Рішення № 73762655, 02.05.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.05.2018
Номер справи
806/1285/18
Номер документу
73762655
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2018 року м. Житомир справа № 806/1285/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання розглянути заяву про призначення пенсії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:

- визнати дії Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, які полягають у відмові в прийнятті заяви та в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - протиправними;

- зобов'язати Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути подану ОСОБА_1 заяву про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років згідно ст. 55 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та додані до неї документи та прийняти відповідне рішення з урахуванням того, що ОСОБА_1 належить до осіб потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4 категорії та має право на користування пільгами (в тому числі і правом на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку), встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 31.01.2018 року.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що до та після аварії на Чорнобильській АЕС, яка сталася 26.04.1986 р., він був зареєстрований і постійно проживав в смт. Ємільчине: з 26.04.1986 по 04.06.1990 по вул. Грека (Миру), буд. 14; з 04.06.1990 по 20.08.1999 по вул. Лісова (Калініна) 2/1; з 15.11.2016 по даний час по вул.Грека ,14. Крім того, позивач вказує, що працював на території зони посиленого радіоекологічного контролю з 24.06.1982 року по 01.10.1993 року водієм в ДСП «Ємільчинський райагрохім» ВАТ «Житомирагрохім».

Територія, на якій розташований населений пункт смт. Ємільчине, Житомирської області, відповідно до "Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1999 з наступними змінами та доповненнями - відноситься до IV зони посиленого радіоекологічного контролю.

Окрім того, позивач має посвідчення потерпілого громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю 4 категорії серія В-І № 375951 від 22.02.1994 року, видане Ємільчинською райдержадміністрацією Житомирської області.

Позивач вважає, що відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" він має право на зниження пенсійного віку на 5 років.

З метою реалізації свого права, позивач звернувся до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із відповідною заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років.

Натомість, Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 09.02.2018 № 431/03 повідомило ОСОБА_1 про відсутність у нього права на пенсію відповідно до умов ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зниженням пенсійного віку на 5 років. Відмова мотивована тим, посвідчення потерпілого 4 категорії серія В-І № 375951 від 22.02.1994 видане та засвідчене печаткою Ємільчинської районної державної адміністрації, тобто не відповідає встановленому зразку.

Відмову Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років позивач вважає протиправною та такою, що порушує його права. У зв'язку з цим позивач звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи та встановлено відповідачу строк протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов.

Ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області отримало 11 квітня 2018 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.32).

Разом з тим, станом на дату винесення рішення по справі, відзив на позовну заяву відповідач до суду не надавав

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 має посвідчення потерпілого громадянина, який постійно проживав на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1994 роках 4 категорії серії В-І № 375951 від 22.02.1994, видане Ємільчинською райдержадміністрацією Житомирської області (а.с.6).

Відповідно до довідки Ємільчинської селищної ради від 20.02.2018 № 1525 ОСОБА_1 був зареєстрований і постійно проживав в смт. Ємільчине: з 26.04.1986 по 04.06.1990 по вул. Грека (Миру), буд. 14; з 04.06.1990 по 20.08.1999 по вул. Лісова (Калініна) 2/1; з 15.11.2016 по даний час по вул. Грека ,14 (а.с.13).

Згідно з довідкою Дочірнього сільськогосподарського підприємства "Ємільчинський райагрохім" ВАТ "Житомирагрохім" №10 від 29.01.2018 ОСОБА_1 з 24.06.1982 року по 01.10.1993 року працював водієм в ДСП «Ємільчинський райагрохім» (а.с.12).

Відповідно до "Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1999, населений пункт смт. Ємільчине Житомирської області з 26.04.1986 року по 31.12.2014 року був включений до IV зони радіоактивного забруднення територій внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У ході судового розгляду справи було з’ясовано, ОСОБА_1 звернувся до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років на підставі статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Ємільчинське об'єднаного управління Пенсійного фонду України на вказану заяву надало відповідь від 09.02.2018 № 431/03, якою відмовило ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідь вмотивована тим, що посвідчення громадянина, який постійно проживав на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1994 роках, серія В-І № 375951 від 22.02.1994, видане Ємільчинською райдержадміністрацією, не відповідає встановленому законодавством зразку, а тому дає права на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону(а.с.11).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 9 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до потерпілих, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Стаття 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначає категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, для встановлення пільг і компенсацій. Так відповідно до пункту 4 частини 1 вказаної статті особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, належать до 4 категорії.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка передбачає умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Відповідно до статті 65 вищезгаданого закону, яка визначає Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20 січня 1997 року, та передбачає що видача посвідчень провадиться обласними адміністраціями за поданнями районних державних адміністрацій.

Натомість суд критично ставиться та вважає безпідставною вказану у листі від 09.02.2018 № 431/03 причину для відмови в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, яка полягала в тому, що наявне у ОСОБА_1 посвідчення потерпілого громадянина, який постійно проживав на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1994 роках 4 категорії серії В-І № 375951 від 22.02.1994 видане Ємільчинською райдержадміністрацією, а не обласною адміністрацією.

Посвідчення позивачу видане в порядку та зразка, який передбачений Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджений постановою Кабінету Міністрів Української PCP від 18 червня 1991 року №44.

Постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20 січня 1997 року був затверджений новий Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яким було передбачено затвердження нових зразків посвідчень, що видаються особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який не передбачає заміну посвідчень старого зразка на нові зразки, а передбачає видачу посвідчень особам, які звернулись за їх видачею, видачу дублікатів втрачених посвідчень та в інших випадках.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 «Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи провадиться державними адміністраціями областей.

Однак, Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» статтю 2 (визначення категорії зон радіоактивних забруднених територій) та статтю 23 (компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 4) цього Закону виключено.

У зв'язку з виключенням обумовленої території проживання позивача з переліку територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, позивач позбавлений можливості отримати посвідчення особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до існуючого порядку.

Оскільки належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювалась, посвідчення не визнано недійсним та не скасовано у встановленому Законом порядку, позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суді від 06.02.2018 у справі № 287/50/17.

З огляду на наведене, встановлені судами обставини дають підстави для висновку, що ОСОБА_1 має право на призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а у відповідача відсутні належні правові підстави для відмови позивачу в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку і його дії щодо відмови є протиправними, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з наявної у матеріалах справи квитанції від 10.03.2018 № 8, ОСОБА_1 під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн., які підлягають присудженню на користь останнього.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною відмову Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (вул. Свято-Миколаївська, 31, м. Олевськ, Житомирська обл., 11001, код ЄДРПОУ 41246527) в призначенні ОСОБА_1 (вул. Грека, 14, смт. Ємільчине, Житомирська обл., 11200, РНОКПП НОМЕР_1) пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов’язати Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України (вул. Свято-Миколаївська, 31, м. Олевськ, Житомирська обл., 11001, код ЄДРПОУ 41246527) призначити ОСОБА_1 (вул. Грека, 14, смт. Ємільчине, Житомирська обл., 11200, РНОКПП НОМЕР_1) пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дати звернення з відповідною заявою.

Стягнути з Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Свято-Миколаївська, 31, м. Олевськ, Житомирська обл., 11001, код ЄДРПОУ 41246527) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя І.Е.Черняхович