
Справа № 615/218/18
Провадження № 3/615/99/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 травня 2018 року м. Валки
Валківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді - Токмакової А.П.,
при секретарі - Антоненко М.Г.,
з участю прокурора - Адамова Ф.П.,
особи, яка притягується до а/в - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Валки Харківської області справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженку ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянку України, одружену, депутата Сидоренківської сільської ради Валківського району Харківської області VIІ скликання, не судиму, що зареєстрована та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1,
за вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1, будучи депутатом Сидоренківської сільської ради Валківського району Харківської області VII скликання, тобто суб’єктом декларування, зобов’язаним подати до 00 год. 00 хв. 01.05.2017 року декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин несвоєчасно подала таку декларацію, а саме 22.05.2017 року.
В судовому засіданні ОСОБА_1 визнала свою вину повністю, щиро розкаялася, просила суворо не карати. Пояснила, що на початку 2017 року їй було роз’яснено про необхідність подачі електронної декларації за 2016 рік на сайті НАЗК до 30.03.2017 року. В кінці березня 2017 року подала декларацію, але потім сільський голова ОСОБА_2 повідомив, що декларацію за 2016 рік не подано, тому необхідно її подати. Дійсно подала декларацію тільки 22.05.2017 року. Вказала, що дане правопорушення вчинила через необізнаність вимог чинного законодавства, на даний час постійно вивчає зміни до законодавства, в тому числі щодо запобігання та протидії корупції, щоб в подальшому не вчиняти правопорушень, пов’язаних з корупцією.
Прокурор в судовому засіданні наполягав, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, тому просив визнати її винною у вчиненні даного правопорушення.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адмінвідповідальності, думку прокурора, допитавши свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4, дослідивши всі докази в сукупності, суддя приходить до наступного висновку.
Згідно ст.68 Конституції України кожен зобов’язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
У відповідності до ст.1 Закону № 1700-VІІ визначено, що правопорушення, пов’язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Ч.1 ст.172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Суб’єктом правопорушень даної статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов’язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» від 03.03.2017 року, котрий набрав чинності 30.03.2017 року, строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» подають таку декларацію вперше, продовжено до 01 травня 2017 року.
Згідно п.п.«б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами відповідальності за правопорушення, пов’язані з корупцією, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Як встановлено із матеріалів справи, ОСОБА_1 є депутатом Сидоренківської сільської ради Валківського району Харківської області VII скликання, а тому є суб'єктом даного правопорушення, пов’язаного з корупцією (а.с.34-35).
Свідок ОСОБА_2 – сільський голова в судовому засіданні пояснив, що на засіданні сесії 02.02.2017 року було роз’яснено всім депутатам про необхідність подання електронної декларації на сайт НАЗК до 01.04.2017 року, для чого потрібно було зробити відповідний ЕЦП. Подали всі депутати, але 22.05.2017 року виявилося, що Е-декларація депутата ОСОБА_1 не опублікована, про що було повідомлено останній. Вважає, що депутат не перепровірила чи подала декларацію, тому допустила вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією, а оскільки - вперше, просив призначити їй мінімальний штраф.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 – відповідальна особа в сільській раді повідомила, що основна причина в даному випадку – погана робота ЄДР, в зв’язку з чим вона не мала можливості своєчасно, тобто на протязі 10 днів, перевірити збереження та відправку декларацій депутатів, тому виявила порушення лише 22.05.2017 року. Вказала, що ОСОБА_1 заповнювала декларацію сама на її комп’ютері, мала можливість звернутися, якби щось було не зрозумілим. Думала, що відправила. Повідомлення про подачу декларації ОСОБА_1 не брала, хоча не всім прийшло підтвердження.
Показання свідків суддя вважає достовірними, оскільки вони підтверджуються даними витягу із Єдиного державного реєстру декларацій, з якого слідує, що ОСОБА_1 подала електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік - 22.05.2017 року, тобто з порушенням вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» (а.с.47-56).
На підтвердження поважності несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 не надала суду жодних доказів.
Як вбачається з інформації Національного агентства з питань запобігання корупції № 93-05/13998/18 від 05.04.2018 року, наданої на запит суду, при перевірці файлів логування дій користувача ITC Реєстр станом на 02.04.2018 року виявлено, що ОСОБА_1 зареєструвалась в ITC Реєстр 21.03.2017 року о 10:29 год. Згідно акту обстеження окремих функцій ITC Реєстр від 05.01.2017 року засвідчено некоректну роботу програмного забезпечення в період з 01.01.2017 року по 19 год. 30 хв. 04.01.2017 року.
Національне агентство 08.06.2017 року прийняло рішення № 224 «Про визначення періодів, протягом яких спостерігалися перебої у роботі інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яким визначено взяти до відома інформацію адміністратора ITC Реєстр Державного підприємства «Українські спеціальні системи».
За інформацією адміністратора ITC Реєстр Державного підприємства «Українські спеціальні системи» визначено періоди неналежного функціонування ITC Реєстр у березні 2017, а саме: 02.03.2017 року з 9:00 до 12:00; 12.03.2017 року з 02:00 до 07:00; 15.03.2017 року з 22:00 до 24:00; 16.03.2017 року з 00:00 до 03:00, з 07:00 до 08:00; 19.03.2017 року з 08:00 до 11:00; 24.03.2017 року з 06:00 до 08:00; 26.03.2017 року з 12:00 до 24:00; 27.03.2017 року з 00:00 до 08:00; 28.03.2017 року з 01:00 до 10:00.
З метою створення належних умов для суб’єктів декларування адміністратором ITC Реєстр ДП «УСС» спільно з Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України протягом 24 - 28 березня 2017 року здійснювались заходи з оптимізації та переконфігурування обчислювальних ресурсів, що потребувало декількох зупинок та перезапусків окремих компонентів та ITC Реєстр в цілому.
До інформації надано послідовність дій користувача ITC Реєстр із зазначенням дати, часу, ір-адрес та тривалості сесій у додатку, зокрема, ОСОБА_1 21 та 22 березня 2017 року заповнила та переглянула двічі розділи Е-декларації, після чого кожного разу натиснула кнопку «Зберегти чернетку», підтвердивши збереження ЕЦП. 29.03.2017 року о 15-50 год. знову переглянуто, заповнено Розділ І Е-декларації, після чого натиснуто кнопку «Подати документ» та відкрито сторінку накладання ЕЦП, не підтвердивши подання документу ЕЦП. Наступного разу ОСОБА_1 зайшла до особистого кабінету лише 22.05.2017 року о 08-20 год., коли знову переглянула та заповнила Розділи Е-декларації, після чого натиснула кнопку «Подати документ» та подання підтверджено ЕЦП.
З огляду на викладене, враховуючи, що ОСОБА_1 без поважних причин несвоєчасно подала електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, що підтверджується зібраними та перевіреними в судовому засіданні доказами, суддя вважає, що в її діях міститься склад адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
При вирішенні питання про накладення стягнення відповідно до ст. 33 КУпАП суддя враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 має постійне місце проживання, одружена, депутат Сидоренківської сільської ради Валківського району Харківської області VIІ скликання, дані про повторність притягнення до адміністративної відповідальності відсутні.
В якості обставин, що пом’якшують відповідальність у відповідності до ст.34 КУпАП суддя враховує щире каяття у вчиненому.
Обставин, що обтяжують відповідальність, встановлених ст.35 КУпАП, не виявлено.
З урахуванням характеру та наслідків вчинених правопорушником дій, обставин справи, наведених даних про особу ОСОБА_1, суддя вважає за необхідне відносно неї застосувати міру адміністративного стягнення у виді штрафу в мінімальних межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП.
У відповідності до вимог ст.40-1 КУпАП стягнути з ОСОБА_1 судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.283-285 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та застосувати до неї міру адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 850 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 352,40 грн. (отримувач коштів ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача 820019, рахунок отримувача 31215256700001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Харківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя А.П. Токмакова