
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 травня 2018 р. Справа № 818/923/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколова В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/923/18 за позовом громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 Полата до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_5 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_5) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, УДМС України в Сумській області) про визнання протиправним та скасування рішення про скасування громадянину ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_5 (ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_1 виданий 03.04.2017 терміном дії до 11.03.2024) посвідки на тимчасове проживання №ТР184875 виданої 07.11.2017.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що 07.11.2017 йому видано посвідку на тимчасове проживання № ТР184875. 19.02.2018 позивач був ознайомлений з рішенням УДМС в Сумській області про скасування посвідки на тимчасове проживання у зв’язку з наданням у заяві для отримання посвідки на тимчасове проживання неправдивих відомостей стосовно місця проживання. Позивач вважає оскаржене рішення протиправним, оскільки місце проживання позивача зареєстроване в житловому будинку № 22, що розташовується по вул. Центральній у с. Зелене Білопільського району Сумської області, що в повній мірі відповідає положенням абзацу 5 ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала з підстав, викладених у відзиві (а.с.28-33) та зазначила, що управлінням отримано лист Управління СБУ в Сумській області від 29.01.2018 № 13/103-нп, в якому зазначено, що позивач при поданні заяви на отримання посвідки на тимчасове проживання подав завідомо неправдиві відомості, а саме: вказав адресу реєстрації місця проживання ІНФОРМАЦІЯ_2, за якою фактично не проживав, кореспонденцію та офіційне листування не отримував. На підтвердження цього. Управлінням СБУ в Сумській області було додано акт від 13.12.2017 року, складений комісією при Коршачинській сільській раді про те, що Позивач, який зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_3, дійсно фактично не проживав за зазначеною адресою. Дана обставина була підставою для прийняття оскарженого рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання позивача.
Суд, заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 31.10.2017 громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_5 звернувся до УДМС України в Сумській області із заявою іноземця чи особи без громадянства для отримання посвідки на тимчасове проживання (№1619) на підставі пункту 12 статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», яким передбачено документування іноземців та осіб без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання. У цій заяві було зазначено, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_4, громадянин ОСОБА_4, народився в м. Газіантеп, ОСОБА_4, та буде проживати у ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.35).
На підтвердження навчання позивача, приймаючою стороною (Сумським національним аграрним університетом) надано клопотання від 30.10.2017 №2045- 2017 щодо оформлення іноземцеві (громадянину ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_5) посвідки на тимчасове проживання . Разом із заявою позивачем було подано паспорт U№14278929, виданий урядом ОСОБА_3 ОСОБА_4 03.04.2017, терміном дії до 11.03.2024 та переклад українською мовою сторінки паспортного документа (а.с.36-38). Відповідно до відмітки проставленої у паспорті позивача, ним 10.09.2017 було здійснено в'їзд на територію України.
Відповідно до наказу Сумського національного агарного університету від 19.09.2017 №2853-и, позивач зарахований на підготовче відділення (а.с.39). Згідно витягу із наказу від 19.09.2017 №2854-н для позивача встановлено період навчання з 29.10.2017 по 30.10.2018 (а.с.40).
Позивачу 13.11.2017 УДМС України в Сумській області видано посвідку на тимчасове проживання серії ТР №184875, терміном дії до 30.10.2018 (а.с.41).
30.01.2018 до УДМС України в Сумській області надійшов лист Управління Служби безпеки України в Сумській області від 29.01.2018 №13/103-нп (вх. № 1178/1/5901-18), в якому зазначено, що позивач при поданні заяви на отримання посвідки на тимчасове проживання подав завідомо неправдиві відомості, а саме: вказав адресу реєстрації місця проживання ІНФОРМАЦІЯ_2, за якою фактично не проживав, кореспонденцію та офіційне листування не отримував (а.с.42-43). На підтвердження цього УСБУ в Сумській області було додано акт від 13.12.2017, складений комісією при Коршачинській сільській раді про те, що позивач, який зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_3, дійсно фактично не проживав за зазначеною адресою (а.с.44).
Виходячи з цього, УСБУ в Сумській області ініціювало скасування позивачу посвідки на тимчасове проживання в Україні, серії ТР № 184875, про що просили їх повідомити.
Після отримання даної інформації, відповідачем прийнято рішення №5901.5-691/59.3-18 від 05.02.2018 про скасування позивачу посвідки на тимчасове проживання в Україні, серії ТР №184875, виданої строком дії до 30.10.2018 (а.с.48).
06.02.2018 відповідачем було направлено лист-повідомлення про прийняте рішення позивачу (вих. № 5901.5-808/59.3-18) на поштову адресу місця реєстрації: Сумська область, Білопільський район, с. Зелене, вул. Центральна, буд. 22, а також приймаючій стороні Сумському національному аграрному університету (вих. № 5901.5-805/59.3-18) (а.с.49,50).
Крім того, 06.02.2018 аналогічні листи були направлені УСБУ в Сумській області (вих. № 5901.5-798/59.3-18) та Державній прикордонній службі України (вих. №5901.5-803/59.3-18) (а.с.51,52-53).
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Конституції України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Відповідно до ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Положення наведеної норми кореспондуються з нормами, наведеними в ч. 2 ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», де зазначено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Відповідно до ч. 13 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі по тексту - Закон) іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період навчання.
Згідно з ч. 13 ст. 5 Закону підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною тринадцятою статті 4 цього Закону, є заява іноземця або особи без громадянства, дійсний поліс медичного страхування, документ, що підтверджує факт навчання в Україні, та зобов'язання навчального закладу повідомити центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, про відрахування з такого закладу.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.
Відповідно до оскаржуваного Рішення посвідка на тимчасове проживання ОСОБА_5 скасована на підставі підпункту 1 п. 19 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2012 №251, у зв’язку з поданням у заяві для отримання посвідки на тимчасове проживання неправдивих відомостей стосовно місця проживання (а.с.9).
Відповідно до п. 19 Порядку посвідка на тимчасове проживання скасовується територіальним органом або підрозділом ДМС, який її видав, зокрема, у разі отримання від органу Національної поліції, іншого органу виконавчої влади, який у межах наданих йому повноважень забезпечує дотримання вимог законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, інформації про те, що посвідку видано на підставі неправдивих відомостей, підроблених чи недійсних документів.
Ухвалою суду від 05.04.2018 було зобов'язано Управління Служби безпеки України в Сумській області надати матеріали, які стосуються встановлення факту надання громадянином ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_5 неправдивих відомостей при поданні заяви на отримання посвідки на тимчасове проживання від 31.10.2017 №1619 та стали підставою для ініціювання скасування УДМС України в Сумській області посвідки про тимчасове проживання серії ТР №184875, виданої строком дії до 30.10.2018.
На виконання вказаної ухвали Управління СБУ в Сумській області листом №13/589 від 16.04.2018 надало інформацію, що під час перевірки отриманих даних встановлено, що іноземний громадянин ОСОБА_5 при поданні заяви в органи ДМС України для отримання посвідки на тимчасове проживання вказав адресу реєстрації, за якою фактично не проживав та не проживає, тобто надав завідомо недостовірні відомості. Даний факт, підтверджено актом комісійного обстеження адреси реєстрації іноземних громадян від 13.12.2017, а саме: Сумська область, Білопільський район, с. Зелене, вул. Центральна, 22 (а.с.67).
Разом з тим, відповідно до абзацу 5 ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
Згідно з ч. 10 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Отже, місце проживання позивача зареєстроване в житловому будинку № 22, що розташовується по вул. Центральній у с. Зелене Білопільського району Сумської області, що в повній мірі відповідає положенням абзацу 5 ст. З Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Суд зазначає, що враховуючи наведені вище норми Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та Конституції України, позивач не обмежений у вільному виборі місця проживання, та у визначеному законодавством порядку зареєстрував місце свого проживання.
З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що рішення УДМС України в Сумській області №5901.5-691/59.3-18 від 05.02.2018 про скасування позивачу посвідки на тимчасове проживання є протиправним, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
За приписами ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань УДМС України в Сумській області на користь позивача судовий збір в розмірі 704,80 грн., сплачений згідно з квитанцією №0.0.980811467.1 від 06.03.2018 (а.с.4).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 262-263, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 Полата до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України в Сумській області №5901.5-691/59.3-18 від 05.02.2018 про скасування громадянину ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_5 (ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт U14278929, виданий 03.04.2017 терміном дії до 11.03.2024) посвідки на тимчасове проживання №ТР184875, виданої 07.11.2017.
Стягнути на користь громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 Полата витрати зі сплати судового збору в сумі 704,80 грн. з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (код ЄДРПОУ 37846270).
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.М. Соколов
Повний текст рішення складено 04.05.2018 року.