
Справа № 128/3422/17
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
02 травня 2018 року місто Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Ганкіної І.А.
секретаря судового засідання Жигарової Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці в залі суду цивільну справу за позовною заявою Державної екологічної інспекції у Вінницькій області до ОСОБА_1 про відшкодування збитків завданих внаслідок порушення природоохоронного законодавства, -
В С Т А Н О В И В:
Державна екологічна інспекція у Вінницькій області звернулася до суду із позовною заявою до ОСОБА_1 про відшкодування збитків завданих внаслідок порушення природоохоронного законодавства, мотивуючи тим, що Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України щодо використання об'єктів рослинного світу на території Вінницького району, в ході якої встановлено, що ОСОБА_1 порушено вимоги ст. 15 Закону України «Про відходи», а саме: 29.05.2017 року в смт. Стрижавка, у лісосмузі, навпроти готелю «Гостевія», на відстані 500 метрів від дороги, ОСОБА_1 здійснив злив рідких побутових відходів.
Дане порушення зафіксоване протоколом про адміністративне правопорушення № Г-000015 від 29.05.2017 року. Згідно протоколу винесена постанова №02/185 від 12.06.2017 року про накладення адміністративного стягнення, якою визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного | правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 82 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн. Сума штрафу сплачена правопорушником добровільно.
29.05.2017 року відділом інструментально-лабораторного контролю Держекоінспекції відібрано проби грунтів у місці зливу відповідачем асенізаційних стічних вод на рельєф місцевості 560 м від автошляху М-21 біля смт. Стрижавка.
За результатами вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів від 09.06.2017 року було встановлено наступні показники: сульфати 173,0 мг/кг при нормі 160 мг/кг; фосфор 230,04 мг/кг при нормі 200 мг/кг; амоній обмінний 238,4 мг/кг при нормі (по фону) 1,2 мг/кг, що свідчить про забруднення відповідачем земельної ділянки, внаслідок порушення вимог поводження з відходами.
Повторно ОСОБА_1 порушено вимоги ст. 15 Закону України «Про відходи»: 01.06.2017 року автомобілем «МАЗ» д.н.з. НОМЕР_1 здійснено злив рідких відходів в с. Стадниця, Вінницького району Вінницької області, за цегельним заводом у лісосмузі на відстані 300 м від заводу.
Дане порушення зафіксоване протоколом про адміністративне правопорушення № Г-000014 від 01.06.2017 року. Згідно протоколу винесенапостанова№02/186від 12.06.2017 року про накладення адміністративного стягнення, якою визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративноґо правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.82 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 грн. Сума штрафу сплачена правопорушником добровільно.
Втретє зафіксовано Вінницьким районним відділенням поліції вчинене ОСОБА_1 порушення вимог ст. 167 Земельного Кодексу України: 01.06.2017 року близько 15 год. 20 хв. на полі біля с.Стадниця зливав з цистерни автомобіля «МАЗ» д.н.з. НОМЕР_1 на землю фекалії, чим забруднив поле, на якому посіяні зернові культури.
За результатами розгляду матеріалів поліції Держекоінспекцією складено протокол про адміністративне правопорушення № 007223 від 17.07.2017 року. Згідно протоколу винесена постанова № 02/222 від 18.07.2017 року про накладення адміністративного стягнення, якою визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 52 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 грн. Сума штрафу сплачена правопорушником добровільно.
Вказані дії (злив рідких відходів на рельєф місцевості) є порушенням ст. 167 Земельного Кодексу України, ст. ст. 45, 46 Закону України «Про охорону земель» де зазначається, що: забороняється господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель ґрунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин; забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на землях природно-заповідного та іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, у межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини.
Своїми діями відповідач наніс державі збитків, заподіяних внаслідок забруднення земельної ділянки на суму 52790 грн. 07 коп.
Розрахунок збитків здійснено у відповідності до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої Наказом Мінприроди № 171 від 27.10.1997 року.
Добровільно відповідачем шкода не відшкодована, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
В судове засідання представник позивача ОСОБА_2 не з'явилася, надала суду заяву в якій просить розглянути справу у її відсутність, позовні вимоги підтримує та просить їх задоволити, у разі неявки відповідача просить провести заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився будучи належним чином і в установленому законом порядку повідомленим про дату, час та місце розгляду справи згідно положень п.2 ч.7 ст. 128 ЦПК України, за адресою місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку.
Згідно п.п.1, 2, 3, 4 ч.1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Відповідно до ст. 247 ч.2 ЦПК України, суд вважає, що справу можливо розглянути без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Як встановлено по справі, 29.05.2017 року в смт. Стрижавка, у лісосмузі, навпроти готелю «Гостевія», на відстані 500 метрів від дороги, ОСОБА_1 здійснив злив рідких побутових відходів. Дане порушення зафіксоване протоколом про адміністративне правопорушення № Г-000015 від 29.05.2017 року. Згідно протоколу винесена постанова №02/185 від 12.06.2017 року про накладення адміністративного стягнення, якою визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 82 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн. Сума штрафу сплачена правопорушником добровільно (а.с. 4 - 6).
29.05.2017 року відділом інструментально-лабораторного контролю Держекоінспекції відібрано проби грунтів у місці зливу відповідачем асенізаційних стічних вод на рельєф місцевості 560 м від автошляху М-21 біля смт. Стрижавка. За результатами вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів від 09.06.2017 року було встановлено наступні показники: сульфати 173,0 мг/кг при нормі 160 мг/кг; фосфор 230,04 мг/кг при нормі 200 мг/кг; амоній обмінний 238,4 мг/кг при нормі (по фону) 1,2 мг/кг, що свідчить про забруднення відповідачем земельної ділянки, внаслідок порушення вимог поводження з відходами (а.с. 7 - 9).
01.06.2017 року, ОСОБА_1, з автомобіля «МАЗ» д.н.з. НОМЕР_1 здійснив злив рідких відходів в с. Стадниця, Вінницького району Вінницької області, за цегельним заводом у лісосмузі на відстані 300 м від заводу. Дане порушення зафіксоване протоколом про адміністративне правопорушення № Г-000014 від 01.06.2017 року. Згідно протоколу винесенапостанова№02/186від 12.06.2017 року про накладення адміністративного стягнення, якою визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративноґо правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.82 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 грн. Сума штрафу сплачена правопорушником добровільно (а.с. 10 - 12).
01.06.2017 року близько 15 год. 20 хв. на полі біля с.Стадниця зливав з цистерни автомобіля «МАЗ» д.н.з. НОМЕР_1, ОСОБА_1 злив на землю фекалії, чим забруднив поле, на якому посіяні зернові культури. За результатами розгляду матеріалів поліції Держекоінспекцією складено протокол про адміністративне правопорушення № 007223 від 17.07.2017 року. Згідно протоколу винесена постанова № 02/222 від 18.07.2017 року про накладення адміністративного стягнення, якою визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 52 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 грн. Сума штрафу сплачена правопорушником добровільно (а.с. 13 - 18).
Згідно ст. 15 Закону України «Про відходи» громадяни України, іноземці та особи без громадянства зобов'язані: дотримуватися вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів у сфері поводження з відходами; вносити в установленому порядку плату за користування послугами з вивезення побутових відходів; виконувати іншіобов'язки,передбаченізаконами,щодозапобіганнязабрудненнюнавколишньогоприродногосередовищавідходами.
Відповідно до п.п. а, б, и ст. 40 Закону України про відходи особи, винні в порушенні законодавства про відходи несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальність, зокрема, за порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків ; самовільне розміщення чи видалення відходів; невиконання вимог щодо поводження з відходами (під час їх
збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації,
знешкодження, видалення та захоронення), що призвело до негативних
екологічних, санітарно-епідемічних наслідків або завдало
матеріальної чи моральної шкоди.
Статтями 45, 46 Закону України «Про охорону земель» забороняється господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель ґрунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин; забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на землях природно-заповідного та іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, у межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини.
Відповідно до ст. ст. 167, 211 ЗК України господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється. Нормативи гранично допустимих концентрацій небезпечних речовин у ґрунтах, а також перелік цих речовин затверджуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Забруднені небезпечними речовинами земельні ділянки використовуються з дотриманням встановлених обмежень, вимог щодо запобігання їх небезпечному впливу на здоров'я людини та довкілля. Рівень забруднення ґрунтів враховується при наданні земельних ділянок у користування, вилученні з господарського обігу та зміні характеру і режиму використання. Громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення: укладення угод з порушенням земельного законодавства; самовільне зайняття земельних ділянок; псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами; розміщення, проектування, будівництво, введення в дію об'єктів, що негативно впливають на стан земель; невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням; порушення строків повернення тимчасово займаних земель або невиконання обов'язків щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням; знищення межових знаків; приховування від обліку і реєстрації та перекручення даних про стан земель, розміри та кількість земельних ділянок; непроведення рекультивації порушених земель; знищення або пошкодження протиерозійних і гідротехнічних споруд, захисних насаджень; невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту; відхилення від затверджених в установленому порядку проектів землеустрою; використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без затверджених у випадках, визначених законом, проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь; ухилення від державної реєстрації земельних ділянок та подання недостовірної інформації щодо них; порушення строків розгляду заяв щодо відведення земельних ділянок; порушення строку видачі державного акта на право власності на земельну ділянку.
Згідно ч.4 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої Наказом Мінприроди № 171 від 27.10.1997 року, своїми діями відповідач наніс державі збитків, заподіяних внаслідок забруднення земельної ділянки на суму 52790 грн. 07 коп. (а.с. 19 - 21).
Встановленим в суді фактам відповідають правовідносини, що виникли із недоговірних зобов'язань з підстав по відшкодуванню шкоди, які регулюються Цивільним кодексом України, актами цивільного законодавства України, які не суперечать положенням ЦК України та які регулюють встановлені судом відносини сторін.
Дані правовідносини регулюються:
-відповідно до ч.1 п.2 ст.11 ЦК України, завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі є підставою для виникнення цивільних прав та обов'язків;
-відповідно до ч.1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого майнового права; ч.2 п.п.8, 9 вказаної статті способами захисту цивільних прав можуть бути відшкодування майнової та моральної шкоди;
-відповідно до ч.1 ст.22 ЦК України, особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права має право на їх відшкодування;
-відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Зважаючи на вищевикладене, беручи до уваги те, що майнової шкоди державі завдано з вини ОСОБА_1, суд вважає за необхідне стягнути з останнього збитки, завдані внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 52790 грн. 00 коп.
Керуючись ст. ст. 11, 16, 22, 1166 ЦК України, 4, 10, 76, 141, 247, 264, 265, 268, 273, 280 - 283 ЦПК України, суд ,-
В И Р І Ш И В:
Позов Державної екологічної інспекції у Вінницькій області - задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (УК у Вінницькому районі с. Дорожне, 24062100, КОД ЄДРПОУ 38054712, банк: ГУДКС у Вінницькій області, МФО 802015, р/р 33110331700081 - призначення платежу: за порушення природоохоронного законодавства) збитки, завдані внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 52790 (п'ятдесят дві тисячі сімсот дев'яносто) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної екологічної інспекції у Вінницькій області (отримувач: Держекоінспекція у Вінницькій області, КОД ЄДРПОУ 37979894, р/р 35213059081122 в Держказначейській службі України, м. Київ МФО 820172) судовий збір в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Вінницької області шляхом направлення апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його оголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя