Рішення № 73762243, 03.05.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.05.2018
Номер справи
528/89/18
Номер документу
73762243
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 травня 2018 рокум. ПолтаваСправа № 528/89/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання незаконним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 /надалі - позивач/ звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області /надалі - відповідач/ про визнання незаконним і скасування рішення № 92 від 04 жовтня 2017 року та зобов'язання призначити дострокову пенсію за віком на підставі абзацу 6 пункту 3 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, яка діяла на момент її звернення до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області).

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що її чоловік у 1987 року проходив учбові збори у в/ч 53893 та з 25 квітня 1987 по 21 травня 1987 року приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, внаслідок чого отримав захворювання, і 14 листопада 1999 року помер. 01 вересня 2017 року вона звернулась до відповідача із заявою про призначення дострокової пенсії за віком на підставі абзацу 6 пункту 3 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як дружині померлого учасника ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Рішенням ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №92 від 04 жовтня 2017 року у достроковому призначенні пенсії за віком їй відмовлено у зв'язку з відсутністю у померлого ОСОБА_3 статусу військовослужбовця у період участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Вказане рішення вважає незаконним, оскільки у період проходження учбових зборів її чоловіком діяв Закон СРСР "Про загальний військовий обов'язок" від 12 жовтня 1967 року, за змістом статей 5, 7, 8, 9, 63 якого військовозобов'язані, які призвані на збори, мають статус військовослужбовців /а.с. 1/.

У відзиві на позов відповідач зазначив, що позивач не має права на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до абзацу 6 пункту 3 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з огляду на те, що за цією нормою право на призначення дострокової пенсії за віком мають дружини померлих військовослужбовців, а ОСОБА_3 перебував у запасі на військовому обліку та був військовозобов'язаним і не мав статусу військовослужбовця у період участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи з 25 квітня 1987 року по 21 травня 1987 року, що підтверджується довідкою з Центрального архіву Міністерства оборони України від 18 червня 1993 року № 51/5515, довідкою ОСОБА_2 районного військового комісаріату від 28 листопада 2014 року №73/2 та військовим квитком НУ №7707258 /а.с. 60 - 61/.

Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до вимог частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв’язку з чим та з огляду на приписи частини 4 статті 229 цього Кодексу фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебувала у шлюбі з ОСОБА_3 з 04 жовтня 1999 року, що підтверджується паспортом серії КН №981862, виданим Гребінківським РВ УМВС України в Полтавській області 24 листопада 1999 року, та свідоцтвом про одруження серії І-КЕ №033194, виданим Тополівською сільською радою Гребінківського району Полтавської області 04 жовтня 1999 року /а.с.69-70, 91/.

ОСОБА_3 з 24 листопада 1976 року по 27 листопада 1978 року проходив дійсну строкову службу в Збройних Силах СРСР, а з 25 квітня 1987 по 21 травня 1987 року був призваний на учбові збори у в/ч 53893 та приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що підтверджується військовим квитком НУ №7707258, довідкою з Центрального архіву Міністерства оборони України №51/5515 від 18 червня 1993 року, довідками ОСОБА_2 районного військового комісаріату від 28 листопада 2014 року №73/1 та №73/2 /а.с. 12, 81, 84-86/.

Відповідно до свідоцтва про смерть серії І-КЕ №132147 ОСОБА_3 помер 14 листопада 1999 року /а.с.92/.

Експертним висновком Харківської міжвідомчої експертної комісії на засіданні №8223 від 20 січня 2000 року встановлено, що причиною смерті ОСОБА_3 стало захворювання, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при ліквідації наслідків на ЧАЕС /а.с.87/.

Згідно із посвідченням №509982-с, виданим Полтавською обласною державною адміністрацією 10 грудня 2014 року, ОСОБА_1 надано статус дружини померлого учасника ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи /а.с. 80/.

01 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення дострокової пенсії за віком як дружині померлого учасника ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи відповідно до абзацу 6 пункту 3 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" /а.с. 68/.

ОСОБА_2 районного військового комісаріату №1/1368 від 15 вересня 2017 року, наданим на запит ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №1402/04-23 від 14 вересня 2017 року, повідомлено, що ОСОБА_3, перебуваючи у запасі на військовому обліку в ОСОБА_2 РВК, був військовозобов'язаним згідно із пунктом 9 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" /а.с.82-83/.

Рішенням ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №92 від 04 жовтня 2017 року у призначенні дострокової пенсії за віком ОСОБА_1 відмовлено у зв'язку з відсутністю у померлого ОСОБА_3 статусу військовослужбовця у період його участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи /а.с. 67/.

Не погодившись з цим, позивач звернулася до суду з позовом про визнання незаконним і скасування рішення ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №92 від 04 жовтня 2017 року та зобов'язання призначити дострокову пенсію за віком на підставі абзацу 6 пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, яка діяла на момент її звернення до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області).

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України /пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України/.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 8 вказаного Закону /у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин/ право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника /частина 1 статті 9 згаданого Закону/.

Частиною 1 статті 26 цього Закону встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Абзацом 6 пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" /у редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про призначення дострокової пенсії за віком/ встановлені пільгові умови для дострокового призначення пенсії за віком, а саме: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, інваліда війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, інваліда війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого та сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Також відповідно до статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" /у редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про призначення дострокової пенсії за віком/ військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейські, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Згідно із статтею 10 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Примітка вказаної статті визначає, що до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Як зазначив Верховний Суд у рішенні від 17 квітня 2018 року у справі №257/1063/17 (номер рішення в ЄДРСР 73468900) та Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 03 серпня 2017 року у справі №344/12006/16-а (номер рішення в ЄДРСР 68205366), можливість отримання пільги, передбаченої абзацом 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, для дружини, якщо вона не взяла повторний шлюб, військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, законодавець не пов'язує з видом військової служби, тривалістю її проходження, військовим званням та посадою, а також часом, що сплинув після звільнення особи з військової служби.

Положення наведених норм та правовий висновок Верховного Суду дають підстави стверджувати, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають у тому числі і дружини померлих військовозобов'язаних осіб, які належать до категорії військовослужбовців.

У період перебування ОСОБА_3 на військових зборах діяв Закон СРСР від 12.07.1967 "Про загальний військовий обов'язок".

Відповідно до статей 5, 6 цього Закону (зі змінами, внесеними Указом Президії Верховної Ради СРСР від 17 грудня 1980 року № 3535-Х) військова служба складається з дійсної військової служби та служби в запасі Збройних Сил СРСР. Громадяни, які перебувають на дійсній військовій службі, іменуються військовослужбовцями, а ті, що перебувають у запасі, - військовозобов'язаними.

За правилами статей 7-9 цього ж Закону військовослужбовці і військовозобов'язані приймають військову присягу на вірність своєму народові, поділяються на солдатів, матросів, сержантів, старшин, прапорщиків, мічманів і офіцерський склад та кожному присвоюється відповідне військове звання.

Військовослужбовці і призвані на військові збори військовозобов'язані користуються всією повнотою соціально-економічних, політичних та особистих прав і свобод і несуть усі обов'язки громадян СРСР, передбачені Конституцією СРСР.

Проаналізувавши вказані норми, Верховний суд України у постанові від 01 березня 2016 року у справі № 398/5910/14-а (номер рішення в ЄДРСР 57067142) дійшов висновку, що громадяни із числа військовозобов'язаних, які проходять збори (навчальні, перевірочні, спеціальні), у цей період вважаються такими, що проходять військову службу та користуються гарантіями держави на рівні із іншими військовослужбовцями.

Паспортом серії КН № 981862, трудовою книжкою БТ-І № 4017596 позивача, свідоцтвом про одруження серії І-КЕ № 033194 від 04 квітня 1999 року, свідоцтвом про смерть ОСОБА_3 серії І-КЕ №132147 від 16 листопада 1999 року підтверджується, а відповідачем не заперечується, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебувала у шлюбі із померлим ОСОБА_3, не взяла повторний шлюб, досягла пенсійного віку, встановленого абзацом 6 пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" /у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин/, та має страховий стаж не менше 20 років /а.с. 69-70, 71-79, 91-92/.

Отже, ОСОБА_1 має право на дострокове призначення пенсії як дружина військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, відповідно до абзацу 6 пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" /у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин/.

Тож рішення ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №92 від 04 жовтня 2017 року про відмову ОСОБА_1 у достроковому призначенні пенсії за віком є протиправним та підлягає скасуванню відповідно до пункту 2 статті 245 КАС України.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Оскільки ОСОБА_1 звернулася із заявою про дострокове призначення пенсії за віком пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку, то вона має право на призначення пенсії з дня її звернення до територіального органу пенсійного фонду - з 01 вересня 2017 року.

Частиною 2 статті 9 КАС України передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зважаючи на викладене, з метою ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Гребінківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити дострокову пенсію за віком ОСОБА_1 з 01 вересня 2017 року на підставі абзацу 6 пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" /у редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про призначення дострокової пенсії за віком/ та статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

На підставі зазначеного, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на те, що спір вирішено на користь позивача, яка понесла витрати про сплаті судового збору у сумі 704,80 грн, то стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає сума в 704,80 грн.

Керуючись статтями 6, 9, 77, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, 37406, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (місцезнаходження: пров. Євгена Гребінки, буд. 13, м. Гребінка, Полтавська область, 37400, ідентифікаційний код 41247253) про визнання незаконним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 92 від 04 жовтня 2017 року.

Зобов'язати Гребінківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області (місцезнаходження: пров. Євгена Гребінки, буд. 13, м. Гребінка, Полтавська область, 37400, ідентифікаційний код 41247253) призначити дострокову пенсію за віком ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, 37406, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 01 вересня 2017 року на підставі абзацу 6 пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" /у редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою/ та статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Стягнути з ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (місцезнаходження: пров. Євгена Гребінки, буд. 13, м. Гребінка, Полтавська область, 37400, ідентифікаційний код 41247253) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, 37406, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 704,80 грн (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII.

Суддя ОСОБА_4