr.te.court.gov.ua.
Головуючий: