
Номер провадження 2-а/754/37/18
Справа №754/16353/17
РІШЕННЯ
Іменем України
19 квітня 2018 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Таран Н.Г., розглянувши сторін справу за адміністративним позовомОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить визнати дії відповідача протиправними у зв'язку з відмовою провести перерахунок пенсії позивачу із застосуванням коефіцієнту страхового стажу 1,35%. Зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком з 16.11.2017 року із застосуванням коефіцієнту страхового стажу 1,35%.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що при призначенні йому пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві було застосовано коефіцієнт страхового стажу 1%. В зв'язку з наведеним позивачем до відповідача було направлено звернення щодо приведення у відповідність його пенсію, а саме обчислення її із розрахунку 1,35%. Відповідач відмовив позивачу у проведенні такого перерахунку пенсії та зазначив, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з 1 жовтня 2017 року перераховано пенсії, призначені до 1 жовтня 2017 року. При цьому перерахунок проведено із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 і 2016 роки (3764,40 грн.) та величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Це стосується пенсіонерів, які одержують пенсії за нормами Закону України від 09.07.2003 року № 1058-ІХ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та військовослужбовців строкової служби - інвалідів унаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, в тому числі тих. які одержують пенсію за нормами Закону України від 09.04.92 року № 2262-ХІ1 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки заробіток для обчислення таких пенсій визначається відповідно до ст. 40 Закону № 1058. З наведеного позивач наполягає, що відбулось переведення з одного виду пенсії на інший який здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід). Однак, норма статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на яку посилається відповідач, може застосовуватися при переході з одного виду пенсії на інший в рамках одного закону, тобто пенсій призначених (перерахованих) за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У даному випадку, відбувається перехід з пенсії за вислугою років, як військовослужбовця, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військовослужбовців та деяких інших осіб» на пенсію за віком на умовах, визначених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Тобто умови й порядок обчислення цих пенсій визначені різними законодавчими актами. А, отже, умови і порядок призначення пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є відмінними від умов і порядку призначення пенсії за вислугу років, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за яким позивач отримував пенсію до призначення нинішньої пенсії. Таким чином, призначення пенси на умовах іншого закону вимагає и застосування норм цього закону при її обчисленні. Позивач вважає, що відбулось призначення пенсії за віком, а не переведення з одного виду пенсії на інший в межах одного закону. Згідно статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії визначається відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарні системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%. В даному випадку при обчисленні пенсії за віком на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійним фондом при призначенні пенсії за віком повинен застосовуватись коефіцієнт страхового стажу 1,35%.
14.12.2017 року ухвалою Деснянського районного суду м. Києва відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду на 19.04.2018 року.
В судове засідання позивач та представник відповідача не з'явились. Відповідно до заяви поданої позивачем через загальну канцелярію суду останній позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить позов задовольнити. Відповідно до заяви представника відповідача, остання просить проводити розгляд справи у її відсутність у зв'язку з великим навантаженням у роботі та винести рішення у відповідності до вимог чинного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, перебуває, як пенсіонер на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві з 07.09.1998 року.
Із зазначеної дати позивач отримував пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а досягнувши пенсійного віку 60 років, 16.11.2017 року позивач звернувся з заявою до відповідача про переведення з пенсії за вислугою років, яка призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до заяви позивача від 16.11.2017 року йому призначено пенсію за віком, яка обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до листа Управління від 08.12.2017 року адресованого відповідачу вбачається, що Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві розглянуло заяву від 06.07.2017 року, про обчислення страхового стажу. Відповідно до заяви позивача від 16.11.2017 року останньому призначено пенсію за віком яка обчислена згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Коефіцієнт стажу становить 0.51583 (51 рік 7 місяців 28 днів), який обчислено згідно ст. 24 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Середньомісячний заробіток 10044,21 грн. обчислено згідно ст.40 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Крім того, розрахунок заробітку проведено з урахуванням середньої заробітної плати за 2016 рік. Що стосується обчислення коефіцієнту стажу. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з 1 жовтня 2017 року перераховано пенсії, призначені до 1 жовтня 2017 року. При цьому перерахунок проведено із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 і 2016 року (3764.40 грн.). та величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Це стосується пенсіонерів, які одержують пенсії за нормами Закону України від 09.07.2003 року № 1058-1Х «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та військовослужбовців строкової служби - інвалідів унаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, в тому числі тих, які одержують пенсію за нормами Закону України від 09.04.92 року № 2262-ХІ1 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки заробіток для обчислення таких пенсій визначається відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Отже, на підставі вищенаведеного управлінням при обчисленні страхового стажу позивача застосовано вищезазначені норми чинного законодавства.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною першою статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до пункту 4-3 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Крім того, згідно з пунктом 4-4 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
А отже, позивач з 07.09.1998 року користувався пенсією за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а пенсія за віком йому не призначалась, і лише після досягнення пенсійного віку 60 років, останній скористався своїм правом на отримання пенсії за віком та звернувся до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, щодо призначення вперше 16.11.2017 року.
Оскільки право на пенсію за віком вперше у позивача виникло з 16.11.2017 року, тому згідно з пунктом 4-4 розділу ХV Прикінцевих положень Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при призначенні пенсії повинна застосовуватися середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що під час призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Розділу ІІІ Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідачем неправомірно застосовано показник величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що вимоги ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, при переведенні позивача з пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підлягають задоволенню.
З урахуванням викладеного необхідно зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком з дня звернення за призначенням пенсії, а саме з 16.11.2017 року із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
У відповідності до вимог частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у зв'язку з відмовою провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за віком дня з 16.11.2017 року із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 704,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Сторони:
Позивач: ОСОБА_1, місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП: НОМЕР_1;
Відповідач: Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, місце знаходження: м. Київ, вул. Каштанова, 6, Код ЄДРПОУ: 40379527.
Суддя: Таран Н.Г.