Постанова № 73738427, 02.05.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.05.2018
Номер справи
820/2440/18
Номер документу
73738427
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

02 травня 2018 р. № 820/2440/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Тітова О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1,63002 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Пушкіна, буд. 26,м. Валки,Валківський район, Харківська область,63002, код ЄДРПОУ 40387023 ), в якому просить суд:

- визнати неправомірними дії відповідача щодо виплати ОСОБА_1 перерахованої за судовим рішенням пенсії з обмеженням її розміру за вислугу років та зобов'язати відповідача здійснити позивачу одноразову виплату недоотриманої частини пенсії за 22 місяці з 01.03.2016 року по 01.01.2018 року у розмірі 51849,60 грн;

- стягнути з відповідача на користь позивача сплачений судовий збір у розмірі 704, 80 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Постановою Валківського районного суду Харківської області від 12 травня 2016 року по справі №615/308/16-а частково задоволений позов до Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. Визнані протиправними дії Валківського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області, щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку розміру його пенсії за вислугу років згідно ст.50-1 Закону України « Про прокуратуру» в редакції від 26.07.2001року. Зобов'язано Валківське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити з 18 лютого 2016 року перерахунок ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України « Про прокуратуру» в редакції від 26.07.2001 року в розмірі 90 відсотків від середнього заробітку на підставі довідки виданої прокуратурою Харківської області від 17.02.2016 року №18- 114. Згідно розпорядження Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України №125182 від 20.09.2016 р. позивачу проведений перерахунок пенсії з обмеженням її граничного розміру. На звернення позивача від 14.09.2016р. до УПФУ в Валківському районі Харківської області ОСОБА_1 03.02.2017 року відповідачем було роз'яснено, що при здійснені перерахунку пенсії застосовувані обмеження передбачені Законом України №3668-УІ від 08.07.2011 р., Законом України №213-VII від 02.03.2015р., далі дослівно по тексту відповіді: «Згідно з Законом України «Про прокуратуру», Законом України №213-VII від 02.03.2015р. « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016р. №622 « Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», Законом України №1774-VІІІ від 06.12.2016 « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України та враховуючи, що пенсію згідно з Законом України « Про прокуратуру» Вам призначено з 28.03.2013 року, розмір пенсії після перерахунку відповідно до Постанови судового рішення Валківського районного суду Харківської області від 12.05.2016 по справі №615/308/16-а не може перевищувати 10740грн.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України, оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно з ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

На виконання ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 25.04.2018 року відповідачем було надано відзив у строк встановлений судом, в якому просив суд відмовити у задоволені позову, з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.10.2001 року перебував на обліку в УПФУ в Київському районі м. Харкова, а потім в Управлінні пенсійного фонду України в Валківському районі.

Позивачу призначено пенсію на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XII в розмірі 90% від суми заробітної плати на посаді працівника прокуратури.

Постановою Валківського районного суду Харківської області від 12.5.2016 р. по справі №615/308/16-а, адміністративний позов ОСОБА_1 до Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнані протиправними дії Валківського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області, щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку розміру його пенсії за вислугу років згідно ст.50-1 Закону України « Про прокуратуру» в редакції від 26.07.2001року. Зобов'язано Валківське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити з 18 лютого 2016 року перерахунок ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України « Про прокуратуру» в редакції від 26.07.2001 року в розмірі 90 відсотків від середнього заробітку на підставі довідки виданої прокуратурою Харківської області від 17.02.2016 року №18- 114.

На виконання вказаної постанови відповідачем здійснено перерахунок пенсії із застосуванням обмеженням максимального розміру пенсії.

У зв'язку з цим, ОСОБА_1 14.09.2016 р. звернувся до Валківського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області із заявою про перерахунок пенсії, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до постанови суду без обмеження її максимального розміру.

03.02.2017 року відповідачем було роз'яснено, що при здійснені перерахунку пенсії застосовувані обмеження передбачені Законом України №3668-УІ від 08.07.2011 р., Законом України №213-VIII від 02.03.2015р., а заме зазначено, що: «Згідно з Законом України «Про прокуратуру», Законом України №213-VІІІ від 02.03.2015р. « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016р. №622 « Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», Законом України №1774-VІІІ від 06.12.2016 « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України та враховуючи, що пенсію згідно з Законом України « Про прокуратуру» Вам призначено з 28.03.2013 року, розмір пенсії після перерахунку відповідно до Постанови судового рішення Валківського районного суду Харківської області від 12.05.2016 по справі №615/308/16-а не може перевищувати 10740грн.

Позивач не погодився з такими діями Валківського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області та звернувся до суду для захисту своїх прав та інтересів з даним адміністративним позовом.

По суті позовних вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Як передбачено ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частиною 1ст. 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Пенсійне забезпечення громадян України, в т.ч. порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України Про пенсійне забезпечення, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовими актами.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначено статтею 50-1 Закону України від 05.11.1991 р. № 1789-XII Про прокуратуру.

Приписами ч.ч. 12, 17 ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру від 05.11.1991 р. № 1789-XII, які були чинними на момент призначення позивачу пенсії, передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України Про прокуратуру, на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

В межах спірних правовідносин судом встановлено, що позивачу на виконання постанови Валківського районного суду Харківської області від 12.05.2016р., Валківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області здійснено перерахунок пенсії у розмірі 90 відсотків від місячного заробітку, але із застосуванням обмеження максимального розміру пенсії.

З цього приводу суд зазначає, що відповідно абз.6. п. 15 ст. 86 Закону України Про прокуратуру (в редакції Закону України від 02.03.2015 р. № 213-VIII і Закону України № 911-VIII від 24.12.2015 р.) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Разом з тим, як передбачено пунктами 1 та 2 Прикінцевих Положень Закону України від 24.12.2015 р. № 911-VIII, цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року та дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.

Право позивача на перерахунок і виплату пенсії, починаючи з 18.02.2016 р. з розрахунку 90% від суми заробітної плати на підставі довідки прокуратури від 17.02.2016р. №118-114 відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" визнано постановою Валківського районного суду Харківської області від 12.05.2016р. по справі №615/308/16-а, яка не скасована та є законною на час розгляду даної справи, а тому відповідно до ст. 370 КАС України, ця постанова є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Обставини, які були встановлені постановою Валківського районного суду Харківської області від 12.05.2016р. по справі №615/308/16-а не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін. Питання в частині застосування обмеження максимального розміру пенсії в справі не вирішувалося.

Враховуючи те, що пенсія позивачу призначена до 01.01.2016 р., суд приходить до висновку, що до розміру пенсії позивача не застосовуються обмеження максимального розміру пенсії, визначені абз. 6 ч. 15 ст. 86 Закону України Про прокуратуру від 14.10.2014 р. (в редакції Закону України № 911-VIII від 24.12.2015 р.), а тому позовна вимога про визнання неправомірними дії Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо виплати ОСОБА_1 перерахованої за судовим рішенням пенсії з обмеженням її розміру за вислугу років підлягає задоволенню.

Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити ОСОБА_1 одноразову виплату недоотриманої частини пенсії за 22 місяці з 01.03.2016 року по 01.01.2018 року у розмірі 51849,60 грн, суд зазначає наступне.

Враховуючи те, що Валківським об'єднаним управління Пенсійного фонду України Харківської області не було нараховано за судовим рішенням №615/308/16-а пенсію без обмеженням її розміру за вислугу років, тому у суду немає підстав для зобов'язання Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити ОСОБА_1 одноразову виплату недоотриманої частини пенсії за 22 місяці з 01.03.2016 року по 01.01.2018 року у розмірі 51849,60 грн.

Поряд з цим, згідно з ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи викладене, суд з метою належного відновлення порушених прав позивача, вважає за необхідне задовольнити позовну заяву, шляхом зобов'язання Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 за судовим рішенням №615/308/16-а пенсію без обмеженням її розміру за вислугу років з 01.03.2016 року по 01.01.2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється з урахуванням норм ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст.257,258,262, 246, 255,295 КАС України, суд –

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо виплати ОСОБА_1 перерахованої за судовим рішенням №615/308/16-а пенсії з обмеженням її розміру за вислугу років.

Зобов'язати Валківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 за судовим рішенням №615/308/16-а пенсію без обмеженням її розміру за вислугу років з 01.03.2016 року по 01.01.2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2,63002, код НОМЕР_1) судові витрати в загальному розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань (вул. Пушкіна, буд. 26,м. Валки, Валківський район, Харківська область,63002, код ЄДРПОУ 40387023).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 02.05.2018 року.

Суддя О.М. Тітов