
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
25 квітня 2018 рокусправа № 804/7457/17 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Прокопчук Т.С.
судді: Круговий О.О. Шлай А.В.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2017 року (головуючий суддя: Тулянцева І.В) по адміністративній справі № 804/7457/17
за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1Л 10.11.2017 року звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області (далі – ГУ ДФС у Дніпропетровській області), в якому просить визнати не чинним та повністю скасувати винесене відповідачем 31.07.2017 року податкове повідомлення - рішення №947-13, яким йому визначено грошове зобов'язання із транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 18 750 грн.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.12.2017 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити. Апеляційна скарга обґрунтована неправомірністю висновків суду першої інстанції та наявності підстав для скасування оскарженого податкового повідомлення – рішення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального права та правової оцінки обставин у справі, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Судом встановлено, що 31.07.2017 року ГУ ДФС у Дніпропетровській області прийняте податкове повідомлення – рішення №947-13, яким ОСОБА_1 визначено грошове зобов'язання із транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 18 750 грн., яке оскаржено ним в судовому порядку.
01.01.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до ПК України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від № 71-VIII 28.12.2014 року, згідно якого ст. 267 ПК України запроваджено транспортний податок.
Відповідно до пп.267.1.1. п.267.1. ст.267 ПК України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до пп. 267.2.1 п.267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
01.01.2017 року набрали чинності Закон України «Про внесення змін до ПК України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» №1791-VIII від 20.12.2016 року (далі – Закон №1791-VIII) і Закон України «Про внесення змін до ПК України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» №1797-VIII від 21.12.2016 року, якими змінено визначення об'єкту оподаткування, а саме пп.267.2.1 п.267.1 ст.267 ПК України викладено в наступній редакції: «Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» визначено, що у 2017 році мінімальна заробітна плата у місячному розмірі з 1 січня становить 3 200 грн.
Викладене свідчить, що об'єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 1 200 000 грн. (3 200 грн. х 375).
Відповідно до п.267.4, пп. 267.5.1. п. 267.5., пп.267.6.1, 267.6.2. п. 267.6. ст. 267 ПК України, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 грн. за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до пп. 267.2.1 п. 267.2 цієї статті. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року. Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року); щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт.
Сторонами не заперечується, і зазначені обставини підтверджені матеріалами справи, що ОСОБА_1Л є власником транспортного засобу - легкового автомобілю марки - Lexus, модель LX 450, легковий універсал-В, об’єм двигуна 4 461 куб. см, 2016 року випуску, державний номерний знак АЕ 9444ЕІ, зареєстрований 12.04.2017 року (а.с.9,10).
Відповідно до розміщеної на веб - сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України інформації, середньооблікова вартість автомобіля, що перебуває у власності позивача є 2 070 238,90 грн., тобто більшою встановлених ст. 267 ПК України 375 розмірів мінімальної заробітної плати у 2017 році (а.с.24).
Пунктом 8.1 ст. 8, п. 9.1 ст. 9, п.10.1 ст. 10, пп.12.3.4 п.12.3, п.12.5 ст.12, ст. 265 ПК України встановлено, що в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних податків належать податок на прибуток підприємств, податок на доходи фізичних осіб, податок на додану вартість, акцизний податок, екологічний податок, рентна плата, мито; до місцевих податків належать податок на майно, єдиний податок.
Податок на майно складається, зокрема з транспортного податку. Офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених пп. 12.3.4 цієї статті.
Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлених місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.
Згідно зі ст. 3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
15.02.2017 року Дніпропетровською міською радою прийнято рішення № 12/18 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.12.2010 № 5/6 «Про місцеві податки і збори на території міста», зокрема в частині визначення об'єкта оподаткування платників податку, податкового періоду та інших обов'язкових елементів транспортного податку згідно зі ст.ст. 46-49, 267 ПК України.
Колегія суддів звертає увагу на те, що п. 4 розділу II Прикінцевих положень Закону №1791-VIII встановлено, що в 2017 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів, які прийняті на виконання цього Закону, не застосовуються вимоги, встановлені пп.12.3.4 п.12.3 ст.12 ПК України та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Викладене свідчить, що законодавець на 2017 рік виключив норму, що прямо передбачала залежність дії рішення про встановлення місцевих податків від часу його прийняття, а тому справляння транспортного податку, який є різновидом місцевого податку на майно на території м. Дніпра у 2017 році мало справлятись, виходячи з норм ст. 267 ПК України.
В силу викладеного суд апеляційної інстанції погоджується з тим, що виходячи з положень ст. 267 ПК України відповідачем правомірно визначено позивачу грошове зобов’язання зі сплати транспортного податку за квітень - грудень 2017 року у розмірі 18 750 грн., згідно прийнятого 31.07.2017 року податкового повідомлення - рішення №947-13, а отже підстави для визнання його не чинним та скасування відсутні.
Доводами апеляційної скарги зазначені обставини не спростовуються.
За таких обставин колегія суддів вважає, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та винесено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права і підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.12, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 – залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2017 року по адміністративній справі № 804/7457/17 – залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Повний текст постанови складений 2 травня 2018 року.
Головуючий суддя: Т.С. Прокопчук
Суддя: О.О. Круговий
Суддя: А.В. Шлай