Ухвала суду № 73738665, 02.05.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.05.2018
Номер справи
823/1731/18
Номер документу
73738665
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

про забезпечення позову

02 травня 2018 року Справа № 823/1731/18

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гарань С.М., розглянувши заяву депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову у справі № 823/1731/18 за їхніми позовами до ОСОБА_4 - офіційного представника ініціативної групи із збору підписів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради на підтримку пропозиції про відкликання депутата Черкаської міської ради ОСОБА_3 за народною ініціативою, ОСОБА_5 - офіційного представника ініціативної групи із збору підписів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради на підтримку пропозиції про відкликання депутата Черкаської міської ради ОСОБА_2 за народною ініціативою, ОСОБА_6 - офіційного представника ініціативної групи із збору підписів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради на підтримку пропозиції про відкликання депутата Черкаської міської ради ОСОБА_1 за народною ініціативою, Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про визнання незаконними зборів та зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Депутати Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 27.04.2018 звернулись до суду з позовом до ОСОБА_4 - офіційного представника ініціативної групи із збору підписів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради на підтримку пропозиції про відкликання депутата Черкаської міської ради ОСОБА_3 за народною ініціативою, ОСОБА_5 - офіційного представника ініціативної групи із збору підписів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради на підтримку пропозиції про відкликання депутата Черкаської міської ради ОСОБА_2 за народною ініціативою, ОСОБА_6 - офіційного представника ініціативної групи із збору підписів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради на підтримку пропозиції про відкликання депутата Черкаської міської ради ОСОБА_1 за народною ініціативою, Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області, в якому просили:

- визнати незаконними збори виборців та скасувати рішення зборів виборців, викладене в протоколі від 30.03.2018 щодо внесення пропозиції про відкликання депутатів Черкаської міської ради від багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради за народною ініціативою;

- зобов’язати Черкаську міську виборчу комісію Черкаської області прийняти рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3

Одночасно з поданням позовної заяви позивачами подано заяву про вжиття заходів забезпечення позову шляхом:

- заборони звертатися до вищого керівного органу партії, місцева організація якої висувала депутатів ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, для відкликання депутатів за народною ініціативою;

- заборони Черкаській міській виборчій комісії Черкаської області приймати рішення про визнання обраними депутатами наступних за черговістю кандидатів у депутати від місцевої організації партії від якої обрано депутатами позивачів.

У відповідності до ч.1 ст.154 КАС України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день (ч.6 ст.120 КАС України).

З цих підстав суддя вирішив розглянути заяву депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову у справі № 823/1731/18 без повідомлення сторін, які беруть участь у справі у перший робочий день після закінчення вихідних та святкових днів.

Проаналізувавши матеріали адміністративного позову депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, а також розглянувши вищевказану заяву суддя зазначає наступне.

Відповідно до ст.150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені вказаною статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до предявлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності субєкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Позов може бути забезпечено шляхом: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку (ч.1 ст.151 КАС України).

Заходи забезпечення позову повинні відповідати критеріям обґрунтованості, забезпечення збалансованості інтересів учасників спірних правовідносин, запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів учасників даного судового процесу.

Виходячи із положень ч.1 ст.151 КАС України, суддя дійшов висновку, що підставами вжиття заходів забезпечення позову є:

- очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі;

- неможливість захисту прав, свобод та інтересів без вжиття таких заходів;

- якщо для відновлення прав необхідно буде докласти значних зусиль та витрат;

- очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Суддя встановив, що 30.03.2018 відбулись збори виборців щодо внесення пропозиції про відкликання депутатів Чекаської міської ради від багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради за наробною ініціативою, про що було складено відповідні протоколи.

Вказаними протоколами вирішено створити ініативні групи для збору підписів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міької ради на підтримку пропозицій про відкликання депутатів ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, обрати офіційних представників ініціативних груп та затвердити форму підписного листа на підтримку ініціативи про відкликання вказаних депутатів.

21.04.2018 представниками ініціативних груп до Черкаської міської виборчої комісії були передані матеріали разом із заповненими підписними листами на підтримку пропозиції про відкликання депутатів для їх перевірки (22.04.2018 виборча комісія відкрила своє засідання для перевірки отриманих матеріалів).

22.04.2018 на засіданні Черкаської міської виборчої комісії було прийнято рішення врахувати підписи на підписних листах (внаслідок здійснення перевірки поданих докуменітв на дотримання вимог ст.ст.38-40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).

В подальшому 26.04.2018 Черкаська міська виборча комісія здійснила перевірку підписів виборців на підписних листах.

Так, у відповідності до пунктів 1, 2 ст.41 Закоун України «Про статус депутатів місцевих рад», після завершення збирання підписів, але не пізніше дня закінчення строку збору підписів, передбаченого частиною другої статті 40 цього Закону, заповнені підписні листи збираються офіційним представником ініціативної групи, прошиваються та скріплюються підписами офіційного представника та не менше трьох членів ініціативної групи із зазначенням кількості зібраних підписів та не пізніш як на другий день разом з протоколом зборів виборців, що утворили відповідну ініціативну групу, передаються до відповідної територіальної виборчої комісії.

Голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії, не пізніше наступного дня з дня отримання підписних листів та протоколу зборів виборців, скликає засідання комісії для організації перевірки отриманих матеріалів.

На цьому засіданні територіальна виборча комісія перевіряє дотримання вимог статей 38 - 40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, правильність оформлення підписних листів, кількість підписів, що встановлена частиною першою статті 40 цього Закону, а також із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркову перевірку їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості), у разі відкликання депутата районної, міської (міста обласного значення), районної в місті ради - протягом двадцяти днів з дня отримання матеріалів.

Аналіз викладеного дає підстави зробити висновок, що міська виборча комісія обмежена в можливості здійснювати перевірку процесу проведення зборів виборців, тобто встановлювати факт порушення прав депутата, визначеного ст.48 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», а також встановлювати чи були підстави для його відкликання, що передбачені ст.37 вказаного Закону.

Відповідно до ч.5 ст.41 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад” якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою дотримано вимоги статей 38 - 40 цього Закону, оформлення підписних листів та кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, відповідає вимогам цього Закону, територіальна виборча комісія приймає рішення про відкликання депутата за народною ініціативою (у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування) або про звернення до вищого керівного органу партії, місцева організація якої висувала відповідного депутата, щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Відповідність Закону підписних листів, та кількості виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутатів місцевої ради, що за результатами їх розгляду територіальною виборчою комісією, є предметом оскарження та може бути встановлена судом лише за результатами розгляду спору по суті заявлених позовних вимог.

Якщо прийняті суб’єктом владних повноважень рішення тягнуть за собою негативні правові наслідки у вигляді настання, зміни або припинення прав та обов’язків позивача, то без прийняття ухвали про забезпечення позову та до набрання рішенням суду законної сили фактично створюється ситуація, за якої позивач позбавлений можливості захистити свої права та інтереси.

Отже, у разі прийняття Черкаською міською виборчою комісією рішення про звернення до вищих керівних органів партії, місцеві організації яких висунули позивачів, щодо відкликання депутатів місцевої ради за народною ініціативою, до вирішення даного спору по суті, це може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивачів, за захистом яких вони звернулись буде ускладненим чи немоливим, що є підставою для задоволення даної вимоги заяви про забезпечення позову.

Суддя наголошує, що у відповідності до частин 7-9 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”, вищий керівний орган партії відповідно до статуту партії розглядає звернення територіальної виборчої комісії щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою та приймає рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї ініціативи.

Рішення вищого керівного органу партії, прийняте відповідно до її статуту, передається до відповідної територіальної виборчої комісії, яка інформує про зміст рішення ініціативну групу.

На підставі рішення вищого керівного органу партії про відкликання депутата, обраного шляхом висування місцевою організацією партії, за народною ініціативою, а у випадку якщо депутат був обраний шляхом самовисування, - на підставі свого рішення, передбаченого частиною шостою цієї статті, відповідна територіальна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня отримання/прийняття відповідного рішення зобов'язана у порядку, передбаченому законом про місцеві вибори, визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації партії або призначити проміжні вибори депутата у відповідному одномандатному виборчому окрузі.

З урахуванням викладеного суддя дійшов висновку про відсутність підстав для задовлення вимоги позивачів про заборону Черкаській міській виборчій комісії приймати рішення про визнання обраними депутатами наступних за черговістю кандидатів у депутати від місцевої організації партії від якої обрано депутатами позивачів, оскільки остання на час прийняття даної ухвали жодними чином не порушує права та інтереси позивачів та не створює для них жодних правових наслідків.

Таким чином, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності, суддя приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення заяви позивачів про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 77, 78, 90, 150-154, 241, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову у справі № 823/1731/18 – задовольнити частково.

Заборонити Черкаській міській виборчій комісії Черкаської області звертатися та направляти рішення до вищого керівного органу Парті ОСОБА_7, місцева організація якої висунула депутатів - ОСОБА_2, ОСОБА_3 та до Всеукраїнського об’єднання «ЧЕРКАЩАНИ», місцева організація якої висунула депутата - ОСОБА_1, щодо відкликання депутатів місцевої ради за народною ініціативою, до набрання законної сили відповідним рішенням.

В задоволенні решти вимог заяви про забезпечення позову – відмовити.

Ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п’ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання та не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Суддя С.М. Гарань