
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 травня 2018 рокуЛьвів№ 876/1420/18
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Гінди О.М., Курильця А.Р.
з участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 15 січня 2018 року суддя Якимів Р.В., час ухвалення не зазначено, місце ухвалення м.Калуш у справі № 345/2643/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання незаконними дій та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И Л А:
27.07.17р. ОСОБА_1-Б.Б. звернувся до суду із позовом до Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, у якому просив визнати протиправними дії щодо відмови у виплаті йому доплати за понаднормовий стаж, підвищення пенсії та інших доплат до пенсії відповідно до чинного законодавства та зобов’язати провести перерахунок та виплату доплати за понаднормовий стаж, підвищення до пенсії та інших доплат до пенсії відповідно до чинного законодавства з 01 травня 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішенням Калуського міськрайонного суду від 25.08.2016 у справі №345/2670/16-а було зобов’язано відповідача зробити перерахунок та виплату пенсію за віком у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства з 01.02.2016. Пенсія відповідно до рішення суду пенсійним органом нараховувалась та виплачувалась до квітня 2017 року.
З 01.05.2017 при проведенні перерахунку пенсії у зв’язку з підвищенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідач протиправно зменшив розмір призначеної пенсії відповідно до ст. 8 Закону №345-VI, визначивши її у розмірі трьох прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, при цьому не врахувавши надбавку за понаднормовий стаж, підвищення пенсії та інших доплат до пенсії, що виплачувались позивачу разом із пенсією до 01.05.2017.
Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 15.01.2018 року адміністративний позов задоволено.
Не погодившись із рішенням суду, його оскаржив відповідач, який покликаючись на неповне з»ясування судом обставин справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позову.
Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що при виконанні управлінням рішення суду було допущено технічну помилку при використанні функції макетного вводу даних, а саме в частині обчислення розміру пенсійної виплати, в результаті чого невірно був визначений розмір пенсійної виплати, тому з 01.05.2017р. пенсійну справу позивача приведено у відповідність до норм чинного законодавства.
Перерахунок пенсії проводився шляхом формування доплати до мінімального розміру пенсії, з урахуванням положень ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, відповідно до якої мінімальний розмір пенсії шахтарям встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80% середньомісячного заробітку, з якого провадився розрахунок пенсії, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Крім того, позивач фактично просить роз»яснити порядок виконання судового рішення.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, належним чином повідомлені про дату, місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає за можливе проводити розгляд справи відповідно до ч.4 ст.229, ч.2 ст.313 КАС України та без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.
Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовим актами.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Судом встановлено, що постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 25.08.2016 у справі № 345/2670/16-а зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства з 01.02.2016.
На виконання рішення суду Калуським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області ОСОБА_1-Б.Б. здійснено перерахунок та виплату пенсії. Станом на 01.02.2016 відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” пенсійні виплати становили 3664,33 грн, а саме 3222,00 грн. (прожитковий мінімум 1074,00 грн * 3); 375,90 грн. – доплата за понаднормовий стаж (35 років); 66,43 грн. – підвищення дітям війни.
У зв’язку із зміною прожиткового мінімуму розмір пенсійної виплати перераховувався з 01.05.2016, з 01.12.2016, з 01.05.2017.
Станом на 01.12.2016 розмір пенсійних виплат позивача становив 4243,88 грн, а саме: 3741,00 грн (прожитковий мінімум 1247,00 грн *3); 436,45 грн. – доплата за понаднормовий стаж (35 років); 66,43грн. – підвищення дітям війни.
Після перерахунку пенсії 01.05.2017 у зв’язку з підвищенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, розмір пенсії позивача зменшився.
На звернення позивача від 19.06.2017, Калуське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області листом від 06.07.2017 №240/П-15 роз’яснило, що з 01.05.2017 пенсійну виплату приведено у відповідність до норм Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” та Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та розмір пенсії обчислено наступним чином: 1340,93 грн - основний розмір пенсії, 459,20 грн - доплата за понаднормовий стаж, 45,72 грн – підвищення по ст.42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Оскільки обчислений розмір пенсії не досягав трьох розмірів прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, пенсійним органом позивачу встановлена доплата до розміру 3936,00 грн (1312,00 * 3). До розміру пенсії після перерахунку (тобто понад три роки прожиткового мінімуму) додаються тільки надбавки, підвищення, компенсаційна виплата за втрату годувальника, додаткова пенсія, пенсія за особливі заслуги, доплата у зв’язку із закриттям ЧАЕС та доплати до старого розміру доплати ЧАЕС, цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни. Враховуючи наведене, розмір пенсійної виплати позивача з 01.05.2017 становить 4002,43 грн (з урахуванням підвищення пенсії як дитині війни в розмірі 66,43 грн)
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач неправомірно зменшив розмір пенсійної виплати позивачу, виходить з наступного:
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” (далі – Закон №345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком №1, та членів їх сімей.
За правилами статті 8 Закону № 345-VI, яка кореспондує положенням ч.3 ст. 28 Закону №1058-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз наведеної норми свідчить, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком №1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”) така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, в постанові Верховного Суду від 17.04.2018 року (справа № 345/1982/17).
Перерахунок пенсії позивача 01.05.2017 проводився у зв’язку із підвищенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, оскільки відповідний вид прожиткового мінімуму є тією розрахунковою величиною, згідно якою визначається мінімальний розмір пенсії особам, які таку отримують відповідно до ст. 8 Закону №345-VI, як при її призначенні, так і при перерахунку.
За змістом ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2017 рік” № 1801-VIII розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2017 становить 1247 грн, з 1 травня - 1312 грн, з 1 грудня - 1373 грн.
Частиною 3 ст. 42 Закону №1058-IV (в редакції, чинній на виникнення спірних відносин) встановлено, що тимчасово, у період з 01.04.2015 по 31.12.2015, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
З 01.01.2016 у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов»язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
З системного аналізу вищенаведених правових норм, слідує, що встановлення нового розміру прожиткового мінімуму є підставою для перерахунку пенсії, який проводиться з дня встановлення цього мінімуму.
На переконання позивача при перерахунку до його пенсії пенсійним органом не було враховано доплату за понаднормовий стаж, підвищення до пенсії та інших доплати, встановлені законом.
Мінімальна пенсія в розумінні ст.1 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” - це державна соціальна гарантія, яка визначається законодавством. Зазначене поняття застосовується лише у випадку, якщо розрахована відповідно до діючого законодавства пенсія є меншою за встановлений розмір мінімальної пенсії. Отже, застосування такого інституту, як мінімальна пенсія, здійснюється вже після розрахунку пенсії з врахуванням усіх видів доплат, підвищень та застосування коефіцієнтів.
При цьому перерахунок провадиться шляхом формування доплати до мінімального розміру пенсії.
Доплата шахтарям до мінімального розміру - це різниця між мінімальним розміром пенсії (в тому числі трьома прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, обчисленим відповідно до ст. 27, з врахуванням ст.ст. 28, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Перерахунок пенсії позивача 01.05.2017 проводився у зв'язку із підвищенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, оскільки прожитковий мінімум є розрахунковою величиною, згідно якою визначається мінімальний розмір пенсії особам відповідно до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” при її перерахунку. Однак розмір пенсії позивача після перерахунку не досягав трьох прожиткових мінімумів, тому пенсійним органом розраховано доплату шахтарям у розмірі 760,59 грн.
Оскільки доплата за понаднормовий стаж у сумі 459,20 грн та підвищення по ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в сумі 45,72 грн включені в розмір пенсії, твердження позивача про відмову відповідача у виплаті таких є безпідставними.
Зменшення розміру пенсії позивача відбулось у зв’язку із допущенням технічної помилки при використанні функції макетного вводу даних в частині обчислення з 23.02.2016 розміру пенсійної виплати на виконання рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 25.08.2016 у справі №345/2670/16-а, що призвело до невірного визначення розміру пенсії, а тому з 01.05.2017 пенсійну виплату позивача правомірно приведено у відповідність до норм чинного законодавства.
Аналізуючи вищенаведені правові норми та фактичні обставини справи, колегія суддів дійшла висновку про правомірність дій пенсійного органу щодо визначення розміру пенсії позивачу при її перерахунку з 01.05.2017.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, через що постанова суду підлягає до скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позову, що узгоджується з положеннями ч.2 ст.2 КАС України.
Керуючись ст.ст.243 ч.3, 308, 310, п.2 ч.1 ст.315, п.4 ч.1 ст.317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛ А :
Апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області – задоволити.
Рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 15 січня 2018 року у справі № 345/2643/17 – скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, касаційному оскарженню не підлягає за винятками, визначеними ст. 328 КАС України протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повне судове рішення складено 03.05.18