
Справа № 815/1989/18
УХВАЛА
02 травня 2018 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Радчук А.А., розглянувши матеріали адміністративного позову Обслуговуючого кооперативу «Граніт-2» до Одеської обласної державної адміністрації, за участю третьої особи Національного природного парку «Тузловські лимани» про зобов’язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Обслуговуючого кооперативу «Граніт-2» до Одеської обласної державної адміністрації, за участю третьої особи Національного природного парку «Тузловські лимани» про зобов’язання Одеської обласної державної адміністрації надати дозвіл неспеціальне використання природних ресурсів у мжах Національного природного парку «Тузловські лимани».
Згідно п. 1, 3, 4, 5, 6 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), суддя після одержання позовної заяви з’ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши зміст позовної заяви та доданих до неї матеріалів, суддя встановив наявність підстав для залишення позову без руху, оскільки він поданий із порушенням вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 КАС України та виявлені недоліки позовної заяви перешкоджають суду вирішити питання про відкриття провадження в адміністративній справі.
Відповідно до вимог п.2 ч.5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв’язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 160 КАС України, якщо позовна заява подається представником, то у ній додатково зазначаються відомості, визначені у пункті 2 частини п’ятої цієї статті стосовно представника.
В позовній заяві не зазначені відомості передбачені п.2 ч.5 ст. 160 та ч. 6 ст. 160 КАС України щодо представника позивача.
Відповідно до ч.4 ст. 161 КАС України, позивач зобов’язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Статтею 94 КАС України визначено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення. Якщо подано копію (електронну копію) письмового доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал письмового доказу. Якщо оригінал письмового доказу не поданий, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (електронної копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.
Суддя зазначає, що позивачем не були виконані вимоги ст.94 КАС України щодо підтвердження відповідності копій письмових доказів оригіналам.
Крім того, позивачем у тексті адміністративного позову зазначена третя особа Національний природний парк «Тузловські лимани»
Відповідно до ст.49 КАС України треті особи поділяються на два види: треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору та треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача.
Позивачем не зазначено повні відомості стосовно третьої особи, а саме не зазначено чи з самостійними вимогами зазначена третя особа чи без самостійних, а також не зазначено на якій стороні виступає зазначена третя особа, на стороні позивача чи відповідача.
Крім того, позивач не наводить жодного обґрунтування того, яким чином рішення суду може вплинути на права і обов'язки Національного природного парку «Тузловські лимани».
На підставі зазначеного, позивачу необхідно визначити процесуальний статус Національного природного парку «Тузловські лимани» як третьої особи,зазначивши чи з самостійними вимогами зазначена третя особа чи без самостійних, а також на якій стороні виступає зазначена третя особа, а також обґрунтувати, яким чином рішення суду може вплинути на права і обов'язки Національного природного парку «Тузловські лимани», надавши відповідні пояснення.
Суддя зазначає, що згідно положень ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб’єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб’єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Суддя звертає увагу позивача, що з тексту позовної заяви не вбачається, якими рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені його права, свободи або законні інтереси, що суперечить положенням ст.5 КАС України. Крім того, відповідно до ч.2 ст. 5 КАС України, захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень, проте позовна вимога не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості. Враховуючи вищевикладене, позивачу необхідно уточнити зміст позовних вимог щодо зобов’язання відповідача вчинити певні дії.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною другою зазначеної статті встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
При таких обставинах, адміністративний позов повинен бути залишений без руху, а позивачу наданий термін для усунення недоліків шляхом виконання вимог, зазначених в ухвалі суду.
На підставі викладеного та керуючись статтями 94, 160, 161, 169, 170, 171, 172, 241, 243, 248, 256, 293, 294 КАС України, суддя,-
У Х В А Л И В:
Позовну заяву Обслуговуючого кооперативу «Граніт-2» до Одеської обласної державної адміністрації, за участю третьої особи Національного природного парку «Тузловські лимани» про зобов’язання вчинити дії – залишити без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою та повідомити про необхідність усунути недоліки позовної заяви шляхом виконання вимог, зазначених в ухвалі суду та надання письмових доказів безпосередньо до канцелярії Одеського окружного адміністративного суду в десятиденний строк з моменту отримання вказаної ухвали та роз’яснити, що в іншому випадку в строки, передбачені ч. 8 ст. 171 КАС України, позов буде визнаний неподаним та повернутий позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя А.А. Радчук