Постанова № 73763517, 25.04.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2018
Номер справи
345/4244/17
Номер документу
73763517
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2018 рокуЛьвів№ 876/877/18

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коваля Р.Й.,

суддів Гудима Л.Я.,

ОСОБА_1,

з участю секретаря судового засідання Омеляновської Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області на рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 28 грудня 2017 року (прийняте у м. Калуш суддею Кардаш О.І.) в адміністративній справі № 345/4244/17, провадження № 2-а/345/344/2017 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання здійснити перерахунок і виплату пенсії,

В С Т А Н О В И В :

У грудні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області із вказаним позовом та просив:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі – ГУ ПФУ в Івано-Франківській області) щодо не здійснення перерахунку і виплати йому пенсії за новою «Довідкою про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_2Г.» з повною та реальною інформацією;

- зобов’язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити перерахунок і виплату його пенсії за новою «Довідкою про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_2Г.» від 13.10.2017 № 3546/108/05/8-17 на виконання постанови Калуського міськрайонного суду від 04.08.2017 в адміністративній справі № 809/813/17 та ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.09.2017 у справі № 876/9008/17 з повною реальною інформацією згідно постанови ОСОБА_4 Міністрів України (далі – КМ України) від 11.11.2015 № 988, наказу Міністерства внутрішніх справ України (далі – МВС України) від 06.04.2016 № 260, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, з 01 січня 2016 року;

- відповідно до статті 362 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі, шляхом зобов’язання відповідача подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

Позовні вимоги обґрунтовувано тим, що при попередньому перерахунку пенсії на підставі довідки від 16.05.2017 не були враховані основні і додаткові види грошового забезпечення, що є порушенням законодавства та його прав, у зв’язку з чим він змушений був звертатися до суду за виготовленням нової довідки.

На виконання рішення суду 13.10.2017 ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області видала нову довідку за № 3546/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією згідно постанови ОСОБА_4 Міністрів України від 11.11.2015 № 988.

Проте, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області відмовило йому у проведенні перерахунку пенсії на підставі цієї довідки, тому він звернувся до суду із цим позовом.

Рішенням Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 28 грудня 2017 року позов задоволено.

Не погодившись із зазначеною постановою, її оскаржило ГУ ПФУ в Івано-Франків-ській області, яке вважає, що рішення суду першої інстанції прийняте за неправильного застосування норм матеріального права. Тому просило скасувати постанову суду першої інстанції і ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що ГУ ПФУ в Івано-Франківській області не порушено законодавства при призначенні та перерахунку пенсії позивачу. Воно позбавлене можливості здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, оскільки на такі виплати управлінню не виділено кошти з Державного бюджету України.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, зазначивши, що його вимоги грунтуються на чинних нормах матеріального законодавства, практиці Європейського суду з прав людини та судовій практиці Верховного Суду, а доводи апеляційної скарги є безпідставні. Тому просив відмовити ГУ ПФУ в Івано-Франківській області в задоволенні вимог апеляційної скарги, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України у зв’язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити з таких підстав.

Встановлено, що ОСОБА_2 працював в органах МВС України (остання займана посада – інспектор з розшуку Калуського відділення ДАІ УМВС України в Івано-Франків-ській області; спеціальне звання – майор міліції) та був звільнений у запас 14.09.2011.

15.09.2011 відповідачем йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон № 2262-XII).

02.07.2015 прийнято Закон України «Про Національну поліцію» (набрав чинності 07.11.2015), пунктом 15 Прикінцевих та перехідних положень якого встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Постановою КМ України № 988 від 11.11.2015 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

19.12.2016 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок раніше встановленої пенсії відповідно до цих нормативних актів, проте отримав відмову, що стало підставою для звернення до суду.

Постановою Калуського міськрайоннного суду Івано-Франківської області від 02.03.2017, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.05.2017, визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Івано-Франківській області стосовно непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_2

Зобов’язано ГУ ПФУ в Івано-Франківській області провести з 01.01.2016 перерахунок призначеної йому пенсії відповідно до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 та з урахуванням діючої редакції статті 63 Закону № 2262-ХІІ, відповідно до постанов КМ України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та № 947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови ОСОБА_4 Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» і виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року.

На виконання цих судових рішень, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області від 16.05.2017 за № 50/08/05/8-19 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за посадою інспектора з розшуку Калуського відділення ДАІ УМВС України в Івано-Франківській області, прирівняною до посади інспектора поліції ВП, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача.

19.04.2017 позивач звертався до ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Фран-ківській області із заявою про видачу йому нової довідки, із зазначенням розмірів основних і додаткових видів грошового забезпечення та відсоткових надбавок, встановлених постановою КМ України № 988 від 11.11.2015, для перерахунку його пенсії, проте остання листом від 03.05.2017 № Г-35/108/29-17 відмовила йому у наданні такої довідки, покликаючись на відсутність для цього підстав.

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач оскаржив її до суду.

Постановою Калуського міськрайоннного суду Івано-Франківської області від 04.08.2017, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.09.2017, зобов’язано ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області виготовити і надати ОСОБА_2 та направити до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_2 з повною реальною інформацією згідно постанови КМ України від 11.11.2015 № 988, наказу МВС від 06.04.2016 № 260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад – 2400 грн; підвищення посадового окладу (100 відсотків) – 2400,00 грн; оклад за військове (спеціальне) звання – 2000,00 грн; надбавка за вислугу років( 40 відсотків) – 2720,00 грн; надбавка за умови режимних обмежень (15 відсотків) – 720,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (100 відсотків) – 9520,00 грн; доплата за службу в нічний час (35 відсотків) – 1680,00 грн; надбавка за особливо важливі завдання – 50 відсотків – 3560,00 грн; премія (50 відсотків) – 3560,00 грн з 01 січня 2016 року.

На підставі цього судового рішення 13.10.2017 ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області видала ОСОБА_2 нову довідку за № 3546/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у вказаних розмірах.

ГУ ПФУ в Івано-Франківській області відмовило ОСОБА_2 у проведенні перерахунку пенсії на підставі цієї довідки, що стало підставою для звернення до суду із цим позовом.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції висновував його тим, що згідно із частиною четвертою статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

У відповідності до частини другої статті 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання на всій території України.

Тобто, відповідач після отримання довідки від 13.10.2017 № 3546/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої на виконання постанови Калуського міськрайонного суду від 04.08.2017, не мав підстав відмовляти позивачу у здійсненні перерахунку його пенсії з урахуванням цієї довідки.

Оскільки цією довідкою визначено нові розміри грошового забезпечення, то пенсія позивачу підлягає перерахунку з 01.01.2016.

Проте, колегія суддів апеляційного суду вважає такі висновки суду першої інстанції помилковими, виходячи з таких підстав.

Відповідно до частини третьої статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ КМ України постановою від 13.02.2008 за № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Порядок), пунктом 1 якого визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення ОСОБА_4 Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до пункту 5 Порядку для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років – у розмірах, установлених ОСОБА_4 Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені ОСОБА_4 Міністрів України – у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія – у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок (пункт 9 Порядку).

Як видно із довідок ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області від 16.05.2017 за № 50/08/05/8-19 та від 15.03.2018 за № 350/8-18 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за посадою інспектора з розшуку Калуського відділення ДАІ УМВС України в Івано-Франківській області, прирівняною до посади інспектора поліції ВП, у них зазначено види та розміри виплат, які отримували поліцейські за відповідною прирівняною посадою.

На підставі цих довідок позивачу було здійснено перерахунок пенсії, що підтверджується, зокрема, протоколом ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 24.04.2018.

Разом з тим, довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 від 13.10.2017 № 3546/108/05/8-17 містить виплати, які поліцейським за відповідною посадою не виплачувались, а розмір надбавки за стаж служби та премії не відповідає середньому розміру, який фактично виплачувався поліцейським за відповідною посадою, тому перерахунок пенсії позивачу на підставі цієї довідки суперечитиме Порядку.

Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зауважити, що після проведення остан-нього перерахунку пенсії позивача ОСОБА_4 Міністрів України не приймались рішення про зміну розміру видів грошового забезпечення поліцейських за відповідною посадою, як і не були введені для них нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення, тому відсутні підстави для будь-якого перерахунку пенсії позивача.

Враховуючи зазначене, колегія суддів погоджується із доводами апелянта в тому, що підстави для перерахунку пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області від 13.10.2017 № 3546/108/05/8-17 відсутні, а відповідач у спірних правовідносинах діяв у межах своїх повноважень та згідно чинного законодавства.

За таких обставин рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.

Згідно зі статтею 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:

1) неповне з’ясування судом обставин, що мають значення для справи;

2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;

3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;

4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні заявленого позову, з вищевикладених мотивів.

Керуючись ст.ст. 229, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Фран-ківській області задовольнити.

Рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 28 грудня 2017 року в адміністративній справі № 345/4244/17, провадження № 2-а/345/344/2017 скасувати.

У задоволенні позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання здійснити перерахунок і виплату пенсії відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_5 судді ОСОБА_6 ОСОБА_6 Постанова складена у повному обсязі 03 травня 2018 року.