
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 квітня 2018 р. Справа № 818/879/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Заступника керівника Сумської місцевої прокуратури в інтересах держави до Юнаківської сільської ради Сумського району про зобов'язання вчинити дії,
представник позивача - ОСОБА_1,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, який його представник підтримав у судовому засіданні, про зобов’язання Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населення (їх частин), а саме дитячого майданчика, що розташований в с. Юнаківка по вул. Першотравнева, 21, Сумського району Сумської області, а також вирішити питання про проведення інвентаризації та паспортизації вказаного об’єкту благоустрою. Позовні вимоги мотивує тим, що Сумською місцевою прокуратурою проведено вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів, за результатами якого виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населених пунктів, а саме дитячих майданчиків, які негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд, та можуть призвести у разі їх неусунення до настання тяжких наслідків.
Так, Сумською місцевою прокуратурою встановлено, що на території Юнаківської сільської ради розташований один дитячий майданчик, обладнання якого перебуває на балансі сільської ради, зокрема, дитячий майданчик, який встановлено у 2017 році в с. Юнаківка, по вул. Першотравнева, 21, на території ДНЗ "Малятко" (комплекти обладнання для дитячого майданчика перебувають на балансі сільської ради з 2017 року, а саме: ігровий комплекс "Орфей", інвентарний номер 1136055, та ігровий комплекс "Гермес", інвентарний номер 1136054, придбаний сільською радою відповідно до договору купівлі-продажу № ДГ-З000010 від 01.11.2016).
Пунктом 1.1. вищевказаного договору визначено, що продавець передав Юнаківській сільській раді комплекти обладнання ігрових комплексів для дитячих майданчиків, у тому числі ігровий комплекс "Гермес" та ігровий комплекс "Орфей" на загальну суму 49995,00 грн.
Відповідно до інформації, наданої Юнаківською сільською радою, плани паспортизації та інвентаризації закріпленого об’єкту благоустрою – дитячого майданчика, розташованого в с. Юнаківка, по вул. Першотравнева, 21, сільською радою не затверджувалися, технічна інвентаризація та паспортизація не проводилася. З огляду на функціональне призначення даного об’єкту благоустрою невжиття таких заходів може негативно позначитися на його загальному стані, що в підсумку може спричинити заподіяння шкоди життю та здоров'ю неповнолітніх громадян. Просив позов задовольнити.
У судове засідання представник відповідача не прибув, був належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи. 13.04.2018 р. надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого Юнаківська сільська рада Сумського району Сумської області позовні вимоги визнає в повному обсязі (а.с.37-38).
Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що на території Юнаківської сільської ради розташований дитячий майданчик, який встановлено у 2017 році в с. Юнаківка, по вул. Першотравнева, 21, на території ДНЗ "Малятко". Комплекти обладнання для дитячого майданчика перебувають на балансі сільської ради з 2017 року, а саме: ігровий комплекс "Орфей", інвентарний номер 1136055, та ігровий комплекс "Гермес", інвентарний номер 1136054, придбаний сільською радою відповідно до договору купівлі-продажу № ДГ-З000010 від 01.11.2016 (а.с.12,13,17-18,19-20,21-24).
Відповідно до довідки Юнаківської сільської ради № 51 від 16.01.2018 р. плани паспортизації та інвентаризації закріпленого об’єкту благоустрою – дитячого майданчика, розташованого в с. Юнаківка, по вул. Першотравнева, 21, сільською радою не затверджувалися, технічна інвентаризація та паспортизація не проводилася (а.с.11).
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 44 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів визначені в Законі України "Про благоустрій населених пунктів", який спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" (далі – Закон) благоустрій населених пунктів – комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля; заходи з благоустрою населених пунктів – роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 20 Закону організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
За змістом п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" об'єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування, майданчики та прибудинкові території.
Елементами (частинами) об'єктів благоустрою є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків (п. 8 ч. 1 ст. 21 Закону).
На підставі п. 5 ч. 2 ст. 18 Закону підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Так, порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації, зокрема, парків, рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, інших територій загального користування, прибудинкових територій, а також інших об'єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об'єкти), визначено в Інструкції з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженій наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 29.10.2012 N 550 та зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 19 листопада 2012 р. за N 1937/22249 (далі – Інструкція).
Відповідно до п.п. 1.4, 1.5 Інструкції технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.
Технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою.
Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Позапланова технічна інвентаризація проводиться, серед іншого, у разі зміни власника (балансоутримувача) об'єкта благоустрою.
З огляду на зазначене, організацію та проведення відповідних робіт з вказаних питань по об’єктам благоустрою, розташованих на території сільської ради, повинна забезпечувати виключно Юнаківська сільська рада Сумського району Сумської області (у тому числі як балансоутримувач), до компетенції якої віднесено, зокрема, і затвердження правил і заходів з благоустрою населеного пункту.
Відповідно до наданої Юнаківською сільською радою інформації в порушення вимог Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та Інструкції з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів плани паспортизації та інвентаризації закріпленого об’єкту благоустрою – дитячого майданчика, розташованого в с. Юнаківка, по вул. Першотравнева, 21, сільською радою не затверджувалися, технічна інвентаризація та паспортизація не проводилася.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 15 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" підприємство та балансоутримувач забезпечують належне утримання і своєчасний ремонт об'єкта благоустрою власними силами або можуть на конкурсних засадах залучати для цього інші підприємства, установи та організації. Орган державної влади або орган місцевого самоврядування за поданням підприємства чи балансоутримувача щорічно затверджує заходи з утримання та ремонту об'єкта благоустрою державної або комунальної власності на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів. Орган державної влади та орган місцевого самоврядування, підприємство та балансоутримувач несуть відповідальність за виконання затверджених заходів у повному обсязі.
Таким чином, відсутність затверджених планових заходів щодо технічної інвентаризації об'єктів благоустрою (дитячих майданчиків) свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, яка, у свою чергу, слугує підставою для невжиття підприємствами, установами, організаціями, балансоутримувачем заходів щодо належного їх утримання. Крім того, зважаючи на цільове призначення такого об'єкту благоустрою як дитячий майданчик, невиконання суб'єктом благоустрою своїх обов'язків у цій сфері призводить до порушення права користувачів цих об'єктів на безпечні умови для їх використання, життя, розвитку та здоров’я неповнолітніх дітей.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, не затвердивши плани паспортизації та інвентаризації об’єкту благоустрою – дитячого майданчика, розташованого в с. Юнаківка, по вул. Першотравнева, 21, та не провівши технічну інвентаризацію та паспортизацію вказаного об’єкту благоустрою, не дотримався вимог Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та Інструкції з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, така бездіяльність не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов’язання Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: дитячого майданчика, що розташований в с. Юнаківка по вул. Першотравнева, 21, Сумського району Сумської області, а також вирішити питання про проведення інвентаризації та паспортизації вказаного об’єкту благоустрою, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 189 Кодексу адміністративного судочинства України у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Заступника керівника Сумської місцевої прокуратури (вул. Герасима Кондратьєва, 79, м. Суми, 40000) до Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області (код ЄДРПОУ 04391670, вул. Новоселівка, буд. 3, с. Юнаківка, Сумського району Сумської області, 42317) про зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Зобов’язати Юнаківську сільську раду Сумського району Сумської області вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населення (їх частин), а саме дитячого майданчика, що розташований в с. Юнаківка по вул. Першотравневій, 21, Сумського району Сумської області, а також вирішити питання про проведення інвентаризації та паспортизації вказаного об’єкту благоустрою.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах
Повне рішення складене 27 квітня 2018 року.