
Справа № 211/4862/17
Провадження № 2-а/211/45/18
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
03 травня 2018 року Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді - Ніколенко Д.М.,
за участю секретаря судового засідання - Гулько А.С.,
позивача - ОСОБА_1, представника позивача - ОСОБА_2, представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кривому Розі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, про визнання дій незаконними та зобов'язання нарахування пенсії на пільгових умовах, -
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області та Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області який в ході розгляду справи уточнив та в якому просить визнати дії Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області незаконними та нарахувати йому пенсію за Списком № 1 з 21 травня 2017 року. В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що має загальний стаж роботи 30 років 5 місяців 4 дня згідно розрахунку УПФУ № 6 пільговий стаж за Списком № 1 - 9 років 3 місяці 3 дні. При зверненні до відповідача за призначенням пенсії за Списком № 1 отримав відмову в зв'язку з недостатністю пільгового стажу. так, період роботи з 16.06.2000 р. по 30.06.2000 р. йому зараховано лише до загального стажу, так як дія наказів про атестацію робочих місць розповсюджується на періоди з 12.04.1995 р. по 11.04.1999 р. та з 08.12.2000 р. по 07.12.2015 р., з чим він не згоден, оскільки атестація в зазначені періоди проводилась. Крім того, в період з 21.11.2014 р. по 16.03.2015 р. та з 30.03.2015 р. по 26.06.2015 р. він безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, що дає можливість піти на пенсію на пільгових умовах. Тому вважає, що вказаною відмовою порушені його конституційні права та просить задовольнити вимоги.
Протокольною ухвалою від 19.02.2018 р., з огляду на припинення державної реєстрації Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на підставі постанови КМУ від 08.11.2017 №821 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України», у відповідності до ст.52 КАС України, суд замінив відповідача - Криворізьке південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області.
Протокольною ухвалою від 03.05.2018 р. позивачу повернуто доповнення до адміністративного позову як таке, що не відповідає вимогам ч. 7 ст. 47 КАС України.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 наполягали на задоволенні позову з підстав, викладених в позові, просили зарахувати в пільговий стаж період роботи з 16.06.2000 р. по 31.10.2000 р. та період перебування в зоні АТО до пільгового стажу за Списком № 1.
Представник відповідача ОСОБА_3 позов не визнала, просила відмовити в задоволенні вимог з підстав, що зазначені у відзиві на позов, де вказано, що Криворізьке південне об'єднане управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області діяло згідно з чинним законодавством не порушуючи його, оскільки пільговий стаж позивача становить 8 років 09 місяців 14 днів та розрахунок стажу № 6, доданий до позову, на який посилається позивач, як на підставу свого позову, невідомого походження та в наявних документах в пенсійній справі відсутній. Враховуючи наявність у позивача зазначеного пільгового стажу він матиме право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 зі зниженням пенсійного віку у 52 роки.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до таких висновків.
Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Як встановлено судом та не оспорюється відповідачем, згідно наданих суду письмових доказів, позивач ОСОБА_1 має загальний трудовий стаж 31 рік 07 місяців 08 днів. Пільговий стаж ОСОБА_1 складає 8 років 9 місяців та 14 днів, що підтверджено розрахунком стажу, що міститься в пенсійній справі та копія якого надана представником відповідача до суду (а.с.101). До пільгового стажу за Списком №1 відповідачем зараховані такі періоди роботи:
- з 07.06.1988 р. по 26.09.1988 р.;
- з 30.07.1990 р. по 29.07.1996 р.;
- з 11.12.1996 р. по 08.05.1997 р.;
- з 21.05.1997 р. по 11.12.1998 р.;
- з 08.12.2000 р. по 12.06.2001 р.
Крім того, в період з 16.06.2000 р. по 01.11.2000 р. ОСОБА_1 працював гірником 3 розряду підземної дільниці шахти «Родіна» в Шахтобудівельному управлінні Криворізького державного залізорудного комбінату (а.с. 25-31), який не зарахований до пільгового стажу в зв'язку з відсутність атестації робочих місць.
Листом від 22.05.2017 р. № 943/02/32 Криворізьким південним об'єднаним управлінням Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області позивачу повідомлено про наявність у нього пільгового стажу на Списком № 1 на день звернення 8 років 9 місяців 14 днів, що недостатньо для виходу на пенсію на пільгових умовах. Період роботи з 16.06.2000 р. по 30.06.2000 р. зараховано тільки до загального стажу, так як дія наказів про атестацію робочих місць розповсюджувалась на періоди з 12.04.1995 р. по 11.04.1999 р. та з 08.12.2000 р. по 07.12.2005 р. (а.с.40).
Вказану відмову позивач вважає неправомірною.
Згідно зі статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-ХІІ) особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Відповідно до пункту «а» частини першої статті 13 Закону № 1788-ХІІ на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Під повним робочим днем відповідно до п.2 Порядку застосування Списків № 1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 р. № 383 та зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 01.12.2005 р. за №1451/11731, слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
В спеціальний стаж роботи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах включається фактично відпрацьований стаж у шкідливих та важких умовах праці (лист Міністерства праці та соціальної політики України від 20.08.2001 № 02-714-9).
Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад, показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах , затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 та зареєстрованому в Міністерстві Юстиції України 01.12.2005 р. за №1451/11731 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Згідно зі статтею 62 Закону № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 4.5 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за №1451/11731), якщо атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 (далі - Порядок, постанова № 422 відповідно). У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Згідно із зазначеними нормативними актами основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Згідно зі статтею 101 Закону № 1788-ХІІ органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Відповідно до вимог пункту 20 Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Комплексний аналіз норм Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII та Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.
Верховний Суд України у постановах від 10 березня 2015 року (справа № 21-51а15), від 10 вересня 2013 року (справа № 21-183а13), від 2 грудня 2015 року (справа № 21- 1329а15) висловлював правову позицію стосовно відсутності законних підстав для призначення пенсії на пільгових умовах з огляду на відсутність результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
Верховний Суд підтримав таку позицію у своїх постановах від 23.01.2018 (справа 732/2003/14) від 30.01.2018 (справи №506/384/17, №462/1675/14-а)
Враховуючи, що необхідність документального підтвердження несприятливих умов праці за результатами атестації відповідного робочого місця закріплена Законом, який у відповідній частині неконституційним не визнавався, у відповідача були відсутні підстави для його не застосування.
Так, в якості доказів в обгрунтування заявлених вимоги позивачем надано копію наказу №48 від 12 квітня 1995 р. «Про підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення по результатам атестації робочих місць» (а.с.77) та копія листа Головного державного експерта області з умов праці Управління праці та зайнятості населення Дніпропетровської обласної держадміністрації від 21.05.2000 р. № 14/1-116 про продовження дії наказу від 12.04.1995 р. № 48 до 01 січня 2001 р. (а.с. 76 - копія листа), дія якого розповсюджувалась на період по 31.12.2000 р.
Суд не може прийняти в якості доказу підтвердження проведення атестації робочих місць копію вищезгаданого листа від 21.05.2000 р. № 14/1-116, оскільки він не входить до переліку документів, які підтверджують результати атестації робочих місць. Таким чином, результати атестації робочого місця позивача на посадах, які зазначені в трудовій книжці, за період з 16.06.2000 р. по 31.10.2000 р., не надані. Також, у зв'язку із відсутністю наказу про атестацію робочих місць на підприємстві, період з 01.11.2000 р. по 07.12.2000 р. не був зарахований відповідачем до пільгового стажу позивача.
Суд критично відноситься до посилання позивача на розрахунок стажу, наданого йому відповідачем (а.с.35), на якому, в наданому на огляд в судовому засіданні оригіналі, зазначено олівцем "ОСОБА_4", оскільки невідоме походження цього розрахунку, тому на підставі положень ст. 74 КАС України, суд не може прийняти цей розрахунок в якості доказу.
Що стосується вимоги позивача про зарахування до пільгового стажу роботи періоду його участі в антитерористичній операції, то згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції» від 18 жовтня 2016 року №1683-VIII, абзац шостий пункту 3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» викладено в наступній редакції: «військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, … мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок».
Вказаний Закон набрав чинності 06.02.2017 року та був направлений на усунення недоліків пенсійного законодавства, шляхом доповнення певних норм пенсійного законодавства та забезпечення неухильного забезпечення права осіб, учасників бойових дій, які приймали участь в АТО на пенсійне та соціальне забезпечення.
Так, згідно довідки т.в.о. командира військової частини - польова пошта В3675 від 22.12.2016 р. № 1144, ОСОБА_1 в період з 21.11.2014 р. по 16.03.2015 р. та з 30.03.2015 р. по 26.06.2015 р. брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції с. Тепле Луганської області та смт.Станиця Луганської області, на підставі розпорядження командира військової частини А-1314 від 13.11.2014 р. № 06 (а.с. 62 - копія довідки).
Зазначене підтверджується також копією довідки Військового комісара Дзержинсько-Довгинцівського об'єднаного районного військового комісаріату від 13.10.2016 р. № 2510 (а.с.34) та копіями наказів командирів військових частин (а.с. 60,61).
Судом досліджено трудову книжку позивача та з'ясовано, що він має страховий трудовий стаж 31 рік, 07 місяців та 08 днів, тобто понад 25 років, як того вимагає пенсійне законодавство.
Отже, позивач згідно вимог ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» набув право на призначення та отримання пенсії за віком, як учасник бойових дій на підставі абз. 6 п. 3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Разом з тим, суд зазначає, що право на достроковою пенсію за віком та право на пільгову пенсію за Списком № 1 мають різні як правові підстави, так і підстави та механізм нарахування, вищезазначеними нормами не передбачено зарахування періоду участі в АТО до пільгового стажу за Списком № 1. Так, статтею 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Такою є Постанова Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - Постанови № 393), яка визначає порядок призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII, тобто особам, до яких позивач не відноситься.
Необхідно зазначити, що приписами ст. 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
В даному випадку, як свідчать матеріали справи, позивач просить зарахувати час проходження військової служби в особливий період саме до пільгового стажу для обчислення пенсії на підставі ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а не пенсію за вислугу років як особі, звільненій з військової служби, що в свою чергу свідчить про неможливість застосування правових норм вказаного положення для розрахунку пільгового стажу позивача.
Крім того, перед тим, як брати участь в антитерористичній операції, ОСОБА_1 не працював за списком №1.
Отже, періоди, в яких позивач безпосередньо приймав участь в антитерористичній операції підлягають зарахуванню до його пільгового стажу в звичайному обчисленні.
Зважаючи на викладене вище, оцінюючи належність, допустимість і достовірність доказів, враховуючи, що обставини, на які посилається позивач, як на підставу для задоволення позову, не знайшли своє підтвердження у судовому засіданні, надавши їм належну правову оцінку, суд дійшов висновку, що заявлені вимоги задоволенню не підлягають.
Судові витрати згідно положень ст. 139 КАС України, відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 134, 139, 243-246 КАС України , суд, -
вирішив:
в задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Повне рішення складене 04.05.2018 р.
Суддя Д.М.Ніколенко