Рішення № 73761973, 19.03.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2018
Номер справи
808/584/18
Номер документу
73761973
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

19 березня 2018 року о/об 14 год. 34 хв.Справа № 808/584/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 166; код ЄДРПОУ 39396146)

до Комунального унітарного підприємства «Житло-Сервіс» Пологівської міської ради (70600, Запорізька область, Пологівський район, м.Пологи, вул.Суворова, буд.7; код ЄДРПОУ 35614772)

про звернення стягнення податкового боргу на кошти у сумі 625130 грн. 25 коп.,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - позивач, ГУ ДФС у Запорізькій області) до Комунального унітарного підприємства "Житло-Сервіс" Пологівської міської ради (далі - відповідач) про стягнення коштів за податковим боргом з надходжень від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини у сумі 97675 грн. 88 коп.

Позивач у позові зазначив, що за КУП "Житло-Сервіс" ПМР обліковується податковий борг по надходженню від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів як вторинної сировини, у сумі 97675 грн. 88 коп., який виник з сум узгоджених податкових зобов'язань, самостійно визначених відповідачем.

Позивач підтримав позовні вимоги.

Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що податковий борг у підприємства по податковій декларації з екологічного податку за 3 квартал 2017 року виник з 20.11.2017. В позовній заяві не вірно зазначений номер податкової декларації екологічного податку за 3 квартал 2017 року №9227432328, а правильно - №9227432337. Податкова вимога відповідно до ст.59 Податкового кодексу України позивачем щодо податкового боргу з екологічного податку за 3 квартал 2017 року у сумі 97675,88 грн. не складалася, відповідачу не надсилалася (не вручалася), тому позивач не вжив заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, чим порушив норми ст.59 Податкового кодексу України.

Відповідач проти позову заперечив.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Відповідач зареєстрований як юридична особа за адресою: 70600, Запорізька область, Пологівський район, м.Пологи, вул.Суворова, буд.7. Відповідач має ідентифікаційний код 35614772.

Заборгованість відповідача по надходженню від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів як вторинної сировини, виникла у результаті несплати узгодженої суми грошового зобов'язання, визначеного КУП "Житло-Сервіс" ПМР самостійно у поданій до контролюючого органу Податковій декларації екологічного податку від 01.11.2017 за 3 квартал 2017 року, якою визначено до сплати грошове зобов'язання по надходженню від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів як вторинної сировини, у сумі 97675 грн. 88 коп.

Доказів самостійної сплати податкових зобов'язань (платіжних документів) відповідачем до суду не надано.

Податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України).

За приписами пп.62.1.1-62.1.2 п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.

Як передбачено п.1 Розділу І "Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженого 07.04.2016 наказом Міністерства фінансів України №422, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 за №751/28881 (надалі - "Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"), цей Порядок визначає організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Згідно з п.2 Розділу І "Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" терміни в цьому Порядку вживаються в таких значеннях: інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.

Відповідно до п.1 Глави 1 Розділу ІІ "Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" зазначено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.

Позивачем в обґрунтування позовних вимог надано інтегровану картку КУП "Житло-Сервіс" ПМР згідно з якою за відповідачем обліковується податковий борг по надходженню від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів як вторинної сировини, у сумі 97675 грн. 88 коп.

Даних про розстрочення (відстрочення) вказаних узгоджених грошових зобов'язань, надміру та/або помилково сплачені кошти вказаний документ - не містить.

Отже, позивачем доведено заборгованість КУП "Житло-Сервіс" ПМР по надходженню від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів як вторинної сировини, у сумі 97675 грн. 88 коп.

При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи пп.14.1.153, пп.14.1.175 п.14.1 ст.14, п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України.

Судом досліджено наданий позивачем корінець податкової вимоги від 02.11.2016 за №372-23.

Згідно з п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

Як зазначено у п.95.4 ст.95 Податкового кодексу України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Посилання відповідача на зазначення позивачем невірного номеру Податкової декларації екологічного податку за 3 квартал 2017 року спростовується інтегрованою карткою КУП "Житло - Сервіс" ПМР з надходження від розміщення відходів у спеціально відведених місцях, у якій зазначено, що нарахування екологічного податку за 3 квартал 2017 року відбулось 19.11.2017 на підставі Податкової декларації екологічного податку №9227432328 від 01.11.2017 у сумі 97675 грн. 88 коп.

Щодо твердження відповідача про необхідність складання податкової вимоги на податковий борг з екологічного податку суд зазначає наступне.

У зв'язку з тим, що 30.10.2016 у КУП "Житло - Сервіс" ПМР виник податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 70122 грн. 32 коп. контролюючим органом 02.11.2016 була сформована податкова вимога форми "Ю" №372-23, яка була вручена особисто головному бухгалтеру ОСОБА_1 02.11.2016.

З 20.05.2017 у КУП "Житло - Сервіс" ПМР виник податковий борг по надходженням від розміщення відходів у спеціально відведених місцях у розмірі 67360 грн. 89 коп.

Відповідно до п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Оскільки на день подання позовної заяви до суду про стягнення боргу податкова вимога форми "Ю" від 02.11.2016 №372-23 є чинною, то у контролюючого органу відсутні підстави для направлення КУП "Житло - Сервіс" ПМР податкової вимоги щодо податкового боргу з екологічного податку за 3 квартал 2017 року у розмірі 97675 грн. 88 коп.

Враховуючи вище викладене, судом з'ясовано, що відповідач на час судового засідання має податковий борг по надходженню від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів як вторинної сировини, у сумі 97675 грн. 88 коп., який у добровільному порядку - не погашений. У зв'язку з цим, суд приходить до висновку, що вказана сума заборгованості повинна бути стягнута з КУП "Житло-Сервіс" ПМР у порядку та спосіб, встановлений ст.95 Податкового кодексу України.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з рахунків Комунального унітарного підприємства «Житло-Сервіс» Пологівської міської ради (70600, Запорізька область, Пологівський район, м.Пологи, вул.Суворова, буд.7; ідентифікаційний код 35614772) у банках, обслуговуючих даного платника податків, податковий борг по надходженню від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах, крім розміщення окремих видів як вторинної сировини, у сумі 97675 грн. 88 коп. на користь бюджету (р/р33116364700245, УК у Пологів.р-ні/Пологівська/ОКПО 37964024, банк - ГУДКС України у Запорізькій області, МФО 813015, код платежу 19010300).

Стягнення заборгованості здійснювати в порядку та у спосіб, встановлений ст.95 Податкового кодексу України.

У стягненні з відповідача на користь позивача суми сплаченого судового збору за подання адміністративного позову до суду – відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Повний текст судового рішення складено 19.03.2018.

Суддя О.О. Прасов