Рішення № 73734042, 02.05.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.05.2018
Номер справи
823/992/18
Номер документу
73734042
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2018 року справа № 823/992/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі головуючого – судді Паламаря П.Г., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради до головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області ОСОБА_1, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3, про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

28.02.2018 до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради (18000, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36, далі – позивач) до головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області ОСОБА_1 (18002, м. Черкаси, вул. Небесної Сотні, 31/1, далі – відповідач), в якому просить скасувати рішення головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області ОСОБА_1 від 01.12.2017 №1335 про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за наслідками проведення планової перевірки дотримання будівельних норм, державних стандартів і правил на об’єкті нагляду управління планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради складено акт від 22.11.2017. На підставі акта перевірки, рішенням відповідача від 01.12.2017 №1335 скасовано дію будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 26.05.2016 №1096-бп у зв’язку з тим, що зазначений паспорт виданий з порушенням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності. Позивач не погодився з висновками акта перевірки та зазначив, що будівельний паспорт виданий уповноваженим органом архітектури та містобудування за заявою громадян ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (далі – треті особи), які до заяви додали всі необхідні для надання адміністративної послуги документи. Крім того, представник позивача звернув увагу, що будівництво житлового будинку не суперечить плану зонування території м. Черкаси, а відсутність документа на підтвердження права власності, засвідченого в установленому порядку не дають підстав для скасування дії будівельного паспорта а тільки її зупинення, в зв’язку з чим оскаржуване рішення вважає незаконним та таким що підлягає скасуванню.

Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, причини неявки суду не повідомив. Представником Державної архітектурно-будівельної інспекції України до суду, з порушенням строку наданого судом, подано відзив на адміністративний позов, згідно якого, у задоволенні позовних вимог просив відмовити повністю з наступних підстав. Представник відповідача зокрема зазначив, що станом на час видачі будівельного паспорта, наміри забудови земельної ділянки не відповідали положенням плану зонування території, а саме: земельна ділянка відноситься до зони Ж-4п (зони змішаної багатоповерхової житлової забудови та громадської забудови) та зауважив що будівництво житлового будинку (індивідуального садибного) у вказаній зоні не передбачено. Також звернув увагу, що до заяви про видачу будівельного паспорта заявником подано копію документа на підтвердження права власності, який не містив підписів та реквізитів осіб, що видали зазначені документи або записів у відповідності до ЗУ “Про нотаріат”. Крім того, вказав на відсутність зазначення на схемі забудови земельної ділянки: відстані від об’єкта будівництва до вулиць (доріг), мінімальної відстані від об’єкта будівництва до меж земельної ділянки, будівель, споруд розташованих на суміжних земельних ділянках. Представник відповідача вважає, що з огляду на вказані порушення, уповноваженим органом при подачі документів, мало бути прийнято рішення про відмову у видачі будівельного паспорта. На підставі зазначеного, вказав, що будівельний паспорт видано з порушенням законодавства у сфері містобудівної діяльності в зв’язку з чим рішення про скасування дії будівельного паспорта є законним, а позовні вимоги необгрунтованими.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

26.05.2016 управлінням планування та архітектури Департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради видано будівельний паспорт №1096-бп на будівництво житлового будинку на земельній ділянці по пров. Мічуріна, 6, м. Черкаси на підставі заяви громадян ОСОБА_2, ОСОБА_3 та доданих до неї документів від 19.05.2016.

22.11.2017 головними інспекторами будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області ОСОБА_1 та ОСОБА_4 проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил. За її результатами, складено акт, у відповідності до якого виявлено наступні порушення положень порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, а саме:

-п. 1.4 розділу 1 (будівельний паспорт забудови земельної ділянки від 26.05.2016 №1096-бп не відповідає намірам забудови земельної ділянки, положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні (зонінгу));

-п. 2.10 розділу 2 (у схемі забудови земельної ділянки в будівельному паспорті не зазначені червоні лінії, лінії регулювання забудови, місця підключення до інженерних мереж);

-п. 2.1 розділу 2 (копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, не засвідчена в установленому порядку).

01.12.2017 головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області ОСОБА_1, на підставі акту перевірки, винесено рішення №1335, про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 26.05.2016 №1096-бп.

Позивач, вважаючи рішення №1335 незаконним, звернувся із адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлено Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності” від 17.02.2011 №3038-VІ (далі – Закон №3038-VІ).

Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності” від 17.01.2017 №1817-VІІІ доповнено Закон 3038-VI статтею 411,якою передбачено державний архітектурно-будівельний нагляд за дотриманням уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.

Згідно частини 2 статті 411 Закону №3038-VІ, державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; з метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об?єктами нагляду.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 №698 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, пунктом 2 якої передбачено, що нагляд здійснюється Держархбудінспекцією через головних інспекторів будівельного нагляду шляхом проведення планових, позапланових, документальних і камеральних перевірок.

Відповідно до пункту 1 Положення “Про управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області”, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції №938 від 12.06.2017, управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Черкаській області є територіальним органом, без статусу юридичної особи публічного права, утворене як структурний підрозділ апарату Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Згідно частини 1 статті 27 Закону України №3038-VІ, забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт). Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів. За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.

Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування (частина 4 статті 27 Закону України №3038/VІ).

Відповідно до вказаної норми наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №103 від 05.07.2011 затверджено Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки. (далі – Порядок №103 від 05.07.2011).

Згідно пункту 1.4 Порядку №103 від 05.07.2011, розроблення будівельного паспорта здійснюється в межах населених пунктів відповідно до наявної містобудівної документації на місцевому рівні.

Відповідно до положень статей 17, 18, 19 Закону України №3038/VІ, до містобудівної документації на місцевому рівні належать: генеральний план, план зонування, детальний план території.

Судом встановлено, що згідно Плану зонування території м. Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради №2-513 від 04.12.2014, земельна ділянка по вул. Мічуріна, 6, м. Черкаси, відноситься до зони Ж-1р — зони садибної забудови визначеної під реконструкцію.

Вказана обставина підтверджується фрагментом плану зонування території міста Черкаси, наявною в матеріалах справи. (а.с. 31).

Призначенням даної зони є розташування садибної забудови, одноквартирних житлових будинків до 4 поверхів із земельними ділянками та зблокованих одно-двоквартирних житлових будинків на суміжних ділянках.

Переважними видами використання зони Ж-1р є:

- окремі житлові будинки садибного типу;

- окремо розміщені блоковані житлові будинки на 2 сім’ї;

- одноквартирні житлові будинки до 4 поверхів із земельними ділянками.

Відповідно до додатку “Б” ДБН В.2.2-15-2005 “Житлові будинки. Основні положення” (затвердженого наказом Державного комітету України будівництва та архітектури від 18 травня 2005 № 80), одноквартирний житловий будинок це індивідуальний житловий будинок, що має прибудинкову ділянку.

Кодову позначку “р” присвоєно зонам, розташованим на територіях, де відповідно генерального плану на розрахунковий період визначена реконструкція існуючої забудови.

Дія ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» (затверджено наказом Держкоммістобудування від 17.04.1992 № 44) поширюються на проектування нових і реконструкцію існуючих міських і сільських поселень України.

Пунктом 3.3. ДБН 360-92** визначено, що розміщення нового житлового будівництва у містах повинне передбачатися як на вільних територіях, так і в районах реконструкції.

Відповідно до Переліку об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 № 109 (чинного на час видачі будівельного паспорту), не потребує надання містобудівних умов і обмежень будівництво садибних (котеджних) житлових будинків, дачних та садових будинків загальною площею до 300 кв.м. з числом надземних поверхів не більше двох, в тому числі з господарськими будівлями та спорудами, індивідуальними гаражами в межах відведення земельних ділянок без зміни цільового та функціонального призначення, що визначається будівельним паспортом земельної ділянки.

На підставі наведеного, судом зроблено висновок, що будівельний паспорт уповноваженим органом видано з урахуванням та у відповідності до вимог плану зонування території м. Черкаси.

Щодо порушення позивачем пунктів 2.1 та 2.10 розділу ІІ Порядку №103 від 05.07.2011, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 32 Порядку №698, затвердженого постановою КМУ від 19.08.2015 № 698, якщо рішення об’єкта нагляду порушує вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, таке рішення скасовується або його дія зупиняється в разі можливості усунення виявлених порушень. Про скасування або зупинення дії рішення об’єкта нагляду, головним інспектором будівельного нагляду приймається рішення за формою згідно з додатком 6, яке надсилається об’єкту нагляду протягом трьох робочих днів з дати його прийняття рекомендованим листом з описом вкладення з повідомленням про вручення. У разі зупинення дії рішення об’єкт нагляду вживає заходів щодо усунення порушень, зазначених у рішенні про зупинення, та про результати повідомляє головному інспектору будівельного нагляду, який прийняв таке рішення.

Відповідно до п. 29 Порядку № 698, у разі виявлення головним інспектором будівельного нагляду під час проведення перевірки порушення, яке може бути усунуто, видається припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності (далі - припис) за формою згідно з додатком 5.

Суд вказує, що оскільки будівельний паспорт було видано на підставі та у відповідності до вимог плану зонування території м. Черкаси, порушення пп. 2.1, 2.10 розділу ІІ Порядку №103 не можуть слугувати підставою для винесення рішення про скасування дії будівельного паспорта земельної ділянки. Натомість уповноваженим на проведення перевірки могло бути прийнято рішення про зупинення дії будівельного паспорта.

Судом не приймаються до уваги доводи відповідача щодо відсутності в управління планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради повноважень на усунення порушень. При цьому суд зазначає, що усунення порушень пп. 2.1, 2.10 розділу ІІ Порядку №103 не відносяться до виключної компетенції сесії міської ради та могли бути усунуті об’єктом нагляду в порядку виконання припису.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не доведено суду правомірність та обгрунтованість оскаржуваного рішення.

На підставі викладеного, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлену позовну вимогу обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення.

Відповідно до ч. 2, ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Підстави для стягнення з відповідача суми судового збору, сплаченого позивачем при подачі позову відсутні.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області ОСОБА_1 №1335 від 01.12.2017 про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 26.05.2016 №1096-бп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення

Суддя П.Г. Паламар