
Справа № 500/4810/17
Провадження № 2-а/500/34/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 квітня 2018 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого судді – Присакар О.Я.,
за участю: секретаря судового засідання – Сирбу Г.В.,
представника позивача – ОСОБА_1,
представників відповідачів – ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ізмаїлі адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Ізмаїльського об’єднаного управління Пенсійного фонду Одеської області, комісії з розгляду питань призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області про визнання дій, рішення протиправними, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії,–
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_4 звернулась до суду із позовом до Ізмаїльського об’єднаного управління Пенсійного фонду Одеської області, комісії з розгляду питань призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області про визнання дій, рішення протиправними, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії, заявою від 03.04.2018 року представник позивача уточнив позовні вимоги та просить визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду питань призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області щодо відмови ОСОБА_4 у відновленні пенсії, яке викладене в п. 2.1 протоколу № 10 від 11 серпня 2017 року; визнати протиправними дії Ізмаїльського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_4; зобов’язати Ізмаїльське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Одеській області поновити виплату раніше призначеної ОСОБА_4 пенсії та здійснити виплату заборгованості за час затримки в її виплаті, мотивуючи тим, що у 2014 році в місті її реєстрації та проживання - в м. Луганськ почалася антитерористична операція, із-за чого вона змушена була переїхати з чоловіком до місця проживання його батьків в м. Ізмаїл. 24.07.2017 року нею була отримана довідка №101 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Відповідно п.2 Порядку здійснення контролю з проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою КМУ №365 від 08.06.2016 року, контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських (районних) рад шляхом відвідування не рідше ніж один раз на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї за формою, встановленою Мінсоцполітики. Перевірка за місцем проживання відбулася 08.08.2017 року, в результаті якої було виявлено, що вона була відсутня за адресою свого проживання. 11.08.2017 року рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам №10, з посиланням на п.п.2 п.12 Порядку здійснення контролю з проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою КМУ №365 від 08.06.2016 року, ОСОБА_4 відмовлено у відновлені пенсії за віком, виплата якої була зупинена з квітня 2017 року, у зв’язку з її відсутністю за місцем фактичного проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи була видана позивачу особисто 24.07.2017 року, тобто між її отриманням та перевіркою пройшло не 6 місяців, а два тижні. Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-УІ від 09.07.2003 року встановлено підстави припинення виплати пенсії та визначено, що виплата пенсії припиняється за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду (ч. 1 ст. 49). Ніяких рішень Ізмаїльського об’єднаного УПФУ в Одеській області чи рішень суду з приводу зупинення виплати пенсії позивачу не надходило та не відомо чи були вони взагалі. Рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам №10 від 11.08.2017 року не є таким рішенням у розумінні ч.1 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, відповідачі перевищили свої повноваження та вирішили питання пенсійного забезпечення позивача всупереч Конституції України та законам щодо пенсійного забезпечення.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
В судовому засіданні представник Ізмаїльського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області позов не визнав у повному обсязі, просив відмовити у його задоволенні мотивуючи тим, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, з 02.10.2015 року перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 18.09.2015 року. Ізмаїльське об’єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області приймає рішення про виплату або припинення виплати пенсії внутрішньо переміщеній особі на підставі Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особамі даних комісії з розгляду питань призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області. Зважаючи на те, що згідно витягу з протоколу рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам №10 від 11.08.2017 року, яким відмовлено ОСОБА_4 у відновленні пенсії в зв’язку з відсутністю заявника за місцем фактичного проживання/перебування за адресою: м. Ізмаїл, вул. Героїв Крут, 39 в управлінні відсутні підстави для поновлення виплати пенсії ОСОБА_4 Після прийняття відповідного позитивного рішення про поновлення виплати пенсії ОСОБА_4, як внутрішньо переміщеній особі на засіданні комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат управлінням буде здійснено відповідне поновлення пенсії.
В судовому засіданні представник комісії з розгляду питань призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області позов не визнав у повному обсязі, просив відмовити у його задоволенні мотивуючи тим, що ОСОБА_4 перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради з 19.11.2014 року як внутрішньо переміщена особа. Відповідно інформації Ізмаїльського об’єднаного управління Пенсійного фонду України № 4826/02 від 27.07.2017 року щодо розгляду на комісії питань призначення (відновлення) соціальних виплат ОСОБА_4 УПтаСЗН здійснило вихід за місцем проживання/перебування ОСОБА_4 за адресою: м. Ізмаїл, вул. Г. Крут, 39. Факт проживання ОСОБА_4 за вказаною адресою не підтверджено (акт обстеження матеріально побутових умов сім'ї від 10.08.2017 року). Відповідно до п. 13. Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365 комісія, крім підстав відмови у призначенні (відновленні) соціальної виплати, передбачених законодавством, може відмовити заявникові у призначенні і відновленні) такої виплати в разі його відсутності за фактичним місцем проживання/перебування, зазначеним у заяві про призначення (відновлення) соціальної виплати. Підпунктом 2 п. 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365, соціальні виплати припиняються у разі, зокрема, встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально - побутових умов сім’ї. Таким чином, рішенням комісії від 11.08.2017 року протокол № 10 позивачу було відмовлено у відновленні пенсії. На виконання вищенаведеного порядку, представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення зробив відповідний запис в акті обстеження матеріально - побутових умов сім’ї і залишив внутрішньо переміщеній особі повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з’явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації (повідомлення було залишено племінниці ОСОБА_4, яка зазначена в акті обстеження). Внутрішньо переміщена особа протягом трьох робочих днів не з’явилася до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, тому було надіслано повторне повідомлення про необхідність протягом Трьох робочих днів з’явитися для проходження фізичної ідентифікації. Позивач проігнорувала обидва повідомлення. Таким чином, позивачу правомірно було відмовлено у відновленні пенсії.
Вислухавши пояснення представника позивача та представників відповідачів, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням комісії з розгляду питань призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області було відмовлено ОСОБА_4 у відновленні пенсії, рішення викладене в п. 2.1 протоколу № 10 від 11 серпня 2017 року.
В судовому засіданні від 25.04.2018 року представник Ізмаїльського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області пояснив, що виплата пенсії ОСОБА_4 була припинена з 01.04.2017 року, на підставі електронного обміну інформацією між органами пенсійного фонду, органами соціального захисту та прикордонної служби.
З 22.11.2014 року набрав чинності Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII, яким відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.
Зокрема, відповідно до статті 7 цього закону, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".
Згідно п.6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 року (в редакції Постанови КМ № 352 від 08.06.2016) (далі Порядок №509) довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту.
ОСОБА_4 була видана довідка від 24.07.2017 року № 101 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з фактичним місцем проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 7).
Судом встановлено, що довідка про взяття позивача на облік як особу, переміщену з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, є дійсною, доказів про її скасування відповідачами не надано.
Пунктом 2 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 08 червня 2016 року встановлено, що контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж один раз на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Згідно п. 5 вищезазначеного порядку структурний підрозділ з питань соціального захисту населення протягом десяти робочих днів з дня прийняття рішення його керівником про проведення перевірки фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи або з дня отримання інформації від органів, зазначених у підпунктах 1-4 пункту 4 цього Порядку, проводить таку перевірку із складенням акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї з урахуванням положень пунктів 8 і 9 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. № 365. За результатами такої перевірки структурний підрозділ з питань соціального захисту населення готує подання про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальних виплат до комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утвореної районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - комісія).
Відповідно до п.п. 8, 9, 9-1 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. № 365 за результатами проведення перевірки структурним підрозділом з питань соціального захисту населення складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї за формою, встановленою Мінсоцполітики, який підписується всіма повнолітніми внутрішньо переміщеними особами та у визначених законодавством випадках - їх законними представниками, а також представниками структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. Під час обстеження матеріально-побутових умов сім’ї представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення інформує внутрішньо переміщених осіб про їх обов’язок у десятиденний строк письмово повідомляти про зміну фактичного місця проживання/перебування структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за новим фактичним місцем проживання/перебування, а також про наслідки невиконання такого обов’язку. У разі відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення робить відповідний запис в акті обстеження матеріально-побутових умов сім’ї та надає внутрішньо переміщеній особі письмове повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з дати складення акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї з’явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації.
Згідно п.п. 10, 11, 12 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. № 365 структурний підрозділ з питань соціального захисту населення протягом трьох робочих днів з дня складення акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї (крім осіб, зазначених в абзаці другому пункту 7 цього Порядку) та отримання електронної справи отримувача соціальної виплати вносить на розгляд комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - комісії), подання про призначення (відновлення) або про відмову в призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати. Питання щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам можуть також розглядатися комісіями, утвореними районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива”, за умови включення до складу таких комісій представників органів, що здійснюють соціальні виплати. Комісія розглядає подання про призначення (відновлення) або про відмову у призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати протягом п’яти робочих днів з дня отримання такого подання. За результатами розгляду подання з урахуванням акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї або інших документів, визначених в абзаці другому пункту 7 цього Порядку, комісія приймає рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати з моменту припинення її виплати, в тому числі з урахуванням інформації про стан фінансування та виплати, що оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики або інших органів, що здійснюють соціальні виплати.
10.08.2017 року державним соціальним інспектором Меліш Н.І. було складено акт обстеження матеріально – побутових умов сім?ї ОСОБА_4 за адресою: м. Ізмаїл, вул. Героїв Крут, 39, яким встановлено, що ОСОБА_4 на момент перевірки не була відсутня, була племінниця, яка повідомила, що ОСОБА_4 перебуває на морі (а.с. 26).
16.08.2017 року спеціалістом УПтаСЗН ОСОБА_5 було направлено ОСОБА_4 повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з?явитися до управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради (а.с. 27), при цьому доказів направлення цього повідомлення суду надано не було.
Враховуючи, що рішення комісії з розгляду питань призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області, яким відмовлено ОСОБА_4 у відновленні пенсії було прийняте 11.08.2017 року, а акт обстеження матеріально – побутових умов сім?ї складений 10.08.2017 року, суд вважає, що при прийнятті цього рішення комісії були порушені строки повідомлення ОСОБА_4 про необхідність явки до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації та порушені строки внесення на розгляд комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам подання про призначення (відновлення) або про відмову в призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати.
Таким чином, рішення комісії з розгляду питань призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області, яким відмовлено ОСОБА_4 у відновленні пенсії, було прийняте 11.08.2017 року не у спосіб передбачений законодавством.
У статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначені підстави припинення та поновлення виплати пенсії. У частині 1 цієї статті визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Ізмаїльським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду Одеської області не надано жодного доказу на підтвердження наявності підстав для припинення позивачеві виплати пенсії.
При цьому суд зазначає про пріоритетність застосування вимоги ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому доводи відповідачів щодо необхідності застосування норм Постанов Кабінету Міністрів є безпідставними.
Відповідна позиція викладена в постанові Верховного суду від 06.02.2018 року у справі № 263/7763/17, № рішення 72028927, головуючий – Бучик А.Ю (а.с. 55).
Таким чином, Ізмаїльське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Одеській припиняючи виплату пенсії (не поновлюючи виплати) діяло не у спосіб передбачений законодавством.
За таких обставин, суд вважає, що позов ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду питань призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області щодо відмови ОСОБА_4 у відновленні пенсії, яке викладене в п. 2.1 протоколу № 10 від 11 серпня 2017 року; визнання протиправними дії Ізмаїльського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_4; зобов’язання Ізмаїльське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Одеській області поновити виплату раніше призначеної ОСОБА_4 пенсії та здійснити виплату заборгованості за час затримки в її виплаті підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 241 -246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_4 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) до Ізмаїльського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (місцезнаходження: м. Ізмаїл, вул. Кишинівська, 46, ідентифікаційний код: 37743414),комісії з розгляду питань призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області (місцезнаходження: м. Ізмаїл, проспект Суворова, 62)– задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду питань призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області щодо відмови ОСОБА_4 у відновленні пенсії, яке викладене в п. 2.1 протоколу № 10 від 11 серпня 2017 року.
Визнати протиправними дії Ізмаїльського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_4.
Зобов’язати Ізмаїльське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Одеській області поновити виплату раніше призначеної ОСОБА_4 пенсії та здійснити виплату заборгованості за час затримки в її виплаті.
Апеляційна скарга на рішення суду подається апеляційному суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 02 травня 2018 року.
Суддя: ОСОБА_6