
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
03 травня 2018 р. № 814/632/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, Миколаїв, 54039 доДержавної служби України з надзвичайних ситуацій, вул. О.Гончара, 55-а, Київ, Центральна Частина Києва, Київ, 01601 третя особаОСОБА_2, АДРЕСА_2,Миколаїв,54020 провизнання незаконними дії, скасування наказу в частині звільнення з посади, визнання незаконним та скасування наказу від 05.08.2014р. № 385 о/с, зобов'язанн вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій з вимогами визнати незаконними дії посадових осіб Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо винесення наказу від 24.06.14 №316 о/с «Про призначення осіб начальницького складу», скасувати наказ в частині звільнення його з посади заступника начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області та зарахування в розпорядження начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області; поновити позивача на посаді заступника начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області, визнати незаконним та скасувати наказ Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 05.08.14 №385 о/с в частині призначення на посаду заступника начальника Головного управління з державного нагляду та контрою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області ОСОБА_2, зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій перепризначити позивача на посаду заступника начальника Головного управління з державного нагляду та контролю Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що звільнення його з посади заступника начальника Управління, є протиправним, оскільки наказом ДСНС України №311 передбачалось внесення змін до штатного розкладу, а не утворення, реорганізація або ліквідація організаційних структур. Посада - заступник начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту була перейменована в посаду - заступник начальника Головного управління з державного нагляду та контролю.
У відповідача були відсутні підстави для звільнення з посади, передбачені пунктом 79 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України №593 від 11.07.13.
Відповідно до ч.2 ст.40 КЗпПУ не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності. На думку позивача, відповідач повинен був попередити про його наступне звільнення з посади у зв'язку із проведенням організаційно-штатних заходів, а у випадку, коли до завершення проведення зазначених заходів не вирішилось б питання про його подальше службове використання - видати наказ про звільнення з посади та зарахування у розпорядження. Крім того, прийняття актів індивідуальної дії у період тимчасової непрацездатності є необ'єктивним рішенням, таким, що порушує його права. Натомість, всупереч вимогам діючого законодавства, про вивільнення у зв'язку з проведення організаційно-штатних заходів в апарати ГУ ДСНС позивача не попереджали, з наказом не ознайомлювали, питання щодо подальшого проходження служби, після того, як завершені організаційно-штатні заходи, не вирішувалось - не проводились співбесіди, атестаційна комісія, не пропонувалась інша рівнозначна посада тощо. Наказ №316 винесено під час перебування на лікарняному, із зазначенням неіснуючої підстави. Згідно з п.1.4 Інструкції зміни до штату передбачають перепризначення особового складу. Згідно п.п.2 п.63 Положення призначення осіб рядового і начальницького складу (переміщення по службі) здійснюється на рівнозначні посади: в інтересах служби для більш доцільного використання за фахом чи досвідом практичної роботи, у разі проведення планової заміни, ротації кадрів, за особистим проханням з урахуванням ділових і особистих якостей, рівня професійної підготовки і досвіду практичної роботи, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційно-штатних заходів, за сімейними обставинами, за станом здоров'я - на підставі висновку Центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС. За таких обставин, позивач вважав, що накази №316 та №385 винесені з порушенням вимог діючого законодавства, є необґрунтованими, необ'єктивними, а не призначення позивача на посаду заступника начальника Головного управління з державного нагляду та контролю, а призначення іншої особи (ОСОБА_2.) є порушенням основних принципів і засад кадрової політики ДСНС та його права на безперешкодне проходження служби в органах та підрозділах цивільного захисту.
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію аргументував тим, що в травні 2014 МВС України було погоджено нову структуру апарату ДСНС України. Відповідно до цього, в апаратах головних управлінь, у тому числі у Миколаївській області було здійснено організаційно-штатні заходи, а саме вилучено посаду заступника начальника ГУ з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту та включено посаду заступника начальника ГУ з державного нагляду та контролю. 24.06.14 наказом №316 позивача було звільнено з посади заступника начальника ГУ та зараховано у розпорядження начальника ГУ ДСНС України у Миколаївській області. Вищевказані накази повністю відповідають нормам чинного законодавства України. Підстави для їх скасування відсутні. Слід розмежовувати поняття «звільнення зі служби» та поняття «звільнення з посади». Звільнення з посади передбачає можливість подальшого проходження служби на іншій посаді в іншому органі чи підрозділі цивільного захисту. Особа, зарахована в розпорядження, продовжує проходити службу і отримувати грошове забезпечення. Позивач з 16.06.14 по 04.10.14 перебував на лікарняному, а з 13.01.15 його звільнено зі служби за його власним рапортом та довідкою ЦЛЕК ДСНС у запас за станом здоров'я.
Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, відзиву проти позову не надав, свою позицію з приводу позовних вимог не висловив.
21.01.15 постановою Миколаївського окружного адміністративного суду позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено у повному обсязі.
29.04.15 постановою Одеського апеляційного адміністративного суду, постанову МОАС від 21.01.15 скасовано, в задоволенні позову відмовлено.
24.01.18 постановою Верховного Суду постанови МОАС від 21.01.15 та ОААС від 29.04.15 скасовані, а справу направлено на новий судовий розгляду до суду першої інстанції.
Під час нового судового розгляду, відповідач в судових засіданнях підтримав свої позицію, яку додатково виклав у відзиві.
Позивач в судове засідання не з'явився, додаткових доказів та аргументів не надав.
Суд розглянув справу, 03.05.18 в порядку спрощеного провадження без виклику сторін.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 1989 року проходив службу органах цивільного захисту (пожежної охорони) на різних посадах, та має спеціальне звання полковник служби цивільного захисту.
З березня 2013 року ОСОБА_3 перебував на посаді заступника начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області.
10.06.14 Державною службою України з надзвичайних ситуацій видано наказ №311 «Про здійснення організаційно-штатних заходів в апаратах головних управлінь (управлінь) ДСНС України в областях та м. Києві», яким внесено зміни до штатів апаратів головних управлінь (управлінь) ДСНС, зокрема до штату Головного управління ДСНС України у Миколаївській області, а саме вилучено посаду - заступнику начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайними ситуаціями та заходів цивільного захисту, включено посаду - заступник начальника Головного управління з державного нагляду та контролю.
24.06.14 Державною службою України з надзвичайних ситуацій видано наказ №316 «Про призначення осіб начальницького складу», відповідно до якого полковника цивільного захисту ОСОБА_1 звільнено з посади заступника начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайними ситуаціями та заходів цивільного захисту, відповідно до пунктів 79, 80 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та зараховано у розпорядження начальника Головного управління ДСНС України у Миколаївській області до двох місяців.
05.08.14 Державною службою України з надзвичайних ситуацій видано наказ №385 «Про призначення осіб начальницького складу», відповідно до якого на посаду заступника начальника Головного управління з державного нагляду та контролю Головного управління ДСНС України у Миколаївській області призначено підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_2
13.01.15 Державною службою України з надзвичайних ситуацій видано наказ №8 «Про звільнення зі служби», відповідно до якого полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1, колишнього заступника начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту Головного управління ДСНС України у Миколаївській області у запас Збройних Сил України за пунктом 176 підпункту 3 - за станом здоров'я.
Відповідно до ст. 101 Кодексу цивільного захисту України, служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та регулювання питань, пов'язаних з перебуванням громадян України у добровільному порядку в резерві служби цивільного захисту визначаються в Положенні про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593 (далі Положення № 593). На рядовий і начальницький склад служби цивільного захисту поширюється дія Дисциплінарного статуту, затвердженого Законом.
Відповідно до п.2, п.3 Положення № 593, служба цивільного захисту є державною службою особливого характеру, яка забезпечує пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, вживає заходів до запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідації їх наслідків у мирний час та в особливий період (п.2). Особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання (п. 3).
Відповідно до п.14 зазначеного Положення основним принципом служби цивільного захисту є принцип єдиноначальності, який полягає у наділенні керівника (начальника) у повному обсязі розпорядчою владою стосовно підлеглих і покладенні на нього персональної відповідальності перед державою за організацію діяльності очолюваного ним органу чи підрозділу цивільного захисту та кожної особи рядового і начальницького складу; наданні керівникові (начальникові) права одноособово приймати рішення, видавати накази чи розпорядження; забезпеченні виконання рішень, наказів чи розпоряджень керівника (начальника), виходячи з результатів всебічної оцінки умов і обставин та керуючись вимогами законодавства.
Відповідно до п.п.1 п.62, п.57, п.58 Положення №593, призначення осіб рядового і начальницького складу на посади та переміщення їх по службі здійснюється з додержанням таких вимог: посади рядового і начальницького складу комплектуються особами, придатними за станом здоров'я для проходження служби, з урахуванням їх ділових і особистих якостей, рівня професійної підготовки і досвіду практичної роботи. Посади, на які призначаються особи рядового і начальницького складу, та відповідні їм спеціальні звання служби цивільного захисту визначаються штатом (штатним розписом). Перелік посад, що підлягають заміщенню особами рядового і начальницького складу, та перелік посад для призначення (звільнення) осіб рядового і начальницького складу (далі - номенклатура посад) визначаються ДСНС.
Відповідно до п.9 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013р. №20/2013, Голова ДСНС України: видає накази організаційно-розпорядчого характеру; організовує та контролює їх виконання, затверджує структуру апарату ДСНС України; призначає на посади та звільняє з посад за погодженням з Міністром заступників керівників територіальних органів ДСНС України.
Відповідно до п.79 Положення, особа рядового і начальницького складу для вирішення питання щодо подальшого проходження служби може бути звільнена із займаної посади із зарахуванням у розпорядження керівника (начальника) відповідного органу чи підрозділу цивільного захисту в разі - ліквідації (реорганізації) органу чи підрозділу цивільного захисту, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційно-штатних заходів, - до двох місяців.
В цьому випадку, дійсно мали місця організаційно-штатні заходи, оскільки 10.06.16 ДСНС України було видано відповідний наказ №311 «Про здійснення організаційно-штатних заходів в апаратах головних управлінь (управлінь) ДСНС України в областях та м. Києві», яким зі штатного розкладу вилучалась посада, на якій перебував позивач.
Вирішуючи питання дійсності цих організаційно-штатних заходів, безсторонності їх проведення стосовно позивача, то суд виходить з того, що зазначеним наказом №316 такі зміни щодо штатного розкладу одночасно проводилися у всіх головних управляннях (управліннях) в масштабах України, що свідчить про їх реальний характер, а тому немає підстав вважати упередженні дії стосовно позивача.
Оскільки був змінений штатний розклад та вилучено посаду заступника начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайними ситуаціями та заходів цивільного захисту, особа, яка її займала підлягає звільненню з неї у будь-якому випадку.
За таких обставин, суд не вбачає протиправності у звільненні позивача з посади, оскільки це прямо передбачене п.79 Положення.
Крім того, звільнення з одночасним зарахуванням у розпорядження начальнику Головного управління, жодним чином не порушують права позивача, оскільки під час знаходження у розпорядженні, особа продовжує службу в органах цивільного захисту та отримує грошової утримання за останньою посадою з якої її було звільнено.
Посилання позивача на КЗпПУ у цьому випадку є неприйнятними, оскільки Кодекс є нормативним актом загальної дії, а Положення спеціальної, а тому у цьому випадку керуватися необхідно саме останнім. Положення Кодексу застосовуються до правовідносин публічної служби субсидіарно, у разі відсутності регулювання у спеціальному законодавстві з приводу проходження конкретного виду службу. У цьому випадку, це питання чітко врегульоване Положенням. До того ж, трудове законодавство взагалі не містить інституту зарахування до розпорядження керівництва, перебування у штаті підприємства без конкретної посади, що є лише специфікою військової та певних видів державної служби. Положення надає позивачу більше гарантій ніж це передбачено Кодексом для робітника.
Разом з тим, звільнення з посади та зарахування у розпорядження, може призвести до порушення прав особи, якщо в подальшому питання його працевлаштування або звільнення зі служби не буде вирішено консенсусно, з врахуванням її прав на зайняття рівнозначної посади, в цьому або іншому підрозділу цивільного захисту.
Але, з матеріалів справи вбачається, що позивач протягом 3 місяців перебував на лікарняному, у тому числі і станом на 05.08.14, на час призначення ОСОБА_4 на вакантну посаду заступника начальника Головного управління з державного нагляду та контролю.
24.12.14 рішенням Центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС ОСОБА_1 визнаний обмежено придатним до військової служби. У грудні 2014 року, ОСОБА_1 подано рапорт про звільнення зі служби в органах цивільного захисту за станом здоров'я.
Перед вирішенням питання по рапорту позивача, 22.12.14 та 25.12.14 керівництвом Головного управління ДСНС у Миколаївської області проводилась співбесіда з ОСОБА_1, під час якої він виявив згоду на звільнення, та висловив прохання звільнитися у січні (арк.спр.72).
15.01.15 ОСОБА_1 на підставі поданого ним рапорту, подання начальника ГУ ДСНС у Миколаївській області та висновку Центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС звільнено у запас за станом здоров'я.
Таким чином, припинення правовідносин публічної служби між позивачем та відповідачем відбулося за згодою позивача.
За таких обставин, немає підстав для висновків про порушення прав позивача, оскільки він сам не побажав продовжувати службу в органах цивільного захисту та звільнився зі служби власної ініціативи.
В задоволенні позову відмовити повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,Миколаїв,54039 НОМЕР_1) до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (вул. О.Гончара, 55-а,Київ,Центральна Частина Києва, Київ,01601 ) відмовити.
2. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко