
Копія
Справа № 822/884/18
УХВАЛА
25 квітня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду у справі № 822/884/18, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано відмову М-33236/0-638/0/95-18 від 02.02.2018 року ОСОБА_1 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Вербецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо надання йому дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Вербецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області від 26 грудня 2017 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Судом встановлено, що позивач неодноразово звертався із заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Вербецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, останній раз позивач звертався до відповідача 27 грудня 2017 року.
02 лютого 2018 року відповідачем на підставі заяви ОСОБА_1 від 27 грудня 2017 року прийнято рішення № М-33236/0-638/0/95-18 про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Вербецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області.
Відповідно до абз.1 ч.7 ст. 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Абзацом 1 ч. 3 ст. 123 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Аналізуючи зазначені вище норми Земельного кодексу України, Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в порушення вимог статті 118 Земельного кодексу України розглянуло звернення позивача зі спливом, передбаченого зазначеною статтею, місячного строку, а саме 02 лютого 2018 року, що є порушенням вимог чинного законодавства, а також є неналежним виконанням посадових обов'язків при здійсненні функцій, покладених на органи Держгеокадастру, посадовими особами Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.
Представник відповідача в судовому засіданні не зміг надати пояснення щодо порушення строку розгляду клопотання ОСОБА_1 посадовими особами Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.
Підпунктом 1 - 2 пункту 5 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМ України від 14.01.2015, № 15 (далі - Положення №15) визначено, що Держгеокадастр з метою організації своєї діяльності:1) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, здійснення заходів щодо запобігання корупції і контроль за їх реалізацією в апараті Держгеокадастру, його територіальних органах, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління; 2) здійснює добір кадрів в апарат Держгеокадастру та на керівні посади в його територіальні органи, на підприємства, в установи та організації, що належать до сфери його управління, формує кадровий резерв на відповідні посади, організовує роботу з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців і працівників апарату Держгеокадастру та його територіальних органів.
Згідно з п.9 Положення №15, Держгеокадастр в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України та наказів Мінагрополітики видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.
Відповідно до підпункту 2 пункту 11 Положення №15, голова Держгеокадастру в межах повноважень, передбачених законом, організовує та контролює виконання в апараті Держгеокадастру та його територіальних органах Конституції та законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України та наказів Мінагрополітики з питань, що належать до компетенції Держгеокадастру. Згідно з підпунктом 16 цього ж пункту, вирішує в установленому порядку питання щодо заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності державних службовців і працівників апарату Держгеокадастру, керівників територіальних органів Держгеокадастру, присвоює їм ранги державних службовців (якщо інше не передбачено законом).
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 249 КАС України передбачено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
З метою усунення обставин щодо порушення вимог земельного законодавства посадовими особами Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, Хмельницький окружний адміністративний суд вважає за необхідне звернути увагу Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру на вищевикладені порушення Земельного кодексу України.
З метою забезпечення дотримання посадовими особами відповідача вимог чинного законодавства, а також забезпечення належного розгляду клопотань Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, суд вважає за необхідне вказати Голові Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру на необхідність здійснення відповідних заходів стосовно зазначених порушень посадовими особами Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області під час розгляду клопотань щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
З огляду на наведене, керуючись статтею 249 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Направити окрему ухвалу Голові Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру для вжиття необхідних заходів щодо усунення порушень земельного законодавства виявлених по даній справі.
2. Про результати розгляду окремої ухвали та вжиті заходи письмово проінформувати Хмельницький окружний адміністративний суд, не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
3. Надіслати на адресу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру копію рішення суду від 25 квітня 2018 року та матеріалів розгляду звернення громадянина ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для відома.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя /підпис/ ОСОБА_2 "Згідно з оригіналом" ОСОБА_2