Рішення № 73738630, 24.04.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2018
Номер справи
823/500/18
Номер документу
73738630
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2018 року справа № 823/500/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Паламаря П.Г.,

за участю секретаря Трегулова Б.Л.,

представника позивача ОСОБА_1 (за довіреністю),

представника відповідача ОСОБА_2 (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Жашківська міська рада Черкаської області про скасування рішення та зобов’язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

05.02.2018 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_3 (19210, Черкаська область, Жашківський район, с. Скибин, вул. Радянська, 34) з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131) в якому просить:

-визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 11.08.2017 № 7012/6-17 про відмову у наданні ОСОБА_3 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,00га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Скибинської сільської ради Жашківського району Черкаської області за межами населеного пункту;

-зобов’язати Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області надати ОСОБА_3 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,00га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Скибинської сільської ради Жашківського району Черкаської області за межами населеного пункту.

29.03.2018 до участі в справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Жашківську міську раду Черкаської області та продовжено підготовче провадження

11.04.2018 закінчено підготовче провадження та перейдено до розгляду справи по суті.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач з метою реалізації права на отримання земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, проте отримав відмову у наданні такого дозволу. Дана відмова вмотивована тим, що Скибинська сільська рада Жашківського району Черкаської області відмовила в наданні погодження на надання дозволу на розробку проекту землеустрою. Враховуючи заперечення органу місцевого самоврядування стосовно надання дозволу позивачу на розроблення документації із землеустрою, Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області листом від 11.08.2017 за № 7012/6-17 відмовлено позивачу у заявленій заяві. Разом з цим, позивач вважає, що відповідач відмовивши у наданні дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки розміром 2,00 га для ведення особистого селянського господарства порушив вимоги Земельного кодексу України. Позивач вважає, що рішення відповідача є неправомірним та підлягає скасуванню, оскільки порядок надання земельних ділянок у власність із земель державної власності передбачений ст. 118 ЗК України та яка унормовує чіткі вимоги до переліку документів необхідних для приватизації земельної ділянки, а також встановлює заборону вимагати додаткові матеріали.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, додатково заначивши що бажана земельна ділянка станом на час розгляду справи, у відповідності до публічної інформації не включена до переліку ділянок для продажу на земельних торгах.

Представник відповідача, у встановлений строк надав суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що на виконання наказу Держземагентства України № 328 від 15.10.2014 “Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України” направлено на розгляд до Скибинської сільської ради Жашківського району Черкаської області лист щодо погодження надання ОСОБА_3 дозволу на розробку проекту землеустрою, однак сільська рада відмовила у такому погодженні. Таким чином, враховуючи позицію сільської ради, ГУ Держгкокадастру у Черкаській області відмовило у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою. Представник відповідача наголосив, що відмова є законною та обґрунтованою, прийнята на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а тому просив у задоволенні адміністративного позову відмовити. Крім того, представник відповідача зазначив, що зобов’язання ГУ Держгеокадастру в Черкаській області надати дозвіл на розробку проекту землеустрою є виключною компетенцією суб’єкта владних повноважень, тобто є дискреційними повноваженнями, тому в вказана позовна вимога також не підлягає до задоволення.

В судовому засіданні, представник зазначив, що земельна ділянка яку має намір отримати позивач виставлена на аукціон для продажу права оренди на неї.

Жашківська міська рада Черкаської області до суду надіслала письмові пояснення, у відповідності до яких щодо задоволення позовних вимог ОСОБА_3 заперечувала повністю, мотивуючи тим, що на території с. Скибин проживає 5 жителів села які проходять службу в АТО та 8 осіб є працівниками соціальної сфери, яких необхідно забезпечити земельними ділянками.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані документи, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

13.07.2017 ОСОБА_3 звернулася до Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області із заявою від 06.07.2017 зареєстрованої за №12544/0/5-17-СГ, в якій просила надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, площею 2,00 га, для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Скибинської сільської ради Жашківського району Черкаської області за межами населеного пункту.

Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, на виконання доручення віце-прем'єр-міністра - ОСОБА_4 регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України ОСОБА_5 від 08.10.2014 №37732/0/1-14, надіслало до Скибинської сільської ради Жашківського району Черкаської області лист щодо висловлення позиції органу місцевого самоврядування про можливості надання позивачу дозволу на розробку документації із землеустрою.

Скибинська сільська рада листом від 04.08.2017 №181/2-19 повідомила Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області про необхідність відмови позивачу в наданні погодження щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою, у зв’язку з наявністю в населеному пункті жителів, які брали участь в АТО та проходять службу за контрактом ЗСУ та яким необхідно буде надати земельні ділянки.

Головне управління Держгеокадастру в Черкаській області листом від 11.08.2017 №7012/6-17 відмовило позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, в зв'язку з тим, що Скибинська сільська рада Жашківського району Черкаської області відмовила в погодженні на надання позивачу відповідного дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Відповідно до статті 14 Конституції України та статті 373 Цивільного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.

Земельні відносини в Україні, відповідно до статті 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Громадянам для ведення особистого селянського господарства передаються у власність та надаються у користування землі, віднесені до категорії земель сільськогосподарського призначення (п. “а” ч. 3 ст. 22 Земельного кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 33 ЗК України громадяни України можуть мати на праві власності та орендувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Статтею 116 ЗК України, зокрема частиною 1 передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, зокрема для ведення особистого селянського господарства - не більше 2 гектарів (ст. 121 ЗК України).

Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).

На виконання доручення віце-прем'єр-міністра - ОСОБА_4 регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України ОСОБА_5 від 08.10.2014 №37732/0/1-14, наказом Держземагентства України № 328 від 15.10.2014 “Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України” введені в дію рішення колегії Держземагентства України від 14.10.2014 (протокол засідання № 2) “Про обов'язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності” № 2/1.

Відповідно до пункту 2 рішення колегії № 2/1 “Про обов'язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності” начальники головних управлінь Держземагентства в областях, м. Києві за зверненнями юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які не перебувають у їхньому користуванні, що надходитимуть з 15.10.2014 року, забезпечують обов'язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою.

Під час розгляду клопотань про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності надсилати органам місцевого самоврядування (сільським, селищним, міським радам) за місцем розташування земельної ділянки запити про висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, на підставі якої зазначені земельні ділянки можуть бути передані у власність або користування.

Відповідно до пп. 2.3 п. 2 рішення колегії Держземагентства України № 2/1, у разі надходження у десятиденний строк від органу місцевого самоврядування мотивованих заперечень стосовно надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які безпосередньо передбачені законом, зокрема частиною сьомою статті 118 та частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України, відмовляти заявникові у задоволенні відповідного клопотання.

Частиною 7 ст. 118 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Із наведених вище норм ЗК України слідує, що підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою.

Виходячи з аналізу вказаних законодавчих положень у системному їх зв'язку, суд приходить до висновку, що перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Разом з цим, в листі Скибинської сільської ради Жашківського району Черкаської області, мотивованих заперечень стосовно надання позивачу дозволу на розроблення документації із землеустрою, яка безпосередньо передбачена законом, зокрема частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України - сільською радою не наведено.

Слід наголосити, що п. 2.4 рішення колегії Держземагентства України № 2/1 визначено, що у разі якщо у десятиденний строк відповідний орган місцевого самоврядування письмово або за замовчанням погодив (не надав мотивованих заперечень) надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності або надав заперечення, які суперечать вимогам чинного законодавства, забезпечувати у встановленому порядку розгляд клопотань заявників з урахуванням зазначених обставин.

Враховуючи, що Скибинська сільська рада Жашківського району Черкаської області своїм листом надала заперечення, які суперечать вимогам чинного законодавства (не передбачені частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України), відповідач безпідставно відмовив позивачу у наданні відповідного дозволу на розробку проекту землеустрою.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що відмова Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в приватну власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га в адміністративних межах Скибинської сільської ради Жашківського району Черкаської області є протиправною.

Посилання відповідача на виставлення на аукціон бажаної земельної ділянки, яку має намір отримати позивач судом відхиляються в зв’язку з тим, що підставою для відмови в задоволенні заяви щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою слугувала невідповідність вимогам статті 118 Земельного кодексу України з посиланням на відмову Скибинської сільської ради Жашківського району Черкаської області. Крім того, на момент спірних правовідносин Головним управління Держгеокадастру у Черкаській області не було видано наказ про винесення земельної ділянки на аукціон.

Щодо вирішення питання про зобов’язання Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, суд зазначає, що не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень. Такі дії суду виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

При цьому суд звертає увагу, що при прийнятті в подальшому відповідачем рішення, останній не вправі відмовляти позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з тих самих підстав, за яких судом визнані протиправними дії відповідача.

Згідно з Рекомендаціями Комітету ОСОБА_4 Європи №R (80) 2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом ОСОБА_4 Європи від 11.03.1980 року, під дискреційними повноваженнями необхідно розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Повноваження відповідача щодо прийняття відповідних рішень за своєю правовою природою є дискреційними.

Водночас, правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Також, у своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 Верховний Суд України вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Крім того, необхідно звернути увагу, що ч. 11 ст. 118 Земельного кодексу України визначено, що у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

З урахуванням тієї обставини, що позивачу відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з мотивів заперечення органу місцевого самоврядування, які судом визнано не мотивованими, при цьому наголошено про неприпустимість відповідачем застосування відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з тих самих підстав, за яких судом визнані протиправними дії відповідача та враховуючи відсутність в матеріалах справи беззаперечних доказів наявності правових підстав для зобов’язання вчинити певні дії, суд вважає за необхідне обрати належний та правильний спосіб захисту порушеного права позивача шляхом повторно розглянути заяву щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою на відведення у власність земельної ділянки.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Отже, підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 77, 241-246, 255, 295, 370 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов – задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 11.08.2017 № 7012/6-17 про відмову у наданні ОСОБА_3 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,00га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Скибинської сільської ради Жашківського району Черкаської області за межами населеного пункту.

Зобов’язати Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області (код ЄДРПОУ 39765890) повторно розглянути заяву ОСОБА_3 (паспорт серії НЕ № 733891; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) від 06.07.2017 зареєстрованої 13.07.2017 за вх. № 12544/0/5-17-СГ щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою на відведення у власність для ведення особистого селянського господарства, земельної ділянки орієнтовною площею 2,00га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Скибинської сільської ради Жашківського району Черкаської області за межами населеного пункту.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області (код ЄДРПОУ 39765890) на користь ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НЕ № 733891, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

В решті позовних вимог відмовити.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя П.Г. Паламар

Повний текст рішення виготовлено 02.05.2018