
Справа № 404/1323/16-ц
Номер провадження 2/404/99/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2018 року Кіровський районний суд м. Кіровограда
в складі: головуючого судді - Бершадської О.В.
за участі секретаря - Муравйової С.Ю.,
учасники справи:
представник позивача- Донченко І.С.
представник відповідача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому справу за позовом Обласного комунально виробничого підприємства “Дніпро-Кіровоград” до ОСОБА_2, третя соба, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача- Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради про стягнення боргу за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення,-
ВСТАНОВИВ:
У березні 2016 року Обласне комунальне виробниче підприємство «Дніпро-Кіровоград» (далі - ОКВП) звернулось в суд з позовом, яким просили стягнути із ОСОБА_2 за період з 01.02.2014 року по 31.01.2016 року борг за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення в сумі 1 031,92 грн., 3 % річних в сумі 10,84 грн., індекс інфляції в сумі 114,36 грн., всього: 1 157,12 грн., а також понесені ними судові витрати.
Позовні вимоги мотивували тим, що з 01.07.2008 року по 31.03.2012 року, включно, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення відповідачці надавались КП «Кіровоградське водопровідне каналізаційне господарство Кіровоградської міської ради», правонаступником прав і обов»язків якого з 01.04.2012 року є ОКВП «Дніпро Кіровоград». 16.07.2009 року укладено договір №250976 про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення. Між сторонами існують договірні відносини, які не оскаржувались жодною із сторін, послуга позивачем надавалась та надається по теперішній час, відповідач не заперечує проти її отримання. Із заявою у відповідності до п.п. 3 п. 29 Правил, про відключення виконавцем холодної води і опломбування запірних вентилів, до підприємства з 01.07.2008 року (дати створення підприємства КП “Кіровогрпдське ВКГ КМР”) по теперішній час, споживач не зверталась.
Крім того, відповідач з періодичністю в оплатах здійснює сплату отриманих послуг. Укладений 16.07.2009 року договір №250976 про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення є чинним. Договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення розроблений у відповідності до вимог типового договору затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2005 року за №630 та без будь-яких порушень прав споживача. В абонентській базі обліку Кіровоградського ВКГ ОКВП “Дніпро-Кіровоград” за адресою: вулиця Волкова, 28 к. 2 кв. 32 відкрито особовий рахунок №250000976 на ім'я ОСОБА_2. Засіб обліку води у квартирі відповідача не встановлений. По особовому рахунку рахується пільга 25 % “Діти війни” та субсидія. Так, як засіб обліку води в квартирі відповідача не встановлений, відповідно нарахування проводиться у відповідності до п. 21 “Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення”, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2005 року за №630,- у разі відсутності в квартирі та на вводах у багатоповерховий будинок засобів обліку води і теплової енергії плата за надані послуги справляється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання, з розрахунку на одну особу. Нормативи (норми) затверджені рішенням ВК Кіровоградської міської ради від 08.11.2011 року за №1107. Так, норма по особовому рахунку відповідача встановлена з 01.12.2011 року- 9,61 м-3 на одну особу.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України за №1107 від 25.08.2004 року “Про затвердження Порядку розроблення та затвердження нормативів питного водопостачання”, пунктом 3 Постанови визначено- перегляд нормативів питного водопостачання здійснюється один раз на три роки, а у разі необхідності допускається їх достроковий перегляд. Постановою Кабінету Міністрів України за №630 від 21.07.2005 року “Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення”, п. 7 передбачено- органи місцевого самоврядування мають право тимчасово визначити інші норми споживання, кількісні та якісні показники та режими надання послуг в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. В зв''язку з отриманням відповідачем субсидії оплата, як приклад за період з листопада 2014 року по квітень 2015 року, повинна здійснюватись наступним чином: норма на одну особу в місяць 9,61 м-3, відповідно 4 м-3=6,91 грн.- по субсидії, а різницю по нормі, тобто 5,61 м-3 по тарифу 11,98 грн.= 67,20 грн., тобто 6,91 грн.+67,20 грн. разом до сплати абонентом = 74,11 грн. + 29,00 грн. перерахує субсидія, тобто по особовому рахунку нараховано 103,11 грн. (за листопад 2014 року). Так, в повідомленнях про надання субсидій №11209/на період з листопада 2014 року по квітень 2015 року/ та 51209 /на період з грудня 2014 року по квітень 2015 року/, які надані відповідачем, доведено до відома громадянки ОСОБА_2, що вона, як особа якій надано державну допомогу у вигляді субсидії, сплачує обов'язкову частину плати в межах норми, а саме- 4 м-3 по обов'язковій платі згідно листа субсидії та самостійно сплачує різницю в нормі, а саме 5,61 м-3, так як норма споживання за адресою відповідача складає- 9,61 м-3. З метою забезпечення державних соціальних гарантій у сфері житлово-комунального обслуговування, приведення існуючих послуг до їх фактичного обсягу споживання, дотримання принципу соціальної справедливості під надання пільг та субсидій, відповідно до статей 5 і 9 Закону України “Про державні соціальні стандарти та соціальні гарантії” Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №409 “Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування”, затверджено соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами для надання пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг. Відповідно до п.п. 2, 4 п. 3 Постанови, норматив споживання послуг централізованого водопостачання холодної води та водовідведення, на який надаються пільги та субсидії з 01.10.2014 року становить 4,0 м-3 на одну особу. В період з 01.02.2014 року по 31.01.2016 року, включно, відповідачу було надано послуги з централізованого водопостачання та водовідведення на суму 2 251,39 грн., з яких відповідачем сплачено- 791,65 грн., по субсидії перераховано- 524,64 грн., залишок боргу- 1 031,92 грн. Підприємство неодноразово повідомляло відповідача по існування боргу. 26.08.2015 рок Кіровським районним судом м. Кіровограда постановлено судовий наказ по справі №404/5954/15-ц, 2-н/404/486/15, однак 02.11.2015 року судом , за заявою боржника, було скасовано зазначений судовий наказ та роз'яснено право ОКВП “Дніпро-Кіровоград” на звернення з вимогами до суду у позовному порядку.
Разом з цим, у відповідності до ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 11 липня 2016 року за клопотанням представника відповідача залучено до участі в справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача- Кіровський районний відділ міської служби субсидії.
В ході розгляду справи, 14 лютого 2017 року представник позивача звернулась до суду із заявою, згідно якої змінила період стягнення заборгованості,збільшивши її розмір, в зв”язку з чим просила стягнути із відповідачки з 01.05.2013 року по 31.01.2017 року заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення у сумі — 1 944,97 грн., 3 % річних в сумі 12,80 грн., індекс інфляції в сумі 115,56 грн., всього на суму: 2 073,33 грн., а також понесені ними судові витрати ( а.с. 76-77).
Згідно ухвали Кіровського районного суду м. Кіровограда від 18 травня 2017 року замінено по справі третю особу: Кіровський районний відділ міської служби субсидії належною- Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради.
Представник позивача в судовому засіданні вимоги, з урахуванням уточнень, підтримала, просила задовольнити. Додатково зазначила, що в розрахунку заборгованості відображено наступне: починаючи з 01.05.2013 року по 31.01.2017 року нарахування проводяться у відповідності до п. 21 “Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення”, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2005 року №630, згідно з установленими нормативами (нормами) споживання; з 01.05.2013 року по 31.05.2016 року норматив (норма) споживання на одну особу по будинку відповідача, становить — 9,61 м-3; з 01.06.2016 року норматив (норма) споживання на одну особу по будинку відповідача змінено відповідно до рішення Кіровоградської обласної ради №82 від. 20.05.2016 року, з 9,61 м-3 на 7,7 м-3. З 01.10.2014 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року №409 “Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування”, встановлені єдині для всієї України соціальні нормативи користування послугами, на які надаються пільги та субсидії. Введена соціальна норма становить 4 м-3 на одну особу. Водночас в регіонах для нарахування плати за спожиті послуги з централізованого водопостачання і водовідведення застосовуються норми, затверджені органами місцевого самоврядування. Ці норми встановлюються відповідно до Методики визначення нормативів питного водопостачання населення, затвердженої наказом Держжитлокомунгоспу України від 27.09.2005 №148, зареєстрованим в Мінюсті 17.10.2005 за №1210/11490. Такі норми є більшими або меншими за встановлені соціальні норми. У разі встановлення органами місцевого самоврядування норм споживання води меншими за соціальні нормативи, для розрахунку пільг і субсидій застосовується норма споживання води, затверджена органами місцевого самоврядування. Разом з тим, за наявності приладів обліку води і пільг нараховуються на фактичні обсяги споживання води (в межах соціальних норм), субсидії нараховуються на соціальну норму- наприклад, з централізованого постачання холодної води- 4,0 куб. метрів на одну особу на місяць (за відсутності централізованого постачання гарячої води). У разі встановлення органами місцевого самоврядування норм споживання води більшими за соціальні нормативи, для нарахування плати за послуги з централізованого водопостачання застосовується норма споживання води, затверджена органами місцевого самоврядування, а для визначення розмірів соціальної допомоги (пільг і субсидій)- соціальні нормативи.
В судовому засіданні представник відповідача вимоги визнав частково, в межах розміру боргу за визначенням обов'язкової сплати на суму - 71,83 грн.
Посилається на те, що до лютого 2014 року боргу не існує, що підтверджено позивачем по справі у заяві про видачу судового наказу від 11.08.2015 року №449 та доданого до неї розрахунку. Вважає, що субсидія нарахована на норму, затверджену органами місцевого самоврядування, а не на соціальну норму. Тому, відповідач мала би платити суму вказану органом субсидії, як обов'язкову до сплати. Щодо заявленого розміру інфляції та 3 % річних зазначив, що вини відповідача у несвоєчасній оплаті послуги не має, тому і сплачувати заявлені позивачем суми недоцільно.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача- Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради, його представник в судове засідання не з'явився,про день та час розгляду справи повідомлявся.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити частково, з наступного.
15 грудня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу Адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017 року, котрим ЦПК України викладено в новій редакції.
У відповідності до п.п. 9 п.1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції справи в судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Таким чином, подальший розгляд цієї справи відбувається за правилами, що передбачені новою редакцією ЦПК України.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом з'ясовано, що з 01.07.2008 року по 31.03.2012 року, включно, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення відповідачці надавались КП «Кіровоградське водопровідне каналізаційне господарство Кіровоградської міської ради», правонаступником прав і обов»язків якого з 01.04.2012 року є ОКВП «Дніпро Кіровоград». ОКВП «Дніпро Кіровоград» відповідно до “Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення”, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630, Закону України “Про питну воду та питне водопостачання” та Закону України “Про житлово-комунальні послуги” надає споживача послугу з централізованого водопостачання та водовідведення.
16 липня 2009 року між ОКВП «Дніпро Кіровоград» та ОСОБА_2 укладено договір №250976 про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення, за умовами якого КП “Кіровоградське ВКГ” зобов'язалось надавати споживачеві вчасно та відповідної якості послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення, а споживач зобов'язалась своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених договором.
Таким чином, між сторонами існують договірні відносини, які не оскаржувались жодною із сторін, послуга позивачем надавалась та надається по теперішній час, відповідач не заперечує проти її отримання.
Із заявою у відповідності до п.п. 3 п. 29 Правил, про відключення виконавцем холодної води і опломбування запірних вентилів, до підприємства з 01.07.2008 року (дати створення підприємства КП “Кіровоградське ВКГ КМР”) по теперішній час, не зверталась.
Крім того, в абонентській базі обліку Кіровоградського ВКГ ОКВП “Дніпро-Кіровоград” за адресою: вулиця Волкова, 28 к. 2 кв. 32 відкрито особовий рахунок №250000976 на ім'я ОСОБА_2.
Засіб обліку води у квартирі відповідача не встановлений. По особовому рахунку рахується пільга 25 % “Діти війни” та субсидія.
Так, як засіб обліку води в квартирі відповідача не встановлений, відповідно нарахування проводиться у відповідності до п. 21 “Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення”, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2005 року за №630,- у разі відсутності в квартирі та на вводах у багатоповерховий будинок засобів обліку води і теплової енергії плата за надані послуги справляється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання, з розрахунку на одну особу.
З 01.05.2013 року по 31.05.2016 року норматив (норма) споживання на одну особу по будинку відповідача, становить — 9,61 м-3; з 01.06.2016 року норматив (норма) споживання на одну особу по будинку відповідача змінено відповідно до рішення Кіровоградської обласної ради №82 від. 20.05.2016 року, з 9,61 м-3 на 7,7 м-3. (а.с. 80-83).
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” визначення термінів: норми споживання- кількісні показники споживання житлово-комунальних послуг, затверджені згідно із законодавством відповідними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Стаття 7 Закону визначає повноваження органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг, до яких належить: затвердження норм споживання та якості житлово-комунальних послуг, контроль за їх дотриманням.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України за №1107 від 25.08.2004 року “Про затвердження Порядку розроблення та затвердження нормативів питного водопостачання”, пунктом 3 Постанови визначено- перегляд нормативів питного водопостачання здійснюється один раз на три роки, а у разі необхідності допускається їх достроковий перегляд. Постановою Кабінету Міністрів України за №630 від 21.07.2005 року “Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення”, п. 7 передбачено- органи місцевого самоврядування мають право тимчасово визначити інші норми споживання, кількісні та якісні показники та режими надання послуг в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. З 01.10.2014 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року №409 “Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування”, установлено такі соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії: для користування послугами з централізованого постачання гарячої води - 1,6 куб. метра на одну особу на місяць. У разі відсутності квартирних приладів обліку гарячої води нарахування плати за користування послугами з централізованого постачання гарячої води інвалідам війни та членам їх сімей, на яких відповідно до законодавства поширюються пільги, здійснюється виконавцями/виробниками такої послуги згідно з соціальними нормативами, встановленими абзацом першим цього підпункту; для користування послугами з централізованого водовідведення - 4 куб. метри на одну особу на місяць. У разі відсутності централізованого водовідведення (за відсутності системи централізованого водовідведення та за наявності централізованого водопостачання і вигрібних ям) для вивезення рідких нечистот - 4 куб. метри на одне домогосподарство на місяць. У разі відсутності квартирних приладів обліку холодної та/або гарячої води нарахування плати за користування послугами з централізованого водовідведення інвалідам війни та членам їх сімей, на яких відповідно до законодавства поширюються пільги, здійснюється виконавцями/виробниками такої послуги згідно з соціальними нормативами, встановленими абзацом першим підпункту 2 та/або підпункту 3 цього пункту.
Ці норми встановлюються відповідно до Методики визначення нормативів питного водопостачання населення, затвердженої наказом Держжитлокомунгоспу України від 27.09.2005 №148, зареєстрованим в Мінюсті 17.10.2005 за №1210/11490.
Як вбачається із листа Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України за №7/10-12779 від 28.10.2014 року, постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року №409 “Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування” встановлені єдині для всієї України соціальні нормативи користування послугами, на які надаються пільги та субсидії: з централізованого постачання холодної води- 2,4 куб. метра на одну особу на місяць (за наявності централізованого постачання гарячої води), 4,0 куб. метрів на одну особу на місяць за відсутності централізованого постачання гарячої води; з централізованого водовідведення- 4,0 куб. метрів на одну особу на місяць. У разі встановлення органами місцевого самоврядування норм споживання води більшими за соціальні нормативи, для нарахування плати за послуги з централізованого водопостачання застосовується норма споживання води, затверджена органами місцевого самоврядування, а для визначення розмірів соціальної допомоги (пільг і субсидій)- соціальні нормативи (а.с. 29-32).
Згідно інформації наданої позивачу ОСОБА_3 соціального захисту населення 02.03.2016 року за вих.№ 1204/16-08, ОСОБА_2, яка зареєстрована за адресою: м. Кіровоград, ву. Волкова, 28АДРЕСА_1, по особовому рахунку №250000976 призначено субсидію, розмір субсидії встановлено на соціальну норму 4,0 куб.м. (а.с. 33).
Так, відповідно рішень про призначення субсидії розмір субсидії на соціальну норму (4,0 куб.м.) становить: з листопада 2014 року по квітень 2015 року: субсидія- 29,11 грн., обов'язкова сплата 6,81 грн.; з грудня 2014 року по квітень 2015 року: субсидія- 30,23 грн., обов'язкова сплата 5,69 грн.; квітень 2015 року: субсидія- 27,67 грн., обов'язкова сплата 8,25 грн.; з травня 2015 року по квітень 2016 року: субсидія- 17,82 грн., обов'язкова сплата 21,03 грн.; з жовтня 2015 року по квітень 2016 року: субсидія- 33,41 грн., обов'язкова сплата 5,44 грн.; з листопада 2015 року по квітень 2016 року: субсидія- 34,97 грн., обов'язкова сплата 3,88 грн.; квітень 2016 року: субсидія- 26,90 грн., обов'язкова сплата 11,95 грн.; з травня 2016 року по серпень 2016 року: субсидія- 39,01 грн.; за вересень 2016 року: субсидія- 46,39 грн.; за жовтень 2016 року: субсидія- 66,34 грн.; з листопада 2016 року по березень 2017 року: субсидія- 67,79 грн.; за квітень 2017 року: субсидія- 52,30 грн. (а. с. 33, 107, 118-130, 135-137).
Разом з тим, як зазначалось вище, з 01.05.2013 року по 31.05.2016 року норматив (норма) споживання на одну особу по будинку відповідача, становить — 9,61 м-3; з 01.06.2016 року норматив (норма) споживання на одну особу по будинку відповідача змінено відповідно до рішення Кіровоградської обласної ради №82 від. 20.05.2016 року, з 9,61 м-3 на 7,7 м-3.
Як вбачається із розрахунку заборгованості по сплаті за водопостачання та водовідведення за період з 01.05.2013 року по 31.01.2017 року позивачем, при визначені заборгованості, враховано, наявність у відповідача пільги 25 % та призначених субсидій, в тому числі з 01.10.2014 року на соціальну норму (4,0 куб.м.).
До тверджень сторони відповідача, що субсидія нарахована на норму, затверджену органами місцевого самоврядування, а не на соціальну норму суд відноситься критично, оскільки вказане спростовано матеріалами справи. Відповідачем не враховано необхідність, крім обов'язкової сплати коштів за надані послуги водопостачання та водовідведення по субсидії (соціальна норма 4 куб.м. з 01.10.2014 року), також вносити плату за решту по нормі споживання, з розрахунку на одну особу (тобто з 01.05.2013 року по 31.05.2016 року — 5,61 м-3; з 01.06.2016 року - 3,7 м-3).
Крім того, в серпні 2015 року ОКВП “Дніпро-Кіровоград” звертався до суду із заявою до ОСОБА_2 про видачу судового наказу щодо стягнення заборгованості за період з 01.02.2014 року по 30.06.2015 року. 26 серпня 2015 року Кіровським районним судом м. Кіровограда від 26 серпня 2015 року видано судовий наказ та стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОКВП “Дніпро-Кіровоград” борг за послуги водопостачання та водовідведення у сумі 1 123,69 грн., 3 % річних в сумі 20,31 грн. та індекс інфляції в сумі 445,60 грн., а також судовий збір в розмірі 121,80 грн. Однак, ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 02.11.2015 року вказаний судовий наказ від 26 серпня 2015 року скасовано. Роз'яснено стягувачу, що заявлені вимоги можуть бути розглянуті у позовному провадженні. Таким чином, заборгованість відповідача за надані послуги, за період з 01.05.2013 року по 31.01.2017 року, складає 1 944,97 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості по сплаті за водопостачання та водовідведення (а.с. 78 ).
Боржник свої зобов'язання щодо своєчасності оплати за отриманні послуги належним чином не виконувала, чим порушила вимоги ст.526 ЦК України, згідно з якою зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 162 Житлового кодексу України передбачено, що плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін. Плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Строки внесення квартирної плати і плати за комунальні послуги визначаються угодою сторін. Наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги.
Відповідно до п.5 ч.3 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та п.1 ст.30 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної га гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630 споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановленні договором або законом.
Згідно ст.22 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» споживач зобов'язаний своєчасно вносити плату за використану питну воду відповідно до встановлених тарифів та послуги централізованого водопостачання і водовідведення. Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (ч. 1 ст. 901 ЦК України).
ОКВП “Дніпро-Кіровоград” неодноразово повідомляло відповідача про існування боргу, про що свідчать акти: від 09.09.2014 року №36501, від 12.12.2014 року №52005, від 21.03.2015 року №10132, від 27.03.2015 року №11349, від 21.04.2015 року №13004, від 25.06.2015 року №23790, від 10.11.2015 року №38811, від 05.02.2016 року №3356 (а.с. 13-17).
Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача щодо стягнення із відповідачки заборгованості за період з 01.05.2013 року по 31.01.2017 року за надані послуги водопостачання та водовідведення у сумі — 1 944,97 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім цього, відповідачці нараховано індекс інфляції у сумі 115,56 грн. та 3 % річних за період прострочення виконання зобов'язань у сумі 12,80 грн. (а.с. 79) відповідно до вимог ч. 2 ст.625 ЦК України, за якою боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Розрахунком (а.с.79) підтверджується те, що 3% річних від суми боргу позивач розрахував за один місяць (28, 29, 30 або 31 прострочений день), виходячи з того, що 3% річних в день становить 0,0082, тому в межах заявлених позовних становить 12 грн. 80 коп., які також підлягають стягненню із відповідачки. Разом з тим, індекс інфляції в розмірі 115,56 грн. позивачем нараховано з порушенням вимог ст. 625 ЦК України, а відтак суд приходить до висновку щодо часткового задоволення вимог в цій частині, стягнувши із відповідачки 37,03 грн. індексу інфляції, що підтверджується таким розрахунком:
період
сума боргу грн.
індекс інфляції%
сума боргу з урахуванням індексу інфляції грн.
індекс інфляц.грн.
06.13
29,88
100
29,88
-
07.13
17,16
99.9
17,14
-
08.13
17,16
99.3
17,03
-
09.13
17,16
100
17,16
-
10.13
25,42
100.4
25,52
0.1
11.13
39,84
100.2
39,92
0.08
12.13
-
-
-
-
01.14
-
-
-
-
02.14
13,61
100.6
13,69
0.08
03.14
13,61
102,2
13,91
0,3
04.14
13,61
103,3
14,06
0,45
05.14
53,45
103,8
55,48
2,03
06.14
39,84
101
40,24
0,4
07.14
72,71
100,4
73
0,29
08.14
72,71
100.8
73,29
0.58
09.14
72,71
102,9
74,82
2,11
10.14
89,5
102,4
91,65
2,15
11.14
-
-
-
-
12.14
67,19
103
69,21
2,02
01.15
-
-
-
-
02.15
36,96
105,3
38,92
1,96
03.15
36,96
110,8
40,95
3,99
04.15
39,52
114
45,05
5,53
05.15
39,49
102,2
40,36
0,87
06.15
39,49
100,4
39,65
0,16
07.15
39,49
99
39.10
-
08.15
39,49
99,2
39,17-
-
09.15
-
-
-
-
10.15
6,08
98,7
6
-
11.15
76,52
102
78,05
1.53
12.15
76,52
100.7
77,06
0.54
01.16
76,52
100.9
77,21
0,69
02.16
81,19
99,6
80,87
0,73
03.16
85,57
101
86,43
0,86
04.16
93,64
103.5
96,92
3,28
05.16
134,54
100,1
134,67
0,13
06.16
107,8
99,8
107,58
-
07.16
-
-
-
-
08.16
68,79
99,7
68,58
-
09.16
75,62
101,8
76,98
1,36
10.16
69,87
102,8
71,83
1,96
11,16
68,42
101,8
69,65
1,23
12.16
68,42
100,9
69,04
0,62
разом:
37,03
Відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. У зв'язку з тим, що позовні вимоги майнового характеру задоволено частково, тому з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір майнового характеру виходячи з такого розрахунку. Загальна сума задоволених вимог позивача складає в розмірі 1 994,80 грн., тому з відповідача підлягає стягненню судовий збір на користь позивача в сумі 1 325,81 грн. ( 1 994,80 грн. х 100% : 2 073,33 грн. х 1 378,00 грн.).
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 81, 141, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Обласного комунально виробничого підприємства “Дніпро-Кіровоград” до ОСОБА_2, третя соба, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача- Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради про стягнення боргу за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення- задовольнити частково.
Стягнути із ОСОБА_2 на користь Обласного комунально виробничого підприємства “Дніпро-Кіровоград ” заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення в сумі- 1 944,97 грн., 3% річних -12,80 грн., індекс інфляції - 37, 03 грн., на загальну суму: 1 994, 80 грн., а також сплачений судовий збір у розмірі - 1 325 , 81 грн.
У задоволенні решти вимог -відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до апеляційного суду Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, в редакції від 3 жовтня 2017 року, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Кіровський районний суд м. Кіровограда).
Відомості про учасників справи:
позивач: Обласне комунальне виробниче підприємство “Дніпро-Кіровоград”, місцезнаходження: вул. Соборна, 19-а в м. Кропивницькому, код ЄДРПОУ 03346822;
відповідач: ОСОБА_2, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1 к. 2 кв. 32 в м. Кропивницькому, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1;
третя соба, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача- Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради, місцезнаходження: вул. Шатило, 12 в м. Кропивницькому, код ЄДРПОУ 03197635
Повне судове рішення складено 02.05.2018 року
Суддя Кіровського О. В. Бершадська
районного суду
м.Кіровограда