
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/891/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Кухар Н.А.,
при секретарі – Шавель М.М.,
за участю:
позивача– ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ясниської сільської ради Яворівського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов’язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (81082, вул. Садова, 13, с. Лісопотік, Яворівський район, Львівська область) звернулась до суду з позовом до Ясниської сільської ради Яворівського району Львівської області (81082, с.Ясниська, Яворівський район, Львівська область) та просить:
- визнати протиправною бездіяльність Ясниської сільської ради Яворівського району Львівської області щодо залишення без розгляду її заяви від 08.12.2017 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,24 га в с.Лісопотік, Яворівського району, кадастровий номер 4625889200:07:001:0215.
- зобов'язати Ясниську сільську раду Яворівського району Львівської області розглянути її заяву від 08.12.2017 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,24 га в с.Лісопотік, Яворівського району, кадастровий номер 4625889200:07:001:0215.
Ухвалою від 06 березня 2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі доказами.
Ухвалою від 13 квітня 2018 року призначено судове засідання з повідомленням (викликом) сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не розглянута заява від 08.12.2017 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,24 га в с.Лісопотік, Яворівського району і жодної відповіді від відповідача позивачка не отримувала.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, з підстав викладених у позовній заяві
Відповідач явки уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. У встановлений судом строк відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Так, частиною 4 статті 159 КАС України визначено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Водночас, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З огляду на те, що відповідачем у встановлений судом строк (з урахуванням часу на пересилання поштової кореспонденції) не надано суду відзив на позов та не повідомлено суд про причини за яких такий відзив не може бути подано, суд визнає неподання відповідачем відзиву на позов, як визнання позову у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що 01.07.2015 року Ясниською сільською радою, було прийняте рішення про затвердження гр..ОСОБА_1 детального плану території розміщення земельної ділянки під будівництво житлового будинку та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд площею 0,24 га. в с.Лісопотік. Згідно договору №Р-17/16 від 20.01.2016 ТзОВ «Ордо Плюс» розробило проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність позивачці.
16.05.2016 року головою Ясниської сільської ради було підписано Акт встановлення та узгодження зовнішніх меж земельної ділянки, яка передається у приватну власність позивачу.
31.05.2016 року Проект землеустрою був погоджений головним архітектором району, що підтверджується висновком про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд ОСОБА_1 в с.Лісопотік.
06.06.2016 року Проект землеустрою був погоджений Відділом Держгеокадастру в Яворівському районі Львівської області, що підтверджується висновком про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд ОСОБА_1 в с.Лісопотік.
23.06.2016 року на підставі проекту землеустрою Відділом Держгеокадастру в Яворівському районі Львівської області земельна ділянка була зареєстрована в Державному земельному кадастрі і було присвоєно кадастровий номер 4625889200:07:001:0215.
08.12.2017 року позивач звернулася до Ясниської сільської ради з заявою, в якій просила відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,24 га в с.Лісопотік, але жодної відповіді від відповідача не отримувала.
Не погоджуючись із такими діями відповідача щодо залишення без розгляду заяви від 08.12.2017 року позивачка звернулась до суду з даним позовом.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
У відповідності до п."б" ч.1 ст.81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Згідно ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
На підставі п."г" ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), зокрема, у селах - не більше 0,25 гектара.
Згідно ч.ч.6, 7 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ч.8 ст.118 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186/1 цього Кодексу.
Згідно ч.1.ст. 186/1 проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов’язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов’язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно ст.118 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об’єкт будівництва або планується розташування такого об’єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов’язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій
у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, — до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, — до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.
Відповідно до ч.8 ст.118 відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відповідачем не надано суду доказів на спростування пояснень позивача щодо не розгляду її заяви від 08.12.2017 року, а тому суд вважає, що відповідачем не розглянуто у встановлений строк заяву позивача.
Відповідно до частин першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із статтею 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтований, а тому підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати у розмірі 704,80 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 72, 77, 94, 241-246, КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (81082, вул. Садова, 13, с. Лісопотік, Яворівський район, Львівська область, р№ НОМЕР_1) до Ясниської сільської ради Яворівського району Львівської області (81082, с.Ясниська, Яворівський район, Львівська область, код ЄДРПОУ 04372394) про визнання протиправною бездіяльність, зобов’язання вчинити дії -задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Ясниської сільської ради Яворівського району Львівської області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,24 га в с.Лісопотік, Яворівського району, кадастровий номер 4625889200:07:001:0215 від 08 грудня 2017 року.
Зобов'язати Ясниську сільську раду Яворівського району Львівської області розглянути заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,24 га в с.Лісопотік, Яворівського району, кадастровий номер 4625889200:07:001:0215 від 08 грудня 2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ясниської сільської ради Яворівського району Львівської області (81082, с.Ясниська, Яворівський район, Львівська область, код ЄДРПОУ 04372394) в користь ОСОБА_1 (81082, вул. Садова, 13, с. Лісопотік, Яворівський район, Львівська область р№ НОМЕР_1) судові витрати в сумі 704(сімсот чотири) грн. 80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до Львівського апеляційної адміністративного суду. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено та підписано 03.05.2018 року.
Суддя Кухар Н.А.