ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 квітня 2018 року м. Київ № 826/17764/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У грудні 2017 року ОСОБА_1 (ОСОБА_1.) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві в якому просив:
- визнати бездіяльність щодо не проведення перерахунку та виплати йому пенсії починаючи з 01.01.2016 - протиправною;
- зобов'язати здійснити перерахунок та виплату йому пенсії без обмеження граничного розміру відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII (Закон №900-VIII), статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (Закон №2262-ХІІ) та постанов Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988, «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268» від 18.11.2015 №947 та довідки від 09 червня 2017 року №44725 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішення законної сили, звіт про виконання рішення суду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.01.2018 відкрито провадження у справі та запропоновано відповідачу, протягом 15 днів з дня вручення ухвали надати відзив на позовну заяву, примірник якого одночасно надіслати позивачу.
Копія ухвали суду від 02.01.2018 отримана уповноваженою особою Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві 22.01.2018, однак ні у встановлений судом строк, ні станом на час розгляду й вирішення даної справи відповідач відзиву на позовну заяву до суду не подав.
Отже, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
З 29.07.2013 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Після прийняття постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку розміру пенсії, однак листом Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 23.10.2017 №25169/03/С-2352 у здійсненні перерахунку пенсії йому відмовлено.
Така позиція суб'єкта владних повноважень мотивована тим, що перерахунок та виплату пенсії в новому розмірі буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, оскільки відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Не погоджуючись із такою відмовою ОСОБА_1 звернувся до суду.
Суд, визначаючись щодо заявлених вимог по суті, виходить з того, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення особам, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно із пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
29.12.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей». Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону №2262-ХІІ. А саме: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Статтею 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України постановою «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постановою «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» від 18.11.2015 №947 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» набрала чинності 02.12.2015, а постанова «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» - 25.11.2015.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Отже, на підставі викладено, суд вважає за необхідне зазначити, що постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02.12.2015, тобто до набрання чинності Законом №900-VIII, породжує підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу як особі з числа колишніх працівників міліції, оскільки на день набрання чинності Законом №900-VIII вказана постанова діяла і є чинною на даний час.
Конституційний Суд України у Рішенні від 09.02.1999 №21-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Тобто, комплексний аналіз норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» та статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дає підстави дійти висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Порядок перерахунку врегульовано Порядком №45.
Як зазначалося вище, згідно статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01.01.2016.
Як встановлено судом, зокрема із листа Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 23.10.2017 №25169/03/С-2352, із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» до них ліквідаційними комісіями Головних управлінь Міністерства внутрішніх справ в областях та місті Києві та уповноваженим структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ - Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності, направлені довідки для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських.
Тобто, державним органом Порядок №45 у частині надання довідок до органу Пенсійного фонду дотримано. Матеріали справи містять довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві ОСОБА_1 від 09.06.2017 №44725 у якій зазначено, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою у розпорядженні Головного управління по посаді помічник начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві/помічник начальника Головного управління Національної поліції в місті Києві становить: посадовий оклад - 3800 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням полковник міліції/полковник поліції - 2400 грн, надбавка за стаж служби 50% - 3100 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 570 грн, премія 40,50% - 3997,35 грн, усього - 13867,35 грн.
У свою чергу, відповідачем у розглядуваному листі не заперечується право ОСОБА_1 щодо перерахунку та виплати пенсії згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» та постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі наданої довідки від 09.06.2017 №44725 про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Однак, на порушення вимог статті 51 Закону №2262-ХІІ та Порядку №45 відповідач - орган Пенсійного фонду пенсію ОСОБА_1 після надходження довідки не перерахував, що свідчить про допущену зі сторони суб'єкта владних повноважень протиправну бездіяльність.
За такого висновку слід зазначити і те, що згідно з частиною третьою статті 51 Закону України №2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 №614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
У ході розгляду справи встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено доповнення до статті 63 Закону №2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016 саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України №2262-ХІІ.
Що стосується обґрунтування Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві своєї відмови у проведенні перерахунку пенсії, то воно стосується виключно відсутністю коштів у Державному бюджеті України.
Визначаючись щодо таких посилань відповідача, суд виходить з того, що згідно з частиною другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VIII встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 №3477-IV суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16.09.1996, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі №21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі №21- 44а10).
Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 №5-рп/2002, від 17.03.2004 №7-рп/2004, від 01.12.2004 №20-рп/2004, від 09.07.2007 №6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.
Крім того, Конституційний Суд України розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист певних категорій громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечують суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управлінні державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань, тощо (Рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99, від 20.03.2002 №5-рп/2002, від 20.12.2016 №7-рп/2016).
У рішенні від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку.
Таким чином, суд вважає, що посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Наведеним критеріям допущена Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві бездіяльність щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 та надана у листі від 23.10.2017 №25169/03/С-2352 відмова не відповідає, а відтак, є підставою для захисту прав позивача у судовому порядку.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у зразковій адміністративній справі №820/6514/17 від 15.02.2018.
Разом з тим, визначаючись щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності щодо нездійснення перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок пенсії саме на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268», то суд зазначає, що такі не підлягають задоволенню, оскільки вказаний нормативно-правовий акт не є підставою у спірних правовідносинах для здійснення перерахунку пенсії та не став підставою для формування довідки №44725, відтак, не застосовується у даному спорі.
Також, розглядаючи вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання відповідача провести йому перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру, судом встановлено, що на стадії виниклих правовідносин між позивачем і Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві фактично не існує спору щодо обмеження пенсії граничним розміром після її перерахунку на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268» та довідки Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у місті Києві про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 09.06.2017 № 44725, оскільки, як встановлено вище, такий перерахунок відповідачем не проведено, що й стало підставою для звернення ОСОБА_1 до суду з адміністративним позовом у цій справі. Тобто, вимоги позивача в цій частині є безпідставними з огляду на їх передчасність. Така позиція підтримана і Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постановах від 21.02.2018 у справі №711/6960/17, від 06.03.2018 у справі №696/1016/17, від 20.03.2018 у справі №404/4493/17.
Що стосується висловленої позивачем вимоги про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, то дійсно відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Приписами наведеної статті суду надано право, а не обов'язок зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Тобто, суд враховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду. А відтак, приймаючи до уваги обставини даної справи, підстави зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання судового рішення відсутні.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду згідно квитанцій від 19.12.2017 №0.0.920988012.1 та №0.0.920975992.1 сплачено 1409,60 грн судового збору. Судом визнано обґрунтованими вимоги ОСОБА_1 про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо не проведення перерахунку й виплати йому пенсії та зобов'язання провести перерахунок й виплату з 01.01.2016 в повному обсязі. Разом з тим, безпідставна вимога позивача щодо перерахунку й виплати пенсії без обмеження її граничного розміру та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268» є складовими вимоги про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, що відповідає праву на звернення до суду, способу судового захисту, передбаченому пунктом 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України та повноваженням суду при вирішенні справи, передбаченим пунктом 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України. Відтак, суд вважає, що судовий збір підлягає розподілу шляхом поділу 704,80 грн навпіл. Стосовно ж вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, то таку вимогу слід розглядати в межах передбачених Кодексом адміністративного судочинства України процесуальних прав учасника справи на звернення до адміністративного суду для реалізації ним повноважень щодо здійснення контролю за виконанням судових рішень, а не як позовну вимогу до суб'єкта владних повноважень, яка є об'єктом справляння судового збору чи передбаченим Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI документом, за звернення до суду з яким справляється судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись статтями 72, 77, 78, 139, 241-246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві (адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 22869069) щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 (гуртожиток), ідентифікаційний код НОМЕР_1) пенсії з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, постановами Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988 на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у місті Києві про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 09.06.2017 №44725 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві (адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 22869069) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 (гуртожиток), ідентифікаційний код НОМЕР_1) з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, постановами Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988 на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у місті Києві про розмір грошового забезпечення від 09.06.2017 №44725 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
В задоволенні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268» від 18.11.2015 №947 - відмовити.
У встановлені контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 (гуртожиток), ідентифікаційний код НОМЕР_1) судові витрати за сплату судового збору в загальному розмірі 1057 (одна тисяча п'ятдесят сім) гривень 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві (адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 22869069).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя О.М. Чудак