Постанова № 73755048, 25.04.2018, Апеляційний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
25.04.2018
Номер справи
688/2889/17
Номер документу
73755048
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

КОПІЯ

УКРАЇНА

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

____________

Справа № 688/2889/17

Провадження № 22-ц/792/606/18

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2018 року м. Хмельницький

Апеляційний суд Хмельницької області в складі колегії суддів

судової палати з розгляду цивільних справ:

Пєнти І.В. (суддя-доповідач), Корніюк А.П., Талалай О.І.,

секретар Філіпчук О.С.,

за участю: позивача ОСОБА_4, представника відповідача ОСОБА_5

розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу №688/2889/17 за апеляційною скаргою ОСОБА_4 на рішення Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 01 лютого 2018 року (суддя Козачук С.В.) у справі за позовом ОСОБА_4 до Шепетівської міської ради, треті особи, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Земельно-аграрний центр «Карат», на стороні відповідача - ОСОБА_7, ОСОБА_8, про зобов'язання вчинити підпис на проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки,

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників справи, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, суд

в с т а н о в и в:

У жовтні 2017 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Шепетівської міської ради про зобов'язання вчинити підпис на проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

В обґрунтування позовних вимог зазначав, що 20 років користувався земельною ділянкою по АДРЕСА_1, яка у 1997 році була виділена для городництва. 08.06.2016 року звернувся з заявою до Шепетівської міської ради про виділення йому у власність вказаної земельної ділянки для введення особистого селянського господарства. Рішенням ХІV сесії Шепетівської міської ради VІІ скликання від 21.11.2016 року №5 йому було дозволено виготовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для введення особистого селянського господарства по АДРЕСА_2, орієнтовною площею земельної ділянки 1000 кв.м. із земель сільськогосподарського призначення за рахунок земель комунальної власності. Проте зазначав, що невідомо хто вніс виправлення у нумерацію земельної ділянки, а саме: з «17» на «17-А» по АДРЕСА_1.

Вказував, що за власні кошти в ЗАЦ «Карат» замовив та виготовив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який 21.03.2017 року погодив з Хмельницькобленерго. На час виготовлення проекту землеустрою ніяких застережень щодо його виготовлення до нього та ЗАЦ «Карат» від Шепетівської міської ради не надходило. Вказаний проект передбачає підпис завідуючої сектором з питань регулювання земельних відносин управління ЖКГ та з питань регулювання земельних відносин Шепетівської міської ради ОСОБА_9 Однак остання безпідставно відмовилась його підписувати. Така поведінка ОСОБА_9, як державного службовця, суперечать ст.ст. 19, 119 Земельного Кодексу України та вищевказаному рішенню сесії від 21.11.2016 року №5.

Ухвалою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 12 грудня 2017 року залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_7, ОСОБА_8 та третю особу без самостійних вимог на стороні позивача Земельно-аграрний центр «Карат».

Рішенням Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 01 лютого 2018 року у задоволенні позову ОСОБА_4 до Шепетівської міської ради, треті особи, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Земельно-аграрний центр «Карат», на стороні відповідача - ОСОБА_7, ОСОБА_8, про зобов'язання вчинити підпис на проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_4 подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення. Апелянт вважає оскаржуване рішення суду упередженим, незаконним та ухваленим з порушенням норм матеріального та процесуального права. Посилається на те, що суд не надав правової оцінки недолікам в діяльності Шепетівської міської ради та неналежного виконання професійних обов'язків працівниками міської ради по наданню різним особам дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в м. Шепетівці по вул. О.Гончара, та на порушення відповідачем ст. 186-1 ЗК України.

Шепетівська міська рада подала відзив на апеляційну скаргу, в якому просила залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

В судовому засіданні позивач підтримав апеляційну скаргу.

Представник відповідача в судовому засіданні просив апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Інші учасники справи в судове засідання не з'явились, про день, місце і час слухання справи повідомлені відповідно до вимог цивільного процесуального законодавства.

Апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Суд першої інстанції правильно встановив та виходив з того, що рішенням ХІV сесії Шепетівської міської ради VІІ скликання від 21.11.2016 року №5 дозволено ОСОБА_4 виготовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, згідно із ст.ст. 118, 121 Земельного кодексу України, для введення особистого селянського господарства по АДРЕСА_2, орієнтовною площею земельної ділянки 1000 кв.м. із земель сільськогосподарського призначення за рахунок земель комунальної власності (а.с. 17).

Відповідно до умов договору від 09.03.2017 року №09-03/17-08, укладеного між позивачем ОСОБА_4 та Земельно-аграрним центром «Карат», було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в АДРЕСА_2 (а.с. 8-39).

У виготовленому проекті землеустрою міститься акт встановлення та погодження меж земельної ділянки від 16.03.2017 року, згідно з яким спірні питання відсутні, наявні підписи позивача та представника Шепетівського РЕМ ПАТ «Хмельницькобленерго», проте, у ньому відсутній підпис представника органу місцевого самоврядування - завідуючої сектором з питань регулювання земельних відносин управління ЖКГ та з питань регулювання земельних відносин виконавчого комітету Шепетівської міської ради ОСОБА_9 (а.с. 24).

Зі змісту відповіді виконавчого комітету Шепетівської міської ради на скаргу ОСОБА_4, показань свідка ОСОБА_9, яка є завідуючою сектором з питань регулювання земельних відносин управління ЖКГ та з питань регулювання земельних відносин виконавчого комітету Шепетівської міської ради, вбачається, що позивач у березні 2017 року усно звертався до завідуючої сектором, як представника суміжного землевласника, для погодження меж земельної ділянки, розташованої в АДРЕСА_2. Проте у погодженні меж земельної ділянки нею було відмовлено, оскільки частина земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, відображена у виготовленому проекті, накладається на одну із земельних ділянок із цільовим призначенням для громадської та житлової забудови та рекомендовано оформити земельну ділянку у інших розмірах та конфігурації (а.с. 40).

Зі схеми розташування спірної земельної ділянки на публічній кадастровій карті також вбачається, що земельна ділянка по АДРЕСА_2, накладається на земельну ділянку по вул. О.Гончара,17 (а.с. 31).

Наведене підтверджується матеріалами справи.

Відмовляючи в позові суд першої інстанції виходив з того, що розробник ЗАЦ «Карат» проекту з землеустрою на погодження до органу влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не подавав. Відповідний орган у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не відмовляв. Чинне законодавство не покладає цивільної відповідальності на суміжного землевласника за непогодження у добровільному порядку меж суміжного землекористування.

Такий висновок суду відповідає обставинам справи і вимогам закону.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про землеустрій», межування земель - це комплекс робіт із встановлення чи відновлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок власників, землекористувачів із закріпленням їх межовими знаками встановленого зразка.

Згідно з положенням ст. 198 ЗК України, кадастрові зйомки - це комплекс робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок.

Кадастрова зйомка включає, зокрема, погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами.

Отже, погодження меж є виключно допоміжною стадією у процедурі приватизації земельної ділянки, спрямованою на те, щоб уникнути необов'язкових технічних помилок. Погодження меж земельної ділянки є складовою частиною кадастрового плану, який, у свою чергу, є складовою частиною технічної документації, необхідної для передачі громадянам безоплатно земельних ділянок на праві власності.

Таким чином, підписання акту погодження меж самостійного значення не має, тому не призводить до виникнення, зміни або припинення права на земельну ділянку.

Згідно зі ст.186 Земельного Кодексу України, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідно до чч. 1, 4-6 ст.186-1 Земельного Кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин. Розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Цей орган зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Відповідно до вимог чч. 9, 10 ст. 118 ЗК України, відповідний орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Відмова органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Безпідставним є посилання в апеляційній скарзі на існування двох діючих проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки в АДРЕСА_1 різним особам, оскільки ОСОБА_7 (третя особа) було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1 орієнтовною площею земельної ділянки 1000 кв.м. із земель житлової і громадської забудови за рахунок земель комунальної власності. В свою чергу, позивачу надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для введення особистого селянського господарства по АДРЕСА_2, орієнтовною площею земельної ділянки 1000 кв.м. із земель сільськогосподарського призначення за рахунок земель комунальної власності.

Не заслуговують на увагу доводи апеляційної скарги в тій частині, що відповідачем порушено вимоги ст. 186-1 ЗК України, з огляду на те, що розробник проекту землеустрою у порядку, визначеному вказаною статтею, не звертався до повноважного органу щодо погодження проекту землеустрою про відведення земельної ділянки.

Інші доводи апеляційної скарги не містять посилань на докази, які б спростовували висновки суду першої інстанції.

Рішення суду ґрунтується на повно і всебічно досліджених обставинах справи та ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування в межах доводів апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст.ст. 367, 374, 375, 382, 384. 389 ЦПК України, суд

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення.

Рішення Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 01 лютого 2018 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 02 травня 2018 року.

Судді /підпис/ І.В. Пєнта

/підпис/ А.П. Корніюк

/підпис/ О.І. Талалай

Згідно з оригінало м: суддя апеляційного суду І.В. П'єнта

_____________

Головуючий у першій інстанції - Козачук С. В. Провадження № 22-ц/792/606/18

Доповідач - П'єнта І.В. Категорія № 59